Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] στην αρχή κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι είμαστε 4+ έτη μετά.

Θα γελούσα με όσους θα ήθελαν να το αντιμετωπίσει ψύχραιμα, να μιλήσει με το θεό και να γίνει ένας καλύτερος, άγιος άνθρωπος επειδή πέρασε τα πάθη αλλά αυτά ανήκουν τη κοσμοθεωρία των παπάδων.

Μπροστά σε ένα τέτοιο συμβάν πολλοί από εμάς μάλλον θα παίρναμε τα όπλα στον χρόνο πάνω για να εκδικηθούμε τη κακιά κοινωνία.

Τέσσερα (πλας) χρόνια αργότερα με κάνει να συλλογιστώ: ή πολύ κακές παρέες έκανε (εκείνες που τους φταίνε οι μπάτσοι, οι τράπεζες, το σύστημα κι ας μην ξέρουν από αριθμητική) ή κάποιος του σφύριξε "πες ότι βρισκόσουν μπροστά στη δολοφονία του μικρού αλέξη".

Αφού ζούμε σε κακιά κοινωνία δεν απορρίπτω τίποτα από τα δύο.

Το μόνο που θα πω, κρίμα στη κατάσταση απλά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] στην αρχή κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι είμαστε 4+ έτη μετά.

Θα γελούσα με όσους θα ήθελαν να το αντιμετωπίσει ψύχραιμα, να μιλήσει με το θεό και να γίνει ένας καλύτερος, άγιος άνθρωπος επειδή πέρασε τα πάθη αλλά αυτά ανήκουν τη κοσμοθεωρία των παπάδων.

Μπροστά σε ένα τέτοιο συμβάν πολλοί από εμάς μάλλον θα παίρναμε τα όπλα στον χρόνο πάνω για να εκδικηθούμε τη κακιά κοινωνία.

Τέσσερα (πλας) χρόνια αργότερα με κάνει να συλλογιστώ: ή πολύ κακές παρέες έκανε (εκείνες που τους φταίνε οι μπάτσοι, οι τράπεζες, το σύστημα κι ας μην ξέρουν από αριθμητική) ή κάποιος του σφύριξε "πες ότι βρισκόσουν μπροστά στη δολοφονία του μικρού αλέξη".

Αφού ζούμε σε κακιά κοινωνία δεν απορρίπτω τίποτα από τα δύο.

Το μόνο που θα πω, κρίμα στη κατάσταση απλά.

Κρίνεις ότι το διάστημα που μεσολάβησε είναι αρκετό να ξεπεράσει την όποια επιρροή είχε στην ψυχοσύνθεση του το γεγονός;

Ακόμα και ψυχίατρος να ήσουν, θα έπρεπε να του πάρεις συνέντευξη για να αποφανθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις ότι το διάστημα που μεσολάβησε είναι αρκετό να ξεπεράσει την όποια επιρροή είχε στην ψυχοσύνθεση του το γεγονός;

Ακόμα και ψυχίατρος να ήσουν, θα έπρεπε να του πάρεις συνέντευξη για να αποφανθείς.

Μπροστά σε ένα τέτοιο συμβάν πολλοί από εμάς μάλλον θα παίρναμε τα όπλα στον χρόνο πάνω για να εκδικηθούμε τη κακιά κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό ακριβώς αναφέρομε. Στην διαφορά του ενός από τα τέσσερα έτη που για σένα είναι καταλυτική.

Αραβική Άνοιξη 2.0

"Η Αίγυπτος εξεγέρθηκε και πάλι απέναντι στον αυταρχισμό του Μόρσι και τη συνέχιση της ίδιας οικονομικής πολιτικής

Οι διαδηλώσεις και οι συγκρούσεις, που έχουν στοιχίσει ήδη τη ζωή 60 ανθρώπων, ξεκίνησαν στην επέτειο δυο χρόνων από την Αιγυπτιακή επανάσταση αλλά και μετά την καταδίκη σε θάνατο οπαδών ποδοσφαιρικών ομάδων που είχαν λάβει μέρος σε αιματηρή εξέγερση τον περασμένο Φεβρουάριο. Δικαστήριο καταδίκασε σε θάνατο 21 οπαδούς τοπικής ομάδας του Πορτ Σαιντ και όταν μεγάλο πλήθος κινήθηκε προς τις φυλακές για να διαμαρτυρηθεί η αστυνομία άνοιξε πυρ με αληθινά πυρά σκοτώνοντας τουλάχιστον 30 από τους συγκεντρωμένους. Οι κάτοικοι του Πορτ Σαιντ είχαν χαρακτηρίσει τα επεισόδια στο γήπεδο προβοκάτσια των αρχών ασφαλείας.

Στόχος του Μόρσι ήταν να έχει επαφές με Γερμανούς επενδυτές αλλά και να ξεκινήσει νέο γύρο διαπραγματεύσεων με το ΔΝΤ, ο οποίος θα οδηγήσει στην επιβολή νέων μέτρων λιτότητας. Καθώς η αιγυπτιακή οικονομία βυθίζεται η κυβέρνηση φαίνεται να προωθεί τα ίδια νεοφιλελευθερα μέτρα εξαθλίωσης που οδήγησαν τον κόσμο στους δρόμους. Και σε αυτή της την προσπάθεια δεν θα βρει καμία αντίσταση από την μετριοπαθή αντιπολίτευση. Οι μόνοι που μπορούν να την σταματήσουν είναι οι πολίτες της Αιγύπτου."

Link to comment
Share on other sites

Μα τι κάθεσαι και παραθέτεις?

Εδώ μιλάνε και άτομα που το παίζουν υπέρ της ανάπτυξης και την έχουν κάνει για εξωτερικό , ψηφίζοντας Σα(χλα)μάρα.

IQ ραδικιού και μαγκιά κλανιά.

Ανάπτυξη:

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-sp-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CF%88%CE%B5%CE%B9

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Μα τι κάθεσαι και παραθέτεις?

Εδώ μιλάνε και άτομα που το παίζουν υπέρ της ανάπτυξης και την έχουν κάνει για εξωτερικό , ψηφίζοντας Σα(χλα)μάρα.

IQ ραδικιού και μαγκιά κλανιά.

Ανάπτυξη:

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-sp-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CF%88%CE%B5%CE%B9

Λοιπόν επειδη μιλάς για μένα άκου λίγο.

Εχτες ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ απο τη δουλεια μου στο Λονδίνο. Ο λόγος; Διαπιστωσα οτι οι σκοποί της εταιρίας μου ήταν ασυμβίβαστοι με το πατριωτικό μου καθήκον (πομπώδες το ξέρω αλλα έτσι ένοιωσα έτσι το λέω και σε όποιον γουστάρει). Επειδη δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνω για δουλεια με τα χάλια που έχει η παγκόσμια οικονομία αποφάσισα να γεμισω μπαταρίες και να ηρεμήσω για όσο εγω χρειαστω.

Όταν εσυ βάλεις τη συνείδηση σου πάνω απο τις βιοποριστικες σου ανάγκες έλα να μου μιλήσεις. Μέχρι τότε ρίξε καμία διαδικτυακη μόλοτωφ επαναστάτη του keyboard. Και προς Θεού μην ξεχάσεις να ανανεώσεις την κάρτα απεριοριστων διαδρομών.

Μιλάει για iq και για μαγκιά κλανια ο βλακεντιος του " τον παιρνει ο ΟΑΣΑ και οι ελεγκτές εγω βγάζω κάρτα απεριοριστων"

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωσα οτι οι σκοποί της εταιρίας μου ήταν ασυμβίβαστοι με το πατριωτικό μου καθήκον

Θα ήθελες να το εξηγήσεις λίγο αυτό? Τι σκοπούς είχε η εταιρία? Δεν το λέω ειρωνικά και φυσικά αν θέλεις απαντάς, απλή περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδη μιλάς για μένα άκου λίγο.

Εχτες ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ απο τη δουλεια μου στο Λονδίνο. Ο λόγος; Διαπιστωσα οτι οι σκοποί της εταιρίας μου ήταν ασυμβίβαστοι με το πατριωτικό μου καθήκον (πομπώδες το ξέρω αλλα έτσι ένοιωσα έτσι το λέω και σε όποιον γουστάρει). "

Δηλαδή το πατριωτικό σου καθηκόν σου λέει ότι να παρατήσεις τη δουλειά σου και να ψηφίζεις ΝΔ που αποδεδειγμένα είναι ένας από τους κύριους λόγους που η χώρα είναι εδώ σήμερα. Does not compute ρε αδερφέ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πατριωτικό σου καθηκόν σου λέει ότι να παρατήσεις τη δουλειά σου και να ψηφίζεις ΝΔ που αποδεδειγμένα είναι ένας από τους κύριους λόγους που η χώρα είναι εδώ σήμερα. Does not compute ρε αδερφέ.

Μα το είχε πει κι ο Άδωνις...Ο Σαμαράς σώζει την Ελλάδα ως άλλος Θεμιστοκλής στις Θερμοπύλες...

:suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION] Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού. Όταν θα αρχίσω να πιστεύω σε ροζ ελέφαντες μπορεί να δώσω μια ευκαιρία και στον Τσίπρα.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Σέβομαι την υπογραφή μου. Και αυτά που είπα πολλα είναι και ήδη το μετανιωσα. Οπότε άλλο θέμα plz.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό που λες και αυτό που έχεις στην υπογραφή σου, ο μόνος Σαμαράς που θα μπορούσες να ψηφισεις θα ήταν αυτός

|

|

ν

tryfonas_samaras.jpg

Αλλά εσύ μάλλον δεν ψηφίζεις αυτόν αλλά το γνωστό καθηκι...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Ρε παιδιά, μια παράκληση... Αρκετοί έχουμε διαφωνήσει σε αυτό το θέμα και είναι λογικό. Αναρτώνται θέματα που μας επηρεάζουν όλους καθημερινά. Δεν αξίζει όμως να αρχίσετε να ανταλλάζετε χαρακτηρισμούς. Δεν κάνετε από μισό βήμα πίσω να χαλαρώσουμε λίγο όλοι;

Μήπως και οι υπόλοιποι να μη συνεχίσουμε να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά όταν φαίνεται ότι πάει να καταλαγιάσει;

Link to comment
Share on other sites

Λέγομαι Χρήστος Ιωαννίδης. Είμαι καθηγητής στη μέση εκπαίδευση εδώ και 23 χρόνια και υπεύθυνος του περιοδικού «Schooligans» και του μαθητικού φεστιβάλ «Schoolwave». Γνώρισα τον Αντρέα-Δημήτρη Μπουρζούκο για τρία χρόνια (2005-2008). Ήταν μαθητής μου στο Μουσικό Λύκειο Παλλήνης.

Είμαι σοκαρισμένος από την είδηση της εμπλοκής του σε ένοπλη ληστεία. Δεν ξέρω τι τον οδήγησε ως εκεί. Θέλω όμως να μιλήσω για τα τρία χρόνια που τον γνώρισα ως μαθητή αλλά και ως εθελοντή στο περιοδικό.

Ήταν χαρά μου να έχω μέσα στην τάξη παιδιά σαν τον Ανδρέα-Δημήτρη Μπουρζούκο. Ήταν ευαίσθητος, ήταν έξυπνος, ήταν ανήσυχος. Όχι, δεν άκουγε heavy metal. Άκουγε ροκ, άκουγε Χατζιδάκι, άκουγε Μότσαρτ. Όχι, δεν ήταν αντικοινωνικός. Ίσα-ίσα ήταν πολύ αγαπητός στους συμμαθητές του.

Και φυσικά είχε και αυτός θυμό μέσα του, όπως όλα τα αληθινά παιδιά που ανακαλύπτουν στην εφηβεία τους την απάνθρωπη και υποκριτική κοινωνία στην οποία ζούμε. Όχι, δεν ήταν κακός μαθητής, ήταν πολύ καλός. Μπήκε και αυτός στο πανεπιστήμιο, γράφοντας μία από τις εκθέσεις-κονσέρβες που του ζητάει το σύστημα. Οι γονείς του ήταν δύο αξιοπρεπέστατοι άνθρωποι.

Ερχόντουσαν τακτικά στο σχολείο να μάθουν για το παιδί τους. Κάποια στιγμή έμαθα από τον Αντρέα-Δημήτρη ότι ο πατέρας του έμεινε άνεργος. Μου το είπε πικραμένος και θυμωμένος.

Δεν ξέρω πόσες αιτίες θυμού προστέθηκαν από τότε. Μπορώ ίσως να φανταστώ αρκετές απ” αυτές, καθώς ζω κι εγώ μέσα σ” αυτήν την Ελλάδα. Απο κει και πέρα, λυπάμαι και ντρέπομαι.

Λυπάμαι για τον Ανδρέα-Δημήτρη Μπουρζούκο που πίστεψε, καθώς φαίνεται, στη βία σαν απάντηση στη βία του συστήματος. Ντρέπομαι όμως και για την Ελλάδα που οδηγεί παιδιά σαν τον Αντρέα-Δημήτρη σ” αυτό το σημείο. Ντρέπομαι για τους αστυνομικούς που τον βασάνισαν.

Ντρέπομαι για τους δημοσιογράφους που ήδη τον καταδίκασαν. Και ντρέπομαι για όλους τους ανυποψίαστους πολίτες που θα τον τσουβαλιάσουν μέσα στο κεφάλι τους σαν έναν «τρομοκράτη» και θα προσπεράσουν το παραμορφωμένο από τα χτυπήματα πρόσωπό του για να πάνε στην επόμενη είδηση.

Η παραμόρφωση είναι όλη δική μας.

Πηγή: Ανδρέας-Δημήτρης Μπουρζούκος: «Δεν ήταν αντικοινωνικός, αλλά ευαίσθητος και έξυπνος» « Φήμες

Link to comment
Share on other sites

http://www.iapopsi.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=20144:strativthw-aytoktonhse-sthn-orestiada&Itemid=18

Τον ήξερα τον άνθρωπο.. :(

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.