Jump to content



Ανεμιστηράκι σε εξωτερικό σκληρό δίσκο.


mchls

Recommended Posts

Το καλοκαίρι φθάνει οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν και η δροσερή συντήρηση του εξωτερικού σκληρού δίσκου γίνετε επιτακτική. . . Έχω έναν western digital 2tb my book elite και σκέφτομαι μια πατέντα να έβαζα στις σχισμές του από κάτω, έναν ανεμιστήρα που φυσάει προς τα μέσα και στις από πάνω σχισμές άλλον έναν να φυσάει προς τα έξω...Το ζήτημα είναι πως να συνδέσω τα καλώδια των ανεμιστήρων με το ρεύμα (όχι για να εκκινούν αναγκαστικά μαζί με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο) και εν τέλει αν υπάρχει κάποιος πιο εύκολος, φθηνός και έξυπνος τρόπος, θα θελα πολύ να τον ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σου άρεσε μια βάση laptop, απ' αυτές που έχουν ένα - δυό ανεμιστηριάκια από κάτω. Λίγο άκομψη λύση, αλλά απλή και (υποθέτω) αποτελεσματική. Πάντως, και να τον αφήσεις όπως είναι, δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τη θερμοκρασία απλώς θεώρησα σωστό να έβαζα ένα τέτοιο σύστημα ''ψύξης''...Δεν πιάνει καμιά τρελή θερμοκρασία (πιάνει τους 55 μ.ο βαθμούς το καλοκαίρι με μέγιστο τους 60)... Επίσης τον έχω 13 μήνες και δεν θα θελα να προβώ στην αγορά νέου και πάνω από όλα θα 'θελα να απέχω από την ''άχαρη'' απώλεια των δεδομένων... Έχετε παρόμοια περιστατικά με εξωτερικούς σκληρούς και πως αντιμετωπίστηκαν και αν τελικά έχουν χαθεί δεδομένα από ''υψηλές'' θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.