Jump to content



Αναζήτηση μεταπτυχιακού


Thresh86

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την κοινότητα του Λάμπη :)

Θα ήθελα κάποιες γνώμες και συμβουλές ως προς την αναζήτηση μεταπτυχιακού

Τα κριτήρια είναι τα εξής :

α)Το αντικείμενο περιλαμβάνει : Networking (με ενδιαφέρει η πρακτική αρκετά)

Web based εφαρμογές + συνδυασμός με green tech λύσεις

Internet Security (πολύ γενικό,indeed)

distributed systems, mobile πλατφόρμες ανάπτυξης λογισμικού

β) Κατά προτίμηση εξωτερικό και ιδιαίτερα Ιταλία :o

γ) πρότερο backround είναι Παπει,Πληροφορική αλλά προσπαθώ να ασχολούμαι ενεργά με όσα περισσότερα γίνεται

δ) πείτε με αφελή,αλλά σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι κατάλληλο σε hardware, κάτι σχετικό με το χώρο του

αυτοκίνητου (μηχανολογικής φύσεως) ,ίσως και προώθηση προιόντων.Είναι 3 τελείως διαφορετικές

κατηγορίες απο τα ανωτέρω,αλλά μου αρέσουν αρκετά και έχω όρεξη πολλή για αυτά.

ε) για Άνοιξη , κατα προτίμηση πάλι.

στ) θα προτιμούσα 1 χρόνο ,full time

Έχω τσεκάρει κάποια απο mastersportal.eu , αλλά ομολογουμένως η εμπειρία μελών

του Λάμπη σε κάθε γωνιά της γης (σλουρπ) , είναι υπερπολύτιμη.

Κάθε συμβουλή/βοήθεια είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη

ΥΓ ομολογουμένως δεν έψαξα για πρότερα thread, αλλά ήθελα να προλάβω τυχόν updates των

απανταχού institutions :p

YΓ 2 Νομίζω οτι τα κατηγορίας α) master , ανακοινώνονται ως Master of Science.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο να σου προτείνω, βλέπω όμως ότι ανεβαίνει η ζήτηση για Computer - IT Forensics, και προβλέπω να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο μέσα στο hype του cloud computing. Είναι και πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά θέλει πολύ διάβασμα (τι δε θέλει θα μου πεις τώρα...) και γνώσεις σε πολλαπλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της συμβουλής του... από πάνω, το δικό μου MSc ήταν σε Information Security στο Royal Holloway, University of London. Ρίξε μία ματιά εδώ.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Υπάρχει και αρκετά μεγάλο alumni community εν Ελλάδι που, επειδή είμαστε ακόμα σχετικά λίγοι, είναι αρκετά δεμένο.

Δίνουν κι άλλα πανεπιστήμια αντίστοιχα μεταπτυχιακά πλέον αλλά στο Holloway ήταν αρκετά μπροστά (τότε που το έψαχνα τουλάχιστον) λόγω...head start.

Το αντικείμενο έχει πολύ διάβασμα γιατί καλύπτει πολλούς τομείς και πρέπει να παρακολουθείς τον τομέα που θα επικεντρωθείς (είτε σε ακαδημαϊκό επίπεδο όπως π.χ. η κρυπτογραφία είτε σε πιο technical όπως το penetration testing) επί μονίμου βάσεως γιατί "τρέχουν" τα πράγματα με τρελούς ρυθμούς - αλλά αυτό το κάνει και περισσότερο ενδιαφέρον imho.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεθάβω λίγο το θέμα για μια απορία :

Απο το αγγλικό πανεπιστήμιο που αιτούμαι για θέση, μου ζητούν ένα χαρτί (classes-modules breakdown) όπου ουσιαστικά είναι η αναλυτική ενός πανεπιστημίου αλλά επίσημα μεταφρασμένη ,μάθημα προς μάθημα με τους βαθμούς του καθενός.

Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ ?

Η γραμματεία του τμήματος μου στέλνει για υπουργείο εξωτερικών...

ΥΓ Να σημειώσω οτι αυτή τη στιγμή βρίσκομαι εκτός Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ξανα-ανοίγω το θέμα και η ερώτηση μου απευθύνεται κυρίως σε όσους έχουν επαφές με τα ακαδημαϊκά.

Βρίσκομαι σε ένα παράξενο δίλημμα...

Το οποίο είναι το εξής:

1. Μεταπτυχιακό σε τοπ 10 πανεπιστήμιο στον κόσμο (στο γενικο) και γύρω στο 50 στο computer science

2. 'Η Μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο καλό αλλά πολύ μακριά από το τοπ 10 και το τοπ 100. Όμως μιλάμε για πολύ φημισμένο και γνωστό στους (ακαδημαικους και εταιρικους) κύκλους μεταπτυχιακό και εχει μαζεψει παρα πολλα ονοματα. Το μεταπτυχιακο και το group εκει ειναι απο τα γνωστοτερα και τα πρωτα στον κοσμο.

Θεωρω πολυ πιθανο τα βιβλια που κανουν στο 1 να εχουν γραφτει απο καθηγητες του 2.

Το μεταπτυχιακο το θελω για διδακτορικο. Το διδακτορικό δεν το θεωρω πιθανο σε κανενα απο τα 2 πανεπιστημια (κυριως λογω funding). Οπότε με ενδιαφέρουν οι πόρτες που ανοίγει το κάθε χαρτί/γνωριμιες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.