Jump to content



Ενα Chieftech στα χερια ενος Κοπριτη...


Κοπρίτης

Recommended Posts

στα χειλη των τρυπων θα τοποθετηθει ενα δαχτυλιδι-duct 1εκ. για να γεφυρωσει την αποσταση του ανεμιστηρα με την προσοψη...

χρησιμοποιησα ενα ποτηρι του οποιου το χειλος αντεγραψα σε καλουπι λαστιχου σιλικονης

και κατοπιν αναπαρηγαγα με πολυεστερα προσθετοντας παραλληλα και μια περιμετρικη πατουρα για την καλυτερη εφαρμογη στην τρυπα του fan...

post-166-1416070952,6995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

τα fans απαλλαχτηκαν απο τα καλωδια και απεκτησαν ενα πολυ κοντο αρσενικο molex

μιας και θα συνδεονται ολα με μια sleeved πλεξουδα που θα κρυφτει επιμελως (ελπιζω...) καταληγωντας στο rheobus*

*θα ακολουθησουν ερωτησεις πανω στο θεμα......

post-166-1416070952,8682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και το κερασακι....

και μιας και το θηριο εχει αρχισει να βαραινει επικινδυνα

του πηρα και τεσσερα ροδακια, τα βαψα ασπρα να ταιριαξουν με το σκελετο , τους εβαλα και αντικραδασμικο αυτοκολλητο και ησυχασα.....

(με το καλο σε λιγο καιρο και αυτοκινουμενο.....):tomato:

post-166-1416070952,9924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πήγα να πάρω βίδες ήθελα κι εγώ να πάρω τίποτα ροδάκια αλλά ήθελα με φρένο και δεν είχε (μην πάει βόλτα το PC...). Πάντως σου 'κλεψα την ιδέα με την αφαίρεση των πρετσινιών :D. Να σου κάνω μια ερώτηση. Βίδες πήρες τις συνηθισμένες πολύγωνες; Αν ναι από πού (Έχω ξάδερφο στην Αθήνα;) ...); Εγώ δε βρήκα και πήρα τελικά κάτι ξυλόβιδες που δεν πιστεύω να κρατήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 19:36]

Χθες που πήγα να πάρω βίδες ήθελα κι εγώ να πάρω τίποτα ροδάκια αλλά ήθελα με φρένο και δεν είχε (μην πάει βόλτα το PC...).

μη φοβασαι δεν παει πουθενα....

αλλα αντιθετως κυλαει ωραια οπως θελεις κανοντας την μετακινηση πολυ βολικη....

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 19:36]

Πάντως σου 'κλεψα την ιδέα με την αφαίρεση των πρετσινιών :D.

γιαυτο ειμαστε εδω ρε Μακη...

αλλα νομιζω οτι το παρακανες μιας και δεν κρατησες ουτε μια απο τις αρχικες ενωσεις με τα πριτσινια που βοηθουσαν στην ακαμψια του κουτιου...

οποτε θες πολυ καλες βιδες για να το κρατησεις στα ισια του...

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 19:36]

Να σου κάνω μια ερώτηση. Βίδες πήρες τις συνηθισμένες πολύγωνες; Αν ναι από πού (Έχω ξάδερφο στην Αθήνα;) ...); Εγώ δε βρήκα και πήρα τελικά κάτι ξυλόβιδες που δεν πιστεύω να κρατήσω...

πηρα σταυροβιδες χαμηλου φαλτσου και 8αρι παξιμαδακι για το δεσιμο...

Link to comment
Share on other sites

"αλλα νομιζω οτι το παρακανες μιας και δεν κρατησες ουτε μια απο τις αρχικες ενωσεις με τα πριτσινια που βοηθουσαν στην ακαμψια του κουτιου...

οποτε θες πολυ καλες βιδες για να το κρατησεις στα ισια του..."

Τώρα που το λές...

"χαμηλου φαλτσου"

Τι ενωείς; Δεν ξέρω και πολλά οπότε αν μπορείς να με κατατοπίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν και τώρα που το σκέφτομαι έχω λίγες πολύγωνες που πιάνουν γάντι, οπότε αμα τις βάλω στα κύρια σημεία νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα. Θα ψάξω να βρώ και από γύρω γύρω τίποτα παρόμοιες και θα τα καταφέρω... Συμβουλή: στο δικό σου Case, έτσι όπως το χεις κάνει, το πλέξι μην το βάλεις με λάστιχο αλλά εφαρμοστό. Θα πηγαίνει τέλεια. Και για το neon ένα απαλό χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 20:11]

"αλλα νομιζω οτι το παρακανες μιας και δεν κρατησες ουτε μια απο τις αρχικες ενωσεις με τα πριτσινια που βοηθουσαν στην ακαμψια του κουτιου...

οποτε θες πολυ καλες βιδες για να το κρατησεις στα ισια του..."

Τώρα που το λές...

"χαμηλου φαλτσου"

Τι ενωείς; Δεν ξέρω και πολλά οπότε αν μπορείς να με κατατοπίσεις...

χαμηλου φαλτσου ειναι αυτες οι βιδες με σχετικα ρηχο το κωνικο τμημα στο κεφαλι τους...

απαιτουν λιγοτερο παχος υλικου για να ενσωματωθουν και τις προτιμησα για το πλεξι...

για την αντικατασταση των πριτσινιων πηρα απλες κοντες σταυροβιδες με πομπε κεφαλι και μεγαλης διαμετρου σωμα ωστε να γεμιζει το κενο που αφησε το πριτσινι...

και εσωτερικα παξιμαδακι με ροδελα κοφτη...

ειναι παμφθηνες οποτε μπορεις να πειραματιστεις και να βρεις αυτο που βολευει και σου δινει το καλυτερο αποτελεσμα....

σχετικα με το πλεξι του πλαινου παραθυρου θα το βαλω κολλητο και οχι βιδωτο...

εννοειται χωρις λαστιχο....

το neon θα ειναι μπλε ...

το ξερω οτι ειναι κοινο πλεον...

αλλα μ'αρεσει...

τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Υπάρχουν πριτζινωτα παξιμάδια για εμφάνιση και εύκολο λύσε δέσε.

Pardon???

Προς Κοπρίτη: Καλά τι παξιμάδια βρήκες; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να χωρέσει παξιμάδι εκεί μέσα (Έχω παρόμοιο κουτί). Εκτώς αν έχεις βάλει μόνο σε μερικά σημεία γιατί ας πούμε στη βάση της mobo δεν νομίζω οτι χωράει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 09:15]

Προς Κοπρίτη: Καλά τι παξιμάδια βρήκες; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να χωρέσει παξιμάδι εκεί μέσα (Έχω παρόμοιο κουτί). Εκτώς αν έχεις βάλει μόνο σε μερικά σημεία γιατί ας πούμε στη βάση της mobo δεν νομίζω οτι χωράει...

εξαρακια και σε μερικα σημεια οκταρια....

αλλα το tray της modo δεν το εχω λυσει .....

εαν σεν σου χωραει βαλε το παξιμαδι απο την εξωτερικη μερια και παρε πλαστικο καλυμα για να το κρυψεις εαν δεν σ'αρεσει η εμφανιση του.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστόοος! Τώρα μάλλον με παξιμάδια θα βάλω επειδή δοκίμασα να βιδώσω το ένα από τα μεγάλα σίδερα που κρατάνε το τροφοδοτικό με το πίσω μέρος με δυο βίδες και είδα οτι παίζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [22-05-2004 20:00]

Ωραία δουλειά φίλε Κοπρίτη.

’ντε , να το δούμε και τελειωμένο!

Πόσους Akasha πήρες?

ΛΟλ..

Ποσους αφησε στο μαγαζι ρωτα καλυτερα...:p

Παντος κατι ακασα που ειχα καποτε εκαναν λιγο θορυβο στης χαμηλες στροφες..

Ευχομαι να ειναι αλλη γενεια αυτα που πηρες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 12:35]

ΛΟλ..

Ποσους αφησε στο μαγαζι ρωτα καλυτερα...:p

Παντος κατι ακασα που ειχα καποτε εκαναν λιγο θορυβο στης χαμηλες στροφες..

Ευχομαι να ειναι αλλη γενεια αυτα που πηρες..

η αληθεια ειναι οτι τους πηρα ολους.....

δεν ξερω τι γενιας ειναι τα φανακια αλλα διατηρω καποιες επιφυλαξεις

μιας και δεν τα εχω ακουσει και τα 5 σε λειτουργεια....

θα δουμε....

(μαλλον θα ακουσουμε καλυτερα ...)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι κ τα πιο υσηχα fanakia αυτα της akasha, σε full στροφες κανουν αρκετο θορυβο,ελπιζω να τα δουλευεις στο ρελαντι τα 5 γιατι θα κανουν σαν να βαζεις μπροστα κομπρεσερ......(χεχεχε το παρακανα λιγο ,ε?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.