Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Το είχα δει πριν μερικές μέρες να το ανεβάζει κάποιος, για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα, στα... ανέκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

Τοκ τοκ

Στις διδακτορίες κάνουν κάθε μήνα παρελάσεις και γενικά όποτε μπορούνε βλέπε Κορέα !

Εδώ θέλουμε να τα καταργήσουμε όλα :o στο όνομα της ελευθερίας :sarcastic: !

Τοκ τοκ

Διδακτορία είναι το πολίτευμα στο οποίο όλα τα μέλη της κυβέρνησης οφείλουν να έχουν διδακτορικό;

Εν πάση περιπτώσει, έχω την αίσθηση ότι η παρέλαση είναι από τα μικρότερα προβλήματά μας αυτήν την περίοδο. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να δείξουμε εθνικό φρόνημα. Ας κάνουν μια μικρή συμβολικά για να κατατεθεί ένα στεφάνι και να δώσουν τα λεφτά που θα πήγαιναν σε αστυνομικά μέτρα για συσσίτια.

Link to comment
Share on other sites

Απο το άρθρο:

Αυτό είναι που λέω και ξαναλέω: Που είναι τελοσπάντων η δουλειά των προοδευτικών στην κοινωνία ?? Απο τη μία οι μισοί έβριζαν τον κόσμο που έσπευσε να πάρει τρόφιμα ''απο τα χέρια του φασίστα'' (αγνωόντας βεβαίως πως και ο Λένιν έπαιρνε χρήματα απο τον Μοροζώφ για την επαναστατική του δράση) και απο την άλλη ''το κόμμα'' (ένα είν' το κόμμα μην ξεχνάμε) έτρεξε να καταδικάσει το κίνημα της πατάτας (γιατί δεν είχε κανέναν πατάτα μέσα να κάνει καθοδήγηση). Και ξαναρωτάω: Που είναι οι δικές τους δράσεις ???? γιατί δεν βγάζουν μιλιούνια εναλλακτικά εργαστήρια να μαθαίνουν τα νέα παιδιά λίγα παραπάνω απο όσα τους δίνει το σχολείο ? Ξεχάσαν και τον Τσε που έλεγε πως για να ''πρεπει να ξέρεις γράμματα για να ξέρεις γιατι να κρατήσεις όπλο'', παρα μόνο μαζεύουν χρήματα (τι να τα κάνουν άραγε ?) και όλα τα στραβά που περιγράφει το άρθρο (και το υστερόγραφο) τα κάνουν γαργάρα.

Αμ καλά τους έλεγε ο Ραφαηλίδης πως κανονικά το ΚΚΕ θα έπρεπε να έχει Γ.Γ. τον Χριστόδουλο....

Γνωρίζετε τι διδάσκονται στο μάθημα των θρησκευτικών;

Link to comment
Share on other sites

fixed

απάντηση

παπάς

1 Δεν είναι κανόνας να διδάσκει παπάς

2 Όπως δεν θέλεις να σε τσουβαλιάζουν κρίνοντας σε από την μειονότητα που ανήκεις κάθε φορά έτσι θα πρέπει να σέβεσαι την προσωπικότητα των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε τον ένα παπά της εκκλησίας της περιοχής στο σχολείο για μια χρονιά, καλός άνθρωπος και καθηγητής, λίγο αυστηρό στυλ, αλλά με γνώσεις. Υπήρχε και ένας νεαρός τότε καθηγητής αρκετά ποιο λάσκα και χαμογελαστός την ώρα του μαθήματος που επίσης ήταν καλός στην δουλειά του.

Ο χειρότερος καθηγητής στο σχολείο ήταν ο χημικός. Αραχτός και λάιτ από τους καθηγητές που για την ανευθυνότητά τους δεν τους απολύεις απλά, αλλά τους εκτελείς στην πλατεία συντάγματος για παραδειγματισμό. Ο μακράν καλύτερος καθηγητής ήταν ο φυσικός μας στην 3η λυκείου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1 Δεν είναι κανόνας να διδάσκει παπάς

2 Όπως δεν θέλεις να σε τσουβαλιάζουν κρίνοντας σε από την μειονότητα που ανήκεις κάθε φορά έτσι θα πρέπει να σέβεσαι την προσωπικότητα των άλλων

1. Φυσικα και δεν είναι, εξού το "συνηθίζει να" στο bold. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω (από τα δικά μου μαθητικά χρόνια), ότι είναι συνηθές να διδάξει θρησκευτικά κάποιος παπάς (επειδή τελειωνουν θεολογία)

2. Ο αυθορμητισμός της σατυρικής διάθεσης είναι λίγο στη φύση μου. Κανένας σκοπός όμως να εξευτελίσω πεποιθήσεις. Κουβέντα να γίνεται

επί της ουσίας, το πως διδάσκεται επηρεάζει το τι διδάσκεται.

Από τα δικά μου μαθητικά χρόνια, θυμάμαι μόνο σε μία τάξη δεν μας παρότρυναν παθιασμενα πιστη στη θρησκεια.

Εσείς είχατε παπά στο σχολείο;

Σε κάποιες τάξεις, ναι

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε τι διδάσκονται στο μάθημα των θρησκευτικών;

Εφ'όσον έχω τελειώσει το λύκειο μπορώ να πω πως ξέρω.

Η πιο ενδιαφέρουσα χρονιά ήταν η 3η λυκείου που πραγματευόταν τι πρεσβεύουν και οι λοιπές θρησκείες. Για όλα τα προηγούμενα χρόνια, θα μπορούσα να το θεωρήσω άριστη προετοιμασία για εκκλησιαστικό λύκειο. Κανονική ορθόδοξη κατήχηση.

Link to comment
Share on other sites

lolwut? Ρε με παππούδια μιλάω; :p Ποτέ δεν το είχα ακούσει αυτό.

Όχι σχετικά νέος είμαι. Λίγα χρόνια έχουν περάσει που αποφοίτησα από το λύκειο.

Είχα την αίσθηση ότι σε πολλά σχολεία διδάσκουν θρησκευτικά οι παπάδες. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

Καλώς ή κακώς δεν θυμάμαι πολλά από τα θρησκευτικά λυκείου ενώ αν ήταν κάτι θετικό για μένα, σίγουρα θα μου είχε μείνει η αίσθηση. Όπως σε μία τάξη που ο καθηγητής (παρότι ήταν παπάς) μας εξηγούσε κάποια πράγματα και δεν είχε τη μανία να μας υποβάλλει τη πίστη, αφήνοντάς μας περιθώριο να κάνουμε τις επιλογές μας.

Εκείνο το περιστατικό, πιο παλιά, που το θυμάμαι ακόμα είναι η απομνημόνευση του "πιστεύω".

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως σε πολλά σχολεία δίδασκαν/διδάσκουν παπάδες θρησκευτικά.

Εμένα μου έχουν μείνει από όλο το λύκειο και γυμνάσιο τα εξής.

Στο Λύκειο, στα μισά μαθήματα θρησκευτικών Β & Γ τάξης, άραζα έβαζα και ακουστικά και καμιά φορά, και έλυνα τις ασκήσεις του φροντιστηρίου.

Τίποτα δεν μου είχε πει η καθηγήτρια.

Στην Γ Γυμνασίου θυμάμαι την καθηγήτρια, επί πέντα λεπτά κάθε φορά να ρωτάει ράντομ παιδιά "Εσύ ξέρεις να μας πεις?" ΄Όχι" "Εσύ?" "Όχι" ....

ΚΑι το καλύτερο ηταν στην Α ή Β Γυμνασίου που είχα μάθει το εξής, ο μόνος τρόπος να σιγουρέψεις έναν καλό βαθμό στο μάθημα (ακόμα και αν δεν έχει ιδέα), ήταν στα διαγωνίσματα, όπου μπορούσες, να έχωνες ένα "για να κερδίσει την Βασιλεία Των Ουρανών"

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον έχω τελειώσει το λύκειο μπορώ να πω πως ξέρω.

Η πιο ενδιαφέρουσα χρονιά ήταν η 3η λυκείου που πραγματευόταν τι πρεσβεύουν και οι λοιπές θρησκείες. Για όλα τα προηγούμενα χρόνια, θα μπορούσα να το θεωρήσω άριστη προετοιμασία για εκκλησιαστικό λύκειο. Κανονική ορθόδοξη κατήχηση.

Αυτό που περιφραστικά ονομάζεις προετοιμασία για εκκλησιαστικό λύκειο ( προφανώς δεν θυμάσαι τίποτα : P ) ήταν βυζαντινή ιστορία και φιλοσοφία. Μπορεί τα φιλοσοφικά ερωτήματα να απαντώνται από την πλευρά της ορθοδοξίας και να υποβαθμίζονται σε ένα βαθμό, όμως η βυζαντινή ιστορία παρά τις προσπάθειες των ελληναράδων να εξαφανιστεί, είναι συνυφασμένη με την εκκλησία, σου αρέσει η όχι

Στα πλαίσια των γενικών γνώσεων που αποκτά κάποιος για να βγει στην κοινωνία από το την τριτοβάθμια εκπαίδευση, θεωρό ότι τα παραπάνω προσφέρουν περισσότερα από την φυσική και την χημεία που ούτως η άλως θα μάθεις αν σε ενδιαφέρουν επαγγελματικά

ΚΑι το καλύτερο ηταν στην Α ή Β Γυμνασίου που είχα μάθει το εξής, ο μόνος τρόπος να σιγουρέψεις έναν καλό βαθμό στο μάθημα (ακόμα και αν δεν έχει ιδέα), ήταν στα διαγωνίσματα, όπου μπορούσες, να έχωνες ένα "για να κερδίσει την Βασιλεία Των Ουρανών"

Δηλαδή δεν βαθμολογούσε τις γνώσεις σου αλλά την πίστη σου στη θρησκεία!

Σοβαρό δάσκαλο είχες!

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως σε πολλά σχολεία δίδασκαν/διδάσκουν παπάδες θρησκευτικά.

Εμένα μου έχουν μείνει από όλο το λύκειο και γυμνάσιο τα εξής.

Στο Λύκειο, στα μισά μαθήματα θρησκευτικών Β & Γ τάξης, άραζα έβαζα και ακουστικά και καμιά φορά, και έλυνα τις ασκήσεις του φροντιστηρίου.

Τίποτα δεν μου είχε πει η καθηγήτρια.

Στην Γ Γυμνασίου θυμάμαι την καθηγήτρια, επί πέντα λεπτά κάθε φορά να ρωτάει ράντομ παιδιά "Εσύ ξέρεις να μας πεις?" ΄Όχι" "Εσύ?" "Όχι" ....

ΚΑι το καλύτερο ηταν στην Α ή Β Γυμνασίου που είχα μάθει το εξής, ο μόνος τρόπος να σιγουρέψεις έναν καλό βαθμό στο μάθημα (ακόμα και αν δεν έχει ιδέα), ήταν στα διαγωνίσματα, όπου μπορούσες, να έχωνες ένα "για να κερδίσει την Βασιλεία Των Ουρανών"

Σαν τον χημικό μας. Αθλητική εφημερίδα πάνω στην έδρα την ώρα του (γνωστού) διαγωνίσματος και η αντιγραφή πήγαινε σύννεφο. Μάθημα για τα πανηγύρια. Έβαζε μια μαθήτρια να γράφει στο διάλειμμα πριν το μάθημα 5 πράγματα στον πίνακα και μετά καθόταν και τα "ανέλυε" αυτά τα 5 πράγματα εντελώς επιφανειακά. Όποιος ήθελε περισσότερες πληροφορίες ας διάβαζε ή ας πήγαινε φροντιστήριο. Ασκήσεις, κάτι τις πλάκας, του βιβλίου. Ο χειρότερος βαθμός ήταν το 17 αφού όλοι αντέγραφαν. 3η λυκείου αυτά, προετοιμασία για πανελλαδικές....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιφραστικά ονομάζεις προετοιμασία για εκκλησιαστικό λύκειο ( προφανώς δεν θυμάσαι τίποτα : P ) ήταν βυζαντινή ιστορία και φιλοσοφία. Μπορεί τα φιλοσοφικά ερωτήματα να απαντώνται από την πλευρά της ορθοδοξίας και να υποβαθμίζονται σε ένα βαθμό, όμως η βυζαντινή ιστορία παρά τις προσπάθειες των ελληναράδων να εξαφανιστεί, είναι συνυφασμένη με την εκκλησία, σου αρέσει η όχι

Στα πλαίσια των γενικών γνώσεων που αποκτά κάποιος για να βγει στην κοινωνία από το την τριτοβάθμια εκπαίδευση, θεωρό ότι τα παραπάνω προσφέρουν περισσότερα από την φυσική και την χημεία που ούτως η άλως θα μάθεις αν σε ενδιαφέρουν επαγγελματικά

Άχαρος ρόλος η υπεράσπιση ειδικά αυτού του μαθήματος...

Μπορεί να εξυπηρετεί καλύτερα η αποδοχή εκ μέρους μου της έλλειψης μνήμης, αλλά φευ, δεν ισχύει εδώ. Ακόμα και να παρακάμψω το γεγονός πως αν ηταν όντως τέτοιο το περιεχόμενο τον λεγόμενων ''θρησκευτικών'' δεν βρίσκω κανένα σοβαρό λόγο γιατι να εμφανίζονται ως ''θρησκευτικά'' και όχι ως ''ιστορια/φιλοσοφια των βυζαντινων χρόνων'', ενθυμούμαι καλώς πως μάθημα βυζντινής ιστορίας υπήρχε ήδη ως τέτοιο πέραν των θρησκευτικών (και στο γυμνάσιο αλλά και στο λύκειο), και (μάντεψε) σε εκείνο το μάθημα υπήρχε μια κάποια αναφορά στον Γεωργιο Γεμιστό Πλήθων, και όχι στα θρησκευτικά τα οποία αναλώνονταν αποκλειστικά στους βίους των Αγίων, τα πάθη του Κυρίου, τις επιστολές των αποστολων, και τη Βασιλεία των ουρανών (που όπως πολύ σωστά παρατήρησε και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]) μας τα είχαν πρήξει (και δεν είχαμε τον ίδιο δάσκαλο). Επιπλέον χρειάστηκαν αρκετά χρόνια, και προσωπικός χρόνος πέραν των μαθητικών, για να μάθω γιατί τελικα ήταν παραβάτης ο Ιουλιανός, πόσο ''μεγάλος'' ήταν ο Κωνσταντίνος, τι ήταν οι καιασίτωρες (inquisitors), Γιατί τελικά επήλθε το σχίσμα και ποιοί ρύθμιζαν το ποίος θα γίνει αυτοκράτορας ή επίσκοπος.

Αν τελικά ζητούμενό τους μέσα απο το παραμύθι των θρησκευτικών δεν ήταν η κατήχηση αλλά μαθήματα φιλοσοφίας, ίσως λέω να ήταν καλύτερα να υπήρχε ως ξεχωριστό μαθημα, προκειμένου να κρίνουν οι ίδιοι οι μαθητές την αξία και τη βαρύτητα των βυζαντινών φιλόσοφων, όταν θα έπρεπε να συγκριθούν με έναν Αριστοτέλη ή με εναν Ντεκάρτ ή με έναν Καντ κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν βαθμολογούσε τις γνώσεις σου αλλά την πίστη σου στη θρησκεία!

Σοβαρό δάσκαλο είχες!

Μπα.. και τα 2 βαθμολογούσε μάλλον (φυσικά και είναι λάθος να βαθμολογεί την πίστη)..

Απλά είχα μάθει ένα τσιτάτο,

το χρησιμοποιούσα,

...

profit!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.