Jump to content



Ενα προβλημα.Αν μπορει κανεις ας βοηθησει μηπως βρεθει λυση.Ευχαριστω!


Analyzer

Recommended Posts

Ενω εχω Pentium4 και ολα τα σχετικα εκανα και κατι ρυθμισεις στο regedit και τα WIN φορτωνουν σε χρονο ρεκορ.Απο τοτε ομως που μπηκε σε λειτουργια λογω συνδεσης στο Internet η Net card μολις ανοιγω τα WIN καθυστερουν υπερβολικα να παρουν μπρος.Δηλαδη αργει να φορτωσει την καρτα.Υπαρχει περιπτωση να ξανακερδισω την χαμενη ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Ε?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

Τι κάρτα?

Δεν ξέρεις πως λέγεται?

Τουλάχιστον ξέρεις το μοντέλο που έχεις? ( για να βρούμε τι εννοείς )

Realtek RTL8139 FAMILY PCI Fast Ethernet NIC Στον καταλογο προσαρμογεις δικτυου και ειναι ενσωματομενο με την μητρικη.Το θεμα ειναι γιατι ενω μπαινει στα WIN και αρχιζει η φορτωση των προγραμματων οταν φτανει η σειρα του περιμενω μεχρι και 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μας εξηγεις σωστα φιλε μου. Το Realtec RTL8139 που λες ειναι καρτα δικτυου.Τωρα αν εχεις να μας πεις κατι αλλο ισως σε βοηθησουμε. Απ'οτι ειδα εισαι στην Στουτγκαρδη. Μηπως εχεις ADSL και ο router που χρησιμοποιεις καθυστερει το συστημα????

Κι εσυ πιστευεις οτι το κανει η καρτα δικτυου? Η οποια παρεπιπτοντως ειναι συνδεμενη με τον router?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Κατι δεν μας εξηγεις σωστα φιλε μου. Το Realtec RTL8139 που λες ειναι καρτα δικτυου.Τωρα αν εχεις να μας πεις κατι αλλο ισως σε βοηθησουμε. Απ'οτι ειδα εισαι στην Στουτγκαρδη. Μηπως εχεις ADSL και ο router που χρησιμοποιεις καθυστερει το συστημα????

Κι εσυ πιστευεις οτι το κανει η καρτα δικτυου? Η οποια παρεπιπτοντως ειναι συνδεμενη με τον router?

ADSL ναι εχω ομως το ολο προβλημα ειναι στο οτι απλος στην αρχη καθυστερει να φορτωσει την Net Card καρτα δυκτιου και δεν εχει καμια σχεση με τον router γιατι δεν εχω ορισει καποια αυτοματη συνδεση οποτε απλος δεν φορτονει γρηγορα την καρτα.Ακομη ενας ειχε το ιδιο προβλημα και οταν τον ρωτισα τι εκανες με ειπε απλα ''εβγαλα την καρτα δυκτιου'' ομος αυτο εγω δεν μπορω να το κανω γιατι χωρις αυτην δεν μπορω να εποφελουμαι την ταχυτητα της ADSL. --->JimmyFox oxi φιλε δεν εχω ορισει.Μαλλον δεν υπαρχει λυση παντως ευχαριστω που ενδιαφερθηκατε.

Link to comment
Share on other sites

1.Ο ρουτερ ειναι ppoe? Αν ναι ενεργοποιησε την δυνατοτητα αυτη στη nic σου.

2. Η καθηστερηση οφειλεται και στο αν εχεις ορισει DNS η οχι

3. Μια μικρη καθυστερηση ειναι ετσι και αλλιως αναμενομενη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panoramix [Σήμερα, στις 08:15]

1.Ο ρουτερ ειναι ppoe? Αν ναι ενεργοποιησε την δυνατοτητα αυτη στη nic σου.

2. Η καθηστερηση οφειλεται και στο αν εχεις ορισει DNS η οχι

3. Μια μικρη καθυστερηση ειναι ετσι και αλλιως αναμενομενη.

Nαι ειναι αυτο που λες ppoe wan mini port λεει οταν συνδεεται.Ομως δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.Μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις?Γιατι μιλαμε για καθυστερηση 2-3 λεπτων.Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή καθυστέρηση στην εκκίνηση των Windows είναι δυστυχώς φυσιολογική (μέχρι να φορτωθούν οι drivers και τα πρωτόκολλα δικτύου).

Από εκεί και πέρα, μικρή διαφορά (όχι τρομερή όμως) θα έχεις αν - όπως λένε παραπάνω - βρεις από τον ISP σου (την εταιρία που σου παρέχει το DSL) τη διεύθυνση του DNS Server της και να τη βάλεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου.

Αλλά γιατί ανησυχείς? 2-3 λεπτά παραπάνω κάνει, όπως λες. Η ταχύτητα του PC δεν έχει καμιά σχέση με την ταχύτητα του boot (θυμήθηκα κάποιους φίλους μου που μέτραγαν ποιός έχει το πιό γρήγορο PC από την ταχύτητα του boot) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.