Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

ειανι root η συσκευη σου [MENTION=1891]Τζώρτζης[/MENTION] ;

για την ιστορια , δεν εγινε τπτ εν τελει , σκοτωθηκαμε και καταληξαμε οτι πρεπει να εχει επισημη απαντηση απο samsung οτι ειναι οντως συμβατο για να πραξει αναλογα ο τεχνικος

(μη μπω σε λεπτομεριες , ειμαι αρκετα ταλαιπωρημενος)

Ναι είναι rooted. Όταν ηρεμήσεις πες μας τι έγινε, ανυπομονώ να μάθω.

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει και εγω να την κανω root την συσκευη αλλα ετσι δε χανω την εγγυηση ;

επισης υπαρχει τροπος να την ξαναγυρισω στην αρχικη κατασταση ;

με αυτα δε θελω να μπλεξω γιατι ειχα την αισθηση με αυτα τα προγραμματα (πρωτου μπω στον γολγοθα αυτον) οτι θα εφτιαχνε.

αλλα το πισμα μου λεει οτι ΑΠΑΙΤΩ να δουλευει ΧΩΡΙΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ

και μη μου πειτε οτι προτεινεται επισημα απο την εταιρια το rooting!

η ιστορια επιγραμματικα

μπαινω (12:10) το δινω...τους εξηγω το προβλημα , μου δινουν παρασταστικο (προτιμησα την εταιρια αυτη (ακομα δε θελω να αναφερω ονομα) σαν εξουσιοδοτημενο service που με παρεπεμψε η ΙΔΙΑ η samsung

σε 20λεπτα μου λενε θα εχω απαντηση για το αν θα ειναι ετοιμο σε μια ωρα (φαση self service)

παω για λιγο ποδηλατο (μιας και ειχα παει με το ποδηλατο) γυρναω 12:50 και τους ρωταω αν εχουμε νεο (υποτιθεται θα με παιρναν στο 20λεπτο τηλεφωνο)

περιμενω ως 13:30 που το παραλαμβανω και μου λενε ΕΤΟΙΜΟ!

ολε επιτελους το μαρτυριο τελειωσε

μου αλλαξαν και οθονη γτ αντιμετωπιζε κ ενα προβληματακι και λεω κομπλε.

πρωτου φυγω τους λεω θα το δοκιμασω μπροστα σας να δω αν δουλευει

εννοειται ΚΑΜΜΙΑ διαφορα απο πριν.(μονο η οθονη).

αρχιζουν και το ψαχνουν και οι ιδιοι.ο αλλος να απορει αν υπαρχει οντως δυνατοτητα συνδεσης usb σε ταμπλετ.(ελεος ρε παιδια αν δε ξερετε μη τα λετε ετσι χυμα και πετατε βομβες)

εγω ψυχραιμος κανενα προβλημα.προσπαθουσα να παω με τα νερα τους.

ηθελα να ξερα τι εφτιαξε ο τεχνικος ; θετηκε σαν ερωτημα χωρις απαντηση βεβαια :hehe:

τα ξαναπαει μεσα.

το ξαναφερνει μετα απο 20λεπτα.

ετοιμο στον τεχνικο δουλεψε! απλως πρεπει να κατεβασετε εφαρμογη για file manager (βαζω τα γελια απο μεσα μ αλλα λεω οκ...αυτα μου λενε αυτα κανω)

κατεβαζω τσακ μπαμ δυο εφαρμογες.τους το δινω και τους λεω οριστε κατεβασα.καντε το να δουλεψει τωρα.

βλεπαν το ταμπλετ σα να ηταν κατι πρωτογνωρο.Ενθουσιαστηκαν με τις καμπυλωτες γωνιες του samsung! τι να πω...

ακομα προσπαθω να κρατηθω ψυχραιμος.

απο τις 11 ελειπα σπιτι..

ξανα λοιπον παλι μεσα..να τριτωσει το κακο.

αφου μετα απο 25ΛΕΠΤΑ ερχεται ο μεσαζοντας της υποδοχης που αναρωτιοταν αν δεχεται usb αυτο το τετραγωνο πραγμα που κουνας με το δαχτυλο σου περα δωθε και χαιρεσαι

και μου ξεφουρνιζει οτι μπορει να ειναι ασυμβατο.

εκει τοτε ξεκιναει επισοδειο καταστροφης της σμυρνης #2

μιλαω τηλεφωνικως με τον τεχνικο απο το τηλεφωνο υποδοχης κοντα στο 15-20λεπτο..

περιττο να σας πω οτι ο ΜΟΝΟΣ που ακουγομουν στην εταιρια ολη ημουν εγω.

μαλλον θα με ακουγε στερεοφωνικα ο τυπος απο μεσα.

το τι ελεγα δε μεταφερονται δεν ειναι αυτη η ουσια.

η ουσια ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να μαθει αν οντως ειναι συμβατο και αναλογα θα πραξει.

ρητορικες ερωτησεις του στυλ τι κανατε τοσες ωρες τι φτιαξατε , τι γινεται πως σας λενε τι φαγατε σημερα , τι κανατε χθες βραδυ , τι εσωρουχο φορατε και οτι μπορειτε να φανταστειτε , υπωθηκαν.

ημουν πραγματικα θυμομενος , κρατησα την ψυχραιμια μου και δεν εβρισα για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο.απλως φαγαν χοντρο κραξιμο.

Ιδιαζουσα περιπτωση ειμαι εγω και το ταμπλετ ; να το δεχτω.

γιαυτο λοιπον εφοσων πεσαμε σε ιδιαζουσα περιπτωση περιμενω απο δευτερα για επισημη απαντηση απο samsung

αν παρουν εντολες οτι ειναι συμβατο θα προχωρησει σε επισκευη (τι επισκευη θα κανει που ΔΕΝ μπορουσε να την κανει τωρα ΔΕΝ το γνωριζω..........)

αν κριθει ΑΣΥΜΒΑΤΟ , τοτε θα αιτηθει ο τεχνικος πιστωση απο το πλαισιο που εχει αγοραστει.

υπαρχει και ενα τριτο σα καχυποπτος που ειμαι

να μου πουν οτι ειναι ασυμβατο το προιον και δε μπορουμε να κανουμε τπτ.

Το ονομα του υπαλληλου απο την samsung hellas το εχω ομως.

με καλυπτει ; @@. αντε απεδειξε οτι σου ειπε αυτος οτι ειναι συμβατο.

θα τον ξαναπαρω και θα τους πω ΠΡΩΤΟΥ ξεκινησει η συνομιλια μας οτι καταγραφεται να εχω αποδειξεις..

Υ.Γ απο την εταιρια εφυγα ~15:30

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Το root-ινγκ είναι εύκολη διαδικασία πλήρως αναστρέψιμη (όταν η συσκευή είναι λειτουργικη).

Εφόσον δίνεται ως original αξεσουάρ πρέπει να δουλεύει out of the box.

Με το usb debugging active δοκίμασες σωστά (ίσως και με μια επανεκκίνηση πριν βάλεις τον ανταπτορα);

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικα: φλασαρεις CWM για το tablet σου.

Περνας το zip του root και το φλασαρεις μεσω CWM. Τελος. Ισως υπαρχει και μεσω store καποια app για ευκολια.

Αν θες να βρω τα αρχεια για τη συσκευη σου πες μου.

Fingertyped on Samsung galaxy tab 10.1" 32GB WiFi

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα το παρατηρησα...ολες οι εφαρμογες στο Transformer TF101 με ICS μπαινουν στη μνημη του tablet και οχι στην SD . Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να τις μετακινησω στην SD !!! δεν υπαρχει η σχετικη επιλογη !! WTF ?

Link to comment
Share on other sites

με αυτο οχι...

ειδα οτι με δικο του τροπο (απο τις ρυθμισεις εφαρμογες) δε μπορει να το κανει..(δεν υπαρχει επιλογη) και απο το android assistant (αλλα αυτο σε πεταει στο παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετή αναμονή έφτασε το μπουκάλι που πέταξε ο κινέζος στον ωκεανό με το Ainol NOVO Aurora IPS HD screen ICS 4.0 16GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p + Free Hdmi Cable

Πολύ καλή LG IPS οθόνη και τα καλύτερα $140 που ξόδεψα για gadget. Δεν είναι το καινούργιο διπύρηνο αλλά το θέλω κυρίως για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή αναμονή έφτασε το μπουκάλι που πέταξε ο κινέζος στον ωκεανό με το Ainol NOVO Aurora IPS HD screen ICS 4.0 16GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p + Free Hdmi Cable

Πολύ καλή LG IPS οθόνη και τα καλύτερα $140 που ξόδεψα για gadget. Δεν είναι το καινούργιο διπύρηνο αλλά το θέλω κυρίως για διάβασμα.

ποσο καιρο εκανε να σου ερθει??? Το δοκιμασες αν ειναι smooth οι εναλλαγες στις σελιδες του και στο browsing??

Link to comment
Share on other sites

Αγορά στις 13 Ιουνίου, από Κίνα έφυγε στις 25, ΙΕ μπήκε στις 27 και παραλαβή 2/7 χθες. Πήρα την πιο φτηνή επιλογή με china registered email (14-21 εργάσιμες) οπότε ήταν μέσα.

Οι εναλλαγές είναι ομαλές όσο δοκίμασα τη stock rom για κανα 30λεπτο, είναι λίγο καλύτερο με την custom ConRom v6 που τρέχει τώρα. Γενικά δεν έχω παράπονο, για pdf, ταινίες, σερφάρισμα είναι αστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με το nexus θα πέσουν οι τιμές στις κινεζιές τύπου aurora, αν περιμένεις λίγο στα ίδια λεφτά θα παίρνεις το aurora II που είναι το ίδιο αλλά με διπύρηνο AMLogic αντι του A10 Allwinner cpu. Προσωπικά με τον Α10 είμαι καλυμμένος σε ό,τι κάνω, λίγο Angry Birds έπαιξα άνετα και μέχρι 1080p δοκίμασα χωρίς σπασίματα., απλά βλέπω σε benchmarks ο AMLogic είναι 100% πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω, θα έριχνα μια ματιά εδώ για τυχόν προβλήματα. Οι χρήστες του ΙΙ λένε για υπερθέρμανση, πρόβλήματα με το ασύρματο και διάφορα bugs, λογικό αν σκεφτείς οτι μόλις βγήκε το ΙΙ και ακόμα βελτιώνουν το firmware. To προηγούμενο με τον Α10 κυκλοφορεί 7 μήνες τώρα, αρκετός χρόνος να λύσουν προβλήματα. Πχ. διάβαζα για διάφορα νούμερα όταν το πρωτοπήραν κάποιοι τον Ιανουάριο. Αυτό που μου ήρθε με stock ICS 4.0.3 ήταν μια χαρά, απλά ξεφορτώθηκα τη stock λόγω κινέζικων pre-installed apps, δεν είχε google play και γενικότερα ήθελα μια 'καθαρή' rom χωρίς πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.