Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Δεν υπερέχει κάπου η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Απλά κάνει τη διαδικασία λιγάκι πιο απλή. Η κανονική σου δίνει μεγαλύτερη δυνατότητα ελέγχου των κινήσεων ενώ η ηλεκτρική όχι. Η αποτελεσματικότητα τους πάντως είναι συγκρίσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτησω εγω κατι ... επειδη η κοπελα μου εβαλε 4 πλαινες θηκες και δεν ειναι ευχαριστημενη με το χρωμα μπορει να τις αλλαξει? Υπαρχει καποιος κινδυνος κατα την αφαιρεση θηκών? Τις έβαλε σημερα το απογευμα και θα παρει αυριο να το συζητησει παλι με τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς πλαινές θήκες? Όψεις? Ολοκεραμικές στεφάνες? Όπως και να'χει είναι πολύ δύσκολο να αφαιρεθούν χωρίς να καταστραφούν. Η κόλλα που χρησιμοποιείται είναι ιδιαίτερα ισχυρή και αν έχει μπει σωστά είναι μάλλον αμφίβολο να αφαιρεθεί η θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τις θηκες που τροχιζεται το δοντι σε σχημα V και κουμπωνει η θηκη απο πανω. Δεν με ενδιαφερει να καταστραφουν οι θηκες, τα δοντια σε σχημα V μην παθουν τιποτα. Κατα το κοψιμο των θηκών για να αφαιρεθούν εγκυμονεί καποιος κινδυνος για τα δοντια που εχουν τροχιστει σε σχημα V?

Thanks κιολας dude!

Έγινε επεξεργασία από Daytime Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Ο οδοντίατρος που πηγαίνω που είπε πως είναι μύθος πως όταν βγαίνουν οι φρονιμίτες μπορούν να σου προκαλέσουν στράβωμα στα μπροστινά σου δόντια.Αυτό ισχύει?

Από τότε όμως που ξεκίνησαν να μου βγαίνουν είναι αλήθεια πως παρατήρησα ένα στράβωμα στα μπροστινά μου δόντια, τόσο στο κάτω όσο και στα πάνω.

Έχουν εμφανιστεί και οι 4 φρονιμίτες αλλά δεν έχουν βγει ακόμα ολόκληροι. Μπορούν ακόμα να μου προκαλέσουν μεγαλύτερο στράβωμα καθώς αναπτύσονται κι άλλο?

Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον ορθοδοντικό για να κάνω μια ακτινογραφία μπας και είναι στραβοί και χρειάζονται αφαίρεση γιατί όλο και περισσότεροι φίλοι μου πάνε και τους αφαιρούν λόγω φόβου στραβώματος των δοντιών τους. Τι λες να κάνω?

Αν τους αφαιρέσω η μοναδική λύση για το υπάρχον στάβωμα είναι τα σιδεράκια?

Έχω ακούσει και για κάτι διάφανα, σαν μασελάκια, αυτά κάνουν δουλειά? Άλλη λύση υπάρχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και κυρίως για την βοήθεια που προσφέρεις σε όλα τα μέλη του Lab! Τα έχει όλα αυτό το φόρουμ τελικά!:T:

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τις θηκες που τροχιζεται το δοντι σε σχημα V και κουμπωνει η θηκη απο πανω. Δεν με ενδιαφερει να καταστραφουν οι θηκες, τα δοντια σε σχημα V μην παθουν τιποτα. Κατα το κοψιμο των θηκών για να αφαιρεθούν εγκυμονεί καποιος κινδυνος για τα δοντια που εχουν τροχιστει σε σχημα V?

Thanks κιολας dude!

Εννοείς όψεις πορσελάνης. Δεν υπάρχει φόβος για τα δόντια αν ο οδοντίατρος είναι προσεκτικός κατά την αφαίρεση τους. Βγαίνουν σίγουρα ευκολότερα από τις μεταλλοκεραμικές ή ολοκεραμικές στεφάνες. Τι πρόβλημα όμως υπάρχει με το χρώμα? Δεν τις δοκίμασε στο στάδιο "μπισκότου" για να τσεκάρει το χρώμα πριν τις γυαλίσει και τις κολλήσει?

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Ο οδοντίατρος που πηγαίνω που είπε πως είναι μύθος πως όταν βγαίνουν οι φρονιμίτες μπορούν να σου προκαλέσουν στράβωμα στα μπροστινά σου δόντια.Αυτό ισχύει?

Από τότε όμως που ξεκίνησαν να μου βγαίνουν είναι αλήθεια πως παρατήρησα ένα στράβωμα στα μπροστινά μου δόντια, τόσο στο κάτω όσο και στα πάνω.

Έχουν εμφανιστεί και οι 4 φρονιμίτες αλλά δεν έχουν βγει ακόμα ολόκληροι. Μπορούν ακόμα να μου προκαλέσουν μεγαλύτερο στράβωμα καθώς αναπτύσονται κι άλλο?

Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον ορθοδοντικό για να κάνω μια ακτινογραφία μπας και είναι στραβοί και χρειάζονται αφαίρεση γιατί όλο και περισσότεροι φίλοι μου πάνε και τους αφαιρούν λόγω φόβου στραβώματος των δοντιών τους. Τι λες να κάνω?

Αν τους αφαιρέσω η μοναδική λύση για το υπάρχον στάβωμα είναι τα σιδεράκια?

Έχω ακούσει και για κάτι διάφανα, σαν μασελάκια, αυτά κάνουν δουλειά? Άλλη λύση υπάρχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και κυρίως για την βοήθεια που προσφέρεις σε όλα τα μέλη του Lab! Τα έχει όλα αυτό το φόρουμ τελικά!:T:

Καλησπέρα φίλε μου. Το ότι οι φρονιμήτες στραβώνουν τα υπόλοιπα δόντια δεν είναι μύθος. Κάθε άλλο μάλιστα. Τα στραβώνουν από λίγο έως έντονα και είναι η συχνότερη αιτία υποτροπής της ορθοδοντικής θεραπείας. Είναι πάρα πολύ δυνατά δόντια και μπορούν να μετακινήσουν όλο τον υπόλοιοπο οδοντικό φραγμό αν έχουν λάθος γωνία.

Το θέμα τώρα είναι το εξής. Αν βγαίνουν με σωστό προσανατολισμό, συνήθως δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα, ούτε από πόνο αλλά ούτε και από μετακίνηση των υπόλοιπων δοντιών. Αν όμως βγαίνουν με λάθος προσανατολισμό, ενδέχεται να προκαλέσουν προβλήματα.

Επομένως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής. Πρέπει να βγάλεις μια πανοραμική ακτινογραφία σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο (π.χ Biomedica, Euromedica, Ιατρόπολις, Στοματική και Γναθοπροσωπική Διάγνωση....), να δει την ακτινογραφία κάποιος οδοντίατρος ή έστω κάποιος ορθοδοντικός και από εκεί και πέρα θα σου πει τι πρέπει να γίνει.

Στην περίπτωση που αποφασιστεί η εξαγωγή τους, για να επανέλθουν τα δόντια στην προηγούμενη τους θέση αν όντως έχουν μετακινηθεί, θα πρέπει μάλλον να γίνει ένα από τα δύο παρακάτω (καμμία δεν είναι ιδιαίτερα καλή λύση για διαφορετικό λόγο η καθεμία). Ή να γίνουν δύο εξαγωγές (των πρώτων προγομφίων) ή να μπει εξωστοματικό μηχάνημα. Δε θα επεκταθώ, χωρίς να ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει και για να μη σε αγχώνω περισσότερο. Σου λέω μόνο επιγραμματικά τις επιλογές.

Όσο τώρα για τα διαφανή σιδεράκια, είναι αρκετά καλά και σίγουρα πιο αισθητικά από τα κανονικά, απλά θέλουν λίγο περισσότερο χρόνο για να κάνουν την ίδια δουλειά και αν θελήσεις να μετακινήσεις πίσω δόντια (γομφίους), είναι μάλλον δύσκολο (θα πρέπει να κάνεις κάτι από τα δύο παραπάνω που είπα), εκτός αν έχει γίνει κανένα θαύμα στην ορθοδοντική τελευταία και δεν το έχω πάρει χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Doc για την άμεση απάντηση!

Κάποιες τελευταίες απορίες:

Άμα δεν βγάλω τους φρονιμίτες μπορεί να συνεχιστεί το στράβωμα ή ότι έγινε έγινε?

Την ακτινογραφία μπορεί να μου την βγάλει και κάποιος οδοντίατρος-ορθοδοντικός?

Μπορείς να μου πεις πόσο θα κοστίσει στο περίπου η αφαίρεση των 4 φρονιμιτών γιατί έχω ακούσει κάτι 150άρια ο καθένας?:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ξέρω την ακριβή θέση που έχουν και τον προσανατολισμό τους δε μπορώ να πω με σιγουριά.

Την ακτινογραφία μπορεί να τη βγάλει οποιοσδήποτε έχει πανοραμικό μηχάνημα, απλά είναι τρομακτικά σπάνιο να υπάρχει σε ιατρείο γιατί είναι πολύ ακριβό και θέλει και ειδική άδεια από τη νομαρχία. Οπότε πρακτικά, μόνο σε διαγνωστικό κέντρο τη βγάζεις.

Όσο για το κόστος της αφαίρεσης φρονιμητών, καλά άκουσες και ίσως και λίγο συντηρητικά τα 150. 180 χρεώνονται συνήθως. Η τιμή αυτή βέβαια είναι για έγκλειστους. Χειρουργική εξαγωγή δηλαδή. Αν έχει ανατείλει, δηλαδή αν έχει βγει στο στόμα έστω και λίγο είναι αρκετά φτηνότερα. Γενικά η χρέωση κυμαίνεται ανάλογα με τη δυσκολία της εξαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Γιατρέ, σε ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες και άμεσες απαντήσεις σου!

Άρα ξεκινάω με την ακτινογραφία και βλέπουμε για τα παρακάτω.

Κάτι μου λέει ότι θα μου στοιχίσει πολλά αυτή η δουλειά...:sick:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

So,here's the case

Ειχα κανει ενα κ@λοσφραγισμα περσι αναμεσα σε 2 δοντια.καμια βδομαδα αργοτερα το ουλο ακριβως απο πανω με οτιδηποτε απο χλιαρο εως κρυο με πεθαινε.παω καμια βδομαδα μετα σε αυτον και μου λεει οτι θα περασει εχει ερεθιστει.

Βλακειες.1,5 χρονο μετα ακομα με ενοχλει.

Εν τω μεταξυ πριν 3-4 μηνες αρχισε να με ενοχλει το σφραγισμα στο μασημα(κυριως αν δαγκωνα κατι σκληρο με εκεινα τα δοντια)

Παω σε μια οδοντιατρο (που ειχα παει και πιο πριν για το ουλο και μου εβαλε κατι τζελ και ιστοριες αλλα τζιφος) και τελος παντων μου το ξυλωνει,το ξανακαθαριζει(εν τω μεταξυ ειχε μαυρισει λιγο κοντα στο ουλο και μου το εκανε προσεκτικα γιατι το ουλο με το παραμικρο ματωνε) και μου ξανακανε σφραγισμα.

Τζιφος παλι.τα ιδια.με ενοχλει στο μασημα και το ουλο στα κρυα με πεθαινει.παω τωρα και της το λεω και μου ειπε να ξυλωσουμε παλι το σφραγισμα να το δουμε και σαν τελευταια λυση να κανω απονευρωση.

Θα παω αυριο να μου το ξυλωσει αλλα θελω και δευτερη και τριτη και οσες γινεται γνωμες γιατι απονευρωση δεν εχω ξανακανει και δεν μου αρεσει η ιδεα.θελω να την αποφυγω οπως ο διαολος το λιβανι!

το θεμα δεν ειναι οτι με παραμυθιαζει αυτη,απλα τι στο διαολο γινεται πια και το ουλο με εχει πεθανει αλλα και ενω το σφραγισμα το ανοιξε και το καθαρισε και το ξαναπερασε καινουργιο σφραγισμα δεν μου περασε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dant3 καλημέρα. Το πρόβλημα σου δεν είναι το ούλο. Το ούλο δεν πονάει στα εξωτερικά ερεθίσματα παρά μόνο σε τρύπημα. Το πρόβλημα σου είναι το δόντι με το σφράγισμα μάλλον. Η κατάσταση έχει ως εξής.

Πόνος στα ερεθίσματα (κρύο, ζεστό, γλυκό) σημαίνει σχεδόν πάντα ότι ή υπάρχει κάπου κοιλότητα τερηδόνας ή υπάρχει κάποιος περιοδοντικός θύλακος ή έχει αποκαλυφθεί στο στόμα η ρίζα κάποιου δοντιού. Όλα αυτά προκαλούν τέτοιες ενοχλήσεις. Λύνονται, το πρώτο με σφράγισμα και τα άλλα δύο με τζελ για την ευαισθησία και ριζικές αποξέσεις.

Πόνος στη μάσηση σημαίνει στο 95% των περιπτώσεων, πρόβλημα με τον πολφό και λύνεται με ενδοδοντική θεραπεία (aka απονεύρωση).

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις και τα δύο συμπτώματα. Δε βρέθηκε κανείς να σου βγάλει μια ακτινογραφία να δει τι γίνεται εσωτερικά στον πολφό? Μόνο βάζουν και βγάζουν το σφράγισμα?

Link to comment
Share on other sites

Λεπον πηγα σημερα τελικα δεν μου το ξυλωσε.μου εκανε ακτινογραφια και μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι.επισης το σφραγισμα φαινεται οκ απο οτι λεει.μου εβαλε μονο απο αυτα τα τζελ(ενα αλλο που πηρε λεει)

τωρα να σημειωσω οτι στο μασημα δεν νιωθω τον κλασσικο πονοδοντο οπως οταν ειναι χαλασμενο αλλα απλα ενοχληση εκει που ειναι μονο το σφραγισμα.

τωρα θα παω το απογευμα και σε εναν αλλο που παει η μανα μου να ριξει μια ματια.

το θεμα ειναι οτι το σφραγισμα ειναι αναμεσα στα δυο δοντια οποτε δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει καποιο δοντι συγκεκριμενα οποτε αν τελικα παω για απονευρωση σε ποιο θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθετη ρητίνη προκαλεί πολλές φορές ενοχλήσεις αμέσως μετά την τοποθέτηση της για καμμιά εικοσαριά μέρες. Οι ενοχλήσεις αυτές είναι στη μάσηση όπως περίπου αυτό πουν περιγράφεις. Όχι όμως ένα χρόνο μετά...Αν τελικά πας για απονεύρωση, θα πρέπει ο οδοντίατρος να σου κάνει δοκιμασίες ζωτικότητας πολφού (κρύο, ζεστό, ηλεκτρικό) και στα δύο δόντια για να βρει ποιο ευθύνεται για τον πόνο. Το σφράγισμα πάντως είναι στο ένα δόντι υποθέτω, όχι ανάμεσα. Απλά είναι στην πλευρά που συγκοινωνεί με το διπλανό δόντι. Εκτός αν έχεις δύο σφραγίσματα.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ!τωρα θα κανω παω και σε εναν της μανας μου και εαν επιβαλλεται θα καταφυγω στην απονευρωση.ευχαριστω και παλι για τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας! εκανα 2 σφραγισματα (τραπεζιτες) το ενα βαθυ οπως μου ειπε και ειχε τρυπησει κ το δοντι. το δευτερο δεν ειχε τρυπησει. σε κανεκνα δεν εκανα απονευρωση. το δευτερο λοιπον με ενοχλει κατα την μασηση οχι ομως συνεχομενο πονο. δεν μπορω να το διευκρινισω νομιζω ειναι αναμεσα σε αυτο που σφραγιστηκε και στο χωρισμα με το αλλο καποιεσ στιγμες σαν να υπαρχει κατι σκληρο. στα ροφηματα δεν με ενοχλει ουτε με το κρυο και το ζεστο. χρειαζεται απονευρωση; σας ευχαριστω πολυ!!:patsak:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να βοηθήσετε. Εδώ και περίπου ένα μήνα είχα μικρές στιγμιαίες ενοχλήσεις στα πάνω δόντια της δεξιάς πλευράς (διάχυτα) όταν έρχονταν σε επαφή με πολύ κρύο (π.χ. παγωτό ή νερό από ψυγείο). Ταυτόχρονα οι 2 απονευρωμένοι τραπεζίτες της ιδιας πλευράς (ο ένας πάνω απ'τον άλλο) ενοχλούσαν λίγο δημιουργώντας μια αίσθηση πίεσης-σαν βάρος (όχι πόνος). Ο οδοντίατρος έβγαλε μια ακτινογραφία στα γύρω δόντια, αφού με το "μάτι" δεν φαινόταν κάτι και βρήκε στο διπλανό και το παραδιπλανό από τον πάνω απονευρωμένο τραπεζίτη μικρές "τρυπίτσες" τις οποίες σφράγισε με σύνθετη άσπρη ρητινη. Το πρόβλημα ήταν αρχόμενο μου είπε.

Όμως έχουν περάσει 2 εβδομάδες και εξακολουθώ να έχω ενόχληση με το κρύο, μόνο που επικεντρώνεται πιο πολύ στη γύρω απ'αυτά τα 2 δόντια περιοχή και να νιώθω πίεση (όχι συνέχεια, για κάποια διαστήματα μέσα στη μέρα) στο απονευρωμένο δόντι που βρίσκεται δίπλα. Είναι φυσιολογικό? Πότε να ανησυχήσω? Δεν είναι αρκετό διάστημα οι 2 βδομάδες για να ηρεμήσουν τα σφραγισμένα δόντια?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Mιας και ο γιατρός έχει την υπομονή να μοιράζεται τις γνώσεις του μαζί μας, και να απαντα στις απορίες μας, δεν θα ήταν καλό το θέμα να γινόταν sticky και να αλλαζε ο τίτλος του (πχ Dentist wacko's corner);

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας! εκανα 2 σφραγισματα (τραπεζιτες) το ενα βαθυ οπως μου ειπε και ειχε τρυπησει κ το δοντι. το δευτερο δεν ειχε τρυπησει. σε κανεκνα δεν εκανα απονευρωση. το δευτερο λοιπον με ενοχλει κατα την μασηση οχι ομως συνεχομενο πονο. δεν μπορω να το διευκρινισω νομιζω ειναι αναμεσα σε αυτο που σφραγιστηκε και στο χωρισμα με το αλλο καποιεσ στιγμες σαν να υπαρχει κατι σκληρο. στα ροφηματα δεν με ενοχλει ουτε με το κρυο και το ζεστο. χρειαζεται απονευρωση; σας ευχαριστω πολυ!!:patsak:

Καλησπέρα. Όταν λες ότι στο ένα είχε τρυπήσει και το δόντι μάλλον εννοείς ότι έγινε κάποια αποκάλυψη πολφού. Όπως και να'χει αυτό που περιγράφεις μοιάζει με ευαισθησία στη σύνθετη ρητίνη. Την ενόχληση δηλαδή την προκαλεί το ίδιο το σφράγισμα στο δόντι. Συμβαίνει σε βαθιά σφραγίσματα και ιδίως όταν δεν έχει μπει ανάμεσα κάποιο ουδέτερο στρώμα. Είναι μια περίεργη ενόχληση κατά τη μάσηση που δεν είναι ακριβώς πόνος αλλά περισσότερο δυσφορία. Συνήθως περνάει μόνο του μετά από μερικές μέρες και δεν ενοχλεί ξανά. Το ανέφερα ακριβώς στο προηγούμενο μου ποστ σε απάντηση της απορίας του φίλου dant3. Επομένως η συμβουλή μου είναι να περιμένεις μερικές μέρες και αν δεις ότι δεν περνάει το ξανασυζητάμε για τα περαιτέρω.

Καλησπέρα!

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να βοηθήσετε. Εδώ και περίπου ένα μήνα είχα μικρές στιγμιαίες ενοχλήσεις στα πάνω δόντια της δεξιάς πλευράς (διάχυτα) όταν έρχονταν σε επαφή με πολύ κρύο (π.χ. παγωτό ή νερό από ψυγείο). Ταυτόχρονα οι 2 απονευρωμένοι τραπεζίτες της ιδιας πλευράς (ο ένας πάνω απ'τον άλλο) ενοχλούσαν λίγο δημιουργώντας μια αίσθηση πίεσης-σαν βάρος (όχι πόνος). Ο οδοντίατρος έβγαλε μια ακτινογραφία στα γύρω δόντια, αφού με το "μάτι" δεν φαινόταν κάτι και βρήκε στο διπλανό και το παραδιπλανό από τον πάνω απονευρωμένο τραπεζίτη μικρές "τρυπίτσες" τις οποίες σφράγισε με σύνθετη άσπρη ρητινη. Το πρόβλημα ήταν αρχόμενο μου είπε.

Όμως έχουν περάσει 2 εβδομάδες και εξακολουθώ να έχω ενόχληση με το κρύο, μόνο που επικεντρώνεται πιο πολύ στη γύρω απ'αυτά τα 2 δόντια περιοχή και να νιώθω πίεση (όχι συνέχεια, για κάποια διαστήματα μέσα στη μέρα) στο απονευρωμένο δόντι που βρίσκεται δίπλα. Είναι φυσιολογικό? Πότε να ανησυχήσω? Δεν είναι αρκετό διάστημα οι 2 βδομάδες για να ηρεμήσουν τα σφραγισμένα δόντια?

Ευχαριστώ!!

Από την περιγραφή, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποια διάβρωση στον αυχένα των δοντιών, πράγμα αρκετά συνηθισμένο ιδίως σε άτομα που πίνουν πολλά οξέα ποτά (π.χ χυμούς εσπεριδοειδών, αναψυκτικά με ανθρακικό κτλ.) και σε άτομα που βουρτσίζουν τα δόντια οριζόντια με μεγάλες κινήσεις. Το κύριο σύμπτωμα είναι διάχυτος πόνος στα κρύα και ζεστά. Το πρόβλημα με τις διαβρώσεις είναι ότι αν δεν είναι αρκετά εκτεταμένες δεν μπορούν να σφραγιστούν. Θα πρέπει να έχουν ένα αρκετό εύλογο μέγεθος ώστε να μπορούμε να επέμβουμε. Όσο για το πότε θα έπρεπε τα σφραγισμένα δόντια να ηρεμήσουν, θα έπρεπε να ηρεμήσουν αμέσως. Δεν είναι φυσιολογικό. Για μένα, δεν έχει αντιμετωπιστεί το αίτιο με τα σφραγισματάκια που έκανε ο συνάδελφος.

Θέλω απλά να υπενθυμίσω ότι ό,τι λέω είναι μια εκτίμηση με βάση τα δεδομένα. Χωρίς να έχω οπτική επαφή με το στόμα δε μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος. Προσπαθώ να βοηθήσω στο μέτρο του δυνατού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γιατρε εχω ενα σοβαρο προβλημα ειμαι 30 ετων διαβητικος τυπου 1 αλλα αψογα ρυθμισμενος και υγιης.τα δοντια μου σπανε πανευκολα εχουν χασει και χανουν την αδαμαντινη τους σε σημειο ειδικα τα πισω επειδη προφανως με αυτα μασαω να εχουν χασει γυρω γυρω τελειως την αδαμαντινη τους και να μοιαζουν σαν να χουν λιωσει σε καποια σημεια.μου χουν προτεινει να βαλω γυρω γυρω οψεις και για ολα τα δοντια με κοστος πριν 1.5 χρονο 10.000 περιπου.ακομα δεν εχω προχωρησει σε καμια θεραπεια.τι προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.