Jump to content



αναζητώντας τον διάδοχο της αγέραστης 8800GT


sofix

διαδοχος 8800GT ?  

74 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

η καρτα μου πλεον τα εβγαλε- και με το παραπανω τα λεφτα της- και ηρθε η ωρα για αλλαγη..

ψαχνω κατι πιο φρεσκο ,που να εχει κ hdmi ωστε να μπορω να την συνδεω στην νεα μου TV..

το υπολοιπο συστημα ειναι

q6600 @ 3.2GHz

4gb ram

asus p5k premium

εχω καταληξει αναμεσα σε 460-6850..λεφτα για κατι καλυτερο δεν δινω, μιας και παιζω σχεδον μονο bad company 2 και σε αναλυση 1680x1050..οθονη δεν προκειται να αλλαξω και στην τηλεοραση μονο ταινιες θα παιζω και οχι games..νομιζω οτι απο επιδοσεις θα ειναι ενα αλμα στα fps και σε τετοια αναλυση με τα συγχρονα παιχνιδια δεν θα εχω προβλημα..

η τιμη της gtx460 768MΒ ειναι αρκετα δελεαστικη και απο οτι βλεπω κλοκαρει ικανοποιητικα..τροφοδοτικο υπαρχει ενα αγεραστο etasis 650 οπότε απο θεμα καταναλωσης φανταζομαι ειμαι κομπλε..εχει και 2 6πινα,οπότε οκ και με αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Πσοφιξ 460 1 γιγα και απο μενα.

Η διαφορα τιμης απο την 768 ειναι μικρη και μην μπλεξεις με ΑΤΙ αφου εχεις καλομαθει με την πρασινη.

Προτιμησε καποια παντως απο αυτες που κλοκαρουν παραπανω - εγω ή μερικοι αληταραδες που χω υποψην μου- μπορουμε να προτινουμε μερικες απο δαυτες.

Link to comment
Share on other sites

την 460 768mb την ξεχνας, για τους 2 πολυ κυριους λογους

Memory Interface Width 192-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 86.4

γιατι η 1gb εχει την εξής διαφορά

Memory Interface Width 256-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 115.2

την 6850 δεν την συστήνω γιατι γενικότερα σχεδόν σε όλα είναι ποιο κάτω, η αν την συγκρίνεις με την 460 768mb

θα σε προτείνω την 460 1gb

εχει εξαιρετικές θερμοκρασίες

πολυ καλό oc οποια εκδοσή και να πάρεις (αμα σε ενδιαφέρει το oc)

η εντελώς default version ειναι ακόμα και στα load αθόρυβη, με σπάνιες περιπτώσεις να ακούσεις κάτι να ανέβει

έχει σήμερα αρκετή καλή υποστήριξη σε οτι παιχνίδι και αν δοκίμασα (με εξαίρεση το mafia 2)

και κατα την δικια μου ταπεινή άποψη είναι η ποιο συμφέρουσα αγορά σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η 460 1GB ξεκινάει απο τα 170€. Είναι άριστη τιμή για middlehigh range και δυστυχώς για την 6850 την φέρνει σε άμεση αντιπαράθεση αφού η 6870 πάει πάνω απο 200άρικο.

Αν σκεφτείς όμως οτι η 6870 με 1120shaders κολλάει στα ίσια στη μούρη της 5870 με τους 1600... true power.

Όπως και να έχει, 460 ftw.

Link to comment
Share on other sites

την 460 768mb την ξεχνας, για τους 2 πολυ κυριους λογους

Memory Interface Width 192-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 86.4

γιατι η 1gb εχει την εξής διαφορά

Memory Interface Width 256-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 115.2

διαβαζοντας στα ριβιους για το καρτονι με τα 768, βλεπω οτι κλοκαρει στα ιδια επιπεδα με την 1GB..διαφορα στα fps δεν βλεπω τιποτα τραγικο..2-5 fps μπροστα η 1GB..τα οποία με ενα απλο κλοκαρισμα λιγα MHz στο πυρηνα και τσουπ ιδιες επιδοσεις! και μιλαμε για 20 ευρω διαφορα συμφωνα με σκρουτζ 768-1GB...

στα 160€ βρισκεις λυσεις οπως της gigabyte 768ΜΒ με το εξτρα συστημα ψυξης,το οποιο να υποθεσω αφηνει περιθωρια για κλοκαρισμα μεγαλυτερα απο μια απλη reference εκδοση στα 1GB..

επισης ψαγμενα αγορια οπως ο νεφ,ριχτε κανα λινκ απο μαγαζα εκτος ψαροκωσταινας που στελνουν και εχουν καλυτερες τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο. Οι τιμές όλων των καρτών γραφικών πέφτουν σε όλη την ευρώπη μετά τις 6850/6870/580. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν GTX470 @ 190Ευρώ και 5850@180Ευρώ και Ελλάδα αυτές οι κάρτες να έχουν 270 και 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας στα ριβιους για το καρτονι με τα 768, βλεπω οτι κλοκαρει στα ιδια επιπεδα με την 1GB..διαφορα στα fps δεν βλεπω τιποτα τραγικο..2-5 fps μπροστα η 1GB..τα οποία με ενα απλο κλοκαρισμα λιγα MHz στο πυρηνα και τσουπ ιδιες επιδοσεις! και μιλαμε για 20 ευρω διαφορα συμφωνα με σκρουτζ 768-1GB...

στα 160€ βρισκεις λυσεις οπως της gigabyte 768ΜΒ με το εξτρα συστημα ψυξης,το οποιο να υποθεσω αφηνει περιθωρια για κλοκαρισμα μεγαλυτερα απο μια απλη reference εκδοση στα 1GB..

επισης ψαγμενα αγορια οπως ο νεφ,ριχτε κανα λινκ απο μαγαζα εκτος ψαροκωσταινας που στελνουν και εχουν καλυτερες τιμες..

(εξαρτάτε ποια reviews βλέπεις)

στα παιχνίδια πολυ απαιτητικά θα δεις διαφορές και ειδικά αν είσαι σε μεγάλη ανάλυση

σε γενικές γραμμές όχι ιδιαίτερα στα απλά παιχνίδια με απλή μηχανή παιχνιδιών

Link to comment
Share on other sites

την χρειάζεσαι την νέα κάρτα;

ομολογω οτι ενα hdmi θα με απαλλασε απο εξτρα καλωδια ηχου,εικονας κτλ για συνδεση με την τηλεοραση να βλεπω καμια ταινια..

οσο αφορα το gaming,για την ωρα ειμαι καλυμενος..απλα αναρωτιεμαι μηπως ειναι΅καλη΅ περιοδος για αναβαθμιση..

Link to comment
Share on other sites

"Kαλή" είναι πάντα όταν μπορείς να πάρεις κάτι πολύ δυνατό για την εποχή του φθηνά.

Πχ, 200 ευρώ 5870 που έχει πολλές 2ο χέρι.

Αν δεν την χρειάζεσε είναι άλλη ιστορία, πάντως κάρτες έρχονται, και οι τιμές θα πέσουν και άλλο σιγά σιγά.

αν δεν θέλεις και DX11 εφέ παίζουν πολλές κάρτες που μπορείς να κάνεις την δολειά σου με 2ο χέρι.

Για νέες, 460 1 γιγα, και ΜΗΝ τσιγκουνευτείς τα 30 ευρώ διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

στα 160€ βρισκεις λυσεις οπως της gigabyte 768ΜΒ με το εξτρα συστημα ψυξης,το οποιο να υποθεσω αφηνει περιθωρια για κλοκαρισμα μεγαλυτερα απο μια απλη reference εκδοση στα 1GB..

επισης ψαγμενα αγορια οπως ο νεφ,ριχτε κανα λινκ απο μαγαζα εκτος ψαροκωσταινας που στελνουν και εχουν καλυτερες τιμες..

Palit GTX460 1GB - 142 ευρω

τελευταία φορά που το έψαξα είχε 30 ευρω μεταφορικά. Αν τα μοιραστείς και με κάποιον/ους που θέλουν να αγοράσουν από εκεί, νομίζω θα έχεις κάνει μεγάλο deal.

Link to comment
Share on other sites

fail ολοι σας, ο sofix ειναι δεινος bc2 player και με την συγκεκριμενη καρτα θα κλαιει τα λεφτα του οπως τα εκλαιγα εγω με την 470, ( ΕΚΤΟΣ αμα αλλαξει cpu - mobo - ram ) θα προτεινα να παρει μια μεταχειρισμενη 5850 να τελειωνει, μπορει να βρει με 180 αμα ξερει να ψαξει.

source : Are you a bc2 player ? Do NOT buy gtx460 if .... - [H]ard|Forum

Link to comment
Share on other sites

fail ολοι σας, ο sofix ειναι δεινος bc2 player και με την συγκεκριμενη καρτα θα κλαιει τα λεφτα του οπως τα εκλαιγα εγω με την 470, ( ΕΚΤΟΣ αμα αλλαξει cpu - mobo - ram ) θα προτεινα να παρει μια μεταχειρισμενη 5850 να τελειωνει, μπορει να βρει με 180 αμα ξερει να ψαξει.

source : Are you a bc2 player ? Do NOT buy gtx460 if .... - [H]ard|Forum

man,μολις παρω εγω 460 την επομενη η nvidia θα βγαλει σοβαρους drivers για badcompany 2 με boost 25% fps:P

επισης μολις παρω 460 θα βαρεθω το bc2...

θα το ριξω στο vietman :p

σοβαρα τωρα,επειδη με τα battlefield,ειμαι ενα πραγμα οπως ο def με τα simulators,με βαζει σε σκεψεις το ολο θεμα,να τσιμπησω μια ΑΤι,AMD,RADEON,οπως τις λενε τελοσπαντων εν ετη 2010...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν καίγεσαι, και σου αρέσει, δεν νοήτε να ΜΗΝ πάρεις ΑΤΙ για αυτόν τον τίτλο δυστηχώς.

Έχεις εδω 2 καμμένους που την πατήσανε, δεν υπάρχει λόγος να το τριτόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα < κατσε με αυτη που εχεις και περιμενε να πεσουν και αλλο οι τιμες..>

3+ χρονια με την 8800GT..

Περιμενω να βγει καρτα/να πεσει η τιμη της κατω απο 300 που να παιζει το BFBC2 αψεγαδιαστα..σε 1920χ1080 ετσι..

Παντως αν επαιρνα τωρα δν θα περνα κατι λιγοτερο απο 470 GTX..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.