Jump to content



ηχομόνωση από γείτονες...


dunkel_Stern

Recommended Posts

...στο σπίτι μου που μετακόμισα, έχω έναν κοινό τοίχο με τους γείτονες από τον οποιο τους ακούω μέχρι και να κλάνουν.

τι λύσεις υπάρχουν και με τι τιμή?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση.

ειδικα για ηχους/δονησεις χαμηλων συχνοτητων τις παντρευεσαι.

επισης μπορεις να ανεβασεις το δικο σου volume ηχων για να τους υπερκαλυπτεις.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ειδικά τρελάθηκα, από τις 6:30 το πρωί η μάνα ξυπνούσε με σπαστά ελληνικά τον γιο τις για να πάνε κάπου ο οποιος δεν ήθελε να σηκωθεί και έπρεπε να ακούω όλη την κουβέντα τους στον ύπνο μου.

επίσης εγώ στην θέση των γονιών θα ανησυχούσα για τον γιο τους, το σάββατο που έλειπαν το πιτσιρίκι ξεκίνησε την μέρα του με Lady Gaga και όλα τα συνάμα συγκροτήματα (που και αυτά έπρεπε να τα ακούσω στον ύπνο μου)

κάποια λύση θα πρέπει να υπάρχει, ένας τοίχος του υπνοδωματίου επικοινωνεί μονο...

(οι ωτοασπίδες δεν είναι λύση, γιατί A) με ενοχλούν και B) το βραδυ βγαίνουν μονες τους από τα αφτιά)

άσε που τα σπαστά ελληνικά είναι σαν να ακούς greeklish,

edit: λες να στείλω τον αστρολάβο να τους ξεσκίσει στις κάρτες να ησυχάσω? :hehe:

και μιας και είπαμε αστρολάβο:

πρώτα προειδοποιούμε το τι είναι το NSFW και μετά απαιτούμε να το τηρούμε... βγάλε το TB

Link to comment
Share on other sites

τις ωτοασπιδες αν τις βαλεις καλα δεν βγαινουν κανονικα. μιλαω για αυτες που ειναι σαν σφουγγαρακια (πχ. aearo απο τις καλυτερες)

ακομα και αυτες δεν κοβουν τις χαμηλες συχνοτητες, woofer, τουρμποκαρα ή τζιτι, τακουνια,τσοκαρα,ριψεις αντικειμενων στο πατωμα/ταβανι.

Εγω εχω αλλο προβλημα, οτι ωρα και να κοιμηθω απο 12-4.00 θα ακουσω την πορτα των αποπανω να τριζει θριλεροειδως, επισης οτι ωρα και να ξυπνησω απο 5.30-10.00 θα ακουσω να σερνουν επιπλα. Αφου σκεφτομαι να τους αφησω ενα wd40 και σφουγγαρακια για τα επιπλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κανένα είδος panel, υφάσματος, κάτι που να μπορώ να βάλω στον τοίχο ώστε να μην υπάρχει η ίδια αίσθηση πως είμαι στο ίδιο δωμάτι μαζί τους.

μιλάμε πως σήμερα αναγκαστικά να κοιμηθώ στο σαλόνι (που και πάλι τους άκουγα)

είναι τέλειο σπίτι, αλλα αυτό το θέμα τις ηχομόνωσης είναι το κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

περα απο αυγοθηκες, ρικοφον, κοιτα σε αυτους που κανουν εγκαταστασεις cinema rooms, και αν θες να το παρατραβηξεις δημιουργησε το δικο σου room in a room.

http://www.hometheaterforum.com/forum/thread/179466/room-within-a-room-construction-pictures

http://www.soundproofingcompany.com/index.php?/library/articles/room_within_a_room

Link to comment
Share on other sites

Να ξεχεσεις τους γειτονες δεν ειναι πιο ευκολο και πιο οικονομικο?

-αντε μια παρατηρηση εστω-

μα δεν είναι το πως κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο, αλλα το πως η μόνωση είναι μηδενική.

και μιλάμε πως ακούω μέχρι και το περπάτημα τους άμα είμαι στο υπνοδωμάτιο.

edit: και άμα βρω κάποια βιώσιμη λύση, την λέω στον ιδιοκτητη και αναλαμβάνει αυτός τα οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

Τωρα... αν ηταν δυο φοιτητριες ρωσιδες θα σε ενοχλουσε το ιδιο? :hehe:

θα τις "μαμουσα" :hehe:

(βασικά δεν μου πολύ αρέσουν οι ρωσίδες, είναι σκύλες και ξενέρωτες)

κατά τα αλλα καμια λύση μιας και δεν είναι ρωσίδες φοιτήτριες?

Link to comment
Share on other sites

Mια λυση ειναι να φωναξεις ενα γυψοσανιδα να σου μονωση εκ νεου τον τοιχο και να περασει απο πανω γυψοσανιδες.Αυτο θα μπορουσες να το προτεινεις στον ιδιοκτητη κι ολας αν και δεν πιστευω να συμφωνησει για τετοιο εξοδο....

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει ο απο κατω μου που ειναι γκαιουλας μια ΜΑΜΑΤΗ ηχομονωση αλλα λειτουργει ως εξης...Οταν ειμαι πχ στα 3-4 μετρα απο την τζαμαρια του τον βλεπω να λειτουργει ηλεκτρικη σκουπα και δεν ακουω τιποτα.ΑΛΛΑ..το σαμπγουφερ μου ειναι πανω απο το υπνοδωματιο του και παρ'ολο πουναι μικρο (20w ορ σαμθιν),πανω απο το 15% μου αρχιζει την γκρινια.

Link to comment
Share on other sites

τις γυψοσανιδες τις βαζεις και μονος σου και τις στοκαρεις και βαφεις/ταπετσαρεις χωρις πολλα εξοδα (>200) και αν θες βαζεις και ηχομονοτικο στο ενδιαμεσο (πχ σαν αυτο στα καπο των αυτοκινητων)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι η ηχομόνωση δουλεύει καλά όταν προσπαθείς να εμποδίσει τον ήχο να βγει από το δωμάτιο που έχει εσωτερικά επίστρωση με ηχομονωτικό υλικό. Δηλαδή στη περίπτωση σου η ηχομόνωση θα έρπετε να γίνει από τη πλευρά των γειτόνων…

Τώρα από τη πλευρά σου, ότι και να βάλεις στο τοίχο, δε μπορείς να απαγορεύσεις στις δονήσεις να ταξιδεύουν από τον τοίχο στα γύρο μπετά που ακουμπάει… Εκτός κι αν θέλεις να ηχομονώσεις όλο το δωμάτιο σα στούντιο...

Όπως και να έχει, η λυση του φελιζόλ (ή τέλος πάντων όποιου άλλου μαλακού υλικού) μεταξύ τοίχου και γυψοσανίδας θα σου κόψει κάτι πιστεύω… κυρίως τις μέσο-υψηλές συχνότητες (ομιλία, τα φωνητικά της Gaga κλπ…). Τα μπάσα όμως δε τα γλιτώνεις με τίποτα…

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει ο απο κατω μου που ειναι γκαιουλας μια ΜΑΜΑΤΗ ηχομονωση αλλα λειτουργει ως εξης...Οταν ειμαι πχ στα 3-4 μετρα απο την τζαμαρια του τον βλεπω να λειτουργει ηλεκτρικη σκουπα και δεν ακουω τιποτα.ΑΛΛΑ..το σαμπγουφερ μου ειναι πανω απο το υπνοδωματιο του και παρ'ολο πουναι μικρο (20w ορ σαμθιν),πανω απο το 15% μου αρχιζει την γκρινια.

''Έλα φίλε ο απο κάτω σου ο γκαίουλας είμαι, για κατέβα να σου πώ 2 κουβέντες'' :p:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου σπίτι έχει τραγική ηχομόνωση.

Πάνω από το σπίτι μου έχω 2 άλλα.

Στο ένα ο διαχειριστής, φιλήσυχος και δεν με προβληματίζει.

Το άλλο αλλάζει ενοικιαστές κάθε τόσο.

Κάτι μαύρους που είχε προ 1 έτους και έβαζαν τα rap-o-rap τσίτα τους αντιμετώπιζα με ηλεκτρική κιθάρα.

Λυπάμαι λίγο τους από κάτω, αλλά collateral damage :p

Το έψαχνα κι εγώ για ηχομόνωση, αλλά είναι πιο εύκολο να πουλήσω το σπίτι και να πάω αλλού παρά να το ηχομονώσω :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.