Jump to content



On-line κατάλογος Πλαισίου


neuromancer

Recommended Posts

Κοιτούσα εχτες το βράδυ hardware στο site του Πλαισίου για ένα μηχάνημα που μου ζητήθηκε και διαπίστωσα μεγάλη κατάντια (για να μην πώ τίποτε χειρότερο). Είδα μνήμες, μητρικές, τροφοδοτικά, κτλ. Ειδικά σε αυτά τα τρια, πολλά προϊόντα του καταλόγου ήταν διαθέσιμα στο stock house, άλλα ήταν διαθέσιμα σε συγκεκριμένο κατάστημα και άλλα (τα περισσότερα) αναμένονταν σύντομα ή ήταν διαθέσιμα υπό παραγελία. Α! και για να δικαιολογηθεί η έννοια του on-line καταστήματος, είχε και μερικά ετοιμοπαράδοτα, συνήθως αυτά που ονομάζουμε "πρώτο ράφι" και που κοστίζουν αρκετά. Για να μην τα πολυλογώ, αν καιγόσουν για αγορά, έπρεπε να τα σκάσεις κανονικά. Σημάδια των καιρών φαντάζομαι.... κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, το site του Πλαισίου δεν ξέρω αν μπορεί να πέσει πιο χαμηλά...

Είναι επιεικώς απαράδεκτο. Ελάχιστα πράγματα έχει να αγοράσεις online.

Σε μητρικές 1156 που κοίταζα τις προάλλες είχε 3-4 μοντέλα συνολικά για online αγορά (και φυσικά πανάκριβα).

Τόσα χρόνια χάνουμε το χρόνο μας που προσπαθούμε να κάνουμε σχόλια για το site και το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μητρικές 1156 που κοίταζα τις προάλλες είχε 3-4 μοντέλα συνολικά για online αγορά (και φυσικά πανάκριβα).

ΑΚΡΙΒΩΣ, στις μητρικές 1156 είναι τελείως για γέλια (ή για κλάματα...). Μόνο stock (επιστροφές???) και εκθεσιακά κομμάτια. Αντέ και καμμιά ASUS στα 250 για νά'χουμε να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον, απλα δεν κοιταω στο site του πλαισιου. Τα περισσοτερα προιοντα υπαρχουν ειτε σε συγκεκριμενα καταστηματα (δηλαδη δεν υπαρχουν) ειτε στο stock (μαλλον πρεπει να πω το ιδιο) ειτε θελουν παραγγελια. Βαρεθηκα να κανω safari στις 10 σελιδες ανα κατηγορια για να βρω τα 10 προιοντα που υπαρχουν διαθεσιμα. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες... Εχω αρχισει να προτιμω καταστηματα οπως το Msystems... που το site παιζει μια χαρα, και εχουν και ενα σοβαρο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το θέμα έχει υπερ-εξαντληθεί και δεν χρειάζεται άλλο ένα thread. με τα ίδια πράγματα...

Ελπίζουμε κάποια στιγμή οι παλιές δόξες να επανέλθουν και μέχρι τότε υπάρχουν και άλλα μαγαζιά που καλύπτουν πλήρως το κενό (και από Ελλάδα και εξωτερικό)...

Γενικά η ελληνική αγορά λόγο του ΦΠΑ και του υψηλού κόστους μεταφοράς δεν είναι συμφέρουσα για αγορές, αλλά και αυτό το θέμα έχει εξαντληθεί, οπότε κύριοι υπομονή και πάμε γι' άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον, απλα δεν κοιταω στο site του πλαισιου. Τα περισσοτερα προιοντα υπαρχουν ειτε σε συγκεκριμενα καταστηματα (δηλαδη δεν υπαρχουν) ειτε στο stock (μαλλον πρεπει να πω το ιδιο) ειτε θελουν παραγγελια. Βαρεθηκα να κανω safari στις 10 σελιδες ανα κατηγορια για να βρω τα 10 προιοντα που υπαρχουν διαθεσιμα. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες... Εχω αρχισει να προτιμω καταστηματα οπως το Msystems... που το site παιζει μια χαρα, και εχουν και ενα σοβαρο μαγαζι

σοβαρο δεν θα το ελεγα. απλα παιζει.

γιατι οταν ξεστοκαρει εκτυπωτες και ποντικια με τη μορφη δωρου αυξανοντας την τιμη του προιοντος που δινονται μαζι ως δωρο, δεν το βλεπω και πολυ σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμότητα υπάρχει και στα (κανονικά) προϊόντα του Πλαισίου, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι το Πλαίσιο δεν έχει ποικιλία και έχει χαλάσει και τον τιμοκατάλογό του (παλιά ήταν το φτηνότερο, τελεία και παύλα, πλέον ούτε για αστείο) οπότε έχει επιστρατεύσει όλα τα bulk/μεταχειρισμένα/εικονικά/κραχτοειδή προϊόντα για να κρύψει αυτές τις αδυναμίες του.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε τις προάλλες... γενικά ψωνίζω απ' έξω, από Ελλάδα πλέον σπάνια, γιατί αρνούμαι μεν να πληρώνω 23% φπα και από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω νταβατζιλίκια... τέλος πάντων βλέπω αυτό και λέω αφού ούτως ή άλλως είχα σκοπό να κάνω το home studio, ήταν και η κάρτα που ήθελα, λέω είναι καλή τιμή για Ελλάδα, άντε να την πάρω από το πλαίσιο (έχω και σχεδών 1.5 - 2 χρόνια να πάρω κάτι από εκεί)...

Επειδή, έχω ξεχάσει πλέον πως είναι τα μαγαζιά, κάνω την παραγγελία online για να μου την φέρουν... φυσικά αφού περνάει μισή ώρα μου έρχεται το γνωστό PEOG (plaisio e-mail of grounding) και με γειώνει... φυσικά γέλασα, γιατί πάντα στις τελευταίες παραγγελίες που είχα κάνει και τότε έπαιρνα αυτό το mail... δεν βαριέσαι λέω θα δω τι τρέχει... λόγο δουλειάς δεν μπόρεσα να πάρω τηλ, αλλά με πήραν αυτοί, όμως δεν μπόρεσα να το σηκώσω... τέλος πάντων το βράδυ μετά την δουλειά, τους τηλεφωνώ... το παιδί που μιλήσαμε φυσικά ευγενέστατο με πλήρη αντίληψη της κατάστασης και σιωπηλά συγκαταβατικός κατά την διάρκεια της κουβέντας μας...

- Δεν υπάρχει διαθέσιμη, αλλά θα έρθει σε 15 μέρες, αν την προπαραγγείλω...

(οκ, ούτως ή άλλως το λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη και μόνο με προπαραγγελία)

του λέω ας είναι, δεν χάλασε ο κόσμος να περιμένω 15 μέρες...

- Πρέπει να περάσετε από ένα κατάστημα να δώσετε το 30% προκαταβολή...

Εκεί τελείωσε και η κουβέντα για τους εξής τρεις λόγους, τους οποίους και τους εξήγησα...

1. Μου μεταπουλάνε ένα προϊόν, το οποίο βρίσκω από μόνος μου φθηνότερα στο εξωτερικό και μπορεί να το πάρουμε και από το ίδιο μέρος... (παρόλ' αυτά έχω πει δεν πειράζει ας πάρω και κάτι από εδώ)

2. Αν χαλάσει, δεν μπορούν να μου παρέχουν εγγύηση ή ανταλλακτικό, οπότε είτε το πάρω από εδώ είτε απ' έξω είναι το ένα και το αυτό...

3. Μου ζητάνε να κάνω κάτι, το οποίο εξ' αρχής θέλω να αποφύγω, δηλαδή να περάσω από ένα κατάστημα αντί να το κάνω online...

Δυστυχώς όμως τα είπα σε ένα παιδί, το οποίο απλά θα κούναγε το κεφάλι στην άλλη γραμμή του τηλεφώνου σκεπτόμενος "τι να σου πω τώρα, δίκιο έχεις"... να είναι καλά τα παιδιά, δεν κατηγορώ αυτά για τα λάθη άλλων... αλλά όμως, η συγκεκριμένη περίπτωση, για μένα είναι ενδεικτικό της λάθος στρατηγικής...

Έχω χάσει την εκτίμηση μου για την ελληνική αγορά, αλλά δεν αγχώνομαι γιατί το internet, to paypal και οι διατραπεζικές μεταφορές, μου έχουν λύσει τα χέρια... εξωτερικό και βλέπουμε στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

ηταν ο γεραρδος στο πλαισιο αργυρουπολης κατα τις 6 το απογευμα που ειμουνα στην αναβαθμιση και ηταν πελατες δυσαρεστημενοι μπροστα του για λαθη με on line παραγγελιες τους.οι υπαλληλοι εξυπηρετικοτατοι και με υπομονη προσπαθουσαν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα.ο boss την εκανε με ελαφρα:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο γνωμη δικια μου τι αλλο να πω πιστευω πως τα εχετε καλυψει ολα.Τωρα τελευται το πλαισιο αρχισε και παει κατα διαολου (δηλαδη δεν μπορω να το πω πιο ευγενικα πραγματικα δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ελεος πια)οπως λετε ποικιλια προιοντων δεν εχει και βαζει και τσουχτερες τιμες σε προιοντα που ειναι ετοιμα για παραγγελια (ιντερνετ,τηλεφ) :shout::hang3:

Τι να πω εγω μπορω να προτεινω για θεσσαλονικη (visionstudio.gr)δεν ξερω κανενα αλλο τοσο αξιοπιστο και πιο φθηνο στα περισσοτερα προιοντα)

αμα εχετε κατι αλλο να προτεινεται ελευθερα

φιλικα παντα σταθης :lock:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς... στην δουλειά το έχουμε κάνει αρκετές φορές και για υπηρεσίες και για υλικά...

Και παίρνεις τιμολόγιο από κατάστημα εξωτερικού που το δέχεται η εδώ εφορία? Από χώρα της ΕΕ φαντάζομαι, σωστά? Για δώσε κανένα τέτοιο shop να δω τη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγω μπορω να προτεινω για θεσσαλονικη (visionstudio.gr)δεν ξερω κανενα αλλο τοσο αξιοπιστο και πιο φθηνο στα περισσοτερα προιοντα) αμα εχετε κατι αλλο να προτεινεται ελευθερα

φιλικα παντα σταθης :lock:

Δεν το ήξερα το μαγαζί. Thanks. Από μια γρήγορη που έριξα σε μητρικές π.χ. έχει 7 σελίδες των 50 = 350 μητρικές αλλά σε κάθε σελίδα 2-3 είναι next day delivery. Στις περισσότερες λέει 3-7 μέρες (ή και 10 σε μερικές), αν είναι 3-4 καλώς αλλά αν είναι 6-7 αρχίζει και γίνεται σπαστικό. Από τιμές καλός φαίνεται. Το site του βέβαια είναι ξεπερασμένο.

Link to comment
Share on other sites

με την διαθεσιμοτητα εχει ενα μικροπροβλημα (δηλαδη θελει μερικες φορες καμια εβδομαδα για να σου ερθει αλλα απο εκει και περα ολα καλα εχω παρει αρκετα πραγματα αν οχι ολα απο εκει, ε και μερικα απο το e-shop)καλα το site ειναι λιγο ξεπερασμενο αλλα και τη μας ενοχλει αμα ειναι σωστο μαγαζι και λειτουργικο οκ :D:magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.