Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

ισχυει οτι τα θεματα Πανελλαδικων(εχει νομιζω ειδικα μαθηματα αυτη την εβδομαδα) αποστελλονται μεσω ..ΕΡΤ?

ναι. με δορυφορων που χρησιμοποιουσε η ερτ.

Vertical Blanking Interval αν θυμαμαι λεγετε το συστημα.

δεν εχει σχεση ομως, με το σημα της tv. ειναι κρυπτογραφημενη μεταδοση αλλου ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου εξηγησει καποιος, γιατι δεν εχω ασχοληθει, σταματαει την αναλογικη και ψηφιακη εκπομπη απο ολα τα κεντρα εκπομπης?

Εδω ηρακλειο το αναλογικο δειχνει μαυρη με ενα κυλιομενο μυνημα οτι απο 26/6 ξεκιναει να εκπεμπει ψηφιακα, αν και κατι μου διαφευγει καθως δεν ειδα ολο το μυνημα στο τελος ελεγε οτι σταματαει οριστικα. (το αναλογικο ισως)

Sorry απλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω αυτες τις μερες

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gLNe_BDHfP8]Σ. Κεδίκογλου: Δηλώσεις πριν και μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ - 11/06/2013 - YouTube[/ame]

Το παραπάνω διαμάντι εξακολουθεί να είναι μέλος της ΕΣΗΕΑ, δηλαδή "δημοσιογράφος".

Και το παρακάτω απόσπασμα δείχνει το υψηλό αίσθημα ευθύνης με το οποίο "νομοθετούμε" στην Ελλάδα του 2013.

Έχοντας υπόψη

Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσης

αποφάσεως προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού

προϋπολογισμού, το ύψος της οποίας δεν μπορεί να

προσδιοριστεί, αποφασίζουμε:

Κατάργηση της δημόσιας επιχείρησης

«Ελληνική Ραδιοφωνία− Τηλεόραση, Ανώνυμη Εταιρεία

(ΕΡΤ − Α.Ε.)» και διακοπή λειτουργίας

Και τη σύσταση νέου φορέα, που θα υπηρετεί το δημόσιο

συμφέρον στο πλαίσιο της τήρησης αρχών που συνά−

δουν με τους όρους της διαφάνειας και της χρηστής

διαχείρισης εντός του ανταγωνιστικού ραδιοτηλεοπτι−

κού περιβάλλοντος, με διακριτικό τίτλο Υ.ΕΝ.Ε.Δ. ΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου εξηγησει καποιος, γιατι δεν εχω ασχοληθει, σταματαει την αναλογικη και ψηφιακη εκπομπη απο ολα τα κεντρα εκπομπης?

Εδω ηρακλειο το αναλογικο δειχνει μαυρη με ενα κυλιομενο μυνημα οτι απο 26/6 ξεκιναει να εκπεμπει ψηφιακα, αν και κατι μου διαφευγει καθως δεν ειδα ολο το μυνημα στο τελος ελεγε οτι σταματαει οριστικα. (το αναλογικο ισως)

Sorry απλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω αυτες τις μερες

Στην Κρήτη το μήνυμα το εμφανίζουν κανονικά όλοι οι αναλογικά αναμεταδιδόμενοι σταθμοί. Αφορά μόνο στη διακοπή της μετάδοσης του αναλογικού σήματος και τη μετάβαση στο ψηφιακό. Προφανώς επειδή το κυλιόμενο το έχουν βάλει μαζικά σε όλους, είναι το μόνο που τους περίσσεψε, όταν κατέβασαν τους διακόπτες στην ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΕΡΤ απασχολεί 2780 εργαζομένους και οι αποζημειώσεις φτάνουν τα 200.000.000 ευρώ τότε 200.000.000/2780 = 71.942 ευρώ έκαστος ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ με πιθανότητα επαναπρόσληψης 35% . :blink:

Συγνώμη άλλα έχω να σπαταλήσω θλίψη για άλλες κατηγορίες απολυμένων αυτή την περίοδο.

Αν είχε ανακοινώσει η κυβέρνηση απολύσεις 1780 υπαλλήλων μέσω αξιολόγησης -το φυσιολογικό δηλαδή για ένα υπεράριθμο δημόσιο δεινόσαυρο- , θα είχαμε κάθε μέρα απεργίες και λούσιμο με σαμπουάν Τσίπρα. Το έργο το βλέπουμε κατ επανάληψη. Η κατεδάφιση σε μια νύχτα μια τέτοιας φωλιάς βολεμένων δείχνει ότι κάτι πάει να γίνει. Σας υπενθυμίζω ότι η ΕΡΤ για την οποία σήμερα θρηνείτε είναι αυτό το κανάλι που πληρώναμε ετσιθελικά και δεν βλέπαμε σχεδόν ποτέ.

Στην τελική θέλω Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση από ανθρώπους που θα μπουν αξιοκρατικά και θα δουλεύουν με σεβασμό προς το δημόσιο χρήμα. Αν μου βρείτε κάποιο άλλο τρόπο σε αυτή την παράλογη κοινωνία που ζούμε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

μα καλά στον ΟΤΕ δουλεύουν το βράδυ ?

Θα υποθέσω (διότι δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση) ότι έχει σχέση με την ΕΡΤ.

Με είχε καλέσει ένας φίλος μου σε μια εκδήλωση στο πολιτιστικό κέντρο του ΟΤΕ στην 3η Σεπτεμβρίου, δίπλα από το κτήριο του ΟΤΕ. Εκεί κάποια στιγμή πήρε τον λόγο κάποιος συνδικαλιστής ξέρω γω τι ήταν και ανέφερε ότι υπήρχε κόσμος στο κτήριο που δούλευε για αυτό το σκοπό, για να μην πέσει το σήμα της ΕΡΤ. Δεν ξέρω πως, τι και γιατί, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΕΡΤ απασχολεί 2780 εργαζομένους και οι αποζημειώσεις φτάνουν τα 200.000.000 ευρώ τότε 200.000.000/2780 = 71.942 ευρώ έκαστος ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ με πιθανότητα επαναπρόσληψης 35% . :blink:

Συγνώμη άλλα έχω να σπαταλήσω θλίψη για άλλες κατηγορίες απολυμένων αυτή την περίοδο.

Αν είχε ανακοινώσει η κυβέρνηση απολύσεις 1780 υπαλλήλων μέσω αξιολόγησης -το φυσιολογικό δηλαδή για ένα υπεράριθμο δημόσιο δεινόσαυρο- , θα είχαμε κάθε μέρα απεργίες και λούσιμο με σαμπουάν Τσίπρα. Το έργο το βλέπουμε κατ επανάληψη. Η κατεδάφιση σε μια νύχτα μια τέτοιας φωλιάς βολεμένων δείχνει ότι κάτι πάει να γίνει. Σας υπενθυμίζω ότι η ΕΡΤ για την οποία σήμερα θρηνείτε είναι αυτό το κανάλι που πληρώναμε ετσιθελικά και δεν βλέπαμε σχεδόν ποτέ.

Στην τελική θέλω Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση από ανθρώπους που θα μπουν αξιοκρατικά και θα δουλεύουν με σεβασμό προς το δημόσιο χρήμα. Αν μου βρείτε κάποιο άλλο τρόπο σε αυτή την παράλογη κοινωνία που ζούμε πάω πάσο.

Λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι αυτό το πραξικοπηματικό έκτρωμα σχεδίου που υλοποιείται αυτή τη στιγμή ΖΗΜΙΩΝΕΙ το Δημόσιο.

Αφενός ηθικά - το θεωρώ μέγιστη ταπείνωση να ομολογούν δημόσια ο πρωθυπουργός και ο αρμόδιος υπουργός (συμπτωματικά συνάδελφος των εργαζομένων) ότι αδυνατούν να εντοπίσουν και να απολύσουν τους άεργους, οπότε αντί να παραιτηθούν ομολογώντας αποτυχία, κλείνουν το μαγαζί.

Αφετέρου οικονομικά (όπου εστίασα νωρίτερα). Αυτό το ανοσιούργημα επιφέρει τεράστιο κόστος στον προϋπολογισμό, για να αποζημιωθούν μεταξύ άλλων άνθρωποι που διαφορετικά σε 1 χρόνο συνταξιοδοτούνταν αυτοδίκαια ή άλλοι που θα κάτσουν στην παχυλή αποζημίωση και θα επαναπροσληφθούν βυσματικά. Κόστος αντίστοιχο εκείνου που απαίτησε τη λήψη νέων μετρων και τη συνέχιση επιβολής του "έκτακτου τέλους". Από που νομίζεις θα βρεθούν αυτά τα λεφτά;

Εν τέλει, πλέον ζούμε στη χώρα που 86000 άνθρωποι είναι επιστρατευμένοι προληπτικά, μην τυχόν και απεργήσουν και 2700 απολύονται επειδή δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους εργατικούς από τους τεμπέληδες. Πόση δημοκρατία να αντέξει πια αυτός ο τόπος;

Εγώ την είπα τη λύση μου... 1 βουλευτής κοστίζει όσο 10 νεοπροσλαμβανόμενοι εργαζόμενοι. Στείλτε τους 100 στο σπίτι τους ΑΜΕΣΑ και μειώστε την αποζημίωση των υπολοίπων κατά 50%. Κατευθείαν σου βρήκα 2000 νοσηλευτές, καθηγητές, ό,τι θέλεις - με μηδενικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.