Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
D5000 όχι.

Έχει βγει η πιο νέα, κανενα λόγο.

D90 ναι με τα 1000 και απο εμένα μιας και δεν παίζει direct αντικατάσταση ακόμα, είναι στο budjet, και θα σε καλύψει για ΠΟΛΥ καιρό.

με 18-105, και κοιτάς μετά για 10-20, 11-16 κλπ ΑΝ χρειαστείς.

μαι 2 σεντσ

Να χωθω και εδω...ειδα φως.

Διαφωνω ...

Πηρα εν γνωση μου μια παλια μηχανη και δεν την αλλαζω με καμμια απο οσες αναφερθησαν που της ριχνουν και 4-5 χρονια

Καλα καλα δεν την ανταλλαζω με την 7d ....(εχω πει φανταζομαι οτι δε με νοιαζει το video εε?)

Αργα η γρηγορα θα βγει αντικαταστατης της d90...(αν και νομιζα οτι ειναι h d7000 αυτη) ..θα πρεπει να τν πουλησει εκεινη τη στιγμη για να παρει την νεοτερη?Θα παψει ως δια μαγειας να ειναι καλη μηχανη?

Επισης πρεπει να σταματησει ο μυθος τοπια=ευρυγωνιος.

Ναι χωραει πολλα πραματα (χονδρικα) ο ευρυγωνιος αλλα η ιδιοτητα του αυτη(ευρυ γωνιες) απο μονη δεν τον καθιστα αρμοδιο για τοπια.

Βολευει αφανταστα το παραδεγμα του pavly σε αυτο.

Ενα καδρο που απλα δεν προσφερει κατι να εχεις υπευρυγωνιο.Δεν θα αλλαξει το παραμικρο αν ειχε καποιον με λιγα περισσοτερα mm.

Δεν κανει παιχνιδι με την προοπτικη που μπορει να προσφερει ενας ευρυγωνιος(και η συγκεκριμενη φωτο δεν εχει αναγκη να χωρεσει πολλα πραματα στο ιδιο καδρο)

Αν βρισκεις εκει που εισαι d5000 με 18-105 vr με ~500Ε παρτην και σε καλη μερια καλες ληψεις κλπ.

Αν θες να δωσεις περισσοτερα σφιξου και πηγαινε στην καινουρια d7000 που φτασαμε να την συγκρινουμε με ΦΦ.

Aκομα και αν την φορτωθεις με τον 18-55 σαν φακο κιτ.(αν και νομιζω με τον 18-105 τη δινουν)

Απο canon αν μπορεις/θες μεταχειρισμενη η 40d μοιαζει η καλυτερη επιλογη.Εδω νομιζω...βρισκεται 300Ε??(dellman...ποσο??)

Αλλιως και 500d/550d μαζι με 40d/50d.(παρολο που εχει βγει και 60d).

Οποια και να παρεις μια χαρα θα εισαι ...και παιζουν και αλλες...που επισης μια χαρα θα εισαι.

Αν την εβγαζες με κινητο τοσο καιρο ..θεωρητικα θα την παλεψεις ταμαλα με μια micro 4/3.(ή σκετο 4/3).

Πχ panasonic με τον 20mm φ1.7 και ασε ολα τα υπολοιπα στην ακρη.

Και υπαρχουν 10002 φακοι αλλοι να κουμπωσουν στην μηχανουλα (με μερικους φακους θα παραμεινει ο ογκος σε επιπεδα κινητου..οπως πχ με τον 20αρη)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγει άλλη για την D90 Νίκο...

Η D7000 πάει 1000+ ΜΟΝΟ σώμα, οπότε εκτός συναγωνισμου.

Απο Canon σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω και για αυτο και δεν είπα τίποτα.

Αλλά απο D5000 σε D90 αφού μπορεί να πάει για 200 ευρώ ας πάει ΙΜΟ.

Ο ευρυγώνιος στα τοπία βολεύει για να μην λιώσεις και στα pano...

Και δεν κατάλαβα τι λες για το να αλλάξει την D90 αν βγει άλλη? είπα / υπονόησα κάτι τέτοιο? αντιθέτως... η μηχανεί μαμεί, και ΟΣΟ και να την κρατήσει ΔΕΝ θα σταματήσει ποτε να βγάζει καλές φωτο.

Η νέες μηχανές δεν κάνουν τις παλιές άχρηστες, στηρίζονται στις παλιές και βελτιώνουν. Ας τραβάει η D95 ( οτι νάνε ) καλύτερο ISO 931231 δεν παει να πει πως η 90αρα ΔΕΝ θα είναι καλή.

Για αυτό του το είπα, αφού τον παίρνει, buy and forget για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν την παλεύετε ε, λέει ένας άνθρωπος budget 300€, του λέτε σφίξου και πάρε κάτι με 600€.

Λέει 1000€, του λέτε πάρε με 500€ :hehe:

Εγώ υποστηρίζω Nikon όχι από fanboyσμό αλλά γιατί είναι δοκιμασμένες από τόσους και τόσους. Επίσης, πάνε πακέτο και πολύ καλά software που καλύπτουν από τον αρχάριο μέχρι τον επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Κακός σου κάνει, κοίτα το όσο είναι νωρίς... !

Δεν μας χαλάει ο γενικής χρήσης φακός (και ο 18-105, 18-200 τέτιοι είναι).

Ο NTG θα σου πει πως είναι του τωλου βέβαια και δεν ειναι κοφτεροί και το bokeh τους ειναι γτπ :p αλλά για all around ειναι φοβερά πρακτικοι και το βασικό φθηνοί.

Πριν σου κάνει κάτι η Canon πιάσε την στο χέρι σου, μερικά μοντέλα εμένα που είναι μικρά και δεν με βολεύουν (και δεν είμαι και 2.05 όπως είδες).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, τίποτα δεν θα μετανιώσεις, όπως ειπωθηκε ήδη.

Κοιτα καλύτερα τι θα σου κάτσει καλά στο χέρι. Η D90 ισως σου κάτσει βαριά, η 550 ίσως λιγο μικρή (αλλά ελαφρύτερη).

Η 550 ειναι και πιο ''φρεσκια'' (ψυχολογικοί λόγοι...:p)

Τελος, από φανατικό του σπορ, προτείνεται ανεπιφύλακτα και η Sony NEX-5. Από ποιότητα εικόνας ειναι στα ιδια επιπεδα (και παραπάνω) από τις entry level dslr με βασικό πλεονέκτημα το μικρότερο μεγεθος (ΟΚ, αυτό μειωνεται όσο βάζεις μεγαλύτερο φακό) και το καλύτερο βίντεο (αυτό άραγε πόσο σε ενδιαφέρει; ) και τρέχον μειονέκτημα τη μικρή γκάμα φακών. Σκέψου τη σοβαρα.

YΓ Μεχρι 1000 Ευρω δεν ειπε ο άνθρωπος; Μέσα στο μπάτζετ είμαστε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

περι τιμων ...

η d3100 ειναι αδικαιολογητα ακριβη ...(αντικατεστησε την d3000)

παιζει στα λεφτα της d5000 και στα ματια μου δε την φτανει.

Υποθετω οτι απλα ενωσε τις μικρες πλεον d40(x) και d60 στην νεα δ3100

(η ενωσε τα νεοτερα d3000 και δ5000 κατω απο το ονομα d3100 μιας και αντικατεστησαν τα πρωτα)

Μετα απο δ5000 ,δ90 .δ7000 και δ300s ...καποια περισσευει στην τωρινη αγορα.

Υποθετω σιγα σιγα δ90/d5000 θα παρουν ποδι απο την αγορα οποτε φυγουν και στην θεση θα μεινει με 900Ε η d7000 και μαλλον θα βγει στα 1300 περιπου η διαδοχος της d300s.

Δεν νομιζω να πρωτοτυπησει η νικον και να εχει 4 μοντελα στη μικρη κατηγορια.

(εκτος εαν κανει τοσο γενναια εκπτωση στα μεγαλα μοντελα (πλην της δ3100 δλδ) και αφησει την δ7000 στην θεση της d300s.Αλλα δε μου κολλαει μιας και η d3100 "ακριβυνε" υπερβολικα.)

Tωρα περι φακων ναι ..δεν συμπαθω τρελλα τους ultra zoom.Εντουτοις ...μπορω να υποχωρησω στις αποψεις μου για nikon 18-105 vr ....νομιζω μεχρι εκει.:p

Δες και sigma 17-70 ειτε με ΟS ειτε χωρις...για οποιο σωμα και αν παρεις.(προφανως με την αντιστοιχη μοντουρα)

Θα το προτιμουσα και απο 18-105 Vr ...αλλα οκ...και ο nikon καλος ειναι...για αυτα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

την d5000 σαφως και την απορριπτεις λογω το οτι δεν εχει μοτερ.

θα λες μετα απο καιρο , τι μλκς ημουν και δεν πηρα την δ90 η την δ7000 οταν θα ψαχνεις φακους.

αν βιαζεσαι τωρα παιρνεις δ90.Αλλιως σφιξου και πηγαινε για δ7000 (σκαστα θα σου κανει καλυτερη τιμη) με εναν 18-55 η 18-105

στην αναγκη παρε το σωμα μονο (δ7000) και βρες εναν μεταχειρισμενο φακο 18-105 η18-55

ειναι προτιμοτερο να παρει την δ7000 μιας και ειναι αρχη , σαν "full extra" μηχανη παρα για 200-300Ε να παρει μια παλια που στην πορεια , μπορει να του φανουν οι διαφορες.

Οταν κανεις αγορες με σκοπο την μακροχρονια χρηση , κοιτας τι ειναι αυτο που θα σε κρατησει παραπανω

Και το να παει σε δ7000 ουτε καν διπλασια λεφτα δεν ειναι.Στα λεφτα του ερχεται ακριβως αν το χειριστει καταλληλα

Link to comment
Share on other sites

την d5000 σαφως και την απορριπτεις λογω το οτι δεν εχει μοτερ.

θα λες μετα απο καιρο , τι μλκς ημουν και δεν πηρα την δ90 η την δ7000 οταν θα ψαχνεις φακους.

FFFFFFFFFFFFFFFUUUUUUUUUU :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.