Jump to content



Ενα διαφορετικο mod....


Κοπρίτης

Recommended Posts

καλα τα πισια,τα 5.1 και τα gadgets, οι tv και τα Home cinema ...

αλλα πολυ καλωδιο βρε παιδι μου....

μετα απο το sleeving του antec και την διευθετηση των καλωδιων στο νεοmodαρισμενο Chieftech ....

ειπα να δοκιμασω και κατι μεγαλυτερης κλιμακας.....

η κατασταση δεν πηγαινε αλλο...

μπλεκομουν στα καλωδια και επαιρνα σβαρνα οτι ειχαν πανω τους...

ειδικα οταν επεστρεφα μετα απο ξενυχτια ....

στανταρ θρηνουσα απωλειες την επομενη...

ετσι πηρα την αποφαση και τσιμπησα 15μετρα καναλακι πλαστικο

και αλλα 30μ καλωδιο κεραιας τv & fm...

και αλλα 10 για τα πισω ηχεια του 5.1...

και 4 για το τηλ...

ενα θερμοπιστολο και μια σεγιτσα

(συνολικο κοστος 50ευρω)

και ξεκινησα....

ιδου το χαος των πρωτων λεπτων του εγχειρηματος:sick:

post-166-1416070939,3336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τελικα πανω στο τριωρο τελειωσα....

ολα στην θεση τους τακτοποιημενα και οργανωμενα...

(και προτιμω τελικα το λευκο χρωματακι των καναλιων απο το κλασσικο ξυλινο σοβατεπι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...)

το επομενο ΠΣΚ το channeling!!! θα επεκταθει και στην περιοχη του υπολογιστη

(τρελλο καλωδιομανι αλλα πριν οργανωθει χρειαζεται πρωτα αρκετες επεκτασεις.....)

Καναλαρχης Κοπριτης salutes you all......:boxed:

post-166-1416070939,3252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος φιλε κοπριτη. Πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια βλεπω. Βεβαια για να κανω το ιδιο κι εγω πρεπει να παρω πιστοποιηση W.A.F. οποτε θελει πολυ κοπο πριν το mod.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 02:48]

Πολυ ωραιος φιλε κοπριτη. Πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια βλεπω. Βεβαια για να κανω το ιδιο κι εγω πρεπει να παρω πιστοποιηση W.A.F. οποτε θελει πολυ κοπο πριν το mod.

thanx Jax....

Ερ: η πρωτη φωτο του Χαους φαινεται κανονικα ή εγω εχω προβλημα και δεν μου την εμφανιζει???

Ερ2: What the f*ck is W.A.F.???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

WifeAcceptanceFactor.....

Είναι για τους "κρεμασμένους"...Ξέρεις, άμα χαλάει η εικόνα του σπιτιού πέφτει τσόκαρο και τέτοια....!!

Το τσοκαρο ειναι οταν εισαι ακομα νεος στο "αθλημα". Μετα αρχιζει το ξυλο με τον "πλαστη" και φυσικα μετα απο καιρο το χειροτερο απ'ολα. Μουρμουρα......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78 [Σήμερα, στις 02:53]

Απλα να θυμασαι να μη βαλεις καλωδια data μαζι με ρευματος στο ιδιο καναλι, Πολυ καλη δουλεια :)

ρε Γιωργο ξερεις κανενα τροπο μονωσης του καλωδιου ή εαν κυκλοφορει ετοιμο στο εμποριο κατι αντιστοιχο ....

θελω να περασω το utp απο το ενα δωματιο στο αλλο μεσα στο καναλι αλλα απο οτι καταλαβαινω μαλλον θα χρειαστω ξεχωριστο καναλι και σε αποσταση απο αυτα της τροφοδοσιας και των κεραιων...

υπαρχει αλλος τροπος???

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις UTP αλλά FTP καλώδιο και φαντάζομαι πως δε θα έχεις πρόβλημα..Η διαφορά στην τιμή είναι ελάχιστη. (το FTP είναι χοντρικά ένα καλής ποιότητας και extra μονωμένο UTP)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα έθαψες; Εξωτερικά κανάλια τοποθετούνται στα εργοστάσια.

Αν αγοράσεις καλώδια ποιότητος δεν θα έχεις προβλήματα.

Οδεύεις προς Λενορμαν 100-102 Κολωνός. Τηλ 2105157610

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 08:37]

Γιατί δεν τα έθαψες; Εξωτερικά κανάλια τοποθετούνται στα εργοστάσια.

Αν αγοράσεις καλώδια ποιότητος δεν θα έχεις προβλήματα.

Οδεύεις προς Λενορμαν 100-102 Κολωνός. Τηλ 2105157610

α ρε Γιαγκ.....bad timming...

αλλα για εξηγησε μου πως ακριβως εννοεις να τα θαψω???

με ενδιαφερει γιατι το θεμα εχει και συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

FTP (foil screened twisted pair) cable is a cable containing multiple pairs of copper wire enclosed in a sheath of aluminum foil. It's used in wiring systems in buildings or other environments where heavy noise adjacent to the wire might cause interference. The foil provides insulation not afforded by UTP (unshielded twisted pair), the most common kind of structural wiring. The disadvantage of FTP is that it requires somewhat more care in "earthing" (grounding) than UTP and electrical impedances must be matched when connecting to UTP. Typically, FTP might be used in a factory setting and UTP in an office setting

Καναλια αγορασα κι εγω πριν απο 2-3 χρονια για να περασω απο κει ολα τα καλωδια του δικτυου που εχω σπιτι, αλλα ρε φιλε κατι δε μαρεσει στο να βλεπω καναλι μεσα στο σπιτι, ετσι προτιμησα να περασω τα καλωδια γυμνα ψηλα και απο σημεια που δεν φαινονται. Σκεψου οτι τα καλωδια σε μενα περνανε απο το δωματιο μου , στο χωλ, στης αδερφης μου και στο σαλονι. Το καναλι ειναι ωραιιο αλλα το αλλο ποιο διακριτικο.

επισης το καναλι που εχεις στο σχεδιακι ειναι τεραστιο. μπορει να φαινεται πιο τακτοποιημενο αλλα το ομοαξονικο που ερχεται απο τη κεραια, των ηχειων, το fm τι ειναι? κεραια για ραδιο στο pc? αυτα μπορουν να πανε ολα μαζι. επισης αφου ολα αυτα ειναι μεσα στο σπιτι μπορεις αντι να αγοραζεις εχτρα καναλια να περασεις ολα τα ισχυρα καλωδια μεσα στο καναλι και το UTP η FTP η οτιδηποτε αλλο παρεις, να το κολησεις με το θερμοπιστολο εξωτερικα και απο κατω του καναλιου. Φυσικα δεν θα φαινεται.

οπως πχ στο σχημα

post-722-1416070939,4034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν και καναλακια με εμφανιση ξυλου σε παρα πολλα χρωματα απο εταιρειες οπως η 3Μ....

ενσωματωνονται αισθητικα τελεια με το υπαρχον σοβατεπι οποιουδηποτε τοιχου και εχουν και ετοιμες γωνιες και ταυ διακλαδωσεις αλλα ειναι ακριβοτερα και πιο δυσευρετα...

αυτα για οσους χρειαζονται W.A.F.......

στην δικη μου περιπτωση το καναλι κρυβεται πισω απο επιπλα στο 90% του μηκους του οποτε δεν με ενοχλει....(Εξαλλου το industrial look παντα μου αρεσε...)

Σε πρωτη φαση ασχοληθηκα με το κρυψιμο των χοντρων καλωδιων

(ΤV & FM & 2 διπλα των πισω ηχειων)

τα οποια μεχρι προτεινος εβοσκαν ελευθερα στο πατωμα .....

μολις κατασταλλαξω στο οριστικο στησιμο του pc με την tv και το H.T και...

βρω τις απαραιτητες προεκτασεις usb για scanner, printer Κτλ...

θα περασω αλλη μια γραμμη τριων περιπου μετρων μονο στον τοιχο που φιλοξενει τις παραπανω συσκευες....

το FTP οντως φαινεται η καλυτερη λυση και μπορει καλλιστα να κρυφτει στην σκοτια του γυψινου σοβατεπι της οροφης με λιγη θερμοκολλα....

φυσικα υπαρχει και η wireless λυση αλλα δεν ειναι προς συζητηση επι του παροντος thread...

το κενο κατω απο το καναλακι το εχω αφησει για την μοκετα της χειμερινης περιοδου

οποτε δεν μπορω να βαλω κατι εκει παρα μονο προσωρινα...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλή δουλειά. :worship: Και εγώ πρέπει να κάνω κάτι αντίστοιχο και το είχα σκεφτεί για να το αρχίσω next week. Εκτος απο τα καναλάκια, τα σπιράλ καλώδια που μας βοηθάνε να κρατάμε καλώδια μαζί απο που μπορώ να τα βρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 11:08]

α ρε Γιαγκ.....bad timming...

αλλα για εξηγησε μου πως ακριβως εννοεις να τα θαψω???

με ενδιαφερει γιατι το θεμα εχει και συνεχεια....

Σκάβεις με προσοχή ένα αυλάκι κατά μήκος του τοίχου. Θάβεις σε αυτό σωλήνα PVC που υπάρχει με έτυμες γωνιές κλπ. Μετά σοβαντίζεις, και τραβάς ατσαλίνα.

Η διεύθυνση που σου έδωσα είναι για καλώδια. Αν αποφασίσεις να βάλεις σωλήνα έχω άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα -διαβαζοντας σας..- μια απορια εχω..!

Μηπως εκτος απο ειδικοτητες σχετικες με Η/Υ σπουδαζετε παραλληλα και ειδικοτητες οπως : Πολ.Μηχανικοι.. Αρχιτεκτονες..κλπ κλπ?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.