Jump to content



Recommended Posts

Προγραμμα που να απεγκατηστα ΜΟΝΙΜΑ google chrome και drive δεν υπαρχει ?

Τα βγαζω και τα ξανα βαζει με τις ενημερωσεις η π00τανα η google.

Επισης αν το τηλ δεν ειναι root δεν υπαρχει προγραμμα που να μεταφερει εγκατεστημενες εφαρμογες σε εξωτερικη καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς το θεωρείτε ηθικό να κόβετε τις διαφημίσεις από μια εφαρμογή η οποία σας προσφέρεται δωρεάν;

Βρήκες κι εσύ την εποχή για να μιλήσεις για ήθος :-P , αν και το δωρεάν δεν ισχύει και πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εσείς το θεωρείτε ηθικό να κόβετε τις διαφημίσεις από μια εφαρμογή η οποία σας προσφέρεται δωρεάν;

Χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Εφόσον έχει διαφήμιση δεν μου παρέχεται δωρεάν, περισσότερο pay per use θα την έλεγα και αν είναι σε λογικά πλαίσια δεν έχω πρόβλημα (αν και τα περισσότερα τα αγοραζω).

Επίσης αν δεν αναφέρεται ότι έχει διαφημίσεις στην περιγραφή στο store αλλά πλασάρεται σαν "FREE", θα έλεγα ότι η χρήση block είναι όχι μόνο ηθική αλλά επιβεβλημένη.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το AdAway προσφερεται στο FDroid (εναλλακτικη προταση του Google Play) και δουλευει μια χαρα.To hosts αρχειο που δημιουργει ετσι και αλλιως προερχεται απο την συγχωνευση, σχετικων αρχειων που διανεμονται απο ανεξαρτητες πηγες.Το μονο οτι χρειαζεται root δικαιωματα.

Εσείς το θεωρείτε ηθικό να κόβετε τις διαφημίσεις από μια εφαρμογή η οποία σας προσφέρεται δωρεάν;

Oσο ηθικο θεωρειται απο τις "εφαρμογες" να ζητανε (και εν τελει να αποκτουν) προσβαση στο τηλεφωνικο καταλογο του ανυποψιαστου χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τίποτα δεν είναι δωρεάν. Το να σου βάζει ο δημιουργός διαφημίσεις για να μπορέσει να σου προσφέρει δωρεάν κάτι που αλλιώς θα έπρεπε να το πληρώσεις δε το βλέπω ανήθικο. Και δεν είναι pay per use, μια και αυτό ισχύει όταν εσύ από την τσέπη σου πληρώνεις την χρήση που κάνεις, κάτι που δεν ισχύει εδώ.

Όσον αφορά τη πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα, αυτό είναι στο χέρι του κάθε χρήστη να δεχθεί ή να απορρίψει μια τέτοια ενέργεια κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Ζυγίζεις τι αξίζει για εσένα περισσότερο, η απόκτηση της εφαρμογής ή η πρόσβαση σε προσωπικά σου δεδομένα, και αποφασίζεις. Κανείς δε σου επέβαλε να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή που "μαζεύει" επαφές και τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τίποτα δεν είναι δωρεάν. Το να σου βάζει ο δημιουργός διαφημίσεις για να μπορέσει να σου προσφέρει δωρεάν κάτι που αλλιώς θα έπρεπε να το πληρώσεις δε το βλέπω ανήθικο. Και δεν είναι pay per use, μια και αυτό ισχύει όταν εσύ από την τσέπη σου πληρώνεις την χρήση που κάνεις, κάτι που δεν ισχύει εδώ.

Όσον αφορά τη πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα, αυτό είναι στο χέρι του κάθε χρήστη να δεχθεί ή να απορρίψει μια τέτοια ενέργεια κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Ζυγίζεις τι αξίζει για εσένα περισσότερο, η απόκτηση της εφαρμογής ή η πρόσβαση σε προσωπικά σου δεδομένα, και αποφασίζεις. Κανείς δε σου επέβαλε να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή που "μαζεύει" επαφές και τηλέφωνα.

Καμμια αντιρρηση σε οσα λες αν και για το υφισταμενο μοντελο του "δωρεαν" σηκωνει συζητηση.Πχ οταν σου ερχονται οι διαφημισεις με AirPush (και την εφαρμογη κλειστη) εγω το θεωρω spam και οχι υποστηριξη στην εφαρμογη.Συμφωνουμε στο οτι πλεον θα πρεπει να ειμαστε 10 φορες προσεκτικοτεροι οταν δινουμε προσβαση στα προσωπικα μας δεδομενα (τηλεφωνικος καταλογος, στιγμα GPS, κτλπ) αλλα το ερωτημα ειναι τι επιπεδο "τεχνολογικης παιδειας" εχει ο μεσος χρηστης και κατα ποσο αντιλαμβανεται οτι εγκαθιστωντας μια "εφαρμογη" εκθετει ενα μερος της ιδιωτικοτητας του στον δημιουργο της?

Link to comment
Share on other sites

Καμμια αντιρρηση σε οσα λες αν και για το υφισταμενο μοντελο του "δωρεαν" σηκωνει συζητηση.Πχ οταν σου ερχονται οι διαφημισεις με AirPush (και την εφαρμογη κλειστη) εγω το θεωρω spam και οχι υποστηριξη στην εφαρμογη.

Όταν γίνεται κάτι τέτοιο η εφαρμογή φεύγει μαζί με ένα αστέρι review και τέλος.

Συμφωνουμε στο οτι πλεον θα πρεπει να ειμαστε 10 φορες προσεκτικοτεροι οταν δινουμε προσβαση στα προσωπικα μας δεδομενα (τηλεφωνικος καταλογος, στιγμα GPS, κτλπ) αλλα το ερωτημα ειναι τι επιπεδο "τεχνολογικης παιδειας" εχει ο μεσος χρηστης και κατα ποσο αντιλαμβανεται οτι εγκαθιστωντας μια "εφαρμογη" εκθετει ενα μερος της ιδιωτικοτητας του στον δημιουργο της?
Η αμάθεια ή η ημιμάθεια δυστυχώς πλέον δεν μπορεί να είναι δικαιολογία. Το κινητό τηλέφωνο, όπως και όλες οι συσκευές επικονωνίας (υπολογιστές, ταμπλετ, κτλ) είναι αν δυνάμει όπλα τα οποία αν δεν μάθεις να τα χρησιμοποιείς θα σου "σκάσουν" με ό,τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καμμια αντιρρηση σε οσα λες αν και για το υφισταμενο μοντελο του "δωρεαν" σηκωνει συζητηση.Πχ οταν σου ερχονται οι διαφημισεις με AirPush (και την εφαρμογη κλειστη) εγω το θεωρω spam και οχι υποστηριξη στην εφαρμογη.Συμφωνουμε στο οτι πλεον θα πρεπει να ειμαστε 10 φορες προσεκτικοτεροι οταν δινουμε προσβαση στα προσωπικα μας δεδομενα (τηλεφωνικος καταλογος, στιγμα GPS, κτλπ) αλλα το ερωτημα ειναι τι επιπεδο "τεχνολογικης παιδειας" εχει ο μεσος χρηστης και κατα ποσο αντιλαμβανεται οτι εγκαθιστωντας μια "εφαρμογη" εκθετει ενα μερος της ιδιωτικοτητας του στον δημιουργο της?

Τις διαφημισεις στην Notification bar τις εχει κοψει η google.

Αν πετυχεις καμια, report και δρομο.

Όταν γίνεται κάτι τέτοιο η εφαρμογή φεύγει μαζί με ένα αστέρι review και τέλος.

Η αμάθεια ή η ημιμάθεια δυστυχώς πλέον δεν μπορεί να είναι δικαιολογία. Το κινητό τηλέφωνο, όπως και όλες οι συσκευές επικονωνίας (υπολογιστές, ταμπλετ, κτλ) είναι αν δυνάμει όπλα τα οποία αν δεν μάθεις να τα χρησιμοποιείς θα σου "σκάσουν" με ό,τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.

Εγω εχω τεραστιο προβλημα με τις διαφημισεις.

Οπως και στο web που κατα 70% ειναι αθλια flash που μου τραβανε την προσοχη, ετσι και στο κινητο, οι devs ειναι χαζοι και τις βαζουν intrusive.

Διαφημισεις in-game; adblock ή τον πο@λο.

Pop-ups στα settings που τα πατας κατα λαθος; adblock ή τον πο@λο.

Εχω πληρωσει για την εφαρμογη και εχεις ads; Το ιδιο.

Βαλε μου αν θες στα settings σου, την μιση οθονη διαφημισεις, δεν θα με πειραξει αλλα οι intrusive τακτικες με εξοργιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφημισεις στην Notification bar τις εχει κοψει η google.

Αν πετυχεις καμια, report και δρομο.

Are Airpush Ads compliant with the Google Developer Policy?

Airpush adheres to all guidelines required by the Google Developer Policy and the Play Store.

(πηγη: Frequently Asked Questions | Airpush)

Link to comment
Share on other sites

Are Airpush Ads compliant with the Google Developer Policy?

Airpush adheres to all guidelines required by the Google Developer Policy and the Play Store.

(πηγη: Frequently Asked Questions | Airpush)

Oχι, παραπληροφορηση κανουν, δες το παρακατω:

Airpush ads die this week as Play Store policies take effect

Apps and their ads must not display advertisements through system level notifications on the user’s device, unless the notifications derive from an integral feature provided by the installed app. (e.g., an airline app that notifies users of special deals, or a game that notifies users of in-game promotions).
Link to comment
Share on other sites

Έχω στο iPhone μια εφαρμογή που λέγεται "Culture - World Customs".

Περιέχει όλες τις χώρες του κόσμο και τα ήθη τους.

Πάω δηλαδή στην Ιαπωνία και μου λέει τι προσβάλει τους Ιάπωνες, πως πρέπει να συστηθώ, τι να κάνω σε ένα γεύμα, κλπ.

Υπάρχει κάποια αντίστοιχη για Android (κατά προτίμηση από GooglePlay) ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο iPhone μια εφαρμογή που λέγεται "Culture - World Customs".

Περιέχει όλες τις χώρες του κόσμο και τα ήθη τους.

Πάω δηλαδή στην Ιαπωνία και μου λέει τι προσβάλει τους Ιάπωνες, πως πρέπει να συστηθώ, τι να κάνω σε ένα γεύμα, κλπ.

Υπάρχει κάποια αντίστοιχη για Android (κατά προτίμηση από GooglePlay) ;

Nαι, ο browser.

Country Guides to Culture, Etiquette, Customs & more!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.