Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Και που είναι το πρόβλημα να περάσεις την international;

Κάνε nandroid backup μέσω CWM αυτής που τρέχεις, αποθήκευσέ τη στον υπολογιστή σου και πέρασε την 4,1.

Κάποιο λινκ με οδηγίες υπάρχει ; :p

Επίσης με αυτό τον τρόπο χάνω ό,τι εφαρμογές και ρυθμίσεις έχω ή όχι ;

nope. Τσεκάρει χώρα συσκευής.

Παλιότερα δεν υπήρχε κάποιος τρόπος να το ξεγελάσουμε αυτό ; Τότε που κάποιες εφαρμογές στο μαρκετ δεν ήταν διαθέσιμες σε όλες τις χώρες ή κάτι τέτοιο ;

Στις ρυθμίσεις έχει μια επιλογή που λέει "Να επιτρέπονται πλαστές τοποθεσίες". Μπορώ να την τσεκάρω, αλλά μετά τι ;

Link to comment
Share on other sites

nandroid backup διατηρείς τη συσκευή σου σε ακριβές αντίγραφο ως έχει.

Με το titanium backup αποuηκεύεις εφαρμογές και ρυθμίσεις που έχεις στη συσκευή σου και μπορείς επιλεκτικά να επαναφέρεις έπειτα από το update.

Αλλά δε ξέρω αν έχεις ασυμβατότητες με τη 4,1 οπότε και θεωρώ φρονιμότερο να στήσεις πάλι από την αρχή τη συσκευή με τις προτιμήσεις σου.

Ακριβής οδηγός δε ξέρω αν υπάρχει στο xda πολύ πιθανόν να βρεις τη λύση.

Πάντως σίγουρα μπορείς να περάσεις international rom.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 270€ που ζητάει το nexus 7 είναι αδύνατο να τα δώσω, προσανατολίζομαι στην αγορά "no name" tablet, μια που το μόνο που με νοιάζει είναι να τρέχω απλά excel αρχεία στο χώρο εργασίας μου και να έχω μεταφερσιμότητα στα έγγραφά μου.

Μπορείτε να μου απαντήσετε πώς γίνονται οι αναβαθμίσεις στα tablet; Τα περισσότερα no name έρχονται με 4.0 Android και εγώ θα ήθελα 4.1 JB. Αναβαθμίζει μόνο του το OS ή πρέπει να περιμένεις αναβάθμιση από τον κατασκευαστή, οπότε στην περίπτωση των no name κινέζικων δεν αναβαθμίζεις ποτέ; (λογικά στις κινεζιές θα είναι δύσκολο να βρεις και οδηγίες από XDA για root, σωστά; )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 270€ που ζητάει το nexus 7 είναι αδύνατο να τα δώσω, προσανατολίζομαι στην αγορά "no name" tablet, μια που το μόνο που με νοιάζει είναι να τρέχω απλά excel αρχεία στο χώρο εργασίας μου και να έχω μεταφερσιμότητα στα έγγραφά μου.

Μπορείτε να μου απαντήσετε πώς γίνονται οι αναβαθμίσεις στα tablet; Τα περισσότερα no name έρχονται με 4.0 Android και εγώ θα ήθελα 4.1 JB. Αναβαθμίζει μόνο του το OS ή πρέπει να περιμένεις αναβάθμιση από τον κατασκευαστή, οπότε στην περίπτωση των no name κινέζικων δεν αναβαθμίζεις ποτέ; (λογικά στις κινεζιές θα είναι δύσκολο να βρεις και οδηγίες από XDA για root, σωστά; )

Το δικο μου κινεζακι περιμενει απο το κατασκευαστη αναβαθμιση αλλα ηρθε απο το εργοστασιο με το root ενεργοποιημενο...

Επισης στο xda/slatedroid υπαρχουν Thread και για τις κινεζιες....

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν κανονικα στο market. Απλα οπως και στα κινητα αναλογα τη μαρκα σου δινει συμβατοτητα.

πχ.

Στο Ramos που εχω που κοβει καποιες εφαρμογες λογω συμβατοτητας.

Αν ομως κανω καποια μοντα (διαβασα στο slatedroid) και κανω το tablet να φαινεται ως samsung galaxy tab II(που ειναι παρομοιο) σε χαρακτηριστικα τοτε θα εχω προσβαση σε περισσοτερες..

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με το ποσο θα συμπαθησει η Google τον κινεζο κατασκευαστη του Tablet που θα παρεις (πρεπει να περασουν κατι πιστοποιησεις και καλα και ετσι παιρνουν legit Google Play access). Δηλαδη... μερικα εχουν... μερικα δεν εχουν. Δεν εχει να κανει με το SW/HW.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως... απλη εγκατασταση του .apk του Google Play (το βρισκεις ευκολα με μια αναζητηση). Δεν δουλευει σε ολες τις περιπτωσεις αυτο (σε μερικους χρειαζεται Root, σε μερικους δεν δουλευει καν και πρεπει να γινουν αλλες διαδικασιες).

Επισης υπαρχει και η πιθανοτητα που λεει και ο ponaei8anasi, πολλες εφαρμογες ισως να μην ειναι δυνατο να εγκατασταθουν μεσω του Google Play γιατι εμφανιζεται ασυμβατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις edit το build.prop που βρίσκεται στο /system. Αυτό είναι ένα απλό text αρχείο που κρατά ένα κάρο ρυθμίσεις όπως γλώσσα, χώρα, dpi οθόνης και μοντέλο, κατασκευαστή, build version κλπ. Αλλάζοντας το μοντέλο και τον κατασκευαστή σε κάτι πιο διαδεδομένο, αποκτάς περισσότερες διαθέσιμες εφαρμογές στο market πχ. έχω το ainol aurora μου να φαίνεται στο market σαν nexus 7. Αυτό δε σημαίνει οτι θα παίξουν 100% οι διαθέσιμες εφαρμογές, ειδικά αν μιλάμε για παιχνίδια γιατί εκεί τσεκάρει και άλλα πράγματα όπως δυνατότητες opengles στο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

τελευταία ψάχνομαι για tablet γύρα στα 200-300 ευρώ. γενικά λένε για γενική χρήση ίντερνετ-ταινίες?το nexus 7 μου φαίνεται αρκετά καλό, με δυνατά χαρακτηρηστικά, αλλά μήπως να πάω σε galaxy tab2 10.1'? τα κινέζικα λένε?

Link to comment
Share on other sites

Είχε το 10.1 wifi στo mediamarkt 250e την προηγούμενη βδομάδα προσφορά. Πλέον - τουλάχιστον στο mediamarkt της γειτονιάς μου έχει μόνο την 3g έκδοση (400ε).

Το πήρε ένας κολλητός μου, ωραία οθόνη, κόλλαγε "λίγο", αλλά όταν περάσει το project butter λογικά θα πάει μια χαρά. Προσωπικά, προτίμησα το nexus7, είναι πιο σβέλτο αλλά και η διαφορά στο βάρος για μένα έχει μεγάλη σημασία. Στο 10ρι της samsung (λογικά και όλα τα 10ρια κοντά στα 600g) άμα βάλεις και θήκη κουράζεσαι με το ένα χέρι να το σηκώνεις ώρα.

Άμα δεν έχεις αυτό το πρόβλημα, μεταξύ n7 στα 270€ και 10.1 στα 300€, μάλλον το 10.1 λόγω μεγέθους και minisd. Άμα όμως βρεις το n7 στην "κανονική" τιμή (εμένα θα μου το φέρουν σήμερα το βράδυ, τελευταίο κομμάτι Γερμανού στα 220), θα σου έλεγα το nexus.

Από τις τυπικές κινεζιές που κυκλοφορούν στα Ελληνικά καταστήματα, ξέχασε το. Βλέπω τις τιμές και με πιάνουν τα γέλια. Πάνω από 100ε για τις κλασσικές 1GΗz single core, 800x480 non ips ταμπλέτες με ΚΑΜΙΑ παναγία. Και αυτό μόνο άμα είναι "ράτσας". Τπτ turbo-x/OEM/Coby και πίπες που τα πουλάνε 150€ ούτε να το διανοηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Για ταμπλετα μονο για browsing-youtubing ανετο και μερικα games βρισκω κατι με κανα 200αρι? προτιμοτερο 10.1!

Ainol Hero II, Hero, Captain.

Γύρω στα 200 $ με δωρεάν μεταφορικά, οπότε είσαι κάτω από τα 200€

Εννοείται πως η αγορά είναι από εξωτερικό

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Και ενα link για το καθένα αν μπορείς!

Ευχαριστώ πολυ

Μπες στο site της Ainol και ψάξε και στα κινέζικά μαγαζιά μήπως βρεις κάποια προσφορά ή καλύτερη τιμή

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.