Jump to content



Ώρα λοιπόν για νέο laptop...


Kostas T

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως λέει και ο τίτλος ήρθε η ώρα για νέο laptop, αφού το παλιό παρέδωσε πνεύμα.

Θα το έχω κάτι σαν desktop replacement οπότε θα με ενδιέφερε σε 17'' (χωρίς να αποκλείω και τις 15'') .

Θέλω ένα καλό μηχάνημα γιατί δεν έχω σκοπό να αγοράσω laptop τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια (η επόμενη αγορά θα είναι desktop)

Βάζω ταβάνι τα 900ε μιας και πιστεύω πως είναι αρκετά για ένα laptop (μπορεί και πολλά), εκτός κάποιας ιδιαίτερης περίπτωσης που μπορει να αναίβω λίγο ακόμη.

Χρήση: ιντερνετ, ταινίες (σύνδεση με tv full hd), photoshop, ίσως κάποιο πρόγραμμα μηχανοργάνωσης και gamming (στα όρια του δυνατού πάντα, αφού μιλάμε για laptop δεν έχω πολλές απαιτήσεις).

μου γυάλισε λοιπόν αυτός αλλά δυστυχώς είναι 15'' : LENOVO IDEAPAD Y560 - - E-SHOP.GR

Μου άρεσε η vga του, ο επεξεργαστής του καθώς και η μάρκα του (έχω ακούσει τα καλύτερα).

περιμένω γνώμες για το συγκεκριμένω και προτάσεις για άλλα μοντέλα (αποκλείω γενικά την acer σαν μάρκα).

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη!! Λιγο η αναλυση μας τα χαλαει, εννοω το λαπτοπ ειναι πολυ δυνατο αλλα με μονιτορ 1366x768 ειναι λιγο οριακο.. Ωραια θα ηταν αν ειχε 1600x900

Δεν μπορουμε να τα χουμε ολα φυσικα! Αυτο που αναρωτιεμαι εδω και καιρο γιατι ψαχνω και γω για λαπτοπ ειναι αν υπαρχουν λαπτοπ με αναλυση μεγαλυτερη της 1366x768 στις 15 ιντσες.. Γιατι εχω δει τα περισσοτερα ειναι στις 17 ιντσες με μεγαλυτερη αναλυση

Και φυσικα σε τετοια λεφτα δηλαδη μεχρι 900 ευρω και αν γινεται και πιο κατω.. Α και να μην ειναι με ιντελ καρτα γραφικων, να την παλευουν λιγο

Συγκεκριμενα το μονο που ειναι μεσα σε αυτα τα standards και ειναι η καλυτερη επιλογη για μεχρι 800 ευρω ειναι το παρακατω

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200008375

FUJITSU LIFEBOOK NH570-F1

18.4'' HD+ TFT glossy (1680 x 945 pixels).

Επεξεργαστής Intel Core i3-330M (2.13 GHz) με 3MB L2 cache.

Μνήμη 4096MB (2 x 2048MB) DDR3 στα 1066MHz.

Κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce GT 330M με 1GB αυτόνομης μνήμης. (HDMI)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναρωτιεμαι εδω και καιρο γιατι ψαχνω και γω για λαπτοπ ειναι αν υπαρχουν λαπτοπ με αναλυση μεγαλυτερη της 1366x768 στις 15 ιντσες.. Γιατι εχω δει τα περισσοτερα ειναι στις 17 ιντσες με μεγαλυτερη αναλυση

Και φυσικα σε τετοια λεφτα δηλαδη μεχρι 900 ευρω και αν γινεται και πιο κατω.. Α και να μην ειναι με ιντελ καρτα γραφικων, να την παλευουν λιγο

Συγνώμη για το off topic, αλλά τα χαρακτηριστικά που λες τα έχει το Dell XPS 15:

Chipset

Intel HM57

Graphics

NVIDIA GeForce GT 420M with 1GB graphics memory (standard)

NVIDIA GeForce GT 435M with 2GB graphics memory

Displays

15.6 HD WLED TL (1366x768) 720p standard

15.6 FHD B+RGLED TL (1920x1080) 1080p

Η τιμή του βασικού μοντέλου ξεκινάει από τα €649 αλλά με αυτή την οθόνη ξεφεύγει λίγο από τα 900 που αναφέρεις.

[/Off topic]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά αποφάσισα να ανεβάσω λίγο το budjet και μετά από αρκετό ψαχτήρι παρήγγειλα αυτό :

Φορητοί υπολογιστές HP Pavilion dv7-5000 Entertainment series προδιαγραφές - HP Για οικιακή χρήση προϊόντα

Πολύ δυνατό μηχάνημα και σε καλλή τιμή κατά τη γνώμη μου. Ίσως να έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία του αλλά θα δείξει η αυτοψία.

Το lenovo αρκετά καλό αλλά ήθελα μεγαλήτερη οθόνη αφού προορίζεται για desktop replacement.

Το fujitsu δεν μου άρεσε. Τεράστιο (18,4"!!!) και η vga του οχι τόσο καλή όσο του lenovo

Mobile Graphics Cards - Benchmark List - Notebookcheck.net Tech

Τα dell ήταν τα πρώτα που κοίταξα αλλά το xps 16 που μου άρεσε δεν το είχε και το περίμενουν τέλη Ιανουαρίου.

Άρα το hp μου φάνηκε η πιο κατάλληλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι κοιτάς και για 17". Το Inspiron 17R ξεκινά από τα €879 και έρχεται στη minimum σύνθεση με:

Intel Core i5-460M

Windows 7 Home Premium 64bit

17.3" WLED HD+ (1600 x 900) with TrueLife™

1GB ATI Mobility Radeon™ HD 5470

4096MB DDR3 SDRAM

500GB Serial ATA Hard Drive

8x DVD +/- RW Drive

1 year coverage

McAfee SecurityCenter 15 Month Subscription

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1-2 εβδομάδες πήρα αυτό... έχει πάρα πολύ καλή οθόνη με την ιδανική κατ' εμέ ανάλυση 1600x900 και κυρίως είναι anti-glare, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε εξωτερικό χώρο, χωρίς να βλέπεις μέσα στην οθόνη σου την φάτσα σου και ότι άλλο βρίσκεται πίσω σου... όσο ωραίοι και να είμαστε, είναι κουραστικό να βλέπουμε τον εαυτό μας μέσα στην οθόνη συνέχεια...

έχει τα 7άρια τα professional και από άποψη ταχύτητας, παρόλο που ακόμα δεν του έχω βάλει ssd είναι γρήγορο και δεν έχω νιώσει ζόρισμα... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όταν βγουν οι νέοι ssd και πέσουν οι τιμές, δεν θα του βάλω έναν 120άρι intel, οπότε θα είναι desktop...

Επίσης η αυτονομία του, τώρα που είναι καινούργιο, με το wi-fi ενεργοποιημένο είναι πάνω από 3 ώρες και γενικά είναι ελαφρύ (πολύ ελαφρύτερο από το προηγούμενο toshiba με 15" που είχα ένα Α100-κάτι)...

Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα led-άκια του, είναι έντονα και σε πολύ σκοτεινό χώρο μπορεί να σε ενοχλήσουν, αλλά διορθώνεται με πατέντα...

Πάντως ότι και να πάρεις,

  • πάρε κάτι με i5, μόνο, μην κοιτάς τίποτα άλλο...
  • στις 15" η ιδανική ανάλυση είναι η 1600x900
  • προτίμησε anti-glare αντί glossy οθόνη
  • να έχει σίγουρα πάνω από 3 usb
  • να είναι αθόρυβο (αυτό μπορείς να το δεις μόνο από reviews στο internet)
  • να έχει full πληκτρολόγιο και όχι numpad με Fn (function key) πχ
  • να έχει καλό power management (συνδυασμός acpi και software του κατασκευαστή), ώστε να ρυθμίζει μόνο του το hardware όπως φωτεινότητα οθόνης, ταχύτητα επεξεργαστή κτλ...

Αυτές ήταν βασικά οι δικές μου ανάγκες, γι' αυτό κατέληξα και στο δικό μου...

Δεν παίζω παιχνίδια στο laptop, αλλά απ' ότι είδα παίζει τα μη απαιτητικά...

Επίσης ένα εξονυχιστικό review θα δεις εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εργαλειο!! Ετσι 1600x900 ειναι ιδανικη αναλυση!!! Ωραια τιμη και χαρακτηριστικα :)

Ειδα η HP του εξωτερικου στην ιστοσελιδα της τα δινει αυτα πιο φτηνα και ειναι και σε δολλαρια οποτε παει ακομα πιο κατω!! Αλλα με εγγυηση δεν ξερω τι παιζει, μαλλον απευθειας απο κει ε? Εδω δεν θα τα δεχονται

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη εγγύησης η dell και η hp, είναι ότι καλύτερο, γιατί θα την τηρήσουν... τώρα αν το πάρεις απ' έξω, δεν γνωρίζω αν η ελληνική hp έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την εγγύηση, αυτό θέλει ψάξιμο κατά πόσον αν συμβαίνει είναι νόμιμο και αν μπορείς στην τελική να βγάλεις άκρη...

Τώρα για την τιμή, η Ελλάδα είναι ως γνωστών το τρίγωνο των βερμούδων της οικονομίας... μπαίνουν 100$ από την μια και από την άλλη βγαίνουν μεταλλαγμένα σε 100+€ συν 23% φπα, στην καλύτερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω για τα περι εγγυησης και εξωτερικου για την HP και την DELL μιας και με την ισοτιμια που υπαρχει ειναι αισθητη διαφορα!! Συν οτι ετσι και αλλιως τα εχουν λιγο πιο κατω, κανουν εκπτωσεις κλπ (τα μεταφορικα δεν με πολυκοφτουν λογω συγγενη που πηγαινοερχεται)

Μολις εχω καποιο info θα ποσταρω :magic:

Εδω στην Ελλαδα παντως εχουν βγαλει και ξεπουλανε για εκπτωσεις ολη τη σαβουρα με 1366x768 intel 4500HD ή ATI5470 στην καλυτερη :sick:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο που επέλεξα (hp dv7-5000) πια είναι η γνώμη σου...; Όπως είπα και πριν το θέλω για desktop replacement (όσο φυσικά αυτό είναι εφικτό). Οπότε είμαι διατεθημένος να θυσιασω την φορητότητα προκειμένου να έχω πιο υψηλές επιδόσεις. Η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι από τους τύπους που είναι με ένα laptop στο χέρι. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να το μεταφέρω από το σπίτι στη δουλειά και σε κανένα ταξίδι εννίοτε.

Επίσης χάρηκα που είπες οτι το serxice της hp είναι καλό :clap: γιατί είχα κάποιους ενδοιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το hp dv7-5000, φαίνεται να είναι ένα θηρίο... λογικά θα είναι θορυβώδες και βαρύ, αλλά αν αυτό δεν σε πειράζει και τα χαρακτηριστικά του σ' αρέσουν, τότε απλά κάνε ένα googling να βρεις τυχών προβλήματα που υπάρχουν από χρήστες σε φόρουμ του εξωτερικού... αν δεν έχει και προβλήματα, παρ'το...

Link to comment
Share on other sites

H Dell (100%) και η ΗΡ (99%, citation needed :p) στους φορητούς (που θεωρούν αυτονόητο ότι ταξιδεύουν εκτός συνόρων) παρέχουν international support. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, τουλάχιστον για Dell ο κανόνας λέει "κοιτάς σε ποια χώρα είσαι, παίρνεις το τοπικό τηλέφωνο του support από το site της και έχεις υποστήριξη".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν "τους χαλάει την πιάτσα"...?

Επίσης μια άλλη ερώτηξις για dell και μιας και σε βρήκα εύκαιρο... έβλεπα για κάτι blade server τσι dell, στο ελληνικό σάιτ και είχαν την τιμή η οποία ήταν λουκούμι και όταν πήγαινες να κάνεις την παραγγελιά, σου πρόσθετε και κάτι 150+άρες μεταφορικά, που το έκανε κανονική τιμή... δεν υποτίθεται ότι πρέπει η τιμολόγηση να είναι ενιαία...?

Link to comment
Share on other sites

Dell Inspiron 15R 15R-4742 - Laptop - Pentium Dual Core P6100 2.0 GHz - 15.6" LED - Μαύρο | Multirama

Μολις ειδα αυτο σε newsletter!! 600 ευρω με 750 γιγα δισκο, 4 γιγα DDR3 και 5650 καρτα!!

Αν ειχε και λιγο καλυτερη αναλυση η οθονη θα ηταν killer προσφορα!! Ας ηταν με 2 γιγα ραμ και 250 δισκο δεν μας πειραζε :p τεσπα το ποσταρα γιατι το θεωρω καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.