Jump to content



msi5950 ultra ή asus9800xt?


Georgesod

Recommended Posts

Αναλυση 1024*768,1280*1024 και 1600*1200 ΧΩΡΙΣ φιλτρα γιατι ειχα την 9800 προ μονο για μια μερα...

Τώρα το overclock εγινε μονο και μονο γιατι η 5900 sp(MSI) ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ 400/700 ενώ μια νορμαλ 5900 τρεχει σε 400/850...Αυτο οφήλετε στο οτι εχει 2,8νς μνημες ενώ οι αλλες 2,2 καταλαβες τώρα????????

Ολα αυτα με βαρτον 2600+@11,5*199(δεν παει παραπάνω με 1,85 που ειναι το οριο της μητρικής)

Συν της αλλης οσα περιοδικα εχω διαβασει για το θέμα εχουν βγαλει την απλη 5900 γρηγοροτερη απο 9800 προ,την 5900 ουλτρα γρηγοροτερη απο ΧΤ και την 5950 ουλτρα κορυφή

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Πιστος στις παραδοσεις των lubs μου ε σορρυ labs μου , οτι εχουμε καθε προιον ετοιμοπαραδατο , σου αποστελω μαι φωτο αγαπητε μπιλ που μολις τωρα την τραβηξα ,αλλα ξεχασα το φλας και ισως σου φανει οτι εχει κατι ελλατωματα αλλα σε διαβεβαιωνω οτι απλα κανουν πουλακια τα ματια σου....Μια φιλικη τιμη για σενα ειναι 1000 ή 5 ντιβανοκασελες γεματες με κορονες.:D :D :D

post-32-1416070938,4723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Χθες, στις 18:16]

Αναλυση 1024*768,1280*1024 και 1600*1200 ΧΩΡΙΣ φιλτρα γιατι ειχα την 9800 προ μονο για μια μερα...

Τώρα το overclock εγινε μονο και μονο γιατι η 5900 sp(MSI) ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ 400/700 ενώ μια νορμαλ 5900 τρεχει σε 400/850...Αυτο οφήλετε στο οτι εχει 2,8νς μνημες ενώ οι αλλες 2,2 καταλαβες τώρα????????

Ολα αυτα με βαρτον 2600+@11,5*199(δεν παει παραπάνω με 1,85 που ειναι το οριο της μητρικής)

Συν της αλλης οσα περιοδικα εχω διαβασει για το θέμα εχουν βγαλει την απλη 5900 γρηγοροτερη απο 9800 προ,την 5900 ουλτρα γρηγοροτερη απο ΧΤ και την 5950 ουλτρα κορυφή

Λυπαμαι που θα σε διαψευσω αλλα χωρις να κουρασω με ολα τα αποτελεσματα (αν καποιον ενδιαφερει μπορω να του τα στειλω) δες ομως τα παρακατω αποτελεσματα απο τις :

1) ASUS RADEON 9800 PRO 256MB oc to ASUS RADEON 9800 XT 411/730

2) GIGABYTE 5950 ULTRA 256MB ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΚΑΤΑ 7%

Χρησιμοποιηθηκαν τα :

a) PCMARK 2004

B) Aquamark 2003

c) 3DMARK 2003

ολα στις ενημερωμενες εκδοσεις τους

Οι καρτες μπηκαν σε 3 διαφορετικα συστηματα με τα παρακατω στοιχεια :

a) Athlon XP 2600+ / Gigabyte NF400PRO2

B) P4 2,6 / Gigabyte 8IP1100

c) Athlon XP 3200+ / ASUS

σε ολα τα συστηματα η ram = 1GB

Οι τελευταιοι drivers και για τις δυο καρτες

Συμπερασματικα σας δινω οτι η 5950 ηταν ελαχιστα μπροστα στο 67% των μετρησεων ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΑ, με τo πρωτο ανοιγμα φιλτρων τα αποτελεσματα αντιστραφηκαν σε 89% των αποτελεσματων υπερ της 9800.

Επισης θα σημειωσω οτι σε επαναλαμβανομενα τεστ (δηλαδη απο 3 φορες το καθε τεστ συνεχομενα) η 5950 εδειξε πτωση κατα 5% ενω η 9800 εμεινε σταθερη και σε καποια ανεβηκε ελαχιστα.

Επισης σημειωνω οτι μετα την εγκατασταση του forcewave 4.24 στο NF4002 παρατηρηθηκε αυξηση των επιδοσεων της 9800 κατα 4% ενω η 5950 εμεινε σταθερη.

Συμπερασματικα επειδη και οι δυο καρτες ειναι δικες μου και εχω την δυνατοτητα να τις βλεπω καθε μερα θα συλφωνησω με τον φιλο που ανεφερε την ευαισθησια των ΑΤΙ, πραγματι ολες οι nvidia καρτες που ειχα και εχω δειχνουν 7ψυχες στην ταλαιπωρια ομως απο την αλλη μπορω να κατανοησω την αγαπη καποιων στην ΑΤΙ, οπως και να το κανουμε περα απο τους αριθμους υπαρχει σχεδον παντα μια αισθηση υπεροχης στο χρωμα της ΑΤΙ ακομα και απο τις ATI RAGE.

Οπως ειπα ξανα, μην αγχωνεστε, οταν βρισκεσαι στην κορυφη δεν πρεπει να υπαρχει αγχος μονο ΑΠΟΛΑΥΣΗ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα οτι δεν χρησιμοποιησα φιλτρα γιατι δεν ειχα χρονο.......Αν ειχα για καθαρα λογους περιεργιας θα το εκανα.....

Τα αποτελεσματα του Ταραμα συμφωνουν με τα δικα μου.....Οσο για την πτωση της 5950 μαλλον ζεσταθηκε λιγο και ειναι λογικο..........

Τώρα πως η αποδοση της 9800 ανεβηκε δεν καταλαβα(αν καποιος εχει την απαντηση ας ποστάρει)............

Οσων αφορα τα φιλτρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι αποτελουν περιτη πολυτελεια σε αναλυσεις πανω απο 1280*1024......

Εχω NVIDIA απο την εποχή της ΤΝΤ2 ΑΛΛΑ δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω ΑΤΙ απο τη στιγμη που ειναι κορυφη οπως με το 9700 προ(οταν προτοβγηκε)........

Link to comment
Share on other sites

Οταν φλασαρα την 9800 εκανα πριν τον σταυρο μου μερικες φορες, ειναι αυτο το συναισθημα της ευαισθησιας που προκαλουν οι ΑΤΙ ενω με τις nVIDIA αισθανεσαι πιο ασφαλης στα λαθη...

Οταν ομως πηγαν ολα καλα επιβεβαιωσα για αλλη μια φορα οτι θα παιρνω 1-2 nVIDIA για να περναει ο καιρος και καθε 2 χρονια θα τα χωνω για την κορυφαια ΑΤΙ :D

οπως και να το κανουμε αλλο πραγμα η δυναμη και αλλο πραγμα η ποιοτητα των χρωματων

Link to comment
Share on other sites

Θελω στο σημειο αυτο να πω οτι θεωρω τυχερο τον φιλο που διαθετει μια Voodoo V, ειναι καλο να κραταμε καποια πραγματα που ιστορικα εχουν παιξει σημαντικο ρολο στην εξελιξη...

ειμαι ευτυχης κατοχος των παρακατω καρτων τις οποιες διατηρω σαν παιδια μου...

a) Diamond FireGL 1000 PCI με ramdac 300mhz !!!!!

μια καρτα που στην εποχη της αλλαξε την ιστορια

B) Voodoo 2 accelerator 16MB

ο πρωτος πραγματικος επιταχυντης επιδοσεων με δυνατοτητα παραλληλης συνδεσης,

εχω δυο απο δαυτες

c) Voodoo 5 6000 ενα μοναδικο μοντελο για το οποιο ξοδεψα πολλα λεφτα και κοπο για

να το αποκτησω αλλα δυστυχως την εκαψα απο βραχυκυκλωμα

d) Hercules GForce 3 ακομη και σημερα παιζει στον υπολογιστη της κορης μου με πολυ

καλες επιδοσεις και ελαφρως σηκωμενη.

και μια πληθωρα καρτες μικροτερης ιστορικης αξιας ισως αλλα που εχουν μια χρονικη σειρα και δειχνουν την εξελιξη απο το 1988 μεχρι σημερα.

ισως καποια στιγμη στα γεραματα να κανω ενα μικρο δωματιο-μουσειο στο σπιτι και να βαλω στην σειρα τους ολα αυτα που εχω κρατησει για 16 χρονια.

keep walking :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο taramas, καλη φαση να μαζεψεις μερικα "κομματια" που θα μεινουνε στην ιστορια των Υ/Η, αλλα ρε φιλε, εκαψες voodoo 5 6000?

Ακομα θα βαρουσα το κεφαλι μου στον τοιχο και δεν θα το συνχωρουσα ποτε στον εαυτο μου...Βεβαια συμβαινουν και αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.