Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Έχω ένα πιάτο με ένα LNB και πιάνω Hotbird. Οι λύσεις που έχω για να πιάνω και Astra είναι 2ο LNB ή μοτέρ; Θα προτιμούσα 1 LNB, αλλοιώς πρέπει να βάλω 2ο δέκτη;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι πιατο εχεις. Στα 80cm, δεν θα κατεβάσεις ολα τα κανάλια.

Με μικρότερο απο 80 το ξεχνάς το δεύτερο LNB και βαζεις μοτερ.

Με 100αρι πιατο κ πανω, βαζεις δεύτερο LNB. Εγω θα προτεινα μοτερ πάντως γιατι μπορείς κ ψαχουλεψεις κ. αλλους δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα μοτερ πάντως γιατι μπορείς κ ψαχουλεψεις κ. αλλους δορυφόρους.

και εγω σε αυτο εχω καταληξει και ευτυχώς δεν ειναι ακριβή λυση(50αρικο) (δεδομενου οτι 15-20 θα παει το 2ο ματι+ αξεσουαρ)

80αρι εχεις οταν το μετρας κατα πλατος σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είναι εύκολο για να το κάνω μόνος μου;

Το πιάτο πρέπει να είναι 80εκ. Επίσης δε θέλω 2ο LNB γιατί πρέπει να κατεβάσω και άλλο καλώδιο και να έχω και 2ο δέκτη.

Ο δέκτης μου VANTAGE HD 8000TS Twin PVR θα κατευθύνει το μοτέρ; Το μοτέρ στην αλλαγή δορυφόρου καθυστερεί πολύ;

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Ο δεκτης σου, υποστηρίζει USALS, οπότε η εγκατάσταση ειναι μεν πολύπλοκη, αλλα οχι ιδιαίτερα.

το βασικο ειναι η βαση, να ειναι 100% καθετη στην Γη. Ειναι το πιο βασικό κομμάτι.

Η θεωρία μετα λέει βαζεις το μοτερ, μετα το πιατο με την ανάλογη κλίση ως προς την περιοχή σου, κεντραρεις στον 23 και ο δέκτης γυρνάει αυτοματα με το USALS.

Α, το δεύτερο LNB δεν θέλει αλλο καλώδιο προς τα κατω, αλλα ενα επιπροσθετο μηχανακι, το diseqc. υπάρχουν αναλογα μοντέλα οσον αφορα τον αριθμό των LNB. πχ εσυ θες 2/1 για 2LNB /1 δεκτη.

υπάρχουν 4/1, 8/1, 10/1 κλπ

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Η βάση και το πιάτο+LNB είναι στημένα και λειτουργούν. Οπότε χρειάζομαι μόνο μοτέρ που θα βάλω πάνω στην υπάρχουσα βάση; Κάποιο καλό προτεινόμενο; Υποθέτω χρειάζεται παροχή ρεύματος.

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να το ελέγξεις. πολλοί δεν κανουν καλη εγκατάσταση οταν πρόκειται για έναν δορυφόρο.

Απο εκει κ περα θες μόνο μοτερ, κανα 2μετρα ομοαξωνικο καλώδιο και 2 κονεκτορες F. Ρεύμα παρέχεται μεσω του δέκτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Moteck SG2100A χαλαρά το μοτεράκι.

Double αυτό που είπε ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] όταν πρόκειται για single satellite συνήθως οι περισσότεροι το mounting κλπ τα κάνουνε τουλάχιστον πρόχειρα :p

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αμα βαλεις πολλα LNB πχ 6-7, το μοτερ δεν βολευει γιατι για παραδειγμα απο τις 13° στις 28.2° θα κανει περιπου 6-7 sec ενω με ενα καλο diseq θα ειναι σαν να αλλαζεις καναλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Οπότε το δίλημμα είναι να πάρω μεγαλύτερο πιάτο (αυτό που έχω είναι 80εκ.) και LNB με diseq ή απλά να βάλω ένα μοτέρ Moteck SG2100A στον υπάρχοντα εξοπλισμό. Στην πρώτη περίπτωση δε θα έχω καθυστέρηση αλλά θα πιάνω λιγότερους δορυφόρους και κοστίζει παραπάνω;

Προς το παρόν με ενδιαφέρει να πιάνω FTA σχετικά με μουσική (MTV που θα ήθελα από ότι είδα δεν υπάρχει ελεύθερο), ντοκιμαντέρ αγγλόφωνα ή γερμανόφωνα. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να πάω στη λύση του μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

LNB/Disecq , λιγο καλωδιο & connectors, δεν θα πανε πανω απο 30-35€ και αντε κανα 30-40λεπτο στησιμο και κεντραρισμα.

Μοτορι, θελει ενα 70αρι να το αγορασεις, αλλα 5€ λιγο καλωδιο/connectors και για εναν μη-γνωστη ενα 2ωρο στησιμο (χωρις τα ενδιαμεσα 5λεπτα με τα καντηλια...:hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Με πιάτο 80εκ. έχει νόημα να μιλάμε για περισσότερα από 1 LNB; (μέχρι πόσα παίρνει; )

Για το σκοπό που το θέλω ποια είναι η προτιμότερη λύση;

Με 80άρι πιάτο σε ποια περίπτωση θα πιάνω περισσότερους δορυφόρυ/κανάλια; Με μοτέρ ή πολλά LNB;

Link to comment
Share on other sites

:p

Το μοτερ σου παρεχει την ευκολια του "μου'ρθε να πιασω αυτο το δορυφορο αλλα βαριεμαι να σεταρω-κεντραρω παλι τα LNB".

Εχεις και μικρο πιατο για να βαλεις πολλα ματια πανω (70κατι εχω εγω και με τρωει η τσεπη )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κανένα πιάτο με όσα LNB και να βάλεις επάνω δεν αντικαθιστά ένα μοτεράτο.

Συν το τεράστιο μπόνους του μοτεράτου:

Τα feeds.

Γυρνάς στον πιο κουφό δορυφόρο, και βούρ, τζαμπέ αγώνας champions league / nba / euroleague / bbva / premier league / campionato σε 720p 60fps / 1080i τζαμπέ.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ βουρ δεν το λες. 13 σε 16 θελει 3-4 δευτερολεπτα. 13 σε 19 καπου 6-7. Και ας μην πιασουμε 39/42 που ειναι στον διαολο.

Το μοτερ απλα εχει το καλο οτι πας οπου θες Και για να πιασεις καποιους θες 100-120αρι με καλες καμπυλες (ΤΡΙΑΧ - Gibertini).Και φυσικα 100 & 120αρι σε μοτερ, ΜΟΝΟ αλουμηνιου !

EDIT: Αν θες μονο Hotbird & Astra κ χεστηκες για τους αλλους, βρες ενα φτηνο 100ρι σιδερενιο, ενα disecq 2/1 και ενα δευτερο LNB και θα εισαι κομπλε. Αν σε τρωει κ σε παιρνει, θα ελεγα μοτορι Moteck SG2100a, Gibertini 100αρι αλουμηνιου, LNB ΜΤΙ 0.1 db. Υπολογισε ενα 130αρι πολυ πολυ χοντρικα.

EDIΤ 2: Ετσι ξεκινησα και τα χαλια μου τωρα ειναι 2 χ 120αρια και ενα 100αρι με μοτερ. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.