Jump to content



Το pc μου έχει λόξυγγα


sotiris

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα πρωτοφανές φαινόμενο στον υπολογιστή μου.

Κάθε 4-5 δευτερόλεπτα φορτώνει μία εφαρμογή epl.exe, καθυστερόντας ό,τιδήποτε άλλο κάνω εκείνη τη στιγμή, σαν το σύστημα να έχει λόξυγγα.

Η εφαρμογή κλείνει μόνη της.

AVG, Αvast, Adaware, Malwarebytes Antimalware δεν έχουν βρει τίποτα.

Ψάχνοντας στο internet δεν βρήκα τίποτα, πέραν κάποιων paths που θα έπρεπε να βρίσκεται το epl.exe αλλά δεν βρίσκεται.

Τι στο διάολο είναι?

(edit-> windows xp sp3)

Link to comment
Share on other sites

Το PC σου δεν έχει λόξυγγα, αλλά trojan/worm/dialer-οειδές. Κάνε μια πλήρη σάρωση με MSE ή Malwarebytes.

edit@resolution: Πάντως το epl.exe είναι μόλυνση. To λένε όλοι... ο Μπάμπης ο Σουγιάς κτλ. :p

+1 οτι antivirus ανεφερες στην αρχη ειναι για πεταμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ιός, είναι προβληματική εφαρμογή.

Το έλυσε το hijackthis (μου έδειξε το path).

Αληθεια? οπου διαβαζα παντως ιο το ελεγαν. Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις τι ακριβως κανει αυτο το προγραμμα που σου ελυσε το προμλημα?

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι εχω ακουσει, αν ο ιος δημιουργιθει με delphi και ειναι τυπου "client-server" δεν παιρνει χαμπαρι το antivirus γιατι απλα δεν το νοιαζουν τα πακετα που φευγουν αλλα μονο αυτα που μπαινουν οποτε θα το βρει μονο αν ο επιτιθεμενος δοκιμασει πρωτα αν ειναι ορατο (σε γνωστο site που συνεργαζεται με εταιριες αντιβιοτικων) πριν μπει στο pc! τα.. nod,avg,panda,avira κ.τ.λ. κοιμουνται ορθια! αν εχεις ενα.. kaspersky,bitdifender,mcafee εστω microsoft essential security και ειναι παντα update μπορει και να την γλιτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.