Jump to content



ολα για το παζαρι Πωλησεων-Ζητησης


def

Recommended Posts

Εντάξει παιδιά η "φύση του συγκεκριμένου επαγγέλματος (αγοραπωλησιών)" τα έχει αυτά. Θα σου κάτσει 1 στραβή κάποια στιγμή. Το θέμα είναι η πλειοψηφία των περιπτώσεων να είναι θετική. Δεν μπορεί να είναι απόλυτα σίγουρη η συναλλαγή αλλά σκεφτείτε ότι αν δεν υπήρχε η δυνατότητα αγγελιών εδώ μέσα δεν θα "πηγαινοέρχονταν" τόσο εύκολα τα πραγματά μας...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει 3-4 αγορες απο μελη του thelab...

Την μια προέκυψε ενα προβλημα με αυτο που αγορασα...το παλεψα οσο μπορουσα δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει...

Επικοινώνησα με το παλικάρι και χωρις μα-μου κτλ μου εβαλε πισω τα χρηματα μαζι με τα λεφτα του courrier, μπηκε μεσα δηλαδη.:clap:

Περιττό να πω, πως ενιωσα ασχημα για την ολη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καιρό περίμενα να ανοίξει κάποιο παρόμοιο thread...

Εγώ το 50% του χρόνου (ίσως και παραπάνω...:p) που είμαι συνδεδεμένος στο thelab, τον περνάω στις αγγελίες.

Και η αλήθεια είναι ότι μέσα από αυτές έχω αλλάξει 2-3 pc εγώ και έχουν αναβαθμίσει κάμποσοι φίλοι μου μέσω εμού...

Σε αυτό που λέει ο astrolabos: "Εδώ οι αγοραπωλησίες δεν είναι επάγγελμα. Και όσοι το έχουν δει έτσι καλύτερα να αλλάξουν φόρουμ", ας μου επιτραπεί, με όλο το σεβασμό να κάνω ένα σχόλιο. Συμφωνώ εν μέρει, αλλά πιστεύω και υποστηρίζω ευθέως στο να μπει κάποιου είδους αξιολόγηση μελών με βάση τη συμπεριφορά τους στις αγγελίες, (όπως γίνεται για παράδειγμα στο Insomnia.gr). Αυτό θα είναι κάτι που δε θα "μειώνει" σε κάτι το ρόλο και το σκοπό ύπαρξης του thelab, ίσα-ίσα που θα το κάνει ένα πιο καλά οργανωμένο και αξιόπιστο site. Δηλαδή για μένα, αυτό που έχει το Insomnia.gr, είναι πολύ θετικό, καθώς μπορείς να ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο κάθε χρήστης πάνω κάτω και τι να περιμένεις σε μια πιθανή συναλλαγή με αυτόν. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν ξέρω αν και πόσοι συμφωνούν μαζί μου σε αυτό. Μπορεί οι αγγελίες να μην είναι το βασικό κομμάτι και ο κύριος λόγος ύπαρξης του thelab (μην το κάνουμε και ricardo.gr), αλλά εφόσον υπάρχουν και αυτές, γιατί να μη μπορεί ο υποψήφιος αγοραστής/πωλητής να έχει μια άλφα σιγουριά για το άτομο στο οποίο πρόκειται να δώσει ή από το οποίο πρόκειται να πάρει χρήματα. Τέλος πάντων, ας το αφήσω εδώ.

Για μένα προσωπικά, με βάση τις μέχρι τώρα συναλλαγές μου, δίνω εύσημα στους: jax7480 , dmarccos και DarkSaga (και σίγουρα ξεχνάω και 4-5 ακόμα) και μία "αρνητική" ψήφο στον: Futurist.

Αυτά είχα να πω. Συγγνώμη αν μακρυγόρησα και κούρασα κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Μέχρι τώρα όλα έχουν πάει καλά σε αρκετά πράγματα που έχω αγοράσει. Ακόμα και σε μία περίπτωση αγοράς ενός τροφοδοτικού χωρίς απόδειξη που λόγω καταστάσεων άργησα να το βάλω να δουλέψει και τελικά ήταν χαλασμένο, ο χρήστης ερμαρος προς τιμήν του δέχτηκε να το πάρει πίσω και να μου επιστρέψει τα χρήματα μετά από 4 μήνες.

Βέβαια και εγώ σε κάποια ηχεία που τα είχα κλειστά-αχρησιμοποίητα αρκετό καιρό και ήταν τελικά προβληματικά χωρίς δεύτερη κουβέντα τα πήρα πίσω και επέστρεψα τα χρήματα.

Οι αγγελίες είναι για να αλληλοβοηθιόμαστε και αν τις κρατήσουμε σε υγιές επίπεδο είναι προς όφελος όλων μας:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο thread.

Εγω ενα παραπονο εχω μονο να πω και αυτο φυσικα δεν φταιει κανενας συμφορουμιτης μου.

Οταν εκανα εκεινο το μεγαλο ξακαθαρισμα της αποθηκης μου εστειλα αρκετα πραγματα σε πολυ κοσμο και ελπιζω ολοι να εμειναν ευχαριστημενοι απο τα πραγματα που πηραν (τουλαχιστον δεν ειχα καποιο πμ να λεει το αντιθετο).

Καποια πραγματα τα εστειλα αντικαταβολη. Δυστυχως βρεθηκα σχεδον 40€ "μεσα" για αντικαταβολες που δεν ηρθαν ποτε και το ταχυδρομειο ακομα ψαχνει...

Δεν μιλαω ουτε για βενζινες, ουτε για πρωϊνα ξυπνηματα για το ταχυδρομειο...μιλαω για τα μαμημενα λεφτα που δεν πηρα ποτε....

Το σκεφτομαι καμια φορα και λεω... αξιζε τελικα....

Για μενα αξιζε γιατι καποια πραγματα που θα πηγαιναν στα σκουπιδια τα χαρηκαν/χρησιμοποιησαν καποιοι αλλοι.

α πουλακι μου.......ελα εδω εσυ :p

κοιταζα παλια (2007? καπου εκει)μηνυματα απο μια αγοραπωλησια που ειχαμε κανει για κατι δισκους και ηταν να μη πληρωσω τα εξοδα μεταφορας γιατι τα ειχαμε κανονισει με την καταθεση στην τραπεζα αλλα τελικα τα εβαλες στην κουριερ.Βεβαια εγινε απο λαθος οπως μου ειπες και αμεσως ειπες να στειλεις τα λεφτα της αποστολης πισω αλλα εννοειται οτι δεν το δεχτηκα..Επισης μου ειχες πει την επομενη φορα θα με χρεωσεις τα 10Ε λιγοτερα...

Κανονισε να το ξεχασεις :p

Ενταξει ισως με ειχε ενοχλησει τοτε αλλα σιγα που θα το εκανα θεμα για 10Ε.

τουλαχιστον βλεπεις και μπορεις να καταλαβεις αν ο αλλος ειχε τετοιες προθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.