Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Τα αποσύρουμε τώρα ώστε μετά που θα ξανά λέμε "λεφτά υπάρχουν" να αγοράσουμε τα πανάκριβα και πολυέξοδα Eurofighter που κανείς δεν αγοράζει για να καλύψουμε τα κενά που δημιουργήθηκαν από αυτή την απόσυρση.

Link to comment
Share on other sites

κσι αμυνα τη χωρας?

Ποια άμυνα; Οι τούρκικες φρεγάτες όποτε θέλουν κάνουν βόλτα έξω από τον Πειραιά. Στα Ίμια ήτανε όλος ο Ελληνικός στόλος και όταν οι Αμερικάνοι είπανε να φύγουμε και να πάρουμε και τη σημαία από τα Ίμια το κάναμε. Τι να την κάνω αυτήν την άμυνα; Εξάλλου η Ελλάδα όποτε διέπρεψε στρατιωτικά δεν είχε στρατιωτική υπεροχή. Είχε πολιτικούς με @@. Όχι πολιτικούς με μεγάλες τσέπες.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, για να καταλάβω τη λογική σου: Το Πολεμικό Ναυτικό δεν λειτουργεί σωστά, οπότε η λύση είναι να κόψουμε λεφτά από την Πολεμική Αεροπορία. Σωστά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα το σκεπτικό του είναι: Όλα λειτουργούν μια χαρά, εκτός από την πολιτική ηγεσία. Χωρίς πολιτική βούληση είναι σαν να μην έχεις καν στρατό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε στρατό? Ένα τσούρμο ανθρώπων έχουμε που αντί να μαθαίνουν "πόλεμο" μαθαίνουν να φυλάνε σκοπιές, να καθαρίζουν, και να στρώνουν το κρεβάτι τους.

Και χρειάζοντε και 9 μήνες για να τα μάθουν αυτά σωστά!

Γιατί αν γίνει πόλεμος αυτό θα χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά θα χρειαστεί πειθαρχεία και σεβασμός.

Αυτά τα δύο θέλουν το χρόνο τους και κουτσά στραβά τα μαθαίνεις στο στρατό...

Ναι, όταν είσαι 18 χρονών, μπορεί να τα μάθεις αυτά στον στρατό, αν είσαι 23? λίγο πιο δύσκολα, αν είσαι 27 που λίγει η αναβολή του ΑΕΙ, δεν νομίζω ότι περίμενες τον στρατό να σου τα μάθει.

Still, ok, έμαθες πειθαρχεία και σεβασμό (πολύ κουτσά και πολύ στραβά, γιατί αν πίσω από την πλάτη των ανωτέρων σου κατεβάζεις καντήλια, μόνο σεβασμό δεν έχεις μάθει), "πόλεμο" μαθαίνεις καθόλου?

Δεν εννοώ να εκτελείς ασκήσεις σαν καθηστερημένο, αλλά να ξέρεις γιατί κάνεις αυτό που κάνεις. Δεν νομίζω τάκη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν είσαι 18 χρονών, μπορεί να τα μάθεις αυτά στον στρατό, αν είσαι 23? λίγο πιο δύσκολα, αν είσαι 27 που λίγει η αναβολή του ΑΕΙ, δεν νομίζω ότι περίμενες τον στρατό να σου τα μάθει.

Still, ok, έμαθες πειθαρχεία και σεβασμό (πολύ κουτσά και πολύ στραβά, γιατί αν πίσω από την πλάτη των ανωτέρων σου κατεβάζεις καντήλια, μόνο σεβασμό δεν έχεις μάθει), "πόλεμο" μαθαίνεις καθόλου?

Δεν εννοώ να εκτελείς ασκήσεις σαν καθηστερημένο, αλλά να ξέρεις γιατί κάνεις αυτό που κάνεις. Δεν νομίζω τάκη..

Στρουμφάκια μπλε σου μαθαίνει ο Ελληνικός Στρατός, άδικος χρόνος είναι ο οποίος πάει χαμένος , το μόνο που αξίζει είναι Ε.Δ,όλα τα υπόλοιπα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες μέρες στον Έβρο. Πρέπει για τυπικούς μάλλον λόγους να κάνουμε κάποια... αθλήματα.

100 μέτρα με παραλλαγή και μπότες. Εντολή αξιωματικού "Όποιος τρέξει πολύ γρήγορα βγαίνει αναφορά". Ρωτάω έναν άλλο φαντάρο "Τι λέει αυτός;" για να πάρω την απάντηση "Φοβούνται μην έχει κανείς καρδιακά προβλήματα, πάθει τίποτα την ώρα που τρέχει και τους πλακώσουν στις μηνύσεις οι γονείς".:help:

Link to comment
Share on other sites

- Εισιτήριο

- Δεν έχω, αλλά ο άντρας μου είναι συγγενής του τάδε οδηγού. Να μου έχει δώσει την κάρτα του να την δείχνω.

- Εντάξει

(πραγματικό γεγονός)

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΕΙΔΗΣΗ"

Ο άγριος καβγάς Τόμσεν - Στουρνάρα | πολιτικη | ethnos.gr

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πρόλογο πουλάνε και καλά πως είναι άδικα τα μέτρα που ζητάει η ΤΡΟΙΚΑ και αυτοί κάνουν ότι μπορούν για να μην τα δεχτούν... στο τέλος φυσικά θα το στήσουν το λόκω και θα πούνε και ένα τραγούδι... Πουλημένα τομάρια...

Αει στο δι@ολο...

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα:

1869

σημειώνεται οικονομική κρίση στις ΗΠΑ με απότομη και δραματική πτώση των χρηματοοικονομικών αγορών, η οποία θα μείνει γνωστή ως η "Μαύρη Παρασκευή". Αιτία στάθηκε η απόπειρα δύο κερδοσκόπων, των Τζέϊμς Φισκ και Τζέϊ Γκούλντ, να χειραγωγήσουν την αγορά χρυσού. Οι δύό τους είχαν αρχίσει από μέρες να αγοράζουν χρυσό στη Νέα Υόρκη με αποτέλεσμα να ανεβάσουν κατά 23 δολάρια την τιμή της ουγκιάς. Η άνοδος αυτή προκάλεσε μεγάλη σύγχυση και οι υπόλοιπες τιμές άρχισαν να παρουσιάζουν μεγάλη διακύμανση. Για να τερματιστεί η κρίση η κυβέρνηση ρίχνει στην αγορά από τα αποθέματά της χρυσό αξίας 4.000.000 δολαρίων. Οι δύο κερδοσκόποι εκτιμάται ότι κέρδισαν περίπου 11.000.000 δολάρια, ενώ πολλοί επενδυτές καταστράφηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.