Jump to content



Ενα Chieftech στα χερια ενος Κοπριτη...


Κοπρίτης

Recommended Posts

Το νεο case project ξεκινησε....

Σαν βαση χρησιμοποιω το γνωστο μπεζ Full Tower της Chieftech...

Οι μετατροπες στον σκελετο ολοκληρωθηκαν με την βοηθεια του μηχανουργου της γειτονιας...

με κύριες αυτων:

-την καταργηση των πριτσινιων στο δεσιμο πολλων σημειων του κουτιου και αντικατασταση τους με βιδες...

(για να λυνεται ευκολα και γρηγορα σε πολλα κομματια διευκολυνοντας βαψιμο και λοιπες μελλοντικες επεμβασεις)

-την αφαιρεση των αντιαισθητικων ,κατ'εμε, ενσωματωμενων στον σκελετο fan grills

-την μετατοπιση των θεσεων των μπροστινων και πισω fans κεντρικα μιας και στην τελικη μορφη προβλεπεται να ειναι εμφανεις..

( εκ κατασκευης οι θεσεις τους ηταν τοποθετημενες ασυμμετρα και μαλλον ακομψα )

H πρωτη ερωτηση προς τους πιο εμπειρους του χωρου εχει να κανει με το βαψιμο του εσωτερικου.

Συγκεκριμενα εχω αποφασισει να βαψω το εσωτερικο λευκο ματ.

Σαν επικρατεστερη λυση μοιαζει η ηλεκτροστατικη βαφη

(μεγαλη αντοχη και διαρκεια ζωης αλλα παχυ στρωμα χρωματος με οτι αυτο συνεπαγεται..)Λογω της πολυπλοκοτητας του σκελετου, βαφη με πιστολι ειναι δυσκολη εως ακατορθωτη...

Τι αλλο εχετε να προτεινετε σαν πιθανη λυση απο την δικη σας εμπειρια??

combo1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

Τι αλλο εχετε να προτεινετε σαν πιθανη λυση απο την δικη σας εμπειρια??

Ασχετο με το θεμα βαφης, απλα να ξες οτι τα PCI slot covers του κουτιου δονουνται (απιστευτα στο δικο μου), εστω και με εναν 12αρη ή μια αντλια σε λειτουργεια. Μπορει να μην εχεις καν αυτο το προβλημα, αλλα προκειμενου να ψαχνεις και συ καμια ωρα τι κανει ετσι, στο ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι πιο *extreme* μπορείς αφού το βάψεις άσπρο να περάσεις ένα διάφανο uv spray στο εσωτερικό του κουτιού και με δύο uv cc θα έχεις ένα φοβερό αποτέλεσμα. Δυστυχώς για τον τρόπο της βαφής δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Μπορείς να το βάψεις κλασσικά με πινέλο, λύση που δεν προτείνω με τίποτα, και κουραστική είναι και άσχημο αποτέλεσμα θα φέρει. Μπορείς να το βάψεις με σπρέι που είναι μια χαρά λύση και υπάρχουν και πολλά ωραία χρώματα. Να ξέρεις ότι πρέπει υποχρεωτικά να βάλεις ένα-δυο χέρια λούστρο-βερνίκι σε σπρει, για να μην φεύγει το χρώμα. Επίσης να ξέρεις ότι το κουτί για να πιάσει το χρώμα θέλει υποχρωτικά ΤΡΙΨΙΜΟ. Υπάρχει η εναλλακτική του υποστρώματος (wash primer) αλλά δεν βγάζει το αποτέλεσμα του τριψίματος. Σε γενικές γραμμές, ότι επιφάνεια έχεις κάτω αυτή θα βγει και πάνω. Η λύση φανοποιού είναι η καλύτερη δυνατή. Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΚΑΜΑ χρωμάτων (εγώ πήρα τις παλέτες σπίτι μου και αποφασίσαμε όλοι οι φίλοι μαζί τι χρώμα θα γίνει) και αν γίνει απο φανοποιό με όρεξη(να μην βαριέται) θα γίνει υπέροχο και βασικά, θα στο τρίψει αυτός (να τον αναγκάσεις).

Μην ξεχάσεις ότι μετά το βάψιμο θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με την γείωση των καρτών και του τροφοδοτικού, οπότε στο στήσιμο του κουτιού καλό είναι να περάσεις ένα καλώδιο από τις βίδες των καρτών και του τροφοδοτικού.

Μην ξεχάσεις επίσης να βάψεις όλα τα πλαστικά και τα καπάκια των καρτών από πίσω αφού θα βρεθείς σε δύσκολη θέση αν βγάλεις κάποιο drive.

Φυσικά τα κοψίματα πρέπει να γίνουν ΠΡΙΝ το βάψιμο αφού είναι στάνταρ ότι θα χαλάσεις το χρώμα αν το πειράξεις μετά. Γενικά ότι επέμβαση θα κάνεις καλό είναι να την κάνεις πρίν.

Αν έχεις σκοπό να φαίνονται τα drives να πας τα covers τους για βάψιμο επίσης. Γενικά ότι θα βάψεις στο ίδιο χρώμα να το πας όταν θα βάψεις το κουτί.

Να πάρεις παραπάνω χρώμα για τυχον βαψίματα μετά (το χρώμα το 90% το φτιάχνει με το χέρι και έχει μικροδιαφορές) και να πείς στο φανοποιό να στο περάσει λούστρο.

Όλα αυτά ΑΝ το βάψεις σε φανοποιό...! Ούφ! Αν θυμηθώ τίποτα θα το postαρω. ΑΑ, και να βγάλεις τους αποστάτες πριν το βάψιμο.

DJD πουλάνε στο Ελλάντα διάφανο uv? Όπου και να έψαξα με κοίταγαν σαν χαζοί.

Το βάψιμο με πιστόλι δεν είναι σε καμια περίπτωση ούτε καν δύσκολο! Εγώ είχα μικρότερο κουτί (HEC) και μια χαρά βάφτηκε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι έμπειρος στον χώρο του βαψίματος κουτιών για υπολογιστές

Απλά έχει χρειαστεί να βάψω αρκετές φορές κατασκευές μου.

Οι μόνοι τρόποι να βγάλεις ένα ωραίο αποτέλεσμα είναι να το βάψεις με σπρέι η να το πας σε φανοποιείο, όπως ανάφερες κι εσύ.

Όσο για το σπρέι μπορεί να είναι λίγο δύσκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο

Και για τη μεγάλη αντοχή και διάρκεια ζωής που ανάφερες για την ηλεκτροστατική βαφή, δεν νομίζω ότι είναι το ζητούμενο σε μία τέτοια κατασκευή καθώς δεν θα είναι εκτεθειμένη στον ήλιο ούτε στις καιρικές συνθήκες, ή και γενικά σε συνθήκες που απαιτούν αντοχή στην βαφή Αντίθετα το σχετικά μεγάλο πάχος βαφής μπορεί να σε κάνει να πονοκεφαλιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις προτασεις σας...

Σχετικα με το βαψιμο αυτο που εννουσα ηταν μηπως γνωριζατε τιποτα σχετικο με τους πιο εξελιγμενους τροπους βαφης...(ηλεκτροστατικες, ανοδιωσεις, επιμεταλλωσεις κτλ)...

τα κλασσικα και πατροπαραδοτα χρωματα με τα βερνικια τους, τα τριψιματα κτλ

προσπαθω να τα αποφυγω ή εστω να ελαχιστοποιησω την χρηση τους μιας και η εμπειρια μου στο θεμα μου εχει δειξει οτι σε τοσο πολυπλοκα σχηματα

,οπως ο σκελετος ενος κουτιου,

δεν εχουν ουτε τελειο αποτελεσμα αλλα ουτε και αντοχες σε μικροχτυπηματα, βαλε-βγαλε και τα σχετικα....

Γιαυτο και τελικα προτιμησα την λυση της ηλεκτροστατικης βαφης...

Στα εξωτερικα καπακια και στα Drives θα χρησιμοποιηθει χρωμα αυτοκινητου σε spray με το αντιστοιχο εποξικο βερνικι του...

(και αυτο σε spray αλλα με διαρκεια ζωης μονο μιας ωρας...

μιας και τοσο αντεχουν το βερνικι μαζι με τον καταλυτη απο την στιγμη που μπουν και τα δυο στο κουτι του spray!!!)

Για φωτισμο πηρα δοκιμαστικα μια Blue Cold Cathode που πιστευω οτι θα αναδυκνειεται πανω στο λευκο ματ του εσωτερικου ...καθως και τα παρακατω

(ο 12αρης blue led της Akasa λειπει μιας και υπηρετει ακομα στο παλιο LianLακι...)

post-166-1416070881,6926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 20:06]

Μεγεια και καλες μοντιφες.....

Thanks Vag...

...σχετικα με τις μοντιφες,

απλα ευχομαι να ειχε η μερα καμια 10αρια ωριτσες παραπανω μπας και προλαβω να το ολοκληρωσω πριν τους ολυμπιακους....

Καμια πιο αναλυτικη εξηγηση σχετικα με το θεμα της γειωσης του κουτιου εχει κανεις ??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την γείωση. Το κουτί γειώνει μέσω του τροφοδοτικού (και στη συνέχεια στην μπρίζα). Οι κάρτες γειώνουν με την επαφή τους με το κουτί (έχουν φυσικά το καλώδιο της γείωσης αλλά διαφορετική γείωση αυτή-το κουτί εχει να κάνει με διαρροές κτλ). Όταν βαφτεί το κουτί έρχεται η μπογιά και μπαίνει ανάμεσα στις κάρτες και το κουτί και στο τροφοδοτικό και το κουτί επίσης) Στο δικό μου κουτί, λόγω κακής γείωσης, αν ακούμπαγες πάνω στο σασί δοκιμαστικό κατσαβίδι, άναβε!!!

Έχει ρωτήσει κανείς σας πόσο κάνει να χρωμιώσει κανείς το κουτί του??? Αρκετά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Αποριες:

-Για μην εχω προβληματα με την γειωση δηλαδη πρεπει να.....

-Οι σκληροι επιρεαζονται?

Για το χρωμιο που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν γινεται...

στον σκελετο τουλαχιστον.... λογω της πολυπλοκοτητας του σχηματος και των διαφορων μικροοπων που θα εξαφανιστουν....

(ετσι κι αλλιως βεβαια πιστευω οτι το χρωμιο στο εσωτερικο δεν θα ελεγε ιδιαιτερα

μιας και θα αντανακλουσε ολο το καλωδιομανι κτλ ακομα και απο τα κρυφα σημεια..

διπλασιαζοντας τα, και δημιουργωντας μια εικονα χαους...)

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν έχεις δίκιο. Το εσωτερικό χρωμιωμένο θα είναι πολύ ωραίο. Μπορείς αντ' αυτού να βάλεις καθρέφτη στον πάτο δινοντας μια αίσθηση καθαριότητας στο εσωτερικό ή μια ζελατίνα που καθρεφτίζει. Δεν ξέρω για τους σκληρούς, ποτέ δεν το σκέφτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Απο την επισκεψη στο εργαστηρι χρωμιωσης ανακαλυψα το εξης πολυ χρησιμο tip για οσους case modders ενδιαφερονται....

μου περασε ολα τα μεταλλικα μερη απο την δεξαμενη με το οξυ καθαριζοντας τα απο χρωματα, κολλες, παλια αυτοκολλητα και ηχομονωτικα που ειχαν πανω...

μου παρεδωσε στεγνο καθαρο μεταλλο....

μεχρι χθες μονο που σκεφτομουν τριψιματα και διαλυτικα και paint removers με επιανε πονοκεφαλος...

αλλα...με 8 ευρουδακια καθαρισα και εχω και πολυ καλυτερο αποτελεσμα......

pretty good,don't you think?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 19:04]

Any photos for yr audience ????

oχι ρε Γιαννη...

τον σκελετο τον πηγα απευθειας για ηλεκτροστατικη....

και τα καπακια τα εχω σε σακουλες στο αμαξι...

δεν επρεπε να μεινουν πολυ εξω γιατι θα σκουριασουν τωρα που ειναι γυμνα....

μολις επιστρεψουν ομως θα το φροντισω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.