Jump to content



Ένα περίεργο.... PC!...


skate

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Παρόλο που σας γράφω λίγο καθυστερημένα (και θα ήθελα μία και μόνο άφεση της αμαρτίας μου, διότι από τον ενθουσιασμό και την ανυπομονησία μου, ξεχάστηκα πάνω στο «έργο» μου, και έτσι σας γράφω μετά από ένα μήνα με τα πιό παρακάτω αποτελέσματα... :p), έχω να σας παρουσιάσω μία ιδέα που μου ήρθε... Η ιδέα αυτή, αρχικά είχε υλοποιηθεί νωρίτερα αλλά όχι εις τόσο βάθος θα έλεγα...

Μερος 1ο...:

Λίγα λόγια για την ιδέα αυτή... (τελικά δέ μου βγήκαν και πολύ λίγα.. :p) :

Η πολυσυζητημένη αυτή ιδέα ήταν να αξιοποιήσω τα Hardware που έχουν κάνει κατάληψη στο σπίτι και (κυρίως) στη μιά σταλιά δωμάτιο μου... Έτσι μιά μέρα μου ήρθε να φτιάξω (για ακόμη μία φορά), ένα firewall pc... Όσο περνούσε όμως η ώρα, τόσο περισσότερες ιδέες μου ερχόντουσαν στο μυαλό.. Όπως το ή τα PC που να προστατεύει να είναι 1GB lan.. (εντάξει στην περίπτωση που είναι ένα.. αν θέλω να προστατεύει πολλά θα πρέπει να ενσωματώσω προφανώς κάποιο Switcher..).. Στη συνέχεια σκέφτηκα να δέχεται από πίσω με κάποιο τρόπο μία γραμμή τηλεφώνου, και έτσι να μπορείς να ρυθμίζεις καί την γραμμή του Ίντερνετ... Αργότερα, αναπτύσσοντας την σκέψη αυτή, (λόγο βέβαια και του ότι το modem - router που θα έπαιζε το ρόλο του Δια-αποδιαμορφωτή (και ΝΑΙ! δέ πάει τσάμπα τόσος διαγωνισμός.. κάτι μάθαμε :p :shout:), είχε καί Wifi, σκέφτηκα να μπορεί κάποια συσκευή (laptop-κινητό κλπ..) να μπορεί πέραν του να συνδέεται στο Ίντερνετ να μπορεί το firewall να το «προστατεύει» κιόλας.. οπότε η μοναδική λύση ήταν να πάρω ένα άλλο modem(adsl γραμμής, συγκεκριμένα πάνω σε γραμμή PSTN αποφάσισα να το στήσω το όλο σκηνικό).Ακόμη, πρόσθεσα στο όλο concept του project να συνδέσω με κάποιο τρόπο και έναν NAS server με torrent client,να διαχειρίζομαι τα αρχεία μου από το Ίντερνετ ασφαλέστερα, και δε συμμαζεύεται, ακόμη και USB που θα μπορώ να συνδέω και να βλέπω απο όποιον υπολογιστή ή φορητή συσκευή επιθυμώ...ακόμη και να συνδέσω και όποιον εκτυπωτή θέλω (χωρίς τη μεσολάβηση του υπολογιστή) και να τον χρησιμοποιήσω εις πέρας... :) για τα τελευταία που ζητάω θα μου λύσει τα χέρια ένας NAS File Server που βρήκα εύκολα... αλλά σιγά σιγά εις το θέμα...

AA!! δέν σας είπα το ενδιαφέρον του project (και πρώτου) μου αυτού..όλα αυτά στο κουτί που θα δείτε παρακάτω... :D!!!! Να επισημάνω πως όλη η εμφάνιση θα επικαλυφθεί από ένα φωτεινό λαμπρό και αστραφτερό....., μαύρο.. :p

Περιγραφή του συστήματος...

Καταρχήν να σας συστήσω με τα υλικά που χρησιμοποιώ... :)

  • Περιφερειακά:

Modem: Baudtek T263R1U-A0

Modem-Router: Thomson TG585 v7

Switcher: TP-LINK TL-SG1008D

  • Υπολογιστής:

Τροφοδοτικό: PC100 PS150A

Μητρική: Fujitsu Motherboard W26361-W41-X-04

-Επεξεργαστής:

Όνομα Μοντέλου: SL5DV (Intel Pentium III 1000B)

Frequency (MHz): 1000

Bus speed (MHz): 133

Socket type: S370

Μνήμη: 512 Mixed (RAmos - 256MB RAM - 133Mhz - CL3 + ELPIDA - 256MB RAM - 133Mhz - CL3)

Κάρτα Γραφικών: DIAMOND SPDSTR-A50 AGP 8MB SDRAM

Κουτί..(αγνώστου πατρός..)

DSC00411.JPGDSC00401.JPGDSC00396.JPG

Modem + Πλακέτα Τροφοδοτικού (το κουτί πήγε για μιά αναδιαμόρφωση του χρώματος του δέρματος του :p)..

DSC00418.JPG

Όπως πολύ σωστά παρατηρήσατε, το modem θα παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό.. μιάς και δέν καταναλώνει τίποτα το ιδιαίτερο... :)

Modem-Router..

DSC00408.JPG

Μητρική..(ένας Θεός ξέρει....)

DSC00407.JPG

Ο σκληρός δίσκος σε σύστημα hot swap..

DSC00421.JPG

Το σύστημα με λίγα λόγια θα είναι το εξής:

Γραμμή Τηλεφώνου --> modem --> firewall pc --> switcher --> modem-router + NAS server

Μερος 2ο...:Ωραία τα λόγια... Στην πράξη!!!

Θα ξεκινήσω από...χμμ... Α! Τα ledάκια που θα έχω στην πρόσοψη του υπολογιστή..

Αρχικά έκανα προέκταση όλες τις εξόδους (σχετικά με τις πληροφορίες) του modem - router (Ethernet Leds, Internet, Power, Power Button, Reset Button, etc..). Έπειτα σχεδίασα πώς και πού θα εισαχθούν τα leds αυτά στο φατνίο που έχω. (όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφία με το σχέδιο.. :T: )..

Στη συνέχεια, έκανα ένα πλάνο για το πού θα μπεί το κάθε τι από όλον αυτόν τον στρατώνα σε αυτήν την αποθήκη...

Μετά με έπιασε μία όρεξη για βάψιμο και έβαψα το κουτί του τροφοδοτικού (όπως προανέφερα) και την βάση της μητρικής.. ιδού λοιπών τα αποτελέσματα...

Κουτί τροφοδοτικού..

DSC00413.JPG

Βάση μητρικής..

DSC00414.JPG

Καί στην εφαρμογή της...

DSC00423.JPG

αναμένεται συνέχεια... :);)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.