Jump to content



Πρόβλημα με windows update


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Εδώ και μια εβδομάδα έχω σοβαρό πρόβλημα με τις ενημερώσεις.

Συγκεκριμένα όταν πατήσω "έλεγχος για ενημερώσεις" (για να ψάξει το σύστημα αν υπάρχουν νέες ενημερώσεις για εγκατάσταση) αρχίζει να ψάχνει αλλά αργεί πάρα πολύ μέχρι να μου εμφανίσει κάποια ενημέρωση (αν υπάρχει) ή να μου πει ότι "δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις".

Μπορεί να κάνει 15, ακόμη και 20 λεπτά.

Σε τι οφείλεται αυτό; Τι να ελέγξω; Τι φταίει και πως θα το διορθώσω;

ΥΓ. Έχω 2 Win7 το ένα Home Premium 32-bit και το άλλο Ultimate 64-bit (και τα 2 γνήσια).

Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στο Home Premium.

Ευχαριστώ:suicide2::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε ένα μηχάνημα με windows 7 πατάω το κουμπί για έλεγχο νέων ενημερώσεων και ξεκινάει η υπηρεσία trustedinstaller η οποία τρώει το 100% από έναν πυρήνα.

Όση ώρα και αν το αφήσω παραμένει στην αναζήτηση νέων ενημερώσεων και δεν εμφανίζει αποτελέσματα.

Έχω δοκιμάσει ότι λύση δίνει η Microsoft και διάφορα forum (σταμάτημα της υπηρεσίας windows update διαγραφή σχετικού φακέλου στα windows και επανεκκίνηση της υπηρεσίας) αλλά δεν έχει δουλέψει τίποτα.

Η μόνη λύση είναι το format το οποίο δεν θέλω να κάνω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να κρατήσεις ένα backup των αρχείων σου και μετά να προβείς σε format. :)

Καλά αυτή είναι η ύστατη λύση στην οποία δεν θέλω να φτάσω.

Το θέμα είναι να βρω την αιτία και μέχρι στιγμής δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε ένα μηχάνημα με windows 7 πατάω το κουμπί για έλεγχο νέων ενημερώσεων και ξεκινάει η υπηρεσία trustedinstaller η οποία τρώει το 100% από έναν πυρήνα.

Όση ώρα και αν το αφήσω παραμένει στην αναζήτηση νέων ενημερώσεων και δεν εμφανίζει αποτελέσματα.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχα κι εγώ παραπάνω.

Τελικά όπως γράφω και πιο πάνω το διόρθωσα με format.

To περίεργο πάντως ήταν ότι μου το έκανε μόνο σε Win7 Home Premium. Τα Win7 Ultimate λειτουργούσαν μια χαρά.

Πάντως αν βρεις άλλο τρόπο εκτός από format γράψε τον εδώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα ξανασυμβεί.

:rubik::rubik:

Έγινε επεξεργασία από popeye
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Λιγο αργα... αλλα σε περίπτωση που εχει και άλλος αυτο το πρόβλημα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σήμερα το πρωί και 

η απαντίσει,<μετά από πολλές ώρες> είναι :

1η Επιλογή (Εύκολη)
-Ελέγχουμε το ρολόι του υπολογιστεί αν είναι σωστό κάνουμε επανεκκίνηση και μετά δοκιμάζουμε  τα Windows update

2η Επιλογή (Εύκολη)

- Έναρξη

-Πίνακας Ελέγχου

-Σύστημα και Ασφάλεια

-Κέντρο ενεργειών

-Αντιμετώπιση προβλημάτων

-Επιδιόρθωση προβλημάτων με τα Windows update

3η Επιλογή (Μέτρια)

( Ενδέχεται κάποια λογισμικό που έχουμε να μπλοκάρει τα Windows update να αποκτήσουν πρόσβαση στο Internet. Τα προγράμματα που ενδεχομένως να περιλαμβάνουν κάτι τέτοιο μπορεί να είναι τείχη προστασίας, πρόγραμμα προστασίας από λογισμικό spyware, επιταχυντές Web, προγράμματα ασφαλείας Internet ή προγράμματα προστασίας από ιούς ή διακομιστές μεσολάβησης.  )

-Απενεργοποιούμε το Antivirus και ότι άλλο έχουμε

-Έναρξη

-Πίνακας Ελέγχου

-Σύστημα και Ασφάλεια

-Τείχος προστασίας των Windows

-Επαναφορά προεπιλογών

-Επαναφορά προεπιλογών

κάνουμε επανεκκίνηση και μετά δοκιμάζουμε  τα Windows update

 

4η Επιλογή (Δύσκολη)

1ο Βήμα

  -Έναρξη - Όλα τα προγράμματα - Βοηθήματα - Γραμμή εντολών(cmd) (δεξί click  Εκτέλεση ως διαχειριστής)   2ο Βήμα   Γράφουμε μέσα στο cmd: - net stop wuauserv - net stop bits   3ο Βήμα   - Έναρξη - Υπολογιστής -Τοπικός δίσκος (C :)   -Windows    -SoftwareDistribution (Εδώ τώρα έχουμε 6 φακέλους και 1 Έγγραφο κειμένου)       -Download (3ος φάκελος μπαίνουμε μέσα )           -[Επιλογή όλων (Ctrl + A) Διαγραφή ]       -DataStore ( 2ος  φάκελος μπαίνουμε μέσα )           -[Επιλογή του αρχείου DataStore.edb και Διαγραφή]          Logs (μπαίνουμε μέσα Επιλογή όλων (Ctrl + A) Διαγραφή)     -PostRebootEventCache (4ος  φάκελος μπαίνουμε μέσα αν εχει κάτι Διαγραφή συνήθως δεν εχει )   4ο Βήμα   - Έναρξη - Όλα τα προγράμματα - Βοηθήματα - Γραμμή εντολών(cmd) (δεξί click  Εκτέλεση ως διαχειριστής)   5ο Βήμα Γράφουμε μέσα στο cmd: - net start wuauserv - net start bits

Επανεκκίνηση και έτοιμοι 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω προβλημα με ορισμενες ενημερωσεις στα 7αρια, (οσες σαρωσεις εχω κανει, δεν βρισκουνε τιποτα), μηπως..λες, το κανουνε εσκεμμενα, για να μην καθονται να βγαζουν ενα σωρο update....να τους μαζεψουνε ολους...σε ενα λειτουργικο; :p

Link to comment
Share on other sites

Και γω είχα πρόβλημα αυτές τις μέρες σε fresh install. Δοκίμασα τα πάντα (κάτι troubleshooters, εγκατάσταση ένα αρχειάκι και φτιάξιμο ένα .cmd text κτλ) δε δούλεψε τίποτε. Τελικά...εκανα uninstall το 3.5 .NET που για κάποιο λόγο ήθελε να το βάλει πρώτο...τσουπ πάρε 221 ενημερώσεις.

 

Στα διάολα...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τον τελευταίο καιρό σε 3-4 εγκαταστάσεις home premium είχα θέμα με τις ενημερώσεις...

Άφησέ το για κάποιος ώρες. Κάποια στιγμή θα το κάνει μόνο του. Δεν είσαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό.

Αν πάλι δεν κάνει update ακολούθα την παρακάτω διαδικασία από το 6. και μετά

 

http://www.techsupportall.com/how-to-fix-windows-update-error/

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι pasjohn θενξ, τα είχα ήδη κάνει αυτά σε γενικές γραμμές.

Μέσα στο "είχα θέμα"  περιλαμβάνω και το γεγονός ότι έψαχνε μιση μέσα σχεδόν για ενημερώσεις (ναι, μισή μέρα!). Τεσπα. Θα δούμε πως θα πάει σε επόμενες εγκαταστάσεις.

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.