Jump to content



Windows XP & Hot Plug


billpeppas

Recommended Posts

Λοιπόν , προχθές που ήμουν στο σπίτι ενός φίλου μου , και είχε Windows XP στο PC του ,

σκέφτηκα να ξαναδοκιμάσω να δω αν δουλεύει το HotPlug drives ( CD/DVD drives & HDDs ) στα Windows XP.

Ενημερωτικά ήταν Windows XP Professional Service Pack 1a ( English Version ).

Βάζω πρώτα το CD-RW ( Plextor PX-W4824A ).

Τα Windows το εντοπίζουν , και το εγκαθιστούν.

"New hardware is installed and ready for use"...

Ωραία λέω, πάμε στους δίσκους.

Εδώ γίνεται το μοιραίο , βάζω τον βασικό δίσκο του PC που έχω στο σπίτι στην Αθήνα ( Maxtor 80GB P-ATA ).

Εντοπίζουν την συσκευή , και την εγκαθιστούν.

Πάω στο My Computer , να δω αν είναι έτοιμη για χρήση.

Πάω , κάνω διπλό κλίκ , και να!

Η συσκευή είναι χαλασμένη ή έχει corruptions.

Πρώτο σοκ.

Λέω να κάνω ένα Scandisk & ένα FixMBR.

Που...

Τίποτα.

Μάλιστα βλέπω πως το Scandisk τελειώνει αμέσως μόλις κάνω κλίκ στο Scan.

My Computer , Properties του δίσκου.

File System: RAW (!!!)

Ε???

Πάει το File System του δίσκου.

Μόνη λύση?

Quick Format σε NTFS.

Ποτέ πλέον HotPlug σε Windows XP!

Παθαίνοντας μαθαίνεις λένε.

( δεν έβαζα τον άλλο δίσκο μου , που ήταν σχεδόν άδειος ??? )

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε Unstoppable?

Από τα Windows 2000 Professional & τα Windows 2003 Server υποστηρίζεται κανονικά.

Επίσης όπως ανέφερα , στην περίπτωση του CD-RW το Hot Plug λειτούργησε κανονικά.

Καλά έκανα τόσο καιρό και δεν είχα ( προσωπική ) επαφή με τα Windows XP...

Link to comment
Share on other sites

Hot plug υποστηρίζεται μόνο στο SATA όχι στο PATA. Τώρα αν στα CD drives δουλεύει δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.

ένας φίλος μου πάντως που το σύνδεσε την ώρα που ήταν ο υπολογιστής ανοικτός ένα CDRW (ήταν μεθυσμένος) έκλεισε το PC και μετά που το ξανάναψε κόλλησε το πορτάκι του CRW σε θέση ανοιχτή. Για να το επαναφέρει στη σωστή του θέση το ξανασύνδεσε την ώρα που ήταν στα Win.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε βρε:

http://www.rue-hardware.com/prix/acheter/2279/Rack_PROMISE_IDE_ATA_100_Hot_plug/

Δείτε και μερικά case για hot plug IDE ATA100/133.

Χρησιμοποιούνται και στα διάφορα Net Cafe ( π.χ. Bits & Bytes @ Μαρούσι )

Και άλλο:

http://www.epinions.com/Hard_Drives-Hot_Swap

http://www.aberdeeninc.com/abcatg/sock370.htm

( look at MB6179 ) [ Hot Plug IDE Bays ]

MSDN ( Microsoft as you know ):

http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dndevio/html/msdn_pnp.asp

Κάντε Find In This Page: IDE

" Full IDE Hot Plug ( Plug & Play ) will be added in next windows version "

Το κείμενο αυτό είναι από March 1994.

Χρησιμοποιώ Windows 2003 και κάνω και IDE Hot Plug ( MS calls it Plug & Play ) αρκετά συχνά.

Από ότι είδα μέχρι τώρα ( not much ) δεν υποστηρίζεται στα Windows XP.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υποστηρίζεται και σε μερικές διανομές Linux ( μην με ρωτήσετε ποιές , δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με Linux )

Βεβαίως αναφέρεται ότι υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό αποτυχίας του Hot Plug IDE , αλλά δεν οδηγεί σε HDD Corruption ή what ever.

Απλά μπορεί το σύστημα να κολλήσει.

( Στα 2003 S. δεν μου έχει γίνει μέχρι τώρα κάτι τέτοιο )

[ βεβαίως δεν είναι κάτι που προτείνω να κάνει κανείς [ για το Hot Plug IDE HDD Drive μιλάω ] ] ( ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει κάποια εξαιρετικά ειδική ανάγκη )

Link to comment
Share on other sites

Hot plug υπαρχει και δουλευει σε P-ATA αλλα......

πρεπει 1ον να το υποστηριζει ο controller της μητρικης.

2ον το λειτουργικο συστημα.

3ον. Ακομα και να ισχυουν τα 2 παραπανω, δεν δουλευει παντα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει φοβος να καει κατι αν συνδεσω πχ το cdrom ενω το pc ειναι ανοικτο??πρωτη φορα το ακουω αυτο!!εδω και καλα λενε οτι δεν κανει να βαζουμε βγαζουμε ανεμιστηρια (εγω το κανω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overclocked

δηλαδη δεν υπαρχει φοβος να καει κατι αν συνδεσω πχ το cdrom ενω το pc ειναι ανοικτο??πρωτη φορα το ακουω αυτο!!εδω και καλα λενε οτι δεν κανει να βαζουμε βγαζουμε ανεμιστηρια (εγω το κανω)

Δοκιμασε το μερικες φορες και θα το μαθεις συντομα.

(μην κανεις καμια βλακεια)

Link to comment
Share on other sites

άλλο Plug&play και άλλο Hot Plug.

To πρώτο απλώς εξασφαλίζει την αυτόματη αναγνώριση μετά από προσθήκη συσκευής χωρίς να χρειαστεί αν μπεις στο setup του BIOS ή να κάνεις π.χ Add new Η/W από το Control panel των Win95 (που δεν υποστηρίζουν P&P), εκέι αναφέρεται το άρθρο της MSDΝ του 94.

όσων αφορά το Hot plug (and play φυσικά) δεν είναι μέσα στα specs του PATA και αν υποστηρίζεται απο μερικούς controller σίγουρα είναι από αυτούς με πιο επαγγελματικό προσανατολισμό και σε καμιά περίπτωση από τους commercial ή ενσωματωμένους στα SB των mobo. (εκτός και αν αναφέρεται)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell

όσων αφορά το Hot plug (and play φυσικά) δεν είναι μέσα στα specs του PATA και αν υποστηρίζεται απο μερικούς controller σίγουρα είναι από αυτούς με πιο επαγγελματικό προσανατολισμό και σε καμιά περίπτωση από τους commercial ή ενσωματωμένους στα SB των mobo. (εκτός και αν αναφέρεται)

Συμφωνω για τους controller. Το εχω δοκιμασει σε 2ο onboard controller απο Gigabyte και μαλιστα για να δουλεψει εβαλα moded BIOS, αλλιως και παλι δεν παρειχε αυτη την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [Σήμερα, στις 04:24]

.........

όσων αφορά το Hot plug (and play φυσικά) δεν είναι μέσα στα specs του PATA και αν υποστηρίζεται απο μερικούς controller σίγουρα είναι από αυτούς με πιο επαγγελματικό προσανατολισμό και σε καμιά περίπτωση από τους commercial ή ενσωματωμένους στα SB των mobo. (εκτός και αν αναφέρεται)

;) ;) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ΗΟΤ plug κανονικα δεν υποστηριζεται απο κανεναν P-ATA IDE Controller αλλα μονο απο Raid P-ATA IDE Controllers.

Και αυτο παλι δεν σημαινει οτι λειτουργει παντα.

Το ιδιο ισχυει και με τα 2003. Αν το υποστηριζει ο Controller θα δουλεψει. Αν οχι τον πουλο.

Το ιδιο και μετα 2000 και τα ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.