Jump to content



ενα παραξενο προβλημα


kingrim

Recommended Posts

εχω την ati 9700pro club 3d με την ζαλμαν την ψυκτρα και δυο cooler κολιμενα πανω της επεισης οι σωληνες του w/c περνανε απο διπλα της εχω και μια οθονη samsung 17" και εχει αρχισει να τρεμοπεζει η εικονα ενω την εχω στα 80Ηz τι μπορει να φταιει η οθονη ή καρτα τα cooler λογο μαγνητισμου ή απο κανα τροφοδοτικο να περναει θορυβος απο τα cooler????????? μπορει να αργισω να απαντισω επιδει ειμαι φανταρος και δεν μπενω συχνα μην νομιζετε οτι σας γραφω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kingrim [Σήμερα, στις 18:49]

εχω την ati 9700pro club 3d με την ζαλμαν την ψυκτρα και δυο cooler κολιμενα πανω της επεισης οι σωληνες του w/c περνανε απο διπλα της εχω και μια οθονη samsung 17" και εχει αρχισει να τρεμοπεζει η εικονα ενω την εχω στα 80Ηz τι μπορει να φταιει η οθονη ή καρτα τα cooler λογο μαγνητισμου ή απο κανα τροφοδοτικο να περναει θορυβος απο τα cooler????????? μπορει να αργισω να απαντισω επιδει ειμαι φανταρος και δεν μπενω συχνα μην νομιζετε οτι σας γραφω

Δες καταρχην μια αλλη οθονη, για να καταλαβεις αν φταει η οθονη 'η οχι.

Αν οχι, τοτε δες μηπως εχεις καποια προεκταση στο καλωδιο απο VGA στο monitor. Ορισμενες φορες οι λεπτες επεκτασεις κανουν κουλα σε διαφορες καρτες (Σε μια GF2 GTS δεν ειχα προβλημα ενω σε μια Ati, λογω της "καλης" ποιοτητας του καλωδιου στραβωνομουν).

Αν παρολα αυτα η εικονα εναι χαλια, δοκιμασε μια οποιαδηποτε αλλη καρτα να δεις τι παιζει.

Η καρτα ειναι o/c'd? μηπως ψυκτρες&fans ...σταματησαν να πατανε καλα?

Απο θεμα μαγνητισμου/παρεμβολων στην καρτα δεν νομιζω να παιζει κατι (οπως λες πιο πανω)

Καλη 'λευτερια :upside:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να σου λύσει κάποιος το πρόβλημα εξ αποστάσεως!

Και σπάνια το ίδιο ακριβώς πρόβλημα το έχουν πολλοί άνθρωποι ταυτόχρονος εκτός κι αν πρόκειται πχ για μία μεγάλη παρτίδα προβληματικών εξαρτημάτων

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καθόλου χρόνο αλλά αν δεν κάνεις κάτι κι εσύ δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα σου.

Αν περνάνε καλώδια δίπλα από την κάρτα γραφικών απομάκρυνε τα.

Αν είναι κανένα τέρας ανεμιστήρας ου να κάθετε πάνω της επίσης απομάκρυνε τον.

Δες το καλώδιο της οθόνης σου μήπως έχει στριφογυρίσει πολλές φορές και έχει αποδυναμωθεί σε μερικά σημεία έτσι ώστε να δημιουργούνται παρεμβολές

Κλασικά έλεγξε τις συνδέσεις

δε μου έρχεται κάτι άλλο που να έχει σχέση με την ανωμαλία της εικόνας στην οθόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε αν γειώνει καλά η κάρτα, και πρόσεξε αυτό που είπε ο kaynd, αν το καλώδιο είναι στριμμένο πουθενά. Αλλάζει και χρώμα η οθόνη? Αν ναι (έχω δει οθόνη που γινόταν όλη ροζ και γαλάζιο) φταίει εκείνος ο κύλινδρος που έχει το καλώδιο, γύρνα τον λίγο και η εικόνα επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.