Jump to content



Καλο αυτοκολλητη θερμοαγωγιμη ταινια?


SLN

Recommended Posts

Στις μνήμες κατέληξα στο παλιό γνωστό κόλπο: ‘’Πλαστικά συρματάκια’’ (κάτι σεν δεματικά ‘εύπλαστα’ – σαν αυτά τα πράσινα που χρησιμοποιούν οι κηπουροί στα φυτά (τι λέω ο άνθρωπος :p) ) τα οποία περνάνε ανάμεσα από τα ψυκτράκια και από τις διάφορες τρούπες του board της vga ίσα ίσα για να κρατάνε λίγο τα ψυκτράκια των μνημών μην αρχίσουν να ξεκολλάνε.

spc patent pending :p

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ενώ ετοίμαζα ομαδική παλιά για 3m απο ελληνική αντιπροσωπία αλλα δεν θέλατε. κατέλειξα να τα βάλω πάνω με ceramic και σε μερικά σημεία εξωτερικά να βάζω κόλλα απλή logo. η κόλλα πάει πανω στο ψυκτρακι και καταλίγει πάνω στο board. οπότε το "δενει" . ειναι ελαστική και φεύγει και εύκολα αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που πουλάει το hac δεν σου κάνει; Έχει ένα ευρώ το τετραγωνάκι(τόοοτε που είχα πάρει)

Και εγώ αυτό είχα χρησιμοποιήσει σε ίδια περίπτωση, είναι αρκετά χρήσιμο και σε άλλες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

βαζεις στην ακρη κολλα στιγμης και καλυτερα σε μορφη gel για να μην τρεχει και θερμοαγωγιμη στο κεντρο καλητερα οχι ceramique ειναι πια για τα μπαζα και οταν θελεις να τα βγαλεις τα ζεσταινεις με ενα θερμομπιστολο σχεδον ολες οι κολλες στιγμης λιωνουν στους 80c :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Με logo + ceramique δεν γίνεται?

Volvo σηκώνει η logo, δεν μπορέι να σηκώσει τα ψυκτράκια σου ανάποδα?

Στο σημείο που θα έχει logo όμως δεν θα απάγει την θερμότητα.

Σε ηλεκτρολογικά υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε πριν τρία τέσσερα χρόνια που κόλλησα κάτι ψήκτρες στον ενισχυτή μου) και μια άλλη κόλλα θερμοαγώγιμη λευκού χρώματος όπου κολλάει καλύτερα από την ceramique. Τέτοια βάζουν και σε οικιακές συσκευές, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει παλια απο e-shop αυτο Akasa Thermal Solution

Οτι καλυτερο για τις μνημες των καρτων γραφικων, μιας και εδω και χρονια χρησιμοποιω λυσεις τις Αrctic Cooling, οπου εχουν ενα θεματακι με τις ψυκτρες των μνημων.

Πραγματικα αθανατο κολλημα, και κορυφαια αγωγημοτητα.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ειναι το θεμα δεν τα φερνει πια κανεις σε λογικη τιμη hac.gr - Online Store

και αν ειναι να πληρωσεις 14 ευρω για 2 τετοια καθε 1 βγαζει 4 κοματια γιατι με αυτα τα λεφτα να μην παρεις καινουργια http://www.hacshop.gr/view.php?id=77713

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει παλια απο e-shop αυτο Akasa Thermal Solution

Οτι καλυτερο για τις μνημες των καρτων γραφικων, μιας και εδω και χρονια χρησιμοποιω λυσεις τις Αrctic Cooling, οπου εχουν ενα θεματακι με τις ψυκτρες των μνημων.

Πραγματικα αθανατο κολλημα, και κορυφαια αγωγημοτητα.

Η Αkasa, παρόλο που φαίνεται να κάνει ικανοποιητική συγκόληση, μου παρουσίασε παρόποιο πρόβλημα με τον spc παραπάνω : σε 4890 με τα ψυκτράκια προς τα κάτω, δεν κολλούσε με τίποτε !

μα αυτο ειναι το θεμα δεν τα φερνει πια κανεις σε λογικη τιμη hac.gr - Online Store

και αν ειναι να πληρωσεις 14 ευρω για 2 τετοια καθε 1 βγαζει 4 κοματια γιατι με αυτα τα λεφτα να μην παρεις καινουργια hac.gr - Online Store

Προχθές πήρα από το Multirama Πειραιά με 3 ή 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει μετά την αφέρεση στης stock να τρίβεις τα chips από τις ram με σβήστρα, που χρησιμοποιούμε για το μολύβι, για να φύγει αυτή η λιπαρότητα.

Το δίνει ως οδηγία η ΕΚ όταν αλλάζεις την stock ψύκτρα κάρτας γραφικών με waterblock.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.