Jump to content



Paypal refund (time)


dimitris_s

Recommended Posts

Είχα κάνει μια αγορά online με debit card από ένα e-shop το οποίο συνεργάζεται με paypal για τις συναλλαγές. Κατέληξα να ζητήσω refund και ακύρωση της παραγγελίας, και μετά από 1-2 ημέρες μου ήρθε email από το Paypal με το refund order και το ακριβές ποσό. To email αυτό ήρθε Κυριακή νομίζω (09/01). Ωστόσο έως τώρα δεν βλέπω κίνηση στο λογαριασμό. Έστειλα και το ερώτημα στο paypal support με το transaction ID που μου έδωσαν από το e-shop.

Κάπου διάβασα ότι μπορεί να πάρει και 10 μέρες μέχρι να φανούν τα λεφτά στο λογαριασμό. Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λογικά τα λεφτά θα γυρίσουν στο λογαριασμό του Paypal και όχι της debit card, αλλά υποθέτω αυτό το ξέρεις ήδη ε; :p

Δεν παίζει τέτοιο πράγμα ... !!!

Τα λεφτά επιστρέφουν στην κάρτα , αλλά υπάρχει ενα θεματάκι με την τράπεζα Κύπρου ,

η οποία δεν ενημερώνει άμεσα τις κινήσεις της κάρτας .

Μετά απο 10 μέρες καθυστέρηση ( απο refund ) τηλεφωνώ στην Τράπεζα και έβαλα τις φωνές ,

την άλλη μέρα τα λεφτά φαίνονταν μέσα .

Μου πέταξαν κάτι χαζο-δικαιολογίες ,

οτι δήθεν η χρεωστική VISA δεν δουλεύει όπως η πιστωτική VISA = Μπούρδες .

Στο μόνο που μπορείς να βασιστείς είναι ότι όταν ο Paypal λέει " τα φράγκα έχουν επιστραφεί "

τότε την καθυστέρηση την παίζει η Τράπεζα σου , και είναι παράνομη ... Τσακίστε τους ..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λογικά τα λεφτά θα γυρίσουν στο λογαριασμό του Paypal και όχι της debit card, αλλά υποθέτω αυτό το ξέρεις ήδη ε; :p

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, γιατί ουδέποτε στο συγκεκριμένο transaction χρησιμοποιήσα λογαριασμό paypal. Μέσω χρεωστικής πλήρωσα όχι μέσω paypal.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχεις πληρώσει τα λεφτά γυρνούν στην κάρτα ..

Για την καθυστέρηση στην ενημέρωση της κάρτας ευθύνεται η Τράπεζα , και το κάνουν επίτηδες.

( χαμηλότερο κόστος παροχής υπηρεσιών )

Πάρτους τηλέφωνο και κανε φασαρία .

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα γυρνανε στο paypal οχι στην καρτα. Για να γυρισουν στη visa πρεπει να μενεις αμερικη. Μηπως εχεις καρτα συνδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο και σου τα εβαλαν στο λογαριασμο? Αυτο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα γυρνανε στο paypal οχι στην καρτα. Για να γυρισουν στη visa πρεπει να μενεις αμερικη.

Για δώστω μου αυτό κάπου γραμμένο ρε φίλε ..

Γιατί ο καθένας λέει ότι νομίζει από ότι κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

@dimitris_s

Μας έχεις κουράσει ... δεν λες τι ριμάδα κάρτα έχεις ?

Εαν δεν έχεις σκοπό να το αποκαλύψεις , τότε ότι και να λέμε είναι άσχετα ..

Και χάνουμε το χρόνο μας ...

Link to comment
Share on other sites

@dimitris_s

Μας έχεις κουράσει ... δεν λες τι ριμάδα κάρτα έχεις ?

Εαν δεν έχεις σκοπό να το αποκαλύψεις , τότε ότι και να λέμε είναι άσχετα ..

Και χάνουμε το χρόνο μας ...

Ποιό είναι το πρόβλημά σου ρε φίλος; Κρίση έπαθες; Τι out of the blue ήταν αυτό;

Άκους εκεί σε έχω κουράσει και χάνετε το χρόνο σας. Εγώ άνοιξα ένα topic για να ρωτήσω κάτι. Με βοηθήσατε, σας ευχαρίστησα για μένα το θέμα έληξε και όπως και να' χει τα λεφτά θα μου επιστραφούν αργά ή γρήγορα, απλά θα τα χώσω λίγο στη τράπεζά μου. Visa electron είναι η κάρτα μου, αλλά whatever.

Επίσης αυτό που δεν έχετε καταλάβει γιατί μάλλον δε διαβάζετε αυτά που γράφονται, είναι ότι ουδέποτε χρησιμοποίησα λογαριασμό paypal. Οπότε αφού δεν χρησιμοποίησα λογαριασμό paypal είναι σαν να μην έχω λογαριασμό paypal. Στη τελική δεν είπα ποτέ ότι έχω λογαριασμό paypal, οπότε σε ποιον μαμημένο λογαριασμό paypal θα γυρίσουν τα λεφτά; Ό, τι θέμε λέμε; Το paypal μπαίνει στην ιστορία επειδή το e-shop απ' το οποίο αγόρασα χρησιμοποιεί το paypal για να τους κανονίζει τα transaction.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη προσωπικά κατάλαβα ότι έχεις συνδέσει την debit card σου στο Paypal και το χρησιμοποίησες για να κάνεις την αγορά. Προσωπικά έτσι μετέφρασα το "συνεργάζεται με paypal για τις συναλλαγές". Ομολογώ ότι ακόμα δεν κατάλαβα τι σημαίνει χειρίζεται το paypal τις συναλλαγές του, αλλά οκ :p

Αλήθεια για ποιο e-shop μιλάμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη προσωπικά κατάλαβα ότι έχεις συνδέσει την debit card σου στο Paypal και το χρησιμοποίησες για να κάνεις την αγορά. Προσωπικά έτσι μετέφρασα το "συνεργάζεται με paypal για τις συναλλαγές". Ομολογώ ότι ακόμα δεν κατάλαβα τι σημαίνει χειρίζεται το paypal τις συναλλαγές του, αλλά οκ :p

Αλήθεια για ποιο e-shop μιλάμε; :)

Man, το παραπάνω post μου πήγαινε στον overvolt για το μπάσιμο άνευ λόγου που μου έκανε.

Για το chinavasion πρόκεται. Όταν πας να κάνεις order κάτι, και για παράδειγμα διαλέξεις πιστωτική/χρεωστική κάρτα, σε πετάει σε μια σελίδα του paypal (δε ζητάει account/login κτλ) όπου σε προτρέπει να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας για να κάνεις την παραγγελία. Κάνει το CHECKOUT δηλαδή.

Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν ακριβώς αυτό. To checkout. Έχεις ένα e-shop και αναθέτεις σε μια τρίτη εταιρεία checkout (π.χ 2checkout.com) να αναλάβει να φέρει εις πέρας το transaction μεταξύ πωλητή και πελάτη.

Το paypal σε αυτή τη περίπτωση έκανε το checkout και τίποτα περισσότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πληρωσει με paypal στο wiggle.co.uk και ζητησα refund, το οποιο φανηκε στο account μου στο paypal ως συναλλαγη και τα χρηματα γυρισαν ως πιστωτικο στην καρτα μου Ολυμπιακος citibank visa.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστω μου αυτό κάπου γραμμένο ρε φίλε ..

Γιατί ο καθένας λέει ότι νομίζει από ότι κατάλαβα .

Και γραμμενο και τυπωμενο να στο δωσω για να μη λεει ο καθενας ο,τι νομιζει οπως λες!

https://www.paypal.com/worldwide

Σε καθε χωρα διπλα λεει το νομιμο τροπο του να σηκωνεις λεφτα. Στην ελλαδα λεει μονο τοπικη ή αμερικανικη τραπεζα. Σε αλλες χωρες λεει δυνατοτητα να γινει καταθεση του ποσου του paypal σε χρεωστικη ή πιστωτικη, σε εμας οπως βλεπεις δεν εχει το σταυρο διπλα σε αυτες τις δυνατοτητες.

Για να κανεις withdraw δηλαδη καταθεση λεφτα που ειναι στο paypal στην Ελλαδα , θελεις IBAN Number κατι το οποιο δειχνει οτι σου βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο καταθεσεων και οχι σε πιστωτικη. Αν τωρα εχει συνδεσει καποιος την πιστωτικη του με το λογαριασμο καταθεσεων, εμμεσα θα περαστουν και εκει τα λεφτα αλλα αυτο δε σημαινει οτι υποστηριζει καταθεση σε πιστωτικη..

Link to comment
Share on other sites

δες και εδώ (http://www.thelab.gr/internet-and-networking/peri-ebay-kai-epistrofis-plirwmis-89081.html), είχα ενα παρόμοιο θεματάκι αυτές τις μέρες. μετά από τρεις εργάσιμες τα λεφτά μπήκαν απευθείας στην κάρτα (προπληρωμένη της Κύπρου)

Link to comment
Share on other sites

Και γραμμενο και τυπωμενο να στο δωσω για να μη λεει ο καθενας ο,τι νομιζει οπως λες!

https://www.paypal.com/worldwide

Σε καθε χωρα διπλα λεει το νομιμο τροπο του να σηκωνεις λεφτα. Στην ελλαδα λεει μονο τοπικη ή αμερικανικη τραπεζα. Σε αλλες χωρες λεει δυνατοτητα να γινει καταθεση του ποσου του paypal σε χρεωστικη ή πιστωτικη, σε εμας οπως βλεπεις δεν εχει το σταυρο διπλα σε αυτες τις δυνατοτητες.

Για να κανεις withdraw δηλαδη καταθεση λεφτα που ειναι στο paypal στην Ελλαδα , θελεις IBAN Number κατι το οποιο δειχνει οτι σου βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο καταθεσεων και οχι σε πιστωτικη. Αν τωρα εχει συνδεσει καποιος την πιστωτικη του με το λογαριασμο καταθεσεων, εμμεσα θα περαστουν και εκει τα λεφτα αλλα αυτο δε σημαινει οτι υποστηριζει καταθεση σε πιστωτικη..

Ξερετε τι λενε για την ημιμαθεια φανταζομαι...

Αυτο που λες ισχυει οταν θελεις να "σηκωσεις" χρηματα που υπαρχουν στον paypal λογαριασμο σου! Οταν γινεται REFUND για πληρωμη που πραγματοποιησες μεσω paypal χρησιμοποιωντας καποια ΚΑΡΤΑ (δηλ. δεν ειχες χρηματα στο paypal και εβαλες οπως λεει ο φιλος στοιχεια της καρτας κλπ κλπ) τοτε τα χρηματα γυριζουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην ΚΑΡΤΑ!

Απο τη στιγμη που ο φιλος ειδε το email που επιβεβαιωνε την επιστροφη, σας διαβεβαιωνω οτι η επιστροφη ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ! Το ποτε θα εμφανιστει στον τραπεζικο του λογαριασμο ειναι αλλο θεμα (ειδα οτι τα ειδες τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.