Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Το waterpik δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο, επομένως δεν έχω στοιχεία για το αν είναι καλό ή όχι. Σαν μηχανισμός λειτουργίας είναι πολύ έξυπνος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι :rofl:

Ενώ έτρωγα, έφυγε ένα μικρό κομμάτι από το σφράγισμα στον τελευταίο τραπεζίτη στην κάτω γνάθο πίσω-πίσω από την δεξιά μεριά.

Το σφράγισμα που έχω κάνει είναι άσπρο και το έκανα πριν 2-3 χρόνια. Το παράξενο είναι ότι σε ένα συγκεκριμένο σημείο το δόντι όταν το πιέζω με το δάχτυλο προς τα κάτω πονάει (όχι αφόρυτα αλλά πονάει) και αυτό το καταλαβα στο μάσημα. Μήπως έχει χαλάσει εσωτερικά το δόντια και για αυτό (λέω μπας και) έσπασε το σφράγισμα?

Να πω επίσης ότι το περισσότερο από το δόντι είναι σφραγισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να έχει χαλάσει εσωτερικά αλλά μάλλον δεν είναι αυτό. Απλά έφυγε ένα κομμάτι. Είναι αρκετά συνηθισμένο. Το ότι πονάει όταν το πιέζεις μπορεί να είναι καλό αλλά και κακό. Συνήθως σημαίνει ότι το δόντι έχει αρχόμενη ή σε εξέλιξη τερηδόνα, ή σημαίνει ότι το δόντι έχει πολφίτιδα, δηλαδή φλεγμονή στον πολφό. Το πρώτο δεν είναι σοβαρό και λύνεται με ένα απλό σφράγισμα, το δεύτερο είναι αρκετά σοβαρότερο και μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση. Πριν αγχωθείς όμως, σου λέω ότι μπορεί απλά η ευαισθησία στην πίεση που έχεις, να είναι απλά επειδή έφυγε το κομματάκι. Πονούσες και πριν στην πίεση ή τώρα εμφανίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να έχει χαλάσει εσωτερικά αλλά μάλλον δεν είναι αυτό. Απλά έφυγε ένα κομμάτι. Είναι αρκετά συνηθισμένο. Το ότι πονάει όταν το πιέζεις μπορεί να είναι καλό αλλά και κακό. Συνήθως σημαίνει ότι το δόντι έχει αρχόμενη ή σε εξέλιξη τερηδόνα, ή σημαίνει ότι το δόντι έχει πολφίτιδα, δηλαδή φλεγμονή στον πολφό. Το πρώτο δεν είναι σοβαρό και λύνεται με ένα απλό σφράγισμα, το δεύτερο είναι αρκετά σοβαρότερο και μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση. Πριν αγχωθείς όμως, σου λέω ότι μπορεί απλά η ευαισθησία στην πίεση που έχεις, να είναι απλά επειδή έφυγε το κομματάκι. Πονούσες και πριν στην πίεση ή τώρα εμφανίστηκε?

Και πριν αλλά πρέπει να το πιέσω αρκετά δυνατά.

Το κομμάτι που έφυγε είναι απο πίσω-πίσω ενώ εκεί που πονάει είναι η άλλη άκρη του τραπεζίτη όταν την πιέζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,

εκανα πριν 2 μηνες ενα σφραγισμα στο δευτερο δοντι στο πανω μετα απο ενα μικρο σπασιμο που ειχε αναμεσα στο 2-3 δοντι!! χωρισ να εχω κανενα προβλημα, αρχιζει να με ποναει οταν μασαω κατι δυνατα!! τι μπορει να συμβαινει??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε δύο ποστ πιο πάνω. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση. Στη δική σου περίπτωση μπορεί απλά να έχεις ενόχληση από το ίδιο το σφράγισμα. Συμβαίνει και αυτό, ιδίως αν ο οδοντίατρος δεν έβαλε ουδέτερο στρώμα και είναι βαθύ το σφράγισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι,

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση,

επισκευτηκα την οδοντιατρο να δει το δοντι και αφου το εξετασε (α)ειδε χρωμα και μου ειπε οτι ειναι οκ,β)το χτυπαγε απο ολεις πλευρες και δεν ποναγα,γ) δεν ειχε φυγει κατι απο το σφραγισμα). μου ειπε οτι ισως απλα εχει ερεθιστει για καποιο λογο και να το αφησω μια βδομαδα χωρισ να μασαω εκει και θα φυγει αλλιως θα παω απονευρωση! υπαρχει αλλη λυση?? μπορει να αποδωθει ευθυνη για λαθος στην οδοντιατρο??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα ελέγξει το περιστατικό για να αποδωθεί ευθύνη στην οδοντίατρο? Τη στιγμή μάλιστα που δεν έχουμε εμείς την αρχική εικόνα του δοντιού αλλά μόνο εκείνη? Αυτό δε γίνεται. Από εκεί και πέρα, γνώμη μου είναι (και πάλι μιλάω στον αέρα δεδομένου ότι δεν έχω δει το δόντι και άρα η γνώμη μου δεν έχει την ίδια βαρύτητα με της οδοντιάτρου σου), ότι αν δεν περάσει σε λίγες μέρες, θα πρέπει να ανοιχτεί ξανά το σφράγισμα, να μπει κάποιου είδους ουδέτερο στρώμα στο βαθύτερο σημείο της κοιλότητας, όπως υδροξείδιο του ασβεστίου, και να κλειστεί το δόντι με προδωρινό σφράγισμα έως ότου ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Εάν και μετά από αυτό εξακολουθεί να πονάει, μπορεί να συζητηθεί η απονεύρωση αλλά και πάλι υπάρχουν λύσεις. Μία λύση είναι το biodentine π.χ.

Επειδή λοιπόν πολυλογώ πλέον, ο τρόπος να βρεθεί και να λυθεί το πρόβλημα δεν είναι πάντα απλός αλλά χρειάζεται κάποια στάδια, τα οποία πρέπει να ακολουθηθούν με σωστή σειρά. Δεν πάμε κατευθείαν στην απονεύρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ.Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΓΤ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει μια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία για μια πρώτη άποψη χωρίς να ανοιχτεί το δόντι. Η ακτινογραφία όμως έχει δυστυχώς σχετικά μικρή ευαισθησία και μπορεί να μη δείξει κάτι ενώ όντως να υπάρχει πρόβλημα. Παρόλα αυτά είναι μια καλή εξέταση για να έχουμε μια ιδέα του πόσο βαθιά είναι η κοιλότητα, πόσο απέχει από τον πολφό και άρα κατά πόσο είναι θεμιτό ένα σφράγισμα ή όχι. Αν η ακτινογραφία δε δείξει τίποτα, τότε θα έπρεπε να ανοιχτεί το δόντι για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μιας και σε πέτυχα να πάρω και τη γνώμη σου :)

Πριν μέρες έκανα για πρώτη φορά απονεύρωση οπότε δεν μπορώ να ξέρω πως αντιδράει ένα απονευρωμένο δόντι.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Υπάρχουν κάποιες μέρες που όταν μασάω, νιώθω περίεργα το δόντι. Δε νιώθω πόνο με την έννοια του πονόδοντου, αλλά είναι σα να νιώθω πόνο απο τη πίεση κατά το μάσημα και φυσικά ενοχλεί . Δε ξέρω αν μετέφερα σωστά αυτό που νιώθω αλλά ελπίζω να κατάλαβες. Ο γιατρός μου μου είπε να το παρακολουθήσω καμια βδομάδα ακόμα αν συνεχίσει και αν συνεχίσει να πάω να το δει.

είναι φυσιολογικό ένα δόντι που ουσιαστικά του λείπουν τα νεύρα να μου προκαλεί έστω και αυτό το λίγο πόνο;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη καλησπέρα. Αυτό που νιώθεις είναι αρκετά συχνό χύμπτωμα και συνήθως οφείλεται σε δύο πράγματα.

Το ένα είναι η γενικότερη επεξεργασία που γίνεται στα τοιχώματα των ριζικών σωλήνων κατά τη διάρκεια της απονεύρωσης, η οποία έχει σαν αποτέλεσμα τον παροδικό τραυματισμό του κεντρικού στελέχους του νεύρου που βρίσκεται έξψ από το ακρορρίζιο του δοντιού. Περνάει όμως μετά από λίγες μέρες. Συνήθως 2-3 μέρες μετά την ολοκλήρωση της απονεύρωσης, αλλά μπορεί να παραμείνει μέχρι και ένα μήνα μετά.

Το δεύτερο είναι η πιθανή παραμονή τμήματος του πολφού μέσα στο ριζικό σωλήνα ακόμα και μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας, τμήμα όμως το οποίο συνήθως νεκρώνεται έπειτα και πάλι από την πάροδο ενός χρονικού διαστήματος.

Υπάρχει και τρίτος παράγοντας, τον οποίο όμως δε θα ήθελα να τον υπολογίσουμε και ο οποίος έχει να κάνει με την ποιότητα της απονεύρωσης.

Αυτά. Εγώ θα συνιστούσα να περιμένεις λίγο, γιατί η εμπειρία λέει ότι αυτές οι ενοχλήσεις περνούν μόνες τους χωρίς περαιτέρω παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα γιατρέ.

Τα δύο μπροστινά μου δόντια εχουν σπασιματακια(το πανω και το κατω ακριβως) και επειδη τα λευκα σφραγίσματα ειναι κουραστικά (φεύγουν συνέχεια!!!) υπάρχει καποια νέα τεχνολογία για να φτιαχνονται μικροζημιες με πιο γερά υλικά ? γιατι η ρητίνη δεν κανει δουλεια....και η πορσελανη απο οτι μου πανε ειναι για χτισιμο αλλα σε μεγαλυτερα σπασιματα.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο χωρίς να τροχίσουμε εκτενώς τα δόντια. Οι λύσεις είναι δύο. Όψεις πορσελάνης, που είναι και το πιο συντηρητικό ή ολοκεραμικές στεφάνες. Στις όψεις πορσελάνης τροχίζουμε την αδαμαντίνη του δοντιού μπροστά και ένα ελάχιστο στα πλάγια και κοπτικά, περίπου 1-1,2 χιλιοστά και κολλάμε επάνω μια όψη στο χρώμα που θέλουμε. Τα πλεονεκτήματα σε σχέση με τη ρητίνη είναι πολλαπλά. Πρώτον η αντοχή (αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν πρέπει και πάλι να είσαι προσεκτική, τίποτα δεν είναι σαν φυσικό δόντι σε αντοχή), η φυσικότητα στην όψη και τέλος το γεγονός ότι δεν αλλάζει χρώμα με τον καιρό, καθότι δεν απορροφάει χρωστικές.

Οι ολοκεραμικές στεφάνες προυποθέτουν τρόχισμα σε όλο το δόντι περίπου 2 χιλιοστά σε όλες του τις διαστάσεις και μάλιστα με βάθρο 90 μοιρών. Δεν θα εξηγήσω τι είναι αυτό γιατί είναι λιγάκι δύσκολο. Σημασία έχει ότι μιλάμε για μεγάλη αφαίρεση οδοντικής ουσίας. Είναι όμως φυσικά ακόμα πιο ισχυρές από τις όψεις αλλά και πάλι με την απαιτούμενη προσοχή (να μη μασάς κόκκαλα από μπριζόλες και σπας καρύιδα με τα μπροστινά δόντια π.χ).

Το σημαντικό μειονέκτημα τους είναι το κόστος τους που υπερβαίνει κατά πολύ της ρητίνης.

Ενδεχομένως να μπορούσες να δοκιμάσεις και ένα άλλο πολλά υποσχόμενο υλικό, την υαλοιονομερή κονία, το οποίο δεν έχει βέβαια τόσο καλή αισθητική όπως η ρητίνη αλλά παρουσιάζει αυξημένη αντοχή σε τέτοιες συνθήκες. Χρειάζεται όμως μια δοκιμή για το αν ταιριάζει χρωματικά με τα δόντια σου. Έχει αποχρώσεις όπως η ρητίνη αλλά δυστυχώς είναι λίγο αδιαφανές με αποτέλεσμα να μην προσομοιάζει πολύ με το δόντι. Φυσικά εξαρτάται και από το εκάστοτε δόντι.

Για παράδειγμα, το χρησιμοποίησα σε δύο κεντρικούς τομείς της άνω γνάθου σε μια ασθενή μου η οποία είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα (έφευγαν οι ρητίνες συνέχεια) και εδώ και παραπάνω από 6 μήνες είανι μια χαρά. Τυχαίνει όμως και ταίριαζε απόλυτα χρωματικά με τα δόντια της.

Αυτά. Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα εντελώς. Καλές γιορτές εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση... ο καθαρισμός, αφαίρεση πέτρας, λεύκανση δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στα δόντια; είναι κάτι που άμα το κάνεις μετά πρέπει να το κάνεις περιοδικά;

Link to comment
Share on other sites

Δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα στα δόντια. Η λεύκανση απλά προκαλεί μια απειροελάχιστη αδροποίηση στην εξωτερική επιφάνεια της αδαμαντίνης, γι'αυτό και δε θα πρέπει να γίνεται πολύ συχνά, προτού η επιφάνεια της αδαμαντίνης επανασβεστιωθεί μετά την προηγούμενη λεύκανση. Δυστυχώς η λεύκανση θα πρέπει να γίνεται περιοδικά για να διατηρηθεί η απόχρωση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χρειάζεται πολύ συχνά. 1-2 χρόνια είναι συνήθως εγγυημένα σε κάποιον που δεν καπνίζει και μπορεί να κρατήσει έως και 7. Ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται περιοδικά απλούστατα για να είναι υγιή τα δόντια και να ελέγχεται και η συνολική κατάσταση του στόματος κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.