Jump to content



Recommended Posts

το clean master εχει καταντήσει λιγο bloat και εκνευριστικό..

δοκίμασε το sd maid

συμπαθητικό, αλλα δυστυχώς οι κύριες λειτουργίες αυτής της εφαρμογής (ως αντικαταστάτρια του CM) είναι επί πληρωμή...

Έπειτα δεν είναι τόσο αποδοτι΄κο...είχα απεγκαταστήσει κάμποσες εφαρμογές, έτρεξα αρκετές φορές το Corpse finder, είναι τουλαχιστον 4-5 φάκελοι απεγκατεστημένων κινέζικων εφαρμογών που δεν τους έβλεπε, έπρεπε αν τους σβήσω μόνος μου.

Ενώ έτρεχε το Clean Master μου έπιανε έως 49ΜΒ το μέγιστο, το SD Maid είδα με τη καλημέρα, μετά από τρέξιμο μίας λειτουργίας να φτάνει τα 56ΜΒ η διεργασία του.

Οπότε κι αυτό είναι ψιλομπλοουτ, απλά όχι οπτικά...

Το θετικό ότι έχει λειτουργία Freeze εφαρμογών κι εύκολης απενεργοποίησης του autostart εφαρμογών...

...αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι γι αυτά χρεώνει 2€, ενώ σουίτες όπως το Rom Toolbox Pro ή το Android Tuner κοστίζουν γύρω στα 5€, θα έλεγα πως δεν τα αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα την απορια τι καταφερνετε με αυτου του ειδους τα προγραμματα.

Junk files καθαριζονται ευκολα χειροκινητα.

cache κλπ καθαριζεις ανετα απο cwm/twrp

Τα autostartup δεν βρισκω λογο γιατι να τα κοψεις.

To μονο σοβαρο του ειδους ειναι to greenify.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα την απορια τι καταφερνετε με αυτου του ειδους τα προγραμματα.

Junk files καθαριζονται ευκολα χειροκινητα.

cache κλπ καθαριζεις ανετα απο cwm/twrp

Τα autostartup δεν βρισκω λογο γιατι να τα κοψεις.

To μονο σοβαρο του ειδους ειναι to greenify.

Το ότι μπορεί να είναι εύκολο (αν έχει κανείς εξοικείωση) δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται χειροκίνητα...αν είναι ευκολο ας το κάνει ένα πρόγραμμα με ένα κλίκ γρήγορα κι αποδοτικά. Εφαρμογές βγαίνουν για το οτιδήποτε, αυτο΄θα κάνω χειροκίνητα;

Πολλές ΡΟΜ δεν έχουν cwm/twrp

Το να κόψεις την αυτόματη εκκίνηση είναι στη πραγματικότητα ο καλύτερος τρόπος να κόψεις ένα πρόγραμμα αν δεν το χρειάζεσαι ή τρώει πόρους επειδή είναι κακογραμμένο.

Είχα το greenify κι είτε το είχα είτε όχι, ένα και το αυτό...απλώς πρόσθετε στους πόρους του συστήματος

Είναι αρκετά διαφορετικής λογικής όμως...δεν θα έλεγα καθόλου ότι είναι του ίδιου είδους

Με το κόψιμο της αυτόματης εκκίνησης αποτρέπειες τη κατανάλωση πόρων από προγράμματα και υπηρεσίες που δεν χρειάζεσαι ή δεν θέλεις να τρέχουν συνέχεια.

Με το Greenify όπως το καταλαβαίνω υποτίθεται ελέγχεις τη κατανάλωση όταν είναι ανοιχτά και τρέχουν.

Το είχα βάλει επειδή το προτείνανε, δεν είδα βελτίωση στη κατανάλωση...η καλύτερη λύση είναι η αφαίρεση και πάγωμα εφαρμογών που δεν χρειάζεσαι ή δεν χρησιμοποιείς συχνά και η άρση της αυτ΄ματης εκκίνησής τους.

Και μετά αν θες βάζεις και το Greenify.

Link to comment
Share on other sites

Καλό και άγιο το Amazon και το FAotD.

Πάντως δεν έχω καταφέρει να πάρω Amazon coins... Έχω billing USA, έχω βάλει στις ρυθμίσεις του app store USA, και με αγνοεί επιδεικτικά...

Είτε παραγγείλω από την εφαρμογή, είτε από το Web, τα τρία coins παίρνω :)

edit: Μου αρέσει να αυτοαναιρούμαι :)

είχα δοκιμάσει Clear cache/Clear data στο appstore και ξανά άνοιγμα και δε μου έδειχνε coins.

Σαν τελευταία λύση δοκίμασα και uninstall και όταν το ξανάβαλα ω! του θαύματος βλέπω coins.

Δυστυχώς βλέπω μόνο αυτά που πήρα μετά που διάλεξα country USA, παρότι και οι προηγούμενες παραγγελίες έλεγαν ότι τα coins είναι καθ' οδόν...

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

To greenify δεν είναι για εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι.

Είναι γι' αυτές που τρέχεις και χρειάζεσαι.

Μα αυτό ακριβώς λέω...

...παραπάνω ειπώθηκε πως το greenify μπορεί να αντικαταστήσει διάφορα προγράμματα που ελέγχουν autostartup, freeze εφαρμογών κτλ...

Και επεσήμανα πως έχουν διαφορετική χρήση και μάλιστα καλύτερα είναι να απενεργοποιούνται και να μην επιτρέπεται στις εφαρμογές που δεν θέλουμε να εκκινούν καν κι όχι να τις προσθέτουμε στο greenify...

Το greenify θα μπορούσε να είναι χρήσιμο για τα υπόλοιπα αν και μέχρι στιγμής εκεί που το θέλω δεν λειτουργεί...δηλαδή το βάζω να "πρασινίζει" μια εφαρμογή και ακόμη και από αρκετή ώρα σε sleep λέει ότι θα κλείσει σε άλλο χρόνο, όταν σβήσει η οθόνη.

Οπότε στην αυτόματη λειτουργία, που είναι και η μόνη του χρησιμότητα, δεν κάνει αυτό που υπόσχεται...οπότε καταλήγει απλώς να επιβαρύνει κι αυτό με τη σειρά του σε κάποιο βαθμό τους πόρους του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό και άγιο το Amazon και το FAotD.

Πάντως δεν έχω καταφέρει να πάρω Amazon coins... Έχω billing USA, έχω βάλει στις ρυθμίσεις του app store USA, και με αγνοεί επιδεικτικά...

Είτε παραγγείλω από την εφαρμογή, είτε από το Web, τα τρία coins παίρνω :)

edit: Μου αρέσει να αυτοαναιρούμαι :)

είχα δοκιμάσει Clear cache/Clear data στο appstore και ξανά άνοιγμα και δε μου έδειχνε coins.

Σαν τελευταία λύση δοκίμασα και uninstall και όταν το ξανάβαλα ω! του θαύματος βλέπω coins.

Δυστυχώς βλέπω μόνο αυτά που πήρα μετά που διάλεξα country USA, παρότι και οι προηγούμενες παραγγελίες έλεγαν ότι τα coins είναι καθ' οδόν...

To κακό με το Αμαζον είναι ότι δεν δημοσιεύει τις ενημερώσεις των προγραμμάτων προτού περάσουν τη διαδικασία έγκρισης για το Kindle.

Οπότε πολλά προγράμματα είναι μήνες ή σχεδόν χρόνο πίσω από την αντίστοιχη έκδοσή τους στο Google Playstore. Το τελευταίο εντοπίζει ότι τις έχεις εγκατεστημένες, αλλά δεν επιτρέπει αναβάθμιση από εκεί.

Βρήκα το πολύ καλό PDF Max στο FAoD, αλλά στην 3.7.0 έκδοση παρατηρώ ότι αν κάνω γρήγορη πλοήγηση στις σελίδες κρασάρει και κλείνει μόνο του. Επίσης συχνά δεν κρατά ανοιχτή την οθόνη, όπως το ρυθμίζω.

Επικοινώνησα με την εταιρεία και μού είπαν αυτό, ότι δεν ενημερώνονται οι εκδόσεις για λόγους συμβατότητας με τις συσκευες της Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα ωραίο live wallpaper, όχι πολύ βαρύ, έχουμε;;

Eγω χρησιμοποιω το Muzei, σε συνδυασμο με το 500px AdvancedConfig

Με αυτο διαλεγω κατηγορια απο το 500px, και μου αλλαζει το wallpaper ανα Χ λεπτα/ωρες.

Αν θες τα κανεις και blur ή οχι.

ενα αλλο καλο με parallax effect ειναι το paid 3D Parallax Background (δες το video για να καταλαβεις)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε να αλλάξετε εικονίδια χωρίς Root ή Third Party Launcher, ρίξτε μια ματιά στο Beautiful Icon Styler.

Για αρχή είναι free trial αλλά αν το κάνετε refer σε δύο φίλους, το παίρνεται δωρεάν ;) - To link είναι refer από το δικό μου.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Eγω χρησιμοποιω το Muzei, σε συνδυασμο με το 500px AdvancedConfig

Με αυτο διαλεγω κατηγορια απο το 500px, και μου αλλαζει το wallpaper ανα Χ λεπτα/ωρες.

Αν θες τα κανεις και blur ή οχι.

ενα αλλο καλο με parallax effect ειναι το paid 3D Parallax Background (δες το video για να καταλαβεις)

έβαλα το δυο πρώτα κ βλέπουμε.. ελπίζω να βγάζει καλές εικόνες, αν κ ήθελα κάτι διαφορετικό.. θενκς

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό.. ήθελα κάτι σαν αυτά τα live μέσα που έχουν από πριν τα htc και τα samsung.. η εναλλαγή εικόνων είναι κάτι που το κάνεις κ μόνος σου, βάζοντας έναν φάκελο με διάφορα τοπία πχ.

2-3 που δοκίμασα ήταν τίγκα στις διαφημίσεις ή ήταν θεόβαρα/ενεργοβόρα..

Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey έγινε free!

Όσοι το έχετε αγοράσει παίρνετε 10 νέα θέματα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

τίμιο, εφόσον αποφάσισαν να το βγάλουν δωρεάν. ακούς read it later/pocket? μη μιλήσω για άλλο ένα flight tracking app, που το είχα αγοράσει, και πλέον βγάλανε άλλη έκδοση, πάλι επί πληρωμή, και την παλιά την εξαφάνισαν από το play store...

Link to comment
Share on other sites

τίμιο, εφόσον αποφάσισαν να το βγάλουν δωρεάν. ακούς read it later/pocket? μη μιλήσω για άλλο ένα flight tracking app, που το είχα αγοράσει, και πλέον βγάλανε άλλη έκδοση, πάλι επί πληρωμή, και την παλιά την εξαφάνισαν από το play store...

Δεν ξέρω ακριβώς τι και πως, αλλά και στο λειτουργικό όταν βγαίνει νέα έκδοση την ξαναπληρώνεις. Εκτός αν πλέον η εφαρμογή που είχες αγοράσει δεν δουλεύει καν.

(και εγώ θα ξενέρωνα, αλλά μου αρέσει να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου :p )

Link to comment
Share on other sites

τίμιο, εφόσον αποφάσισαν να το βγάλουν δωρεάν. ακούς read it later/pocket? μη μιλήσω για άλλο ένα flight tracking app, που το είχα αγοράσει, και πλέον βγάλανε άλλη έκδοση, πάλι επί πληρωμή, και την παλιά την εξαφάνισαν από το play store...

Τιμιοτερο από τα άλλα, αλλά το "pumpkin" εξακολουθώ να χρησιμοποιώ και όταν έκανα το update στην αρχή σταμάτησε και να δουλεύει κιόλας... Μόνο με ξήλωμα και ξαναπέρασμα έστρωσε...

Δεν ξέρω ακριβώς τι και πως, αλλά και στο λειτουργικό όταν βγαίνει νέα έκδοση την ξαναπληρώνεις. Εκτός αν πλέον η εφαρμογή που είχες αγοράσει δεν δουλεύει καν.

(και εγώ θα ξενέρωνα, αλλά μου αρέσει να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου :p )

Πάλι καλά που δεν το έκαναν με διαφημίσεις... Εκεί που πληκτρολογεί να σου πετάει το banner πάνω στα γράμματα!

Με κερασάκι να σου δίνουν μεν τα θέματα αλλά να πρέπει να ξαναπληρώσεις για να φύγουν τα banners!

(ελπίζω να μην δίνω ιδέες :p)

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι και πως, αλλά και στο λειτουργικό όταν βγαίνει νέα έκδοση την ξαναπληρώνεις. Εκτός αν πλέον η εφαρμογή που είχες αγοράσει δεν δουλεύει καν.

(και εγώ θα ξενέρωνα, αλλά μου αρέσει να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου :p)

η εφαρμογή που αγόρασα δεν εμφανίζεται καν στο play store. μόνο η καινούρια έκδοση, που πρέπει να την ξαναπληρώσω. Για να είμαι ακριβής, της mobiata το flighttrack είχα αγοράσει. Τώρα μου εμφανίζει μόνο το flighttrack5 και μου ζητάει να ξαναπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.