Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

[MENTION=14726]haritos14[/MENTION] επίσης να σου πω και κάτι άλλο.

Την H80 μην την βάλεις εκεί πέρα

Βάλτην "εκεί που πρέπει"

Με Push-pull από έξω προς τα μέσα.

Εκεί που την έχεις το είχα δοκιμάσαει και εγώ και όλος ο ζεστός αέρας μπένει μέσα στο κουτί.

Τα PC μας (desktop ή notebook) | GHz.gr

Είναι ότι χειρότερο.

Και το είχα κάνει επειδή ήθελα να βάλω τον πλαινό

αλλά μπένει όλος ο ζεστος αέρα.

Πρώτα πρώτα πιάσε την H80 και θα δείς ότι το ψυγείο στα πλάγια καίει.

Link to comment
Share on other sites

part2 photo

Πολύ ωραίο το κουτάκι σου αγαπητέ.

Αν θες την γνώμη μου, για να το βελτιώσεις και άλλο βάλε ένα back plate στην vga και ένα black sleeved extension 24 pin και είσαι τούμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπραβο και παλι μπραβο.Τα περισσοτερα που εχω δει ειναι θηρια..Χαιρομαι να τα βλεπω!!Βρε λες να παω για κουτι και νερα??

Θα σου 'λεγα με τα χίλια αλλά μερικές φορές θεωρώ ότι δεν αξιζει τον χρονο,τα χρηματα και την υπομονη που αφιερώνεις.Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσης για overclock,τότε εγώ θα έπερνα αερόψυξη.Κάθε πράμα έχει τη δική του ομορφιά,διαλέγεις και πέρνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι για την υδρόψυξη καθώς ακούω κατα καιρούς ότι τα χρήματα που δίνεις δεν αντιστοιχουν στο χρόνο και στην υπομονή που αφιερώνεις.

Τουλάχιστον εμένα μου έκανε τρομερή οικονομία (πέρα απο την ησυχία και τα temps που πρόσφερε) και θα εξηγήσω το γιατί. Προ νερού εποχή άλλαζα συστήματα όπως οι άντρες αλλάζετε πουκάμισα. Πάνω απο τρίμηνο δε κράταγα pc στα χέρια μου. Είχα την τρέλα (ή την μακακία) να δοκιμάζω ότι καινούριο.

Τώρα στην ιδέα και μόνο ότι πρέπει να αδειάσω κύκλωμα, να καθαρίσω, να βάλω νέο hardware και να ξανασυνδέσω σωλήνες κλπ με κάνει να πατάω φρένο ένα χρόνο.

Αποτέλεσμα; Εχω ένα παραπάνω απο αξιοπρεπές μηχάνημα στα χέρια μου, που φυσικά και αντέχει ακόμα και θα αντέξει για πολύ περισσότερο. Το έχω για 1 χρόνο! Ναι το γράφω και δε το πιστεύω.

Αρα έδωσα κάποια λεφτά σε νερό αλλά έχω γλυτώσει 3 ανούσιες αναβαθμίσεις σε θέμα hardware. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ήταν η μεγαλύτερη λύση οικονομίας που έχω κάνει ποτέ. Τώρα θα ήμουν με 2011 σιγουράκι.

Βέβαια κάποιοι άλλοι δε βαριόνται τα άδειασε γέμισε οπότε σε αυτούς δε πιάνει το κόλπο. Σίγουρα όμως είναι ένας κόπος παραπάνω η αλλαγή hw αν έχεις νερό στο κύκλωμα.

ps τώρα που πλησιάζει η περίοδος αδειάσματος του κυκλώματος βέβαια είμαι σε δίλημμα (και καλά :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι για την υδρόψυξη καθώς ακούω κατα καιρούς ότι τα χρήματα που δίνεις δεν αντιστοιχουν στο χρόνο και στην υπομονή που αφιερώνεις.

Τουλάχιστον εμένα μου έκανε τρομερή οικονομία (πέρα απο την ησυχία και τα temps που πρόσφερε) και θα εξηγήσω το γιατί. Προ νερού εποχή άλλαζα συστήματα όπως οι άντρες αλλάζετε πουκάμισα. Πάνω απο τρίμηνο δε κράταγα pc στα χέρια μου. Είχα την τρέλα (ή την μακακία) να δοκιμάζω ότι καινούριο.

Τώρα στην ιδέα και μόνο ότι πρέπει να αδειάσω κύκλωμα, να καθαρίσω, να βάλω νέο hardware και να ξανασυνδέσω σωλήνες κλπ με κάνει να πατάω φρένο ένα χρόνο.

Αποτέλεσμα; Εχω ένα παραπάνω απο αξιοπρεπές μηχάνημα στα χέρια μου, που φυσικά και αντέχει ακόμα και θα αντέξει για πολύ περισσότερο. Το έχω για 1 χρόνο! Ναι το γράφω και δε το πιστεύω.

Αρα έδωσα κάποια λεφτά σε νερό αλλά έχω γλυτώσει 3 ανούσιες αναβαθμίσεις σε θέμα hardware. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ήταν η μεγαλύτερη λύση οικονομίας που έχω κάνει ποτέ. Τώρα θα ήμουν με 2011 σιγουράκι.

Βέβαια κάποιοι άλλοι δε βαριόνται τα άδειασε γέμισε οπότε σε αυτούς δε πιάνει το κόλπο. Σίγουρα όμως είναι ένας κόπος παραπάνω η αλλαγή hw αν έχεις νερό στο κύκλωμα.

ps τώρα που πλησιάζει η περίοδος αδειάσματος του κυκλώματος βέβαια είμαι σε δίλημμα (και καλά :hehe:)

Δεν είναι ακριβώς έτσι όμως. Δεν άλλαξες πλατφόρμα όχι μόνο θέμα υδρόψυξης αλλά και θέμα οικονομικής κρίσης και οτι πια υπάρχει κορεσμός στους υπολογιστές. Η αλλαγή απο 1366 σε 1155 είναι μικρής σημασίας πχ.

Το σύστημά σου είναι υπεραρκετό για τις εποχές και απλά δε σε βάζει στο μικρόβιο γιατί έχεις ήδη δώσει ένα σκασμό λεφτά όχι γιατί βαριέσαι να λύσεις την υδρόψυξη. Αν σε έτρωγε ο πωπώς σου δε πα να είχες και υγρό άζωτο να πέφτει αυτόματα θα τα ξήλωνες.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μεγάλη κουβέντα αλλά είναι η αλήθεια. Η κρίση να χτυπήσω ξύλο δε με έχει αγγίξει ΑΚΟΜΑ. Για μένα δε θα ήταν τίποτα να αλλάξω πλατφόρμα. Αλλά ΝΑΙ βαριέμαι. Τώρα λαλακίζομαι 10 μέρες για το πότε να αδειάσω το σύστημα και να το ξαναγεμίσω.

Και ειλικρινά στον 1090Τ δε θα ήμουν αν δεν είχα νερό. Οχι επειδή δε με καλύπτει όμως.

Οπως δεν είχα και ανάγκη απο 2600k να δοκιμάσω για πρώτη φορά AMD. Που δε την λες και αναβάθμιση έτσι; Απλά να δω τι παίζει και στην άλλη πλευρά ήθελα.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι αρχισα μαθήματα και δεν υπάρχει χρονος για τίποτα.Ίσα ίσα πρόλαβα να διαβάσω μηνύματα τώρα...Και εγώ έχω να καθαρίσω την υδρόψυξη γιατί επιασέ βρομιά μέσα το block και ανεβηκαν οι θερμοκρασιες αλλά και δεν προλαβαίνω ουτε έχω όρεξη.Ίσως του χρόνου σαν φοιτητής θα είμαι καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι αρχισα μαθήματα και δεν υπάρχει χρονος για τίποτα.Ίσα ίσα πρόλαβα να διαβάσω μηνύματα τώρα...Και εγώ έχω να καθαρίσω την υδρόψυξη γιατί επιασέ βρομιά μέσα το block και ανεβηκαν οι θερμοκρασιες αλλά και δεν προλαβαίνω ουτε έχω όρεξη.Ίσως του χρόνου σαν φοιτητής θα είμαι καλύτερα :)

Μεχρι του χρονου παιζει να βρεις εκει μεσα χορτα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι τίποτα.Που να δεις πόσους έιχα παλιά στο Haf 932...6 μπροστά,3 πάνω,1 πίσω και 2 κάτω,του τροφοδοτικού δεν μετράει :p

6 μπροστά ???????:-O

Υπάρχει φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

6 μπροστά ???????:-O

Υπάρχει φωτογραφία;

Πλέον όχι επειδη το κουτί ειναι για φτιάξιμο και έχω πουλήσει το τριπλο ψυγείο...

Με τόσα φουρφούρια έπρεπε να φοράω ωτοασπίδες :p::D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...δεν παίζουν ρόλο το πόσους ανεμιστήρες έχεις αλλα σε πόσους στροφες τους έχεις να γυρνανε και πανε και τα db αναλογα..

Εγω σε Midi tower Κουτι εχω 7ανεμιστήρες+8ος της cpu>..αλλα δεν με ενοχλεί ο θόρυβος..τα εχω με fan controlers Ολα.. ;)

edit : Και θέμα ανεμιστήρων σωστός ο [MENTION=10170]swatoner[/MENTION] ;)

Έγινε επεξεργασία από THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.