Jump to content



Σύνθεση νέου υπολογιστή - Πείτε τη γνώμη και τις ιδέες σας


papajim

Recommended Posts

Λοιπόν μιας και τελείωσαν οι πανελλήνιες λέω κι εγώ να ασχοληθώ λίγο με το pc και να κάνω αναβάθμιση μιας και είναι αναγκαία...

Το σύστημα που σκέφτομαι είναι το εξής :

MOBO : μάλλον την ASUS R3E/Gigabyte X58 UD7/UD5 (αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα)

CPU : i7 950

GPU : HD6970

Ram : Corsair Dominator GT 6gb 2000mhz/Vengeance 6gb 1600mhz (δεν έχω καταλήξει ακόμα)

PSU : μάλλον το Corsair AX850

Case : μάλλον το HAFX (αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα - η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει και πολύ, αρκεί να είναι ευρύχωρο και με καλό airflow)

HDD : Θα μπει αργότερα ssd.

Παρακαλώ πείτε τη γνώμη σας - αλλαγές που προτείνεται να γίνουν. Το budget είναι οριακά για τα παραπάνω που έχω ποστάρει δηλαδή περίπου στα 1500-1600€.

Επίσης είμαι τις άποψης να κάνω τις αγορές από το εξωτερικό (Αγγλία) - αν έχετε κάποια αντίρρηση θα ήθελα να την ακούσω - και θέλω να ρωτήσω αν ο φόρος που θα πληρώσω θα είναι Αγγλίας ή Ελλάδος (17.5% και 23% αντίστοιχα).

Ο υπολογιστής προορίζεται για gaming(όχι ότι παίζω πολύ, αλλά δοκιμάζω παιχνίδια να δω γραφικά κτλ), ταινίες, μουσική, προγραμματισμό (αυτό δεν έχει και πολλές απαιτήσεις), επεξεργασία video και εικόνας .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο τίτλος λέει πείτε γνώμες και ιδέες, έχω να πω ότι μάλλον ο 950 είναι υπερβολή.

Εκτός αν δεν έχεις περιορισμό σε λεφτά οπότε θες κάτι τοπ.

Αλλιώς για αυτά που θες να κάνεις και κάποιος 1156 ή ΑΜ3 είναι υπεραρκετός.

Είμαι της άποψης να μη 'χαλάμε' λεφτά αλλά να επενδύουμε.

Απλά η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο τίτλος λέει πείτε γνώμες και ιδέες, έχω να πω ότι μάλλον ο 950 είναι υπερβολή.

Εκτός αν δεν έχεις περιορισμό σε λεφτά οπότε θες κάτι τοπ.

Αλλιώς για αυτά που θες να κάνεις και κάποιος 1156 ή ΑΜ3 είναι υπεραρκετός.

Είμαι της άποψης να μη 'χαλάμε' λεφτά αλλά να επενδύουμε.

Απλά η γνώμη μου.

Κοίτα έχεις ένα δίκιο εδώ και εγώ δεν θα πήγαινα σε 950 αλλά σε 920 (θέλω να φτιάξω και κάτι που να προσεγγίζει το top). Ωστόσο είναι δυσεύρετοι και δε θέλω του πλαισίου που είναι σε συγκεκριμένα καταστήματα, δε μπορώ να τους κυνηγάω για έναν επεξεργαστή.

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα για τις μνήμες και τη μητρική ???

Εγώ σκεφτόμουν να τσιμπήσω ή UD7/UD5 να βρω revision 2 αλλιώς να πάω στην asus.

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο αναγκαια, ωστε να μην μπορεις να περιμενεις 20 μερες? ερχονται οι sandy.......

Οι sandy bridge μπορεί να έρχονται αλλά δε θα είναι τα hi-end πλατφόρμα ακόμα απ' ότι ξέρω. Οι hi-end μητρικές και sandy bridge cpu θα έρθουν στα τέλη του 2011 και εγώ θα ήθελα να φτιάξω ένα hi-end σύστημα. Ωστόσο αν αξίζει να περιμένω θα περιμένω έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες αγορές θα αρχές με μέσα Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

εδω νομιζω οτι κανεις καποιο λαθος..! 10/01/11 θα ειναι εδω.!! μητρικες sandy κοιτα ηδη εδω P67 Μητρικές - Skroutz.gr

επισης, φημες λενε οτι οι επιδοσεις της sandy brigde πλατφορμας ειναι εφαμιλλες της i7..!!! σε λιγες μερες θα ξερουμε..!

Link to comment
Share on other sites

Σε socket 1366 θα πάω τελικά και i7 950(αύριο θα μου έρθει) και όχι sandy bridge. Μητρική θα πάρω μέσα στις επόμενες ημέρες αλλά πρώτα θα πάρω να ρωτήσω αν κάποιος θα φέρει Ελλάδα UD7 Rev 2.0 και μετά θα αποφασίσω. Οι μνήμες που πήρα είναι corsair dominator gt 1866 και κάρτα γραφικών η 6950. (θα έκανα το πρώτο ποστ update αλλά δε μπορώ πλεον)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πρώτα νούμερα των Sandy Bridge άλλαξαν τα δεδομένα. Ο 950 επιστράφηκε και πάω για Sandy Bridge απ' ότι φαίνεται. Τώρα μιας και το budget ήταν ήδη υψηλό κατευθύνομαι κυρίως προς τον 2500k (ο 2600k ίσως είναι too much for my needs - time will tell..)

Για μητρική αν έχετε να προτείνεται κάτι απο τώρα ευχαρίστως να το ακούσω (180 - 220 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που δεν πηρες την συνθεση πριν την πρωτοχρονια...μεταξυ 2500κ/2600κ και ι7/Χ6 υπαρχει το χαος σε αποδοση....τα ιδια και γω, περιμενα λιγες μερες και παω για 2600κ με μητρικη μαλλον την asrock P67 PRO3 (περιπου 110-120 ευρω)....εχει τα παντα, γιατι να χαλασεις 200 ευρω για 2-3 μπιχλιμπιδια παραπανω εφοσον θα εχεις μια καρτα γραφικων πανω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.