Jump to content



Recommended Posts

Τι να πάρω? Θα ειναι η πρώτη μου DSLR οπότε δεν θέλω κάτι τρομερό, αλλά δεν θα την αλλάξω κιόλας σύντομα οποτε πρέπει να μου δίνει την δυνατότητα να βελτιωθώ μαζί της.

Κάτι σε Canon ή Nikon σκεφτόμουν αλλά τι?

Από τιμή δεν θέλω να ξεπεράσω τα 1000ευρόπουλα, σώμα+φακός.

Λοιπόν λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς να είμαι ειδικός επί των μοντέλων, θα κοίταζα σε D90 + 18-105 VR στα 800€ από Ελλάδα ή D90 + 18-200 Sigma στα 940€. Προσωπικά θα προτιμούσα με τον 18-105

Φυσικά δεν θα συμφωνήσει κανείς μαζί μου, αλλά ας καταγραφεί η άποψη μου :p

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, τι φωτογραφίες μου αρέσουν? Ότι βλέπω θα το τραβάω φωτό.

Βασικά τελευταία κάνω λίγο τουρ στην Ιρλανδία και πηγαίνω σε απίστευτα τοπία, και ξενερώνω οταν τραβάω φωτό με το κινητό.

Βοηθάει καθόλου αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για Starter φάση θα έλεγα D5000 + έναν 18-200 ή έναν 18-105. Στον μεν έχεις καλύτερο εύρος αλλά λιγότερη ποιότητα στις άκρες, στον άλλον καλύτερη ποιότητα αλλά μικρότερο εύρος.

Βεβαίως, αφού καλύπτει το budget αρκετό κενό, μπορεί να πάρει μία D90 που και σε άφλασο θα μετράει περισσότερο. Είναι βέβαια πιο advanced.

Όσο για τον ευρυγώνιο, τον θεωρώ περιοριστικό, δεν νομίζω ότι θέλει ο Μάκης ένα φακό ΜΟΝΟ για τοπία, και τα 18mm μια χαρά θα είναι. Συνήθως το zoom έχει μεγαλύτερη σημασία από το εύρος στα χαμηλά mm σε ένα αρχάριο. Σε ένα τοπίο δε, αν κάνεις και ένα stitch δεν θα σε χαλάσει κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

18-105 ή 18-200 το καλύπτει αυτό σωστά?

Δεν είναι τα τοπία μόνο αλλά και ανθρώπινες φιγούρες που θα ποζάρουν. Ξέρεις τώρα...εγώ με μπικίνι χάχνοντας τα μπαλάκια μου από το κρύο :p

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα είναι ότι μπορείς να τραβήξεις ένα τοπίο με αρκετά ανοιχτό κάδρο:

Chania-Elafonisi.jpg?t=1289823637

Ή να ζουμάρεις σε κάτι αρκετά, αυτό είναι στα 7 μέτρα περίπου, εδώ είναι με 200άρη Nikon.

DSC_2195-1000px.jpg?t=1289823675

Ο 200άρης βέβαια είναι πιο μεγάλος/βαρύς από τον 105 και ο 105 προσφέρει τίμιο zoom. Αν θέλεις όμως και καλό zoom, ένας 200άρης είναι must για μένα. Ναι ΟΚ ο Sigma έχει λίγο CAS κοντά στα 18 και κοντά 200, αλλά διορθώνεται σε 3" στο Photoshop. Σίγουρα δεν είναι ότι πιο sharp υπάρχει, αλλά εφόσον μιλάς για upgrade από το κινητό, δεν υπάρχει σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να πας σε ένα μαγαζί που να έχει κάμερες, δεν ξέρω τι έχετε εκεί.

Αυτό που θέλω, είναι να δεις το zoom, σε καλύπτει το 105mm ή γουστάρεις το 200? Και να πιάσεις την κάμερα. Επειδή δεν παίρνεις γουρούνι στο σακί, καλό είναι να ξέρεις ότι αυτό το πράγμα που θα πάρεις θα ζυγίζει πχ 1.5 κιλό.

Link to comment
Share on other sites

D5000 όχι.

Έχει βγει η πιο νέα, κανενα λόγο.

D90 ναι με τα 1000 και απο εμένα μιας και δεν παίζει direct αντικατάσταση ακόμα, είναι στο budjet, και θα σε καλύψει για ΠΟΛΥ καιρό.

με 18-105, και κοιτάς μετά για 10-20, 11-16 κλπ ΑΝ χρειαστείς.

μαι 2 σεντσ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω αυτό που ειπαμε. Απο μαγαζιά εδώ άστο καλύτερα.

Από βάρος ξέρω τι να περιμένω γιατί είχα δανειστεί μια Canon από την παλιά δουλειά και έπαιξα λιγάκι, με άρεσε πολύ.

Προς το παρόν παίρνω D90 με τον 18-105 και βλέπουμε μετά. pixmania θα παραγγείλω, δεν παίζει κάνα θέμα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οι nikon-canon διαφερουν αρκετα στο χειρισμο διαφορων λειτουργειων.

οι canon ειναι ποιο user friendly στο θεμα των ρυθμισεων απο τις nikon με τους 1000συνδιασμους κουμπιων.

Αμα δεν πας να τις πιασεις-δεις απο κοντα ισως το μετανιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οι nikon-canon διαφερουν αρκετα στο χειρισμο διαφορων λειτουργειων.

οι canon ειναι ποιο user friendly στο θεμα των ρυθμισεων απο τις nikon με τους 1000συνδιασμους κουμπιων.

Αμα δεν πας να τις πιασεις-δεις απο κοντα ισως το μετανιωσεις

Ξουτ εσυ.

Τον διπλαρωσαμε αυτον.

Να κανεις πωλησεις σε αλλον !:p:p

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αυτά είναι θέμα συνήθειας. Εγώ αν πιάσω Canon στα χέρια μου δεν ξέρω που παν τα 4..

Πάνω απ' όλα οφείλεις να γνωρίσεις την μηχανή σου, να ασχοληθείς με το manual και να την μάθεις και στην πορεία όλα έρχονται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.