Jump to content



PC - Suggestions needed!


Ghost

Recommended Posts

Καλησπέρα k πάλι TheLab'ers :).

Αυτή τι βδομάδα πιάνω δουλίτσα, και θέλω να ανανεώσω η να πάρω ένα νέο pc (κομμάτι - κομμάτι)... θέλω λοιπόν να μου προτείνεται mobo's, cpu's gpu's k ram's :)...

Η τιμή δεν με νοιάζει, απλά δεν έχω πολύ χρόνο να κάθομαι να ψάχνω για κομμάτια! οποτε μια βοήθεια θα ήταν καλή!

Προτεινόμενο τα κομμάτια να είναι από E-shop, μιας και έχω του μενιδίου κοντά μου!

Τα οποια με τον καιρό θα περνώ εάν το rig m αρέσει :p

Το τωρινό rig, είναι στην υπογραφή!

Εάν είναι για ανανέωση, τότε θέλω μια καλή κάρτα γραφικών, αλλα επειδή τελευταία δεν παρακολουθώ τα νέα, είμαι εντελώς χαμένος.. με το ποια μοντέλα υπάρχουν, η ποια είναι τα καλύτερα!

Ευχαριστώ :p:magic:

Link to comment
Share on other sites

Οθόνες έχω 2 και είναι αρκετά καλές για την συγκεκριμένη χρήση.. μπορεί αργότερα με τον καιρό να πάω να πάρω 3 ίδιες(19 η 20"), εάν εφόσον θα έχω μια καλή κάρτα γραφικών.

Βασικά, άκυρο για το 'αλλο' PC, αποφάσισα να ανανεώσω αυτό το PC για τώρα, και στο μέλλον θα μαζέψω για να πάρω ένα full και όχι κομμάτι-κομμάτι.

Αυτό που θέλω τώρα από εσάς, είναι να μου πείτε μια καλή κάρτα γραφικών, μέχρι 300-350E το πολύ. (το ότι μπορώ να διαθέσω μέχρι τόσα, δεν σημαίνει απαραίτητος ότι και η κάρτα πρέπει να κάνει τόσα, υποθέτω υπάρχουν και άλλες με χαμηλότερες τιμές; 250 κλπ).

Και παρακαλώ, Μονο ATI, όχι Nvidia. αι, είμαι κόκκινος :p :hang3::hang3:

Σημείωση: Το τροφοδοτικό μου είναι 500W..

Επίσης, για την κάρτα, να έχει τουλάχιστον 1,5GB+ γιατί σκοπεύω να κάνω χρήση Eye-Finity το οποιο σημαίνει ότι για να σηκώσει μεγάλη ανάλυση, πρέπει να έχει και μνήμη :p.

Απλά όπως βλέπω, για τώρα, θα πάρω μια ψιχτρα για να κάνω παραπάνω over-clock, και μια νέα κάρτα γραφικών.. αργότερα, 3 ίδιες οθόνες, και στο μέλλον μια αλλαγή σε mobo/cpu/ram :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις "άνετο" κουτί καλή οικονομική λύση για ψύξη CPU είναι η Corsair CPU Cooler A70 (35,90€) ή η Corsair CPU Cooler A50 (29,90€)που είναι πιο μαζεμένη σε διαστάσεις (ξέρω δεν είναι e-shop αλλά δεν έχει εκεί).

Όσο για την κάρτα γραφικών μια HD 6950 2GB είναι πολύ καλή λύση (ειδικά αν ξεκλειδώνει σε HD 6970) με 250~300€, όμως αν δεις εδώ.

500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended

Στις απαιτήσεις της έχει 500W τροφοδοτικό με 2 βύσματα 6pin pci-e με 75W το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω άνετη κούτα, full tower.

Όσο για τα 6-pin, ένα βγαίνει αυτόματα από το τροφοδοτικό, και το δεύτερο μέσο μετατροπέα από καλώδιο ρεύματος σε 6-pin! :T:

Τώρα για το θέμα τις κάρτας, Είχα δει κάτι benches εχθές, και είδα πως η 5970 είναι εξίσου καλή, και ακόμα καλύτερη στα FPS.. Τι παίζει με αυτό ρε παιδιά? Συμφέρει παλιά αλλα καλή? Γιατί από ότι είχα ακούσει για τις 69xx, είναι ότι εάν πάρεις μια ενώ εαν έχεις μια 59xx, δεν βλέπεις λέει καμια διαφορα... :wall:

Αλλα και πάλι, Εάν πάω από HD4870 σε HD5970 η HD6970/50, σίγουρα η διαφορα θα είναι τεραστια, αφού η κάρτα που έχω τώρα είναι μόλις 512mb, και με δυσκολία παίζω σε 2 οθόνες στα 3200 x 1080 (Google: SoftTH.com για το mod--)

Πx: DiRT 2 - 3200 x 1080, Full Graphics : 40FPS...

GTA ΣΑ: 3200 x 1080: 50FPS..(στα low... στα high; 35-40.)

GTA IV: 3200 x 1080 (low) = 15-25FPS..

Δεν με ενδιαφέρουν τα FPS τόσο, αλλα θέλω μια κάρτα που να μπορώ να απολαμβάνω τα παιχνιδιού που έχω ήδη, αλλα να μην έχω και κανένα πρόβλημα για τα παιχνίδια που θα βγούνε στους επόμενους μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Tην παράθεση την έκανα για να δεις πως για την συγκεκριμένη κάρτα (6950) το τροφοδοτικό σου αγγίζει τις ελάχιστες απαιτήσεις. Τα δύο βύσματα 6pin pci-e ξέρω οτι μπορούν να βρεθούν με αντάπτορες από τα molex.

Η 5970 είναι διπύρηνη κάρτα ενώ η 6950/70 είναι μονοπύρηνη και νομίζω (δεν το έχω ψάξει) πως η 5970 αν και μια γενιά παλιότερη είναι αρκετά δυνατότερη από μια 6950/70.

Αν πάρεις 5970 (μεταχειρισμένη μάλλον θα βρεις με τα 300~350€ που διαθέτεις) θα χρειαστείς νέο τροφοδοτικό σύμφωνα με αυτό.

650 Watt or greater power supply one 75W 6-pin and one 150W 8-pin PCI Express® power connectors recommended (850 Watt with two 75W 6-pin and two 150W 8-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in dual mode).
Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρε 6950 ειναι πολυ τουμπανο καρτουλα και δεν θα σε απογοητευσει σε κανενα κανενα παιχνιδι και δεν νομιζω οτι θα δεις καμια τρελη διαφορα αμα παρεις 5970.Ισως μονο αν benchαρεις:p.Παντως πιστευω οτι σε οποια και απο τις δυο και να πας θα χρειαστεις μεγαλυτερο τροφοδοτικο οπως λεει και ο TopCLR:)

Link to comment
Share on other sites

Αφου μπορεις να δωσεις μεχρι 350 δωσε 250 περιπου για την 6950 You - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE ATI RADEON HD6950 2GB DDR5 256 BIT και ενα 100αρι για ενα καλο τροφοδοτικο οπως αυτο CoolerMaster GX Series 750W PSU (RS750-ACAAE3-EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr :T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου πρότεινα το u επειδή την έχει ένα 10αρι πιο κάτω σε σχέση με τα υπόλοιπα καταστήματα.ΜΠορεις να την πάρεις και από τα multirama όπως εγώ στα 270€.Ρίξε γενικά μια ματιά στο skroutz να δεις τι παίζει απο τιμές:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά επειδή δεν έχει και τόσο νόημα να δώσω τόσα λεφτά για μια κάρτα, παράγγειλα την HD 6850 1GB τις gigabyte από τα multirama! Στα 184 euro!

Gigabyte Radeon HD 6850 - Κάρτα γραφικών - Radeon HD 6850 - 1 GB | Multirama

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.