Jump to content



Recommended Posts

Σόου ιζι δατ αι ντιντεντ τεϊκ πρέφα.

(στα keyboards που εγώ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα, είχε τον τόνο πλήκτρο που τον πατάς πρώτα, μετά το γράμμα που θες και τότε εμπαινε)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, γίνεται με σύρσιμο του space.. ε; Δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο ένα κουμπί στο πλάι του space..ίσως γίνεται να του αλλάξεις λειτουργία.. παίζουν κ τέτοια.

Επειδή το'χω βγάλει το swiftkey, δεν θυμάμαι αν γίνεται.. στο touchpal x πάντως γίνεται με ένα κουμπάκι δίπλα στο space.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονισω τα notes από ios με κάποια αντίστοιχη εφαρμογή σε android?

Δοκίμασε να κατεβάσεις το evernote που υπάρχει και στα 2.

Λογικά θα κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ψάχνω έναν τρόπο έτσι ώστε να μην χρειαστεί να κάνω copy paste όλα τα notes από την μια εφαρμογή στην άλλη, αλά Όπως φαίνετε δεν θα το αποφύγω . Δοκιμάζω για αρχή το google keep , θα ρίξω μια ματιά και στο everyone μιας και έχω και 6 μήνες premium από την cosmote

Link to comment
Share on other sites

To keep μου κανει μια χαρα παντως, γιατι εχει αμεσο και ακοπο sync αναμεσα... στα παντα, χωρις να κανω εγω κατι ιδιαιτερο.

Δεν εχω ιδιαιτερες αναγκες, αλλα ξερω οτι παντου και παντα θα εχω τα notes μου, χωρις την αναγκη σεταρισματος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ψάχνω έναν τρόπο έτσι ώστε να μην χρειαστεί να κάνω copy paste όλα τα notes από την μια εφαρμογή στην άλλη, αλά Όπως φαίνετε δεν θα το αποφύγω . Δοκιμάζω για αρχή το google keep , θα ρίξω μια ματιά και στο everyone μιας και έχω και 6 μήνες premium από την cosmote

Evernote ειναι η καλύτερη λύση. Δε χρειάζεται να κοιτάξεις αλλού

Link to comment
Share on other sites

Απορία νο2 (τις αριθμώ γιατί θα έχω πολλές :p)

Πως μεταφέρω κάποια playlists από το iTunes στο τηλέφωνο;

Δοκίμασα τα Synctunes & iSync αλλά δε μου κάνουν. Το βασικότερο είναι πως δεν κάνουν σωστό sync, ουσιαστικά αντιγράφουν. Δεύτερον γίνεται μέσω Wifi, όπου θα πάρει ώρες. Τρίτο και σημαντικότερο, δεν κάνουν convert τα τραγούδια σε μικρότερο bitrate, οπότε για να βάλω τα playlists που είχα πάντα μαζί μου, θέλω ~15GB, ενώ στο iPhone, επειδή τα κάνει convert στα 128kbps, έπιαναν μόλις 6GB.

Όταν λες playlists, θες με το ζόρι να είναι και το αρχείο της λίστας, ώστε να τα παίζει με τη σειρά που θες; Θεωρητικά κι επειδή είμαι άτομο που από windows mobile πήγε κατευθείαν σε android, εγώ απλά θα έπαιρνα όλα τα αρχεία που θα ήθελα και θα τα έριχνα μέσα σε ένα φάκελο του κινητού. Μαζί και το αρχείο της λίστας! Φυσικά θα το έκανα μέσω usb κι όχι μέσω wifi.

Προφανώς όμως μιλάς για λειτουργίες που ΔΕΝ έχουν built-in τα android. Γιατί άλλωστε να προσφέρει import από το itunes αν δεν γίνεται και το ανάποδο;

Αν θες οπωσδήποτε να γίνεται sync, μπορείς με μια εφαρμογή τύπου Sync, που θα κάνει sync οτιδήποτε ρίξεις μέσα σε έναν συγκεκριμένο φάκελο.

Από εκεί και πέρα βρήκα κι αυτό: 4 Ways to Sync iTunes Music to Android Phone. Κάτι ανάλογο κι εδώ.

Τώρα αν θες να σου κάνει και re-encode, δεν ξέρω.. ίσως να το κάνει το google music, μα θυμάμαι πως αυτό σου δίνει την καλύτερη ποιότητα που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες playlists, θες με το ζόρι να είναι και το αρχείο της λίστας, ώστε να τα παίζει με τη σειρά που θες; Θεωρητικά κι επειδή είμαι άτομο που από windows mobile πήγε κατευθείαν σε android, εγώ απλά θα έπαιρνα όλα τα αρχεία που θα ήθελα και θα τα έριχνα μέσα σε ένα φάκελο του κινητού. Μαζί και το αρχείο της λίστας! Φυσικά θα το έκανα μέσω usb κι όχι μέσω wifi.

Προφανώς όμως μιλάς για λειτουργίες που ΔΕΝ έχουν built-in τα android. Γιατί άλλωστε να προσφέρει import από το itunes αν δεν γίνεται και το ανάποδο;

Αν θες οπωσδήποτε να γίνεται sync, μπορείς με μια εφαρμογή τύπου Sync, που θα κάνει sync οτιδήποτε ρίξεις μέσα σε έναν συγκεκριμένο φάκελο.

Από εκεί και πέρα βρήκα κι αυτό: 4 Ways to Sync iTunes Music to Android Phone. Κάτι ανάλογο κι εδώ.

Τώρα αν θες να σου κάνει και re-encode, δεν ξέρω.. ίσως να το κάνει το google music, μα θυμάμαι πως αυτό σου δίνει την καλύτερη ποιότητα που έχει.

Όχι, δε με ενδιαφέρει το αρχείο της λίστας. Αναφέρομαι σε dynamic playlists που υποστηρίζει το iTunes. Έχει κάποια φίλτρα και δημιουργεί μια λίστα που ανανεώνεται αυτόματα όταν προσθέτεις, αφαιρείς ή αλλάζεις οτιδήποτε στο Music Library. Έχω μερικές τέτοιες λίστες, πχ Recently Added και όταν έβαζα το τηλέφωνο, τις μετέφερε αυτόματα. Φυσικά ότι ήταν παλιό το αφαιρούσε και έβαζε μόνο τα "recently". Με βόλευε απίστευτα γιατί έτσι είχα πάντα τη μουσική που ήθελα μαζί μου χωρίς να ασχολούμαι με αντιγραφές και copy/paste.

Επίσης, πολύ σημαντικό, έκανε και το re-encode ώστε να μην πιάνουν πολύ χώρο. Μη μου πει κανείς ότι στο κινητό καταλαβαίνει διαφορά μεταξύ 128 και 320... Ποιός ο λόγος λοιπόν να τρώω 12-15GB από το κινητό, όταν με re-encode τρώει 6-7 ;

Αυτό θέλω να κάνω... Και φυσικά μεταφορά μέσω καλωδίου, όχι μέσω Wifi... Έλεος...

Τις εφαρμογές που λες τις έχω δει. Καμία δε δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θες ( recently added, κλπ ) αν θυμάμαι καλά τα κάνει μια χαρά κι εύκολα το PowerAmp ( Music Player ).

Για το conversion... φαντάζομαι εννοείς σε AAC γιατί 128kbps MP3 ακούς διαφορά και σε Nokia 6110 που λέει ο λόγος :p

Πρωτού τα ρίξεις μέσα κάνε τους ένα conversion με το dbPowerAmp στο PC.

Γρηγορότερο από οτιδήποτε άλλο tool ( έχει "SMP", κάνει encode 1 track per CPU Core/thread ) και μπορείς να κάνεις γρήγορα batch conversion από input folder -> output folder το οποίο output μπορεί να είναι κατευθείαν στο κινητό.

Προσωπικά με το HTC που έχει αρκετά καλό ήχο και καλά ακουστικά κάτω από τα 256kbps MP3 ή 224kbps AAC δεν πέφτω με την καμμία, ακούγεται διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε με ενδιαφέρει το αρχείο της λίστας. Αναφέρομαι σε dynamic playlists που υποστηρίζει το iTunes. Έχει κάποια φίλτρα και δημιουργεί μια λίστα που ανανεώνεται αυτόματα όταν προσθέτεις, αφαιρείς ή αλλάζεις οτιδήποτε στο Music Library. Έχω μερικές τέτοιες λίστες, πχ Recently Added και όταν έβαζα το τηλέφωνο, τις μετέφερε αυτόματα. Φυσικά ότι ήταν παλιό το αφαιρούσε και έβαζε μόνο τα "recently". Με βόλευε απίστευτα γιατί έτσι είχα πάντα τη μουσική που ήθελα μαζί μου χωρίς να ασχολούμαι με αντιγραφές και copy/paste.

Επίσης, πολύ σημαντικό, έκανε και το re-encode ώστε να μην πιάνουν πολύ χώρο. Μη μου πει κανείς ότι στο κινητό καταλαβαίνει διαφορά μεταξύ 128 και 320... Ποιός ο λόγος λοιπόν να τρώω 12-15GB από το κινητό, όταν με re-encode τρώει 6-7 ;

Αυτό θέλω να κάνω... Και φυσικά μεταφορά μέσω καλωδίου, όχι μέσω Wifi... Έλεος...

Τις εφαρμογές που λες τις έχω δει. Καμία δε δουλεύει σωστά.

είχα βρει μια εφαρμογή που φόρτωνες την playlist, και του έλεγες που να κάνει copy/cut (ότι ήθελες) τα κομμάτια. Από Πέμπτη θα προσπαθήσω να το θυμηθώ. Τώρα για re-encode δεν ξέρω αν κάνει. Προσωπικά τα περνάω όπως είναι γιατί από 128 σε 320 καταλαβαίνω διαφορά. Όταν φτάσω τα χρόνια σου μπορεί κι εγώ να μην ακούω καλά :p

έλα, μου ήρθε φλασιά τώρα: http://www.amok.am/en/freeware/amok_playlist_copy/

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα (πως στο διάτανο μεταφέρουμε ολόκληρες Playlists με τραγούδια από πολλούς φακέλους, εύκολα και γρήγορα στο κινητό), και το έλυσα με αυτό το πραγματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτού τα ρίξεις μέσα κάνε τους ένα conversion με το dbPowerAmp στο PC.

Γρηγορότερο από οτιδήποτε άλλο tool ( έχει "SMP", κάνει encode 1 track per CPU Core/thread ) και μπορείς να κάνεις γρήγορα batch conversion από input folder -> output folder το οποίο output μπορεί να είναι κατευθείαν στο κινητό.

Προσωπικά με το HTC που έχει αρκετά καλό ήχο και καλά ακουστικά κάτω από τα 256kbps MP3 ή 224kbps AAC δεν πέφτω με την καμμία, ακούγεται διαφορά.

Ρε Bill, έχω στο κινητό μου ~1500 τραγούδια που ανανεώνονται συχνά... Θα πρέπει να κάθομαι να κάνω μετατροπές κάθε φορά...;

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] thanx, θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Bill, έχω στο κινητό μου ~1500 τραγούδια που ανανεώνονται συχνά... Θα πρέπει να κάθομαι να κάνω μετατροπές κάθε φορά...;

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] thanx, θα το δοκιμάσω!

Δεν ξέρω, εγω έχω HTC και αυτοί έχουνε μερημνίσει και αν θες να κάνεις convert τα τραγούδια που στέλνεις στο κινητό σε ρωτάει στην αρχή του copy-paste αν θες να κάνει convert αυτόματα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.