Jump to content



AΓΟΡΑ ΜΙΤΡΙΚΗΣ!!


tsihlini

Recommended Posts

Εχω μιτρικη αλλα για κακη μου τυχη δεν εχει τρυπες για την στερεωση waterblock ετσι αποφασισα να την αλακσω και να παρω αλλη σκεφτομαι να παρω η την abit an7 η την abit nf7-s ποια πιστευετε οτι ειναι καλητερη?? ακομα δεχομαι προτασεις και για αλλες μιτρικες παντα για athlon xp!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την abit nf7-s που έχω είμαι συπερ ευχαριστιμένος... Τώρα για την an7 έχω ακούσει οτι ειναι σχεδόν ίδια... Ας σου πεί κανένας που την έχει... Εγώ πάντως προτείνω nf 7s που την έχω και την ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τις 2 μητρικές (καθώς αποφάσισα να κάνω συλλογή με mobo της Abit). Δυστυχώς ο λόγος που έχω και τις 2 είναι ότι ακόμα δε μπορώ να αποφασίσω πια από τις 2 είναι πιο καλή για της ανάγκες μου. Σε features και οι 2 μητρικές είναι ακριβώς οι ίδιες (μόνο άλλο chip firewire, το uGuru θεώρησε το ανύπαρκτο).

ΑΝ7

  • Πολύ καλύτερα ρεύματα, καλύτερη σχεδίαση σε PCB, Vdimm 3.26v max, overvoltage σε όλα τα volt, δε χρειάζεται modάρισμένο PSU για support
  • το BIOS έχει το Bug στο SIP table όπου δε μπορείς να πάει πάνω από 220-225 με το CPUinter enable όπου είναι και το ζητούμενο, με κανένα από τα multi
  • είναι ακριβότερη από την NF7-S
  • δε δίνει Sirrillel 2
  • Το ΑPI του uGuru (chip της Winbond ειδική παραγγελία για Abit) δεν έχει εκδοθεί από την Abit και ούτε πρόκειται, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο το uGuru σαν monitoring prog και κανένα άλλο (που είναι επιεικώς απαράδεκτο)
  • Διαβάζει θερμοκρασία CPU από την δίοδο του
ΝF7-S
  • Φτηνότερη μητρική
  • δίνει ακόμα το Sirillel 2
  • Το bug με το Sip έχει διορθωθεί από ανεξάρτητο από την εταιρία χρήστη της και μπορείς να πας όπου θες με το CPUinterface enable
  • δεν δίνει τόσο καλά ρεύματα στης μνήμες 3.08vdimm max και για να πας παραπάνω όπως πρέπει θες να κάνεις άλλα 3 mod (Vbt, Vdimm, V3.3) δίνει όμως το παραδοσιακό καλό vcore της Abit.
  • διαβάζει από το socket την θερμοκρασία της CPU, μερικές mobo έχουν ελαττωματικό sensορα, μπορεί να διαβάσει και αυτή από την δίοδο με το κατάλληλο mod
  • μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο monitoring prog θες

αυτά, ούφ τα είπα και ξεθύμανα :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την NF7-S εδώ και ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Αλλά και η AN7 καλή ακούγεται! Και αφού είναι νεότερη αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω κάλο θα ήταν να την προτιμήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κατά πολύ την NF7-S κατ'εμένα.

H ΑΝ7 έχει προβλήματα σχεδιασμού, ασταθείς τάσεις ( αν και σωστά, υψηλές ), δεν έχει επιτυχία σαν oveclocking board, είναι ακριβότερο και έχει ένα RMA rate που κάνει πολλούς να γελάνε με το σχεδιαστικό τμήμα της Abit. Μόνο και μόνο που διαβάζει την θερμοκρασία από την δίοδο των επεξεργαστών που η ίδια η AMD το έχει σαν 'πειραματικό' στους Socket A επεξεργαστές και οι περισσότεροι από αυτούς που το καθιέρωσαν ( στην πραγματικότητα όλοι ) το εγκατέλειψαν σε νέα BIOS, revision και μοντέλα, είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

AΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει η grace.Μακρυα απο οτιδηποτε εχει guru (AI7/AN7) .Mιλαμε για την απολυτη ασταθεια σε o/c.Ετρεχε απειρες ωρες prime και μετα τραβαγε restart οταν μουν net!Τα ιδια ειχε παθει και ο icy20 με την an7 και εγω με την AI7.

Η nf7s ειναι απειρως καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

H ΑΝ7 έχει προβλήματα σχεδιασμού, ασταθείς τάσεις ( αν και σωστά, υψηλές ), δεν έχει επιτυχία σαν oveclocking board, είναι ακριβότερο και έχει ένα RMA rate που κάνει πολλούς να γελάνε με το σχεδιαστικό τμήμα της Abit. Μόνο και μόνο που διαβάζει την θερμοκρασία από την δίοδο των επεξεργαστών που η ίδια η AMD το έχει σαν 'πειραματικό' στους Socket A επεξεργαστές και οι περισσότεροι από αυτούς που το καθιέρωσαν ( στην πραγματικότητα όλοι ) το εγκατέλειψαν σε νέα BIOS, revision και μοντέλα, είναι απαράδεκτο.

έχεις παίξει με το AN7 grace?????

Ο λόγως που εγκαταλήφθηκε η δίοδος είναι μάλλον η 60άρα με την boxed. ¨Οσες φορές την έχω συναντήση σε board δε κάνει κουλά όπως κάνει του socket (εξαρτάται από την τoποθέτηση του)

Το σχεδιαστηκό τμήμα της Abit μια χαρά είναι το τμήμα προγραμματιστών των BIOS είναι για γέλια.

Αρχική απάντηση από kallileo

Ρε Endu η Abit δεν φοιτητες προετρεπε σε διαφορα πανεπιστημια να ασχοληθουν με προγραμματισμο με το μGuru???

εκανε και κατι διαγωνισμους.

δε ξέρω που το είχες δει θυμάσαι? Η ανακοίνωση στο forum πάντως αυτά λέει.

Link to comment
Share on other sites

μη φοβάσαι έτσι είναι η μητρικές σαν τις γυναίκες. Δε μπορείς να βρεις την τέλεια γυναίκα μόνο αυτή που σου ταιριάζει περισσότερο, και να την βελτιώσεις με καμιά πλαστική εγχειρισούλα... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsihlini [Σήμερα, στις 11:07]

Για την epox που ειπε και ο φιλος Tigas τι εχετε να πειτε (εχω βρεθει σε αδιεξοδο δεν ξερω τι να κανω !)

Καλά λόγια από εμένα. Για σταθερή, αξιόπιστη και αρκετό περιθώριο overclocking, είναι καλή στην τιμή της.

έχεις παίξει με το AN7 grace

Ο λόγως που εγκαταλήφθηκε η δίοδος είναι μάλλον η 60άρα με την boxed. ¨Οσες φορές την έχω συναντήση σε board δε κάνει κουλά όπως κάνει του socket (εξαρτάται από την τoποθέτηση του)

Το σχεδιαστηκό τμήμα της Abit μια χαρά είναι το τμήμα προγραμματιστών των BIOS είναι για γέλια.

Ναι, για αρκετά λίγο θα έλεγα. ( δεν με άντεξε, είμαι δυστυχισμένη )

Το σχεδιαστικό τμήμα με αυτό των προγραμματιστών του BIOS είναι το ίδιο. Συνεργάζονται. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.