Jump to content



Gaming PC


Thanos1

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους... θα ηθελα τα φωτα σας για το στηστιμο ενος καθαρα gaming pc.Ειμαι κατοχος Playstation3 περιπου 3 χρονια τωρα και πλεον δεν με ικανοποιει το επιπεδο γραφικων του... αφτος ειναι και ο λογος μεταβασης στο PC.Απο οτι εχω διαβασει τον τελευτεο καιρο εχω καταληξει σε αρκετα κομματια θα ηθελα να τα κρινετε.

Το budget ειναι στα 1000-1100 euro για το κουτι :

cpu : intel i5 2500k

mobo : asus p8p67 pro η deluxe αξιζει τα 50 E extra?

RAM : corsair vengeance 8gb

psu : corsair hx750 η ax750 ~ 40 Ε διαφορα αξιζει?

gfx : gtx 570 η amd 6950

hdd : samsung spinpoint f3 1tb

case + cpu cooler : εδω θελω να ακουσω προτασεις.

Οθονη : dell u2311h ειναι εκτος του budget για το case.

Link to comment
Share on other sites

Για μητρική θα πρότεινα MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1155 GA-P67A-UD4-B3 (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr γιατί έχω αλλάξει αρκετές Gigabyte και όλες βγήκαν πολύ καλές και γιατί είναι και Β3.

Για κάρτα γραφικών GIGABYTE GeForce GTX 560 Ti SO 1GB GDDR5 GV-N560SO-1GI, nVidia, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, από το να πάρεις μια 570 reference που κάνει 100€ πάνω εγώ την προτιμώ.

Για δίσκους προτείνω HDD :: Western Digital 1TB Caviar Black WD1002FAEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr και με τα λεφτά που έμειναν από κάρτα γραφικών πάρε και έναν ssd.

Γνώμη μου αν θέλεις να ευχαριστηθείς gaming πήγαινε σε nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για κάρτα γραφικών την MSI RX6950 2GB DDR5 στα 244€ !

Από εκεί και πέρα πρέπει στο budget των 1000-1100€ να χωρέσεις και έναν SSD δίσκο από 80GB και επάνω! Αν μπορούσες για τον OCZ VERTEX 3 120Gb θα ήταν super !

Το πως θα το καταφέρεις? Ανάλογα το cpu/μητρική/ πλατφόρμα που θα πας!

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν για SSD κανει πραγματι τοσο μεγαλη διαφορα στο PC?τωρα στο θεμα καρτας gtx 560 που μου ειπες θα προτιμουσα την 6950 reference... οσο για την gtx 570 θα επερνα αφτη VGA :: nVidia GeForce GTX 570 DirectCU II 1.28GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (ENGTX570 DCII/2DIS/1280MD5) - Visionstudio.gr αξιζει τα 100 Ε παραπανω με αποτελεσμα να μην παρω και SSD τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου προτείνουν τα παιδιά είναι όλα πολύ σωστά και κυρίως είναι υποκειμενικό τι θα διαλέξεις και μικρές οι ουσιαστικές διαφορές.

Θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στον SSD, καλύτερα να επιλέξεις της Intel είναι γρηγορότερος σε πραγματικές συνθήκες. (IOPS-4K) Έχω 4 2ης Γενιάς και είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι μια αγορά που κακώς την άργησα τόσο πολύ.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταιο check παιδια για να τα παρω.

cpu Intel Core I5-2500K Box | Skroutz.gr

mobo Gigabyte GA-P67A-UD4 | Skroutz.gr

ram Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

psu Corsair Enthusiast Series TX750 V2 | Skroutz.gr

gpu MSI Radeon HD6950 2048MB | Skroutz.gr

cpu cooler Ψύκτρες Επεξεργαστών - hyper 212 | Skroutz.gr

hdd Samsung Spinpoint F3 1TB | Skroutz.gr

αφτα ειναι περιπου στα 850 euro μενουν 250 euro max για case και καποιον ssd μαλλον θα ηθελα να ακουσω γνωμες για αυτα τα 2 η καμια αλλαγη στα υπολοιπα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω σύστημα που δείχνεις βγαίνει στην τιμή των 895€ κάνοντας την πρόσθεση των parts από τα ποιο φτηνά καταστήματα του skroutz και χωρίς να έχει SSD και κουτί.

Koίτα τώρα και μια άλλη εκδοχή για το πως θα έχεις μέγιστες επιδόσεςι στα γραφικά με τα χρήματα που δίνεις !

AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ SIX-CORE BLACK EDITION (ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής)

PROCESSOR :: AMD Phenom II X6 1090T 3.2 GHz Six Core Socket AM3 125W Box Black Edition (HDT90ZFBGRBOX) - Visionstudio.gr

ASROCK 870 EXTREME3 ( Α870/SB850 = Native SATA III, USB III, e-SATA III, CROSSFIRE both X8)

pc1

KINGSTON KHX1600C9AD3B1K2/4G 4GB HYPERX BLU (2X2GB) DUAL CHANNEL KIT

pc1

ή

MICRON RM51264BA1339 RENDITION 4GB DDR3 PC310600 1333MHZ Χ2 τεμάχια = 8GB

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200014009

Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB

HDD :: Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

OCZ 60GB Vertex II OCZSSD2-2VTXE60G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' (γρήγορος ssd)

HDD :: OCZ 60GB Vertex II OCZSSD2-2VTXE60G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

MSI ATI Radeon HD6950 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (R6950-2PM2D2GD5) Χ2 τεμάχια για CROSSFIRE

VGA :: ATI Radeon HD6950 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (MSI) (R6950-2PM2D2GD5) - Visionstudio.gr

THERMALTAKE VL80001W2Z V3 BLACK EDITION (κουτάκι μπορείς να διαλέξεις και κάποιο άλλο, υπάρχουν μερικά πολύ καλά coolermaster σε καλή τιμή)

pc1

ή

CoolerMaster Elite 370 Black Case

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-Elite-370-Black-Case-RC-370-KKN1.htm

SONY OPTIARC AD-7260S DVD-RW BLACK BULK

pc1

CoolerMaster GX Series 750W PSU (80PLUS με αρκετή δύναμη για να τραβήξει τις δυο 6950 ενώ δίνει και 4x (6+2pin) τροφοδοσία που χρειάζονται αυτές οι κάρτες)

CoolerMaster GX Series 750W PSU (RS750-ACAAE3-EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

ή

Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-750TXV2EU Active-PFC Retail

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23677&cat=17

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σύνολο: από 1095-1125€ με το dvd-rw και ανάλογα τι θα επιλέξεις για psu, κουτί, μνήμες από τα παραπάνω. Αν έχεις dvd-rw μην βάζεις!!!

Και έχεις ένα δυνατό σύστημα με εξαπύρηνο black edition επεξεργαστή , πλήρες με γρήγορο ssd για το λειτουργικό σου, μεγάλο και γρήγορο συμβατικό δίσκο, τροφοδοτικό με τέσσερεις εξόδους για τροφοδοσία PCI-E καρτών γραφικών στα 750Watt και 80plus και το σημαντικότερο στο gaming δυο κάρτες 6950 σε crossfire για καταιγιστικές επιδόσεις !

Καμιά άλλη επένδυση στο σύστημα ΔΕΝ θα σου δώσει fps στα παιχνίδια πέρα από την/τις κάρτες γραφικων. Αν θες να πιάσεις την κορυφή σε αυτό τον τομέα, ο μοναδικός τρόπος είναι ο παραπάνω!

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο τέτοιο σύνολο που να σου προσφέρει την πληρότητα συστήματος την δύναμη, την γρηγοράδα/αποκρισιμότητα και τα κορυφαία γραφικά σε ότι games και να παίξεις ,σε αυτή την τιμή!

Τρέχεις πολυνηματικές εφαρμογές, όπως επεξεργασία εικόνας; o εξαπύρηνος είναι μανούλα σε αυτό.

Τρέχεις games; Oι κάρτες θα σου δώσουν σχεδόν το διπλάσιο αποτέλεσμα από το σύστημα που πας να πάρεις παραπάνω.

Θες σπιρτάδα; Την παίρνες από τον SSD και τον IMC της cpu.

Θες υποστήριξη νέων προτύπων? Σου τα προσφέρει όλα η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματι εντυπωσιακο το οτι χωρεσες 2x 6950 στο budget μου απλα ειχα στο μυαλο μου τον intel εδω και καιρο... δεν εχω διαβασει τιποτα για τα cpu της amd γενικα... πρεπει να σκεφτω σοβαρα και την προταση σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναλύσεις 1920x1080 όλο το φορτίο των games τον τραβάνε οι κάρτες. Οπότε είτε έχει τον 980X είτε τον 1090T είτε τον 2500k είτε τον 955be να τρέχουν με την ίδια κάρτα ψιλοδιαφορές θα έχεις! Αν ψάχνοντας τον καλύτερο συντελεστή απόδοσης τιμή καταφέρεις να διαλέξεις πλατφόρμα που θα σου επιτρέψει να τοποθετήσεις δυνατότερη ή και δεύτερη κάρτα γραφικών στο σύστημά σου, είσαι νικητής!

Αυτό που μετράει είναι η δύναμη της κάρτα γραφικών και να μπορέσεις να φτιάξεις μια πλήρη και ποιοτική σύνθεση μέσα στο budget σου.

Για τις υπόλοιπες εργασίες όταν είσαι μέσος χρήστης όλοι τους κάνουν μια χαρά την δουλειά, αλλού ο ένας και αλλού ο άλλος ανάλογα την αρχιτεκτονική του, την συχνότητά του και τον αριθμό των πυρήνων του (μιλάω για cpu/πλατφόρμα).

Ο χρήστης THE BLADE και ο χρήστης nikpoth έχουν κάνει κάτι παρόμοιο με 2x6950 τις οποίες τις έχουν φλασάρει κιόλας σε 6970 και τον 1090Τ! Μπορείς να τους ρωτήσεις για εντυπώσεις και επιδόσεις αν θες!

Για μητρική στο σύστημα που σου πρότεινα δες και την:

Asus Socket AM3 M4A89GTD PRO Vga GLan Audio Raid

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=19204&cat=3

H ASUS ανακοίνωσε συμβατότητα με 8-CORE BULLDOZER για αυτή την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κάτι τέτοιο (με skroutzάρισμα βγαίνει στα 1000-1100€)

Kαι πιστεύεις πως έτσι θα έχει καλύτερες επιδόσεις από αυτό που πρότεινα εγώ ?

Δηλαδή 2500K + 6950 > από 1090Τ + 2Χ6950 σε gaming ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά δεν εμπιστεύομαι την asrock (κακές εμπειρίες επί εποχής athlon, δε ξέρω τώρα αν έχει βελτιωθεί) και ο Thor πρότεινε intel 2500k στο θέμα του.

Αν πάει σε amd προτείνεις ένα αξιόλογο στα χρήματά του setup :T:

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά δεν εμπιστεύομαι την asrock (κακές εμπειρίες επί εποχής athlon, δε ξέρω τώρα αν έχει βελτιωθεί) και ο Thor πρότεινε intel 2500k στο θέμα του.

Αν πάει σε amd προτείνεις ένα αξιόλογο στα χρήματά του setup :T:

Οτι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά σε λογικές τιμές είναι ASROCK ! Μακράν οι ποιο σταθερές μητρικές και υπερεξοπλισμένες για την τιμή τους!

Πιστεψέ με έχουν περάσει πάρα πολλές από τα χέρια μου και ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο το έχω και εγώ! Σε σύγκριση με τις αντίστοιχες asus m4a87td-evo και m4a88t-v evo που επίσης κατέχω είναι πολύ καλύτερη και ειδικά σε O/C!

Υπάρχει και review για την συγκεκριμένη στο thelab!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά δεν εμπιστεύομαι την asrock (κακές εμπειρίες επί εποχής athlon, δε ξέρω τώρα αν έχει βελτιωθεί) και ο Thor πρότεινε intel 2500k στο θέμα του.

Αν πάει σε amd προτείνεις ένα αξιόλογο στα χρήματά του setup :T:

οι κακες εμπειριες καποτε, οταν πρωτοξεκινησε η asrock (2002+) δεν λενε κατι! η asrock την τελευταια 4-5ετια εχει ανεβει κατακορυφα...! και μην ξεχναμε οτι ειναι θυγατρικη της ASUS!

εγω εχω 2, την μια την εχω 2+ χρονια (MAIN PC) και την αλλη την πηρα πριν κανα 2μηνο και ειναι επι 24ωρου βασεως ανοικτη!!! no problem so far!

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα που σου προτείνει ο Adpanos είναι πολύ καλό.

Στο δικό σου χέρι (τσέπη) είναι ΑΝ μπορείς να βάλεις κάτι παραπάνω για μητρική και Cpu και να πας σε ICore. Αν όχι κι αυτό είναι πολύ ισορροπημένο.

O.T:

Ρίχνω ένα ψήφο εμπιστοσύνης στην Asrock. Τζώρτζη έχει βελτιωθεί σαν εταιρία, μπορείς να την εμπιστευτείς πλεον ακόμη και για κύριο μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.