Jump to content



GPU με tv-out


Dj_Seps

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών με tv-out για απλή crt τηλεόραση η όλες τώρα πια χρησιμοποιούν dvi,hdmi και display port?Δεν είναι ανάγκη να είναι δυνατή για παιχνίδια απλώς να έχει το tv-out και να είναι σχετικά οικονομική. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις TV-Out ? Απο pc μπορεις να παρεις

1) Component (Συνηθως 1 rca κιτρινο),

2) Composite (3 rca, κοκκινο-μπλε-πρασινο)

3) S-Video

Εχει αναλογες υποδοχες η tv σου ?

S-Video μαλλον θελει Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://pinoypcper.com/pinoypcper.com/wp-content/uploads/2010/09/s-video_PC.jpg

Για καρτα δεν ξερω αν βγαινει καποια τωρα με s-video

Aληθεια υπαρχει κανενας μετατροπερας απο dvi hdmi σε rca?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις.

Η μονη λυση ειναι μετατροπεας του D-SUB(VGA) σε S-Video/Comonent και μετα με καλωδια τα πας σε ενα adaptor S-Video/RCA σε scart και σιγουρα θα σου εμφανισει στην οθονη 'κατι' αναμφιβολου ποιοτητας !

Μετα θα πρεπει να κατεβασεις προγραμματα για να 'παιξεις' με χρωματα/φωτεινοτητες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι 'καθαρη' η εικονα.

Link to comment
Share on other sites

1) Component (Συνηθως 1 rca κιτρινο),

2) Composite (3 rca, κοκκινο-μπλε-πρασινο)

Ανάποδα. 1 RCA = Composite .

Έχω 4890 με TVout(ουσιαστικά αυτό το TVout περιλαμβάνει τα πάντα, composite/component/s-video). Οπότε μέχρι και την σειρά HD4000 και τις αντίστοιχες κάρτες Nvidia που κυκλοφορούσαν τότε μπορείς να βρεις χαλαρά. Κανένας λόγος να τρέχεις για μετατροπείς από την στιγμή που δεν σε απασχολεί και τόσο το gaming. Για την ιστορία, με component μπορείς να πας μέχρι FullHD ενώ με composite/s-video μέχρι 1024Χ768 (υπέρ αρκετό για κλασική CRT).

π.χ. χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο βρήκα αυτή

http://www.skroutz.gr/s/289960/XFX-Radeon-HD4670-1GB.html

ΣΙΓΟΥΡΑ, και το τονίζω, υπάρχουν και άλλες και καλύτερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Για χρόνια είχα htpc σε κλασσική crt, οπότε μπορώ να πώ τα εξής...

Από VGA σε crt τηλεόραση ΔΕΝ υπάρχει απλός μετατροπέας, χρειάζεσαι κάτι σαν το μηχάνημα που πρότειναν παραπάνω που είναι πανάκριβο και δυσεύρετο πλέον. (είχα και από αυτό, το έδωσα)

Οποιαδήποτε σχετικά παλιά κάρτα που έχει έξοδο rca ή s-video θα σε βολέψει ΑΛΛΑ:

1 - Αν θέλεις όλο το desktop στην crt τότε:

- το πολύ να δείς μέχρι 1024χ768 ανάλυση στην οθόνη, που θα είναι ψιλοχάλια.

- θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά με 800χ600 ανάλυση αλλά με πολύ πείραγμα των ρυθμίσεων εμφάνισης εικονιδίων, γραμματοσειρώνμ παραθύρων κλπ.

2- Αν θέλεις να «βλέπεις» την crt σαν δεύτερο μόνιτορ τότε ίσως για καμμιά ταινία, όχι παραπάνω πράγματα.

Σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις η ποιότητα θα έχει ποιοτική σειρά: component < s-video < composite δηλαδή πολύ χάλια, απλώς χάλια, σχετικά χάλια.

Οι Ati φημίζονταν παλιά για την ποιότητα τους, οι nvidia ήταν ποιό εύκολες στις ρυθμίσεις τους.

Αν θές να βλέπεις καμμιά ταινία τότε πάρε ένα dvd player με usb είσοδο για να συνδέεις εκεί τα στικάκια με τις ταινίες, πολύ ποιό απλή η σύνδεση και απροβλημάτιστη.

Ή πάρε ένα media center που τα παίζει όλα και δεν θα σε δυσκολέψει στις συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

το S-vιdeo που θελει ο φιλος για να συνδεσει την τηλ. το εχουν ορισμενες καρτες γραφικων ακομα. οπως αυτη που προτεινε ο yanni ποιο πανω. και ειναι και πολυ καλη καρτουλα!!! αλλα και η 8800 που εχει, πρεπει να εχει svideo...!!!

παρε κι αλλη μια http://www.skroutz.gr/s/58126/Sapphire-Radeon-HD4650-1G%CE%92.html

εγω εχω βαλει μια HD3450 και δουλευει την τηλεοραση μου (CRT 32").

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι για εμένα αλλά για έναν γνωστό μου.Τεσπα πήρα στην σειρά σήμερα όλα τα μαγαζιά της Πάτρας και δεν βρήκα πουθενά οπότε το "θέλω" του γνωστού μου μένει στο θέλω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι για εμένα αλλά για έναν γνωστό μου.Τεσπα πήρα στην σειρά σήμερα όλα τα μαγαζιά της Πάτρας και δεν βρήκα πουθενά οπότε το "θέλω" του γνωστού μου μένει στο θέλω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ρε πατριωτη, αμα κοιταξεις στις αγγελιες, θα βρεις ενα σωρο απο δαυτες...!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.