Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Παιδια δε γινεται να λετε ολοι το θελω καποια στιγμη και αν και οποτε και αοριστα οι αθηναιοι..

Οι αθηναιοι θελει να εχετε πυγμη, εγω το θελω τωρα να πει αν το θελει καποιος Αθηναιος αλλιως θα το στειλουμε στον Jerry που το θελει το παληκαρι, αλλα ετσι θα πληρωσουμε μια γυρα μεταφορικα παραπανω..

Οποτε προτεινω την πρωτη φορα που θα σταλει επαρχια να συνεχισει την τουρνε του σε ολες τις επαρχιακες πολεις, και να εξυπηρετηθει ολη η επαρχια πριν γυρισει αθηνα..

Οποτε εχοντας στο μυαλο οι Αθηναιοι οτι αυτο μπορει να παρει πολυ καιρο, το θελει κανεις τωρα που μιλαμε να ξεμπερδεψουν οσοι γινεται περισσοτεροι για να μη γκρινιαζουν οσο το μηχανημα θα κανει γυρους στην επαρχια, η να το στειλουμε κατ'ευθειαν στον Jerry?

Γιατι ειναι κριμα το παληκαρι το θελει τοσο καιρο και ειναι αποφασισμενος..Και θα μας κανει και εναν οδηγο για καλιμπραρισμα τηλεορασης πλασμα, έ φανταστικε Jerry?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βρίσκομαι Κρήτη αρχές Σεπτέμβρη, οπότε και μπορώ να το κατεβάσω τότε, ή να το πάρω χέρι με χέρι να το φέρω Αθήνα. Το σίγουρο είναι ότι θα το χρειαστώ εκείνο το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

το calibrator θα το παρω εγω σημερα! mpilia σου εχω στηλει και pm ωστε να συννενοηθουμε για να μου δωσεις και τα αρχεια blue-ray! οχι τιποτε αλλο εχω να καλιμπραρω 2 lcd monitors, 2 lcd τηλεορασεις, 1 led τηλεοραση και 1 plasma!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εργαλειακι το εχω εγω αλλα εχω χασει το μπουσουλα! διαβαζοντας τον οδηγο που ειχε παραθεσει ο wacko GREYSCALE & COLOUR CALIBRATION FOR DUMMIES εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια μου! ξεκλειδωσα το service menu της samsung μου ( μοντελο ue32c5100 Samsung UE32C5100 32" | Skroutz.gr και μου εμφανισε ενα καρο παραμετρους για την εικονα! wacko που εισαι να βοηθησεις λιγο?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι. Ξέχνα το service menu. Όλα μπορείς να τα κάνεις από το κανονικό μενού της τηλεόρασης. Οι καινούριες samsung έχουν 10p white point ρυθμίσεις για το greyscale. Δηλαδή βάζεις το IRE 10 (white 10%) στο bluray και πας στο μενού της samsung στο IRE 10 και ρυθμίζεις μέχρι να έρθουν τα rgb περίπου στο 100%. Αυτό μετά το κάνεις σε κάθε ένα ξεχωριστά. Στο IRE 20 , 30 ,40 κτλ, μέχρι το 100. Αν θες να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα, παίξε με την απλή ρύθμιση που έχει συνδυασμούς rgb gain και rgb offset, όπως ακριβώς τα λέει στον οδηγό. Όσο για το color calibration είναι πάρα πολύ δύσκολο σε samsung με το colorimetre hcfr. Ακόμα μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω σωστά τη samsung led που έχω. Σε lg είναι λιγάκι πιο απλό, όπως επίσης και σε panasonic plasma. Άμα θες να έρθω σπίτι σου να το δουλέψουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι. Ξέχνα το service menu. Όλα μπορείς να τα κάνεις από το κανονικό μενού της τηλεόρασης. Οι καινούριες samsung έχουν 10p white point ρυθμίσεις για το greyscale. Δηλαδή βάζεις το IRE 10 (white 10%) στο bluray και πας στο μενού της samsung στο IRE 10 και ρυθμίζεις μέχρι να έρθουν τα rgb περίπου στο 100%. Αυτό μετά το κάνεις σε κάθε ένα ξεχωριστά. Στο IRE 20 , 30 ,40 κτλ, μέχρι το 100. Αν θες να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα, παίξε με την απλή ρύθμιση που έχει συνδυασμούς rgb gain και rgb offset, όπως ακριβώς τα λέει στον οδηγό. Όσο για το color calibration είναι πάρα πολύ δύσκολο σε samsung με το colorimetre hcfr. Ακόμα μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω σωστά τη samsung led που έχω. Σε lg είναι λιγάκι πιο απλό, όπως επίσης και σε panasonic plasma. Άμα θες να έρθω σπίτι σου να το δουλέψουμε μαζί.

το ρωτας? φυσικα και θελω! σου στελνω pm να κανονησουμε!:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Που βρισκόμαστε; [MENTION=8424]redbighunter[/MENTION] θα το χρειαστώ κατά τις 22 του μήνα και για 2 εβδομάδες (αν δεν υπάρχει πρόβλημα). Έχει κανείς πρόβλημα να το πάρω; Όπως είπα μπορώ να το κατεβάσω Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παλικαρια θα γινω λιγο κακος,αλλά εχει κανει απο 2 βολτες σε καποια ατομα απο Αττικη και τα παιδια στην επαρχια δεν το εχουν δει ακομα..

να οργανωθουμε λιγο να το παρει ο τραγικος και ο Τζερρυς και μετα αν γινεται να φτασει κ σε μενα καποια στιγμη..

κατανοω απο την αλλη, οτι ειναι λιγο δυσκολη εποχη,καποιοι ισως ειναι ακομα διακοπες κτλ και δεν παρακολουθουν το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει κανει διπλες βολτες, δεν εχω καταλαβει εστω κατι τετοιο απο το θεμα δηλαδη, αλλα ρε παιδια παει με ρυθμους χελωνας, γιατι ετσι?

Ειναι πολυ αδικο για τα παιδια που το θελουνε και το ζητανε και απλα ειναι επαρχια..

Γιατι να το κραταει μια και δυο βδομαδες ο καθενας?

Look alive..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10028]Mpilias[/MENTION] Με μια γρήγορη ματιά ο [MENTION=8424]redbighunter[/MENTION] φαίνεται να το έχει πάρει 2 φορές.

Δεν έχω πρόβλημα, αλλά τα mentions έχουν μπει για έναν λόγο. Κάθε φορά που γράφω σε αυτό το θέμα βάζω mentions. Δεν δικαιολογείται κάποιος ενώ έχει κάνει login να μην έχει δώσει έστω μία απάντηση.

Δεν πήρα καμία απάντηση λοιπόν από τον [MENTION=8424]redbighunter[/MENTION] ενώ ο ίδιος έχει τελευταία δραστηριότητα σήμερα. Είχα ζητήσει να το πάρω το Πάσχα που θα κατέβαινα και τότε Κρήτη (όπου είναι η οθόνη που με ενδιαφέρει περισσότερο να ρυθμίσω) αλλά και τότε δεν τα κατάφερα. Τώρα και πάλι έχοντας ειδοποιήσει νωρίτερα και για συγκεκριμένες ημερομηνίες, πάλι δεν βλέπω να καταφέρνω να το πάρω και φεύγω αύριο για Κρήτη.

Επίσης στις τελευταίες μετακινήσεις χάνεται λίγο ο μπούσουλας. Δεν είναι δύσκολο ένα post κάθε φορά από αυτόν που το παίρνει τελικά να λέει "Είμαι ο τάδε και είμαι καλά" πχ. Ακόμα πιο εύκολο είναι να λέει αφού τελειώσει "Είμαι ο τάδε και μόλις τελείωσα", ώστε να δίνει το πάτημα στον επόμενο να πάρει θέση. Δεν θα είμαστε από πάνω να λέμε συνεχώς "τελείωσες να το πάρω;". Γιατί ως τώρα αναγκαζόμαστε να λέμε "το θέλω κάποια στιγμή" με την ελπίδα ότι θα τελειώσει ο προηγούμενος και θα το δηλώσει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως φαίνεται δεν θα τον πάρω, οπότε μπορεί να δοκιμάσει ο επόμενος, γιατί σε λίγες ώρες ταξιδεύω. Όποιος ενδιαφέρεται να μιλήσει με τον redbighunter με την ελπίδα να τον βρει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.