Jump to content



msi5950 ultra ή asus9800xt?


Georgesod

Recommended Posts

Ποιάς εταιρίας ήταν βρε DJD?

Πες μας να ξέρουμε τουλ.

Εγω 5 Radeon έχω προσωπικά , και όλες είναι εντάξει.

Έχω πουλήσει άλλες 8 ( μιλάμε για 9800 PRO & 9800XT , γιατί κάτω από 9800 έχω δώσει πολλές ) , όλες είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 21:12]

Πως μπορω να παρω μια high-end καρτα η οποια βγαζει λιγοτερα frames στο Fart Cry απο την 9600ΧΤ???

Υπάρχει κάνα link για αυτό ? Νομίζω με τους 56.72 το πρόβλημα που είχαν οι nvidia διορθώθηκε. Απο οτι φένεται η 5950ultra σε αυτό το game είναι λίγο χειρότερη απο την 9800xt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Χθες, στις 11:08]

Τρεις στις τέσσερις άρχισαν και έβγαζαν artifacts χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και η τέταρτη απλά ψόφησε ένα πρωί... Και μπορώ να πω άλλες τόσες περιπτώσεις από γνωστούς και φίλους.. Αν μπορεί να τα λύσεις εσύ αυτά να μας το πεις για να μη τρέχουμε στα καταστήματα για RMA :)

για παρομια προβληματα ειχα διαβασει οτι εχει σχεση με βιος , τωρα πως τι και γιατι δεν το εψαξα γιατι δεν χρειαστηκε

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου οι καμμένες ήταν όλες Hercules, σε άσχετο καιρό και χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Το μεγάλο αρνητικό στις ATI είναι το υπερευαίσθητο core. Λίγη παραπάνω πίεση να του ασκηθεί από την ψύκτρα/μπλοκ, λίγο να κουνηθεί περίεργα.. την κλαίγατε την καρτούλα σας...Μακάρι να ήμουν μόνο εγώ ο άτυχος.. αλλά δυστυχώς έχω δει κι αρκετές άλλες περιπτώσεις...

Αρχική απάντηση από SkaL-

Υπάρχει κάνα link για αυτό ? Νομίζω με τους 56.72 το πρόβλημα που είχαν οι nvidia διορθώθηκε. Απο οτι φένεται η 5950ultra σε αυτό το game είναι λίγο χειρότερη απο την 9800xt.

Έχεις δίκιο με τους 56.72 ήταν το πρόβλημα όπου το παιχνίδι ήταν πιο αργό κι από replay ακόμα και σε χαμηλές αναλύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [10-04-2004 15:36]

Γιατί σε οverclockers foroums πάντα υπερισχύει η ati?

η εξηγηση για μενα ειναι απλη.

οταν μπαινεις σε σελιδα της nvidia να μαθεις για τη σειρα GeForce FX σε υποδεχονται οι πεταλουδιτσες

Dawn-Dusk.jpg

μπαινεις στην ATI για να δεις για την RADEON 9800 κι ερχεσαι φατσα καρτα με το βελζεβουλη τον ιδιο

R9800_SERIES.jpg

ειναι πασιφανες, οτι ο 2ος ειναι σαφως καλυτερος απο τις πεταλουδιτσες.

ασε που στο επιχειρημα "ΡΕ παρε ΑΤΙ", οι nvidiaδες δεν εχουν κατι να αντιπροτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

H πεταλουδιτσα ομως φοραει δερματινα! :D

Ασε που οι nvidia καρτες...

1)Αντεχουν πολυ σε agp bus.Τι μας νοιαζει θα μου πεις?Οσοι εχουν α64 και via chipset τους νοιαζει.

2)Εχουν video in σε καθε καρτα.Για να παρεις κατι αντιστοιχο σε ΑΤΙ πρεπει να σκασεις πανω απο 250ε και θα ειναι 9600AIW και οχι 5900 με video in/out

3)Για να παιξεις σε ΑΤΙ με ολες τις δυνατοτητες ενα παιχνιδι που βγηκε σημερα, θα πρεπει να περιμενεις για την επομενη εκδοση των οδηγων.Η nvidia παραμενει ενα κλικ πιο πανω σε συμβατοτητα με ολοκαινουργια παιχνιδια.

4)Μη με παρεξηγησετε,ΑΤΙ 9800προ εχω και εγω αλλα τα σωστα να λεγονται.Για να παιξω jedi outcast,kotor,nfsu σωστα περιμενα τους επομενους οδηγους.Ιδιαιτερα τα 2 πρωτα τα ρελειωσα παιζοντας χωρις ΑΑ/ΑF (αλλιως κολλουσαν).Την ημερα που τα τελειωσα βγηκαν οι νεοι οδηγοι της ΑΤΙ :(

Link to comment
Share on other sites

Λετε ο ΑΤΙ εχει προβληματα με drivers, ομως η Nvidia ειναι αυτη που εχει τα πραγματικα προβληματα. Παραδειγμα το FAR CRY για να παιξει επρεπε να να βγει patch με τα optimization.

Ειναι τυχαιο οτι στα τρια παιχνιδια με πραγματικα shaders και full υποστηριξη η 5950 ειναι ιση με την 9600ΧΤ αναφερομαι σε Tomb Raider, Half-Life & Far Cry.

Στο Tomb Raider ειδικα επρεπε παλι να περιμενουμε patch για να παιξει σωστα.

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-nvidia-roundup_9.html

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-nvidia-roundup_11.html

Σε οτι αφορα τα video-in &out συμφωνω αλλα εγω περνω για να παιξω αξιοπρεπως οχι για κανω rip τις ταινιες.

Μ'αρεσει που η 5950 λεει οτι υποστηριζει ps 2.0+ εδω ουτε directX 9.0 δεν υποστηριζει.

Ο Carmack τα λεει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:41]

Λετε ο ΑΤΙ εχει προβληματα με drivers, ομως η Nvidia ειναι αυτη που εχει τα πραγματικα προβληματα. Παραδειγμα το FAR CRY για να παιξει επρεπε να να βγει patch με τα optimization.

Ειναι τυχαιο οτι στα τρια παιχνιδια με πραγματικα shaders και full υποστηριξη η 5950 ειναι ιση με την 9600ΧΤ αναφερομαι σε Tomb Raider, Half-Life & Far Cry.

Στο Tomb Raider ειδικα επρεπε παλι να περιμενουμε patch για να παιξει σωστα.

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-nvidia-roundup_9.html

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-nvidia-roundup_11.html

Σε οτι αφορα τα video-in &out συμφωνω αλλα εγω περνω για να παιξω αξιοπρεπως οχι για κανω rip τις ταινιες.

Μ'αρεσει που η 5950 λεει οτι υποστηριζει ps 2.0+ εδω ουτε directX 9.0 δεν υποστηριζει.

Ο Carmack τα λεει αυτα.

Ναι αλλά στην φετινή Ε3 έκανε την παρουσίαση του doom3 o Carmack με 5950ultra και σε διάφορες συνεντεύξεις του έχει ξεχάσει αυτά που έλεγε πρίν ένα χρόνο τώρα το έχει γυρίσει το παραμύθι υπέρ nvidia kallileo. Τα πράγματα αλλάζουν, θυμάμαι πριν 1,5-2 χρόνια που είχα δει μερικά screenshots με μια radeon 8500 διαμορφωμένη και πειραγμένη ανάλογα για το doom3. ’τομα σαν τον Carmack ανεβάζουν και κατεβάζουν εταιρίες με 2 λόγια τους.

Link to comment
Share on other sites

Λετε ο ΑΤΙ εχει προβληματα με drivers, ομως η Nvidia ειναι αυτη που εχει τα πραγματικα προβληματα. Παραδειγμα το FAR CRY για να παιξει επρεπε να να βγει patch με τα optimization.

Πάντως με τη δικιά μου msi 5700u overclocked από 475/906 σε 576/980 τελείωσα το farcry με τους 53.03 xωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προβλήματα δεν έχουν μόνο οι drivers.

Βλέπε π.χ. το "Black Screen Problem" του Need For Speed Underground όταν είχες κάποιες εκδόσεις drivers ( είτε nVIDIA είτε ATi ) και είχες ενεργοποιήσει το Anti-Aliasing...

Διάφορα παίζουν.

Εγω πάντως δίνω προβάδισμα στην ATi γενικώς.

Drivers ανανεώνουν σχεδόν κάθε μέρα ( και δεν ασχολούνται μόνο με optimizations... LOL ) , τρομερές κάρτες ( επιδόσεις , AA & AF , η ποιότητα της εξόδου τηλεόρασης , κτλ )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια μην αγχωνεστε, και οι δυο καρτες που αναφερετε ειναι κορυφαιες, δεν νομιζω οτι αξιζει το αγχος.

Για του λογου το αληθες εχω μια ASUS 9800 PRO και με λιγη προσπαθεια εγινε ASUS 9800 XT, μονιμο και καλο, χωρις ανοδο θερμοκρασιας και με τον κανονικο χρονισμο.

Δεν ξερω γιατι ο φιλος μας εκαψε τοσες ΑΤΙ αλλα εμενα δεν μου ετυχε ποτε σε καμια εικοσαρια καρτες.

Πρωην GF FAN και σιγουρα παντα καλυτερη η ΑΤΙ στην επεξεργασια video για οσους ενδιαφερονται, επισης μην δινετε και πολλη μεγαλη σημασια στις ανακοινωσεις εχω την τυχη να δουλευω και τις δυο καρτες και ειναι και οι δυο παρα πολυ καλες με μια ιδιαιτερη συμπαθεια στην 9800.

φιλουθκια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Η 5950 ULTRA ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΚΟΡΥΦΗ!!!!!!!!ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Χεχε, να σου πω που είναι κορυφή...

α) σχεδόν αδιάβροχη, με ίδια ποσότητα νερού που έφαγε η 9800 και ψόφισε, η 5950 δεν κατάλαβε τίποτα... λίγα artifacts, να σε ενημερώσει ότι πρέπει να σβήσεις το μηχανάκι... μόλις στέγνωσε, όλα άψογα.

β) αν της χώσεις πολλή τάση, δεν καίγεται(όπως οι πάμπολλες ATI που είχα στην κατοχή μου).. Η καρτούλα απλά κλείνει, και στο επόμενο reboot είναι οκ.

Σε απόλυτες επιδόσεις και ποιότητα όμως, δεν φτάνει τις 9800pro/XT.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει συγκρυση 9800 προ και 5900 απλη σε 3dmark2001,3dmark2003,Halo και RTCW..........

Τα αποτελεσματα η 5900 ηταν γρηγοροτερη σε όλα μα ολα τα τεστ αλλα εχανε τη μεγαλη διαγορα που ειχε μονο με ενεργοποιημένα ολα τα φίλτρα και αναλυσεις πανω απο 1024*768 ΑΛΛΑ παρεμηνε πρώτη...........

Αλυθεια τι θα χρειαστει για να κανω μια 5900 sp >>>>5950 u,5900u????????

Link to comment
Share on other sites

Θες να δοκιμάσεις να κάνεις τεστ σε Games , σε benchmarks με το exe renamed?

Διάφορα ακόμα?

Πως έκανες την σύγκριση που περιγράφεις???

Η 9800 Pro & 9800XT είναι καλύτερες από τις κάρτες της σειράς GeForce FX.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκρυση εγινε με τον εξης τροπο...Εγώ εχω μια 5900sp (400/700 default)την πήγα λοιπόν 400/811 και ετρεξα τα παιχνιδια......Μετα απο καποιες μερες δανειστηκα απο ενα φιλο μου 9800 προ......

Την εβαλα πανω και εβγαλα τα παραπάνω αποτελέσμαρα......

Τώρα αν 9800 προ γινει 9800ΧΤ η 5900 χανει σε 400/811 αλλα καιρδιζει σε καποια τεστ σε 450/811 και στο rtcw ειναι 0.5 του καρε πισω και δεν ειναι καν 5900 ultra......

Ολα τα παραπάνω εχουν ενσωματομενο bench...

Εγω παντως ειμαι τρελα ευχαριστιμένος αν φανταστεις οτι πληρωτα την 5900 σπ 180 ευρω και εχει αυτες τις επιδοσεις..

Λοιπαμαι πραγματικα τους ΑΤΙ φανς που πληγωσα και δεν πηρα 9600ΧΤ........

ΑΛΛΑ περα απο οπαδος νομιζω οτι οποιος δωσει τοσα λεφτα για μια καρτα πρεπει να ειναι γκαιμερ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok , δηλαδή έβαλες κόντρα Overclocked κάρτα με μη overclocked κάρτα.

Πολύ ωραία.

Έχε υπόψιν σου ότι μια Overclocked κάρτα δίνει πολύ μεγάλα Max FPS , αλλά στο average πέφτει γιατί αρκετές φορές πέφτει απότομα ( τα κοψίματα που λένε ότι κάνουν οι Overclocked VGAs ) , και πέφτει μάλιστα και σε non-playable καρέ.

Τώρα πως κατέφερες να βγάλεις καλύτερη μια 5900 από Radeon 9800 Pro...

Σε τι αναλύσεις όλα αυτά?

Με φίλτρα δοκίμασες ? ( ώστε να μην γίνεται bottleneck η CPU )...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.