Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Γιατρε μου,σας παρακαλω εαν γνωρίζετε, όπως απαντήσατε.

Πρίν λίγες μέρες έκανα μια απονεύρωση σε ένα δόντι το οποίο με ταλαιπωρούσε αρκετό καιρό.

'Ολα καλα με αυτό το δόντι αλλα σχεδόν αμέσως μετα(μία μερα) με πιάσαν κατι φοβεροί νευρόπονοι στην ακριβώς αντίθετη πλέυρα της γνάθου και συγκεκριμένα σε ένα δόντι το οποίο είχα σφραγίσει λίγο καιρό πρίν κάνω την εν λόγω απονεύρωση.

Θα ήθελα να μάθω εάν με κάποιο τρόπο οι νευρώνες τον δοντιών συνδέονται μεταξύ τους και οι πόνοι του σφραγισμένου δοντιού οφείλονται στην απονεύρωση που έκανα στο απέναντι.

Συγχωρέστε με για την απλοΐκότητα του μηνύματος μιας και δε σκαμπάζω διόλου απο τεχνικούς όρους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Η νεύρωση των δοντιών είναι κοινή και προέρχεται από το τρίδυμο νεύρο. Αντανάκλαση πόνου όμως δε συμβαίνει ποτέ αμφίπλευρα αλλά πάντα ομόπλευρα, γιατί το τρίδυμο έχει έναν κλάδο στην κάθε πλευρά και οι κλάδοι είναι μεταξύ τους τελείως ανεξάρτητοι. Συνεπώς, ο πόνος στην αντίθετη πλευρά της γνάθου μάλλον δεν οφείλεται στην απονεύρωση αλλά είναι άσχετος. Απλά συνέπεσε τυχαία με την άλλη επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είναι πιθανό να έχει χαλάσει εσωτερικά αλλά μάλλον δεν είναι αυτό. Απλά έφυγε ένα κομμάτι. Είναι αρκετά συνηθισμένο. Το ότι πονάει όταν το πιέζεις μπορεί να είναι καλό αλλά και κακό. Συνήθως σημαίνει ότι το δόντι έχει αρχόμενη ή σε εξέλιξη τερηδόνα, ή σημαίνει ότι το δόντι έχει πολφίτιδα, δηλαδή φλεγμονή στον πολφό. Το πρώτο δεν είναι σοβαρό και λύνεται με ένα απλό σφράγισμα, το δεύτερο είναι αρκετά σοβαρότερο και μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση. Πριν αγχωθείς όμως, σου λέω ότι μπορεί απλά η ευαισθησία στην πίεση που έχεις, να είναι απλά επειδή έφυγε το κομματάκι. Πονούσες και πριν στην πίεση ή τώρα εμφανίστηκε?

Καλησπέρα και καλό χρόνο crazy doc!

 

Επανέρχομαι για το παλιό αυτό πρόβλημα, ένα μικρό update:

 

Λοιπόν, το έφτιαξα το πίσω σφράγισμα (απλά τροχίστηκε το δόντια και συμπληρώθηκε με άσπρο σφράγισμα - δεν είχε χαλάσει παραπέρα. Αυτό έγινε πάνω από ένα χρόνο τώρα)

 

Δυστυχώς η ευαισθησία εκεί όταν μασάω έχει αυξηθεί. Οπότε δύο είναι οι ερωτήσεις μου

 

1) Να κάνω μια ακτινογραφία να δω εάν υπάρχει τερηδόνα εσωτερικά του δοντιού?

2) Δεν παίζει να κάνω οτιδήποτε με τα δόντια μου εδώ στο UK λόγω κόστους και επειδή έχω ακούσει πολλά. Το Πάσχα με το καλό κατεβαίνω Ελλάδα. Θα σου στείλω ένα ΠΜ μπας και κανονίσουμε να με δεις εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα Λουκά. Για το 1) ναι να κάνεις ακτινογραφία, απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα φανεί κάτι αν δεν έχει μεγάλη έκταση και δεν είναι στην οριζόντια διεύθυνση του δοντιού. Για το 2) φυσικά να μου στείλεις να ρίξω μια ματιά από κοντά και αν μπορώ να βοηθήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και δω (γιατί το ξέχασα εν μέσω εορτών) οτι ο wacko μας είναι απίστευτος στη δουλειά του. 

 

1) Χέρι βιλούδο :p

 

2) Πανεπιστήμονας με τόσα που σου εξηγεί πριν, κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά την επέμβαση

 

3) Απολαυστικός στη κουβέντα σε σημείο να ξεχνάς οποιοδήποτε πόνο, ενόχληση, έγνοια, φόβο για το οτιδήποτε.

 

Προσωπικά πήγα για κάτι πολύ απλό, αλλά η λεπτομέρεια στην επέμβαση και το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που λέμε,

 

"ο γιατρός έχει χέρι με ακρίβεια λέηζερ" και φεύγεις "better than new".

 

Θενκς wacko και να με περιμένεις σύντομα. Τώρα που φύγαν οι γιορτές και άρχισα να έχω λίγο χρόνο θα επανέλθω για επίσκεψη :D

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και δω (γιατί το ξέχασα εν μέσω εορτών) οτι ο wacko μας είναι απίστευτος στη δουλειά του. 

 

1) Χέρι βιλούδο :p

 

2) Πανεπιστήμονας με τόσα που σου εξηγεί πριν, κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά την επέμβαση

 

3) Απολαυστικός στη κουβέντα σε σημείο να ξεχνάς οποιοδήποτε πόνο, ενόχληση, έγνοια, φόβο για το οτιδήποτε.

 

Προσωπικά πήγα για κάτι πολύ απλό, αλλά η λεπτομέρεια στην επέμβαση και το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που λέμε,

 

"ο γιατρός έχει χέρι με ακρίβεια λέηζερ" και φεύγεις "better than new".

 

Θενκς wacko και να με περιμένεις σύντομα. Τώρα που φύγαν οι γιορτές και άρχισα να έχω λίγο χρόνο θα επανέλθω για επίσκεψη :D

 

Τον πληρώνεις σε hardware ή σε euro? :p

 

Το μισό καλός να είναι από τον τρόπο που τα εξηγεί, θα μαμεί και πάλι.

 

Έχω οδοντίατρο στην Ελλάδα αλλά θα πάω στον Wacko γιατί κάτι μου λέει ότι όντως πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του και είμαι πολύ ψείρας με τα δόντια μου.

Link to comment
Share on other sites

Τον πληρώνεις σε hardware ή σε euro? :p

 

Το μισό καλός να είναι από τον τρόπο που τα εξηγεί, θα μαμεί και πάλι.

 

Έχω οδοντίατρο στην Ελλάδα αλλά θα πάω στον Wacko γιατί κάτι μου λέει ότι όντως πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του και είμαι πολύ ψείρας με τα δόντια μου.

 

 

Δεν υπερβάλλω σε κανένα σημείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή χρονιά και σε σένα Λουκά. Για το 1) ναι να κάνεις ακτινογραφία, απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα φανεί κάτι αν δεν έχει μεγάλη έκταση και δεν είναι στην οριζόντια διεύθυνση του δοντιού. Για το 2) φυσικά να μου στείλεις να ρίξω μια ματιά από κοντά και αν μπορώ να βοηθήσω.

Προσπαθώ να σου στείλω πμ αλλά είσαι full μάλλον. Θα είμαι Αθήνα για μερικές μέρες και έλεγα να περάσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξεβάφω πάλι το θέμα μιας και θα είμαι για μια εβδομάδα κάτω Αθήνα τέλη Ιανουαρίου

 

Σκέφτομαι να αλλάξω μερικά άσπρα σφραγίσματα που έχω γιατί έχουν αποχρωματίσει και γιατί τα νιώθω κάπως παράξενα τα δόντια αυτά.

 

https://sites.google.com/site/odontiatrossamou/enemerotiko-yliko/aisthetike-odontiatrike/sphragisma-dontiou-aspro

 

Εδώ ο τύπος ισχυρίζεται ότι χρησιμοποιεί ρυτίνες 3M που είναι από τις καλύτερες. Ξέρουμε αυτή την στιγμή ποιές είναι οι top ρητίνες για άσπρα σφραγίσματα;

 

Καλό 2016 by the way!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω κανει απονευρωση ακομη δεν εγινε το τελικο σφραγισμα,αλλα με το που μασαω αν και στηην αντιθετη πλευρα η απλα ακουμπισουν τα αλλα δοντια στο δοντι ποναω πολυ,στο παρελθο που ξαναεκανα δεν ειχα κατι τετοιο,σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν 3 βδομάδες επισκέπτηκα τον οδοντιατρο για ένα σφράγισμα όπου μου το σφράγισε με προσωρινό σφράγισμα κ θα πήγαινα μετα απο 2 μέρες να μου το σφραγίσει κανονικά. Στο ενδιάμεσο μάσησα κάτι και με πόνεσε πάρα πολύ και επισκέφτηκα τον οδοντίατρο αμέσως οπου με πονούσε τόσο που δεν μπορούσε να ακουμπήσει το δόντι χωρίς αναισθησία. Μου το σφράγισε κανονικά και μου είπε οτι το σφράγισμα δεν ήταν βαθύ για να διακιολογεί τον πόνο, οπότε το σφράγισε και θα το παρακολουθούσαμε. Το πρόβλημα είναι οτι απο τότε που το σφράγισα με ενοχλεί στο μάσημα μόνο, όχι πόνος αλλά ενόχληση. Στη συνέχεια μου το τρόχισε γιατί ήταν αρκετά μεγάλο το σφράγισμα και τώρα περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Εγώ ανησυχώ οτι δεν θα γλυτώσω την απονεύρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γιατρε και παιδες. Εχουμε ιδεα ποσο πανω κατω κοστιζει μαι ακροριζεκτομη;

Αν εχει κανει καποιος προσφατα ας μου πει στο περιπου ποσο παει η λυπητερη.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.