Jump to content



Recommended Posts

Η D5000 / D90 γενικά έχουν σταματήσει να βγαίνουν.

Η παραγωγή ΔΕΝ θα συνεχιστεί (δεν μπορεί και το εργοστάσιο να βγάζει τόσα μοντέλα), και με το νέο έτος θα γίνουν phase out σιγά σιγά.

Αυτο ΔΕΝ πάει να πει πως, με κάτι προσφορές που παίζουν η D90 δεν ειναι φοβερή για τα λεφτά της.

Για 1η μηχανή η D7000 για μένα είναι Overkill και δεν θα δεις τις διαφορές με την D90 σαν αρχάριος με κανένα θεό.

Εδώ θα είναι ζορικο να δει τις διαφορές με την D3000/D5000 πόσο μάλλων την μεγαλύτερη κατηγορία.

Για φακό, εγώ θα σου έλεγα να δεις για τον 18-105 στην αρχή. μια χαρά θα σε βολέψει και στο μακρύ και στο κοντό.

Το line up της Nikon θα είναι.

D3100

D5100

D7000

D400

4 σώματα για το DX.

Απλά τώρα θα έχουμε και τις D3000 / D5000 / D90 μέχρι να τελειώσει το στοκ, και την D300s μέχρι να βγει η D400.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

το να βρει προσφορα την D90 η οποια πραγματικα να αξιζει να πω οκ..

το να παρει new την D90 με ενα φακουδακι και να γλυτωσει 200+ ευρω , δεν συμφωνω

παρε την δ7000 που ειναι οβερκιλλ αλλα οσο μαθαινεις τοσο θα χαιρεσαι που εχεις αυτο το εργοστασιο.Οχι πως η δ90 δεν ειναι.

Μπορει στην αρχη να τα βλεπεις ολα σαν την οροσειρα των αλπεων , αλλα οσο εξοικειωνεσαι θα σου φαινονται παιχνιδακι.

Στην πορεια , που θα προσαρμοστεις με την μηχανη και θα ξερεις τι σου γινεται και καταλαβαινεις που παν τα 4,

μπορει να γυρισεις να πεις

γιατι δε πηρα την δ7000 για τα πιο πολλα μεγαπιξελ γιατι θελω να ζοομαρω πιο πολυ.(λεω εγω τωρα αρχικες σκεψεις)

γιατι δε πηρα δ7000 για ενα καλυτερο βιντεο (που ξερετε μπορει να δει την γλυκα και να φαει χαστουκι με το @@%$#@$ βιντεο της δ90)

η ενα ωραιο απογευμα που θα θελει μπουστ απο iso , να τραβαει χωρις προβλημα και αλλοιωση φωτογραφιας (ναι 1 στοπ ειναι 1 στοπ)

η να θελει να το γυρισει σε σπορτ photographer και να χρειαζεται τα παραπανω fps το παιδι.

Λεω τωρα πιθανες σκεψεις που ερχονται καθοδων οσο ασχολεισαι με το ειδος.

Και ολα τα παραπανω τα αναφερω λογω οτι η αγορα μιας δ7000 ειναι σχεδον στο budget του.

ποσοι ειναι αυτοι που ξεκινησαν με κατι μικρο σαν οπλο και σιγα σιγα καταληξαμε με αρμα η πολυβολο ;

αποκλειεται να του γυαλισει η φωτογραφια και να μετανοιωσει αργοτερα για την αγορα που εκανε τωρα ;

Link to comment
Share on other sites

ποιος φακος ηταν ο περιζητητος που δεν ειχε μοτερ??(και δεν μπορειται να βρειτε αλλον αντιστοιχο?)

και β) ποσο σας ενοχησε -υπο8ετω τον 50αρη 8α πειτε που ειναι φτηνος- που παιζατε με manual focus?

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς δεδομένο ότι θα κολλήσει? και θεωρείς δεδομένο ότι αν κολλήσει θα του αρκεί η 7000? μπορεί να θέλει ff... τεσπα όλα υποθετικά είναι... η γνώμη μου είναι σώμα άνω του μετρίου σίγουρα για να μπορεσει να τον "εμπνεύσει" κ να μη τον κόβει δημιουργικά αλλά όχι όλα τα λεφτά εκεί... δηλαδή πιστεύω πως ο saga αδικείται φωτογραφικά από το combo του, γτ έχει ένα σώμα που του πήρε το 90% του budget, που θεωρητικά μπορεί να του κάνει τα πάντα και αναγκαστικά με τα ρέστα του πήρε κατώτερους φακούς που ενίοτε τον προδίδουν ή δεν αναδεικνύουν αυτά που μπορεί το σώμα... και ο ίδιος...

δεν ξέρω την τσέπη σου αλλά πήγαινε σε d7k μόνο αν δεν περικόψεις από φακούς... δλδ για αρχή έναν 17-70 ή 18-105vr και τον 35mm f1.8 τους θες σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν την παλεύετε ε, λέει ένας άνθρωπος budget 300€, του λέτε σφίξου και πάρε κάτι με 600€.

Είπα κι εγώ, δεν θα καταλήξουμε εκεί; :hehe:

Μ' αρέσει που ακυρώνουμε το σύμπαν προκειμένου να εκθειάσουμε νεότερα και σαφώς ακριβότερα μοντέλα. Μέχρι πρότινος ήταν άχρηστες οι d40, d60, d3000, τώρα είναι και οι d5000 και d3100, ενώ ταυτόχρονα παίρνει σειρά η d90. Αν μιλάγαμε για d50 όμως, ήταν best buy και αξίζει. Μήπως το παίρνετε λίγο προσωπικά το θέμα;

Αντικειμενικά δηλαδή η d90 είναι γαμώ τις μηχανές, που χάνει; Και από πότε στον αρχάριο ή χομπίστα θα του λείψει η έλλειψη μοτέρ από τη στιγμή που υπάρχει τεράστια γκάμα AF?

Link to comment
Share on other sites

οχι σαφως και δε θεωρω σιγουρο τπτ.

υποθετικα μιλαω και το εχω διευκρινισει αυτο.

Αλλα επειδη ειναι μεγαλο το budget , γιαυτο θελει προσοχη με την αγορα

Επισης ποσες φορες εχουμε πει οτι η μηχανη με βοηθησε για να βγαλω αυτη την φωτογραφια ;

Ναι ειμαι υπερ της ποιοτητας αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που χαιρομαι την δ90 για τις δυσκολες φωτογραφιες

Αλλα μηπως δεν εχει γινει κατανοητο αυτο που λεω ;

Να σκεφτεις να πας σε δ7000 μονο αν σκεφτεσαι τωρα την αγορα μιας δ90 για να γλυτωσεις 200+ ευρω..

Δλδ αν περιμενεις ακομα και δεις τιμες χωμα για δ90 , ναι παρε δ90

Αλλα κατεμε η διαφορα (200+ ευρω) σε μακχρονια χρηση δε θα του φανει.Βεβαια οπως δεν αποκλειω το ενδεχομενο να δουλεψει αναποδα η κατασταση

ολα ειναι πιθανα

@jpavly

Ο αρχαριος δε θα σκασει με το καλημερα 1000Ε

ο χομπιστας θα σκασει , αλλα εχει σκοπο να σκασει κιαλλα τοσα καθοδων (1-2-5-10 χρονια)

Δλδ αν διεθεται 2500Ε θα του προτεινες παλι δ3100? η δ700 / δ7000 / 5δ κ.ο.κ?

Link to comment
Share on other sites

Η D50 τα ΣΠΑΕΙ. (Γιάννη μου :D )

Εγώ είμαι πιο πολύ υπέρ της D90.

Για ένα αρχάριο ΔΕΝ θα τον κόψει ΠΟΥΘΕΝΑ, και σιγά μην αισθανθεί πως θα θέλει πιο πολλά που θα του τα δώσει η D7000 ρε παιδιά.

Και συμφωνώ με Βούδα, πώς να παίξει σε καλό / ποιοτικό (για τα λεφτά) γυαλί.

Το θέμα με την D90 δεν είναι μόνο 200 ευρώ, είναι 200 ευρώ + ο 18-105.

Και αν πάρει την D7000 με τον 50άρι/35άρι μόνο θα βλαστημήσει.

Επίσης καλύτερα με 800 ευρώ να ξεμπερδέψει και «αν δεν του αρέσει, δεν του αρέσει» παρά να σκάσει 1200 + και να γίνει το ίδιο…

Link to comment
Share on other sites

Η D50 τα ΣΠΑΕΙ. (Γιάννη μου :D )

Τα έσπαγε.

Και η 9600GT μου τα έσπαγε στον καιρό της. Και ναι την έχω ακόμα και κάνω τη δουλειά μου. Ναι, την έχω ακόμα σε εκτίμηση γιατί καμία άλλη κάρτα δεν κράτησε όσο αυτή.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ακυρώσω 5770, GTX260 κλπ γιατί δεν είναι τόοοοοοοοοοοοοσο αξιόλογες. ;)

Link to comment
Share on other sites

οποιοσδηποτε θα βλαστιμησει αν παρει μονο 50αρη/35αρη :p

Τι να πω ρε παιδια...Αρχαριος μεν αλλα την στιγμη που ειναι αποφασισμενος για ενα τοσο μεγαλο ποσο , γνωμη να παρει κατι νεο με παραπανω δυνατοτητες που μπορει να τον διευκολυνουν στην πορεια.

Αν δεν ειχε το μικροβιο της φωτογραφιας δε θα ειχε σκοπο να σκασει τοσο μεγαλο ποσο

αλλα ποσο αντιστοιχο των δ60/δ3000 για να βγαζει καμμια αξιοπρεπεστατη φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι ένας αρχάριος ξέρει αυτόματα το budget που χρειάζεται ή καλύπτει τις ανάγκες του;

Επίσης, μέσα στο budget πρέπει να μπει και τσάντα μεταφοράς, καθώς και τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

Dark εδώ Dark

οι φίλοι σου είναι όλοι καμμένοι!!!!

μην ακούς κανέναν.

και μην ξεχειλώνεις το budget για πλάκα,είναι χαζό.

κάνε λίγο υπομονή και βρες το καλύτερο συνολάκι που κάνεις κέφι(οικονομικώς)

ΑΥΣΤΗΡΑ σε μεταχειρίσμένο

οι μισοί Έλληνες χρεοκόπησαν αναμονή έρχονται και οι άλλοι μισοί να αναβαθμιστούν

:)

βρες κάτι που δεν θα χάσει το 30% της αξίας του λοιπόν με το που θα το χαιδέψεις,

θα σε απαλλάξει από τύψεις σε πιθανή μετάβαση.

ξαφνικά γίνατε όλοι φανατικοί μοιάζει με thread Celeron που τείνει να γίνει Extreme ES Golden sample.

μακάρι να σε κρατήσει το σπορ και να καείς και εσύ με τη σειρά σου.

κατα τα άλλα άκου πολλά,πίστευε τα μισά κάνε το δικό σου.ή άκου το Σύριο :)

Δεν αξίζει να μετατοπίζεις διαρκώς τον πήχη ψηλότερα,είναι φαύλος κύκλος.

σε κάθε σκαλί βλέπεις κάτι λίιιγο ψηλότερα και εννοείται αξίζει να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

11-16 τοκινα

50αρης

35αρης

50-135

αυτοι μου ρχονται τωρα

θελει πολυ προσπαθεια να εστιασει με υπευρυγωνιο...

prime με μοτερ βρισκεις ενα σωρο...

Αν παρει καποιος "αρχαριος"..πρωταρης καλυτερα 50-135 εν γνωση του ....του κανω δωρο εγω το σωμα...με μοτερακι.

Εδω δεν τον εκτιματε εσεις που τον εχετε....πως θα τον καλοκοιταξει ο πρωταρης.

(Αρκετα περιθωριοποιημενος φακος που δεν του αξιζει.

ασε που υπαρχει και 50-150 hsm(σιγμα) σαν εναλλακτικος...αλλα τεσπα)

Αυτο που δεν εγινε αντιληπτο ειναι οτι δεν υπαρχει φακος που να μην μπορει να κανει μια χαρα τη δουλεια του στη d5000.(και στις υπολοιπες χωρις μοτερακι)

Οπως επισης ισχυει και το αναποδο...οτι δλδ υπαρχουν φακοι που θελουν manual εστιαση σε αυτες τις μηχανες.

Δεν το ελεγα ομως πλεον για μειονεκτημα.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες για φακους , σου απαντησα

τωρα αν δεν εχεις προβλημα χειροκινητης εστιασης εσυ και πιστευεις οτι για εναν αρχαριο ειναι εξισου ευκολο ενας manual φακος , τοτε παω πασο.

αλλα ξεχασα μη παρει μηχανη με af light assist γιατι θελει πολυ προσπαθεια να φωτισεις το θεμα με φακο δικο σου.

για ολα υπαρχουν λυσεις Νικολα , κοιτας το πιο ευκολο για εναν αρχαριο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.