Jump to content



Εγκατάσταση Δικτύου


dimpap

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και καλώ σας βρήκα.

Στην εταιρεία που δουλεύω κάναμε μια ψιλό ανακαίνιση. Με το αφεντικό μου κάναμε μια εγκατάσταση για δίκτυο pc.

Στο χώρο υπάρχουν 8 pc , σε κάθε pc τραβήξαμε 2 utp το ένα για pc και το άλλο για τηλέφωνο(θα μπει τηλεφωνικό κέντρο). Τα τερματισαμε σε rack και τα βάλαμε πάνω στο patc panel.

Τα utp καλώδια είναι cat6 όπως και τα πριζάκια.

Αυτο που θέλω να σας ρωτήσω τι switch προτείνετε ας είναι 10/100/1000mbps(24ports). Οι κάρτες στα pc είναι 100αρες αλλα πιστεύω το switch ας είναι 10/100/1000mbps για μελλοντική χρήση.

Επίσης θελουμε να απαγορεύσουμε στα pc να μην κατεβάζουν απο torrent , να μην μπαίνουν σε (περίεργες) σελίδες κλπ. αυτην η απαγόρευση μπορεί να γίνει απο το royter η απο το switch ?

Αυτήν την στιγμή υπάρχει ένα router τις hol NetFaster WLAN.

Link to comment
Share on other sites

1000αρι φουλ !

Ασον αφορα τα αλλα με καποιο hardware firewall τυπου Barracuda η Watchguard !

Αυτο που εχω κανει στο δικο μου γραφειο, ειναι εχω βαλει ενα pc να δουλευει σαν,firewall / dhcp server / proxy server! To λειτουργικο λεγεται ipfire. Δεσ www.ipfire.org

Απο θεμα hardware με εναν pentium 4 και 512 ram εισαι μια χαρα !

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό και φθηνό 16άρη switch είναι αυτό (είναι managed)...

Τώρα για firewall η καλύτερη λύση είναι το redwall firewall, το οποίο όμως θέλει σετάρισμα και αρκετές γνώσεις... δεν είναι εύκολο το σετάρισμα του δικτύου μέσω linux ειδικά αν θες να σετάρεις και dnsmasq με dhcp κτλ... οπότε αν δεν υπάρχουν οι γνώσεις δίνεις dhcp από τον router (ή ακόμα καλύτερα static ip σε όλα τα μηχανήματα) και χρησιμοποιείς κάποιο firewall το οποίο προγραμματίζεται πολύ πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

θΑ σου πρότεινα κάτι λίγο πιο ακριβό βέβαια

HP V1910-16G | Skroutz.gr

HP V1910 Switch Series Small & Medium Business

Αν θες, να εξετάσετε και την δυνατότητα οι πόρτες να είναι PoE ώστε αν θελήσετε αργότερα με ένα Asterisk τηλ.κέντρο να βάλετε IP Phone χωρίς να χρειάζεται πρόσθετα καλώδια τροφοδοσίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.

Θα κοιτάξω τα αντίστοιχα switch με 24ports για να υπάρχουν μελλοντικές pcαν χρειαστούν!!

Επειδή σκαφτόμαστε να βάλουμε και τηλ.κέντρο ποιο θα ήτανε καλύτερο να μπει voip η αναλογικό-ψηφιακό?

Ποια η διαφορά του voip κεντρου με αναλογικό-ψηφιακό?

Συγνώμη αν σας ζάλισα:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου, εγώ θα σου πρότεινα χωρίς φόβο και πάθος κάποιο switch απο Cisco και πιο συγκεκριμένα εμένα μου αρέσει Cisco SF 300-24P 24-port Port Switch w/PoE - eBay (item 320662344433 end time Mar-26-11 13:58:11 PDT) ... Είναι πολύ φθηνό για αυτά που σου προσφέρει και έχει και πόρτες PoE... To managment είναι με γραφικό http περιβάλλον και είναι αστεία εύκολο!

Όσον αφορά την προστασία συμφωνώ απόλυτα με την λύση proxy...

Για το τηλεφωνικό κέντρο θα πάς εννοείτε σε ψηφιακό για πολλούς λόγους αλλά κυρίως κοστολόγηση και ευκολία σε αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

24άρι Gigabit Switch: www.WiFi-stock.com - TP-LINK TL-SG2224WEB - WiFi Networking products at lowest prices in Europe

Είναι αρκετά καλό και φτηνό, έχω το αντίστοιχο 8άρι και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν έχει poe για τα voip-phones, αλλά δεν αναφέρεις αν το θέλεις ή όχι.

Για τον έλεγχο της κίνησης υπάρχουν διάφορες διανομές που μπαίνουν σε ένα μέτριο pc του στυλ Pentium4 με 256 μνήμη και κάνουν όλα αυτά που θέλεις. Ενδεικτικά monowall, pfsense, zentyal, clearos

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.