Jump to content



Πως κολλάω το plexi?


Wizard!

Recommended Posts

Έχω μια έτοιμη κατασκευή από plexi. Χρειάζεται όμως να κάνω μια μικρή διόρθωση, όπου πρέπει να κολλήσω απάνω ένα κομμάτι. Προφανώς οι επιφάνειες είναι καθαρές και λείες. Δοκίμασα με εποξική για πλαστικά αλλά δεν έκανε δουλειά. Ξεκολλάει εύκολα... :hm:

Ξέρετε τι κόλλα ή άλλη μέθοδο μπορώ να χρησιμοποιήσω; Θα με βοηθούσατε πολύ αν είχατε κάτι συγκεκριμένο και κατάστημα που μπορώ να το πάρω. Στο Praktiker (που είναι πολύ κοντά μου) βρήκα κάτι, έτσι μου είπαν τουλάχιστον, αλλά είναι συσκευασία 1lt και χρειάζεται και πιστόλι σιλικόνης για να το βάλω. Εγώ θέλω να κολλήσω 10-15cm όλα κι όλα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια έτοιμη κατασκευή από plexi. Χρειάζεται όμως να κάνω μια μικρή διόρθωση, όπου πρέπει να κολλήσω απάνω ένα κομμάτι. Προφανώς οι επιφάνειες είναι καθαρές και λείες. Δοκίμασα με εποξική για πλαστικά αλλά δεν έκανε δουλειά. Ξεκολλάει εύκολα... :hm:

Ξέρετε τι κόλλα ή άλλη μέθοδο μπορώ να χρησιμοποιήσω; Θα με βοηθούσατε πολύ αν είχατε κάτι συγκεκριμένο και κατάστημα που μπορώ να το πάρω. Στο Praktiker (που είναι πολύ κοντά μου) βρήκα κάτι, έτσι μου είπαν τουλάχιστον, αλλά είναι συσκευασία 1lt και χρειάζεται και πιστόλι σιλικόνης για να το βάλω. Εγώ θέλω να κολλήσω 10-15cm όλα κι όλα... :...:

Γιωργο και με κλασσικη κυανοακρυλικη στιγμης κανεις δουλεια απλα δεν εχεις ελαστικοτητα στην κολληση

(απλα θελει προσοχη γιατι προκαλει ασπριλες και τρεχει ευκολα εαν ειναι λεπτορευστη - ψαξε για gel εναλλακτικα)

επισης και με εποξικη δυο συστατικων θα κολλησει (παρε του 5λεπτου)

οπως επισης και με σιλικονατες κολλες σωληναριου

το θεμα ειναι εαν σε νοιαζει εμφανιση, στεγανοτητα κτλ...

Aπ'οσο ξερω

για την πιο τελεια, αορατη και ανθεκτικη κολληση σε καλης ποιοτητας και σωστα κομμενο plexiglass

πας σε χλωροφορμιο και σε αλλες ειδικες κολες με βαση αυτο

ζητα καμια συριγγα απο κανενα φιλο φαρμακοποιο ή κοντινο plexiglassομαστορα

για να μην παιρνεις λιτρο

αφηνεις μια δυο σταγονες να τρεξουν στο υψηλοτερο σημειο του αρμου των δυο κομματιων

που εχεις απο πριν συγκρατησει στην επιθυμητη θεση τους με χαρτοταινια/σφιγκτηρες

και λογω της βαρυτητας και του τριχοειδους φαινομενου το υγρο θα καλυψει ολη την προς συγκολληση επιφανεια

επειδη το φαινομενο ειναι αμεσα ορατο κοιταζοντας απο το σοκορο του υλικου

εαν δεις οτι δεν φτανει η ποσοτητα μεχρι εκει που θες

επαναλαμβανεις απο το σημειο που σταματησε το πρωτο περασμα

για περισσοτερες και πιο ειδικες πληροφοριες μπορεις να απευθυνθεις σε ειδικευμενους τεχνίτες

επιγραφων και κατασκευων plexiglass

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο και με κλασσικη κυανοακρυλικη στιγμης κανεις δουλεια απλα δεν εχεις ελαστικοτητα στην κολληση

Δε με πειράζει η ελαστικότητα. Η κυανοακρυλική είναι η κλασσική Logo που λέμε; Γιατί δοκίμασα σε μια γωνίτσα και έφυγε μετά από 3-4 μέρες...

το θεμα ειναι εαν σε νοιαζει εμφανιση, στεγανοτητα κτλ...

Δε με νοιάζει εκεί που είναι. Η στεγανότητα όμως είναι ένα θέμα... Δε χρειάζεται να είναι απόλυτα στεγανό, αλλά δε θέλω και ροή... :...:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρη φωτογραφία και δε μπορώ να βγάλω τώρα (είμαι στο γραφείο), αλλά είναι εύκολο να σου εξηγήσω.

Έχω λοιπόν ένα κουτί που έχει μπροστά ένα πορτάκι. Το πορτάκι έχει ύψος πχ 40εκ. Εγώ ήθελα να είναι 20εκ., να αρχίζει από το ίδιο ύψος και να τελειώνει 20εκ. ψηλότερα από ότι τώρα. Οπότε κολλάω από μέσα ένα κομμάτι, να μειώσω το κενό. Η τρύπα από το πορτάκι είναι το πορτοκαλί, το κομμάτι που θέλω να κολλήσω είναι το μπλέ.

attachment.php?attachmentid=44199&stc=1&d=1302520369

Ο λόγος που θέλω να είναι σχετικά στεγανό, είναι ότι μέσα στο κουτί θα μπει χώμα και φυτά που φυσικά θα ποτίζονται. Ναι μεν δε θα τρέχει νερό, αλλά όσο να'ναι, υγρασία θα έχει και δεν πρέπει να τρέχει.

post-173-1416075139,0936_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιούσες περαστές βίδες και παξιμάδια;

Δε θα είναι πολύ πιθανό να βγει από εκεί υγρασία; Θα πρέπει να βάζω μονωτικά κλπ...

Το χλωροφόρμιο ειναι το καλύτερο δες και εδω που κάποιος έφτιαξε ενυδρείο με πλεξι και το κόλλησε με χλωροφόρμιο(αναφέρει και που το αγόρασε)

Thanx. Αν και το κατάστημα που λέει είναι Πειραιά και ανοίγει μόνο καθημερινές μέχρι τις 4, οπότε δε μπορώ να πάω, τουλάχιστον ξέρω που να ψάξω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σας, θέλω να μάθω κάτι για τις κόλλες για Plexiglass

Θέλω να ρωτήσω, χρειάζομαι μια κατασκευή από Plexiglass για μια πανεπιστημιακή εργασία.

Αυτή η κατασκευή θα μπει σε έναν θάλαμο, ο οποίος θα έχει μέσα 6 tubes υπεριώδους ακτινοβολίας τω 8W και μήκους κύμματος στα 312nm και θα χρησιμοποιηθεί για φωτογράφιση του εσωτερικού από ψηλά. Δηλαδή στο κάτω μέρος είναι η υπεριώδη ακτινοβολία. Από πάνω είναι η κατασκευή που θα περιέχει στο εσωτερικό της ένα υλικό που θα φωτογραφιθεί και από πάνω θα είναι η φωτογραφική μηχανή.

Για την κατασκευή αυτή από Plexiglass έχω ζητήσει να είναι μονοκόμματη αλλά μου έχουν πει ότι δεν γίνετε και χρειάζεται να κολληθεί. Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες κόλλες που θα είναι ανθεκτικές σε συνεχόμενη έκθεση στην ακτινοβολία αυτή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.