Jump to content



---->Ευρεση αξιοπιστου U P S<-----


greekfragma

Recommended Posts

από εμπειρία, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα φθηνά MGE....

θα πρότεινα επίσης ανεπιφύλακτα το MUSTEK (γενικά είναι super για τα λεφτά τους και κοντράρουν πολύ ακριβότερα ups) με μόνο μειονέκτημα (από το 1.000 και πάνω) το σχετικά θορυβώδες ανεμιστήρι τους (το οποίο είναι συνέχεια ανοικτό)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 18:37]

τα ΜΥΣΤΕΚ και τα MGE ειναι δοκιμασμενες λυσεις απο μενα και τα βρηκα εξισου καλα.

επειδη δεν σε ενδιαφερει η αυτονομια της μπαταριας θα σου προτεινα να ψαξεις για το καλυτερο 800αρη στην κατηγορια του.....δηλαδη με μικρη σχετικα μπαταρια αλλα ποιοτικοτερο για καλυτερη προστασια.

εγω θα σου προτεινω αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

το τοποθετησα σε γνωστο μου εδω και 5μηνες και δεν εχει κανενα παραπονο.

Αυτο (σχεδον, οταν το πηρα δεν ειχε usb αλλα μονο serial κατα τα αλλα ταυτιζονται) εχω και εγω 1,5 χρονο περιπου και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Κραταει τον Η/Υ περιπου 15-20 λεπτα, η μπαταρια αλλαζει ευκολα βγαζοντας 2 βιδες (δεν εχει χρειαστει αλλαγη) και τελος το συνοδευτικο προγραμμα (UPS Commander Pro) ειναι αρκετα απλο αλλα και πληρες ενω χρησιμοποιει περιπου 4 MB ram.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Χθες, στις 22:51]

Ποιο κερδισε την καρδια σου (και τα σου :) ) τελικα ?????

το Mustek το 800αρι τελικα...

(και οταν δεν θα επαρκει πλεον η ισχυς του απλα θα το απαλλαξω απο την οθονη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

2 εταιρίες έχω να προτείνω:

APC & MGE

Από VA , όσα χρειάζεστε και κάτι παραπάνω.

MGE,κυριος πολυ καλο εχω το 500:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα αγόρασα το MusteK Line-interactive 1000 καθώς με ανησύχησαν κάτι διακοπές ρεύματος στη περιοχή πρόσφατα και κάτι πτώσεις της ασφάλειας στον πίνακα από τότε που μπήκε κλιματιστικό στο σπίτι...(μονοφασικό ρεύμα)

Οι αρχικές παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

...οι υποδοχές και τα καλώδια που συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία δεν μου επιτρέπουν να συνδέσω τον φορητό μου...

...ο μετασχηματιστής του έχει αρσενικο βύσμα τρίπινο στρογγυλό, ενώ το η υποδοχή του καλωδίου που συνδέεται στον UPs είναι τρίπινη μεν, όχι ίδιου τύπου δε...

Οπότε πρέπει να ψάξω για αντάπτορα για το φορητό...πιθανότατα και κανα πολύμπριζο που να μπορεί να συνδεθεί στο Ups...

...έχω και πολλές συσκευές πχ τα ηχεία, 2 εξωτερικούς δίσκους κα. με βύσμα βρετανικού τύπου...γνωρίζει κανείς πού θα βρώ αντάπτορες στη Θεσσαλονίκη;

έχω οργώσει την Ανάληψη και βρήκα μόνο 2 ξεχασμένα σε μερικά καταστήματα...

Επίσης, οι μόνες συσκευή που μπόρεσα να συνδέσω (στη συσκευασία συμπεριλαμβάνονται 2 μόνο καλώδια για τις 4 εισόδους του UPS) ήταν ένας εξωτερικός σκληρός, καθώς ο μετασχητιστής του έχει ακριβώς το βύσμα που είναι απαραίτητο για τη σύνδεση...

Τα 130 ευρώ που πλήρωσ προφανώς δεν φτάνουν για να συμπεριληφθούν ό,τι χρειάζεται για ένα πλήρες λειτουργικό ups...

...έλα όμως που κι απ' αυτά τα 2 καλώδια μόνο το ένα μού δίνει ρεύμα κανονικά, ενώ το άλλο είναι πιθανότατα ελαττωματικό...

από τους τρείς εξωτερικούς σκληρούς δίσκους σ' όποιον κι αν το δοκίμασα και σ'οποιαδήποτε υποδοχή του Γιου-Πι (!!?)-ΕΣ(?) δεν δίνει ρεύμα

...ενδεχομένως να φταίει και το γενονός ότι δεν το φόρτισα 8 ώρες μόνο του όπως έλεγε το εγχειρίδιο παρά μόνο 15 λεπτά...όπως και νά' χει είναι περίεργο

Τέλος, η προστασία τηλ. γραμμής δεν πρέπει να δουλεύει για adsl, μιας και από τη στιγμή που το συνέδεσα και ακόμη μετά από 2-3 επανεκκινήσεις η σύνδεση σερνόταν...

Χρειάστηκε να την επαναρυθμίσω για να επανέλθει...

...τη δουλεύει κανείς με adsl;; Και τα δύο καλώδιο που χρησιμοποίησα ήταν κατάλληλα, δλδ όχι απλού τηλεφώνου...(4 μεταλλικές απολήξεις)

Επίσης το λογισμικό που συνοδεύει τη συσκευή είναι πολύ φτωχό και δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι το ξεχωριστό...οπότε σκέφτομαι να ελευθερώσω και τη θύρα usb που, αν δεν λειτουργείται το πρόγραμμα, δεν υπάρχει μάλλον λόγος να δεσμεύεται...

Τέλος, οταν το πρωτοάνοιξα με τρέλανε στο θόρυβο...θα ήταν αδύνατον να μείνω στο ίδιο δωμάτιο, πολύ περισσότερο να διαβάζω μ' αυτό το σαματά...

...αφού το έκλεισα και το ξανάνοιξα ομως σώπασε...

Φλερτάρω αρκετά με τη σκέψη να το επιστρέψω αύριο πουρνό-πουρνό και να πάρω τα λεφτουδάκια μου πίσω, αν μπορώ (αλήθεια, το δικαιούμαι; ), αλλιώς να πάρω κάτι άλλο (αν και δεν χρειάζομαι κάτι άμεσα)...

Το έχει δουλέψει κανείς, μήπως μπορεί να με βοηθήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

...οι υποδοχές και τα καλώδια που συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία δεν μου επιτρέπουν να συνδέσω τον φορητό μου...

Γιατί να το συνδέσεις με τον φορητό σου;

Link to comment
Share on other sites

U P S DAKER 600ρι εχω απο τον αγαπητο greekfragma και ειμαι ικανοποιημενος γιατι σε κατι μικροδιακοπες(κανα 10λεπτο) ρευματος αντεξε μια eizo 17,psu 600 και ενα μοντεμακι...

Τωρα θα ημουν πιο καλα αν ειχε καποιο προγραμμα για το pc για να βλεπω κανονικα τι παιζει αλλα its ok,για τα λεφτα του δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 08:25]

U P S DAKER 600ρι εχω απο τον αγαπητο greekfragma και ειμαι ικανοποιημενος γιατι σε κατι μικροδιακοπες(κανα 10λεπτο) ρευματος αντεξε μια eizo 17,psu 600 και ενα μοντεμακι...

Τωρα θα ημουν πιο καλα αν ειχε καποιο προγραμμα για το pc για να βλεπω κανονικα τι παιζει αλλα its ok,για τα λεφτα του δηλαδη....

:D
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το συνδέσεις με τον φορητό σου;

Για τον ίδιο λόγο που θα ήθελα να το συνδέσω με κάποιο σταθερό...δεν είναι μόνο η διακοπή ρεύματος που με ανησυχεί...εξάλλου πολλοί λειτουργούν το φορητό χωρίς τη μπαταρία όταν είναι στο ρεύμα...

..εγώ έχω συνδεδεμένη τη μπαταρία, αλλά χρειάζομαι και το σταθεροποιητή τάσης...

Link to comment
Share on other sites

vgiozo> Oι φορητοί, δουλεύουν περίπου όπως και τα online Ups. Δηλαδή, παίρνουν ρεύμα συνέχεια από την μπαταρία ενώ αυτή φορτίζει από το μετασχηματιστή. Το μόνο που θα μπορούσες να πάθεις, είναι να σου καεί ο μετασχηματιστής.

Κανονικά, είναι υποχρεωμένοι, από τη στιγμή που πωλείται ένα προϊόν στην Ελλάδα, να έχει πρίζες ελληνικού τύπου ή αυτές που χρησιμοποιούν οι υπολογιστές (το πολύγωνο φις με τις 3 κάθετες επαφές). Το MGE Pulsar Eclipse που έχω, έχει ελληνικού τύπου σούκο πρίζες.

Ναι, χρησιμοποιώ την adsl πάνω στο ups, χωρίς προβλήματα στην ταχύτυτα, αλλά έχω συνδέσει το καλώδιο από τον τοίχο στο ups ΠΡΙΝ παρεμβληθεί οτιδήποτε άλλο (φίλτρα, splitter, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω σε ξεχωριστό, γιατί δεν αφορά στον vgiozo :)

Εγώ πήρα πριν 2 χρόνια περίπου ένα MGE Pulsar Eclipse Premium (LI) 1200VA.

Έχω απάνω συνδεδεμένα:

Το pc που φαίνεται στην υπογραφή, μαζί με την 21''

Το ασύρματο τηλέφωνο

Όλους τους φορτιστές (κινητό, ψηφιακή, κλπ αλλά τους βγάζω όταν δε φορτίζουν)

Τον εκτυπωτή HP DeskJet 960cxi (είναι κλειστός, αλλά δε θέλω να κοπεί εκτύπωση στη μέση)

Τιμόνι & joystick (force-feedback)

Και δε θυμάμαι τι άλλο... :rolleyes:

Με όλα αυτά, δίνει 35 λεπτά αναμονή.

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει, είναι ότι χάνει τη σύνδεση μέσω USB και δεν μπορεί έτσι να δώσει εντολή για shutdown σε περίπτωση που μείνει πολύ ώρα χωρίς ρεύμα. Οφείλω να ομολογήσω ότι το έχω αμελήσει βέβαια, και δεν ξέρω αν είναι θέμα drivers ή ups, αφού άλλαξα καλώδιο και συνέχισε να το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν παρεμβάλλεται τίποτα ανάμεσα στη καλώδιο και το ups...δεν καταλαβαίνω γιατί υποφέρει τόσο το μόντεμ όταν το κάνω...

Εφόσον ισχύει αυτό που λες για τον φορητό και το μετασχηματισή, μάλλον άδικα έσκασα 130 ευρώ...

Για να προστατεύει 3 σκληρους δίσκους; Θα μπορούσα να πάρω ένα με τα μισά χρήματα...

...για επιστροφή το βλέπω μου φαίνεται...έχω δικαίωμα να ζητησω επιστροφή χρημάτων;

Το ups αγοράστηκε χθες το απόγευμα από το Zeroone...

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο του Mustek λέει ότι δεν πρέπει να συνδέονται επάνω ηλεκτρικές συσκευές, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 11:46]

...για επιστροφή το βλέπω μου φαίνεται...έχω δικαίωμα να ζητησω επιστροφή χρημάτων;

Το ups αγοράστηκε χθες το απόγευμα από το Zeroone...

Θεωρητικά μπορείς να ζητήσεις, αλλά κανείς δεν το εφαρμόζει :mad:

Πρακτικά, μπορείς να πάρεις άλλο, ή να σου κάνουν πίστωση και να πάρεις κάτι άλλο κάποια στιγμή, ή να σου δώσει τα χρήματα κάποιος φίλος σου, για να πάρει κάτι εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρήκα ένα άλλο καλώδιο για να συνδέσω το δεύτερο σκληρό δίσκο με το ups, διαπίστωσα ότι ήταν σφάλμα του ενός καλωδίου που συνόδευε το ups...αυτό που έχω τώρα δουλεύει μια χαρά...

Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για το εξής:

...να επιστρέψω επιστρέψω το παρόν ups (Mustek 1000AV line-int) και να πάρω ένα χαμηλότερης ισχύος + σαρωτή -που δεν έχω- ή εκτυπωτή - που έχω, αλλά φαίνεται να παραδίδει πνέυμα - ή να κρατήσω αυτο το ups μιας και στο έμμεσο μέλλον μπορεί να στήσω κι ένα σταθερό σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Fragmouli το DAKER μας αφησε για τον αλλο κοσμο!

Πηγα να βαλω σε ενα πολυμπριζο που ηταν και το pc εναν ανεμιστηρα και ξαφνικα :eek: παφ πουφ σκοταδι!

Λεω οπα παει ο φουκαρας ο amdakos...ανεβαζω την ασφαλεια τπτ.Εν ολιγις επρεπε να παω στο εξωτερικο ρολοι να κανω τα κοθμαντα μου για να επανελθει ρευμα!

Τελικα μας αφησε το UPS!Δεν εχω παραπονο,νιωθω οτι θυσιαστηκε για το pc!

Οποτε τωρα μαλλον παω για καποιο καινουργιο,οπως το MGE 1100ή το MUSTEK POWERMUST 1000VA USB,τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Χθες, στις 18:49]

Fragmouli το DAKER μας αφησε για τον αλλο κοσμο!

Πηγα να βαλω σε ενα πολυμπριζο που ηταν και το pc εναν ανεμιστηρα και ξαφνικα :eek: παφ πουφ σκοταδι!

Λεω οπα παει ο φουκαρας ο amdakos...ανεβαζω την ασφαλεια τπτ.Εν ολιγις επρεπε να παω στο εξωτερικο ρολοι να κανω τα κοθμαντα μου για να επανελθει ρευμα!

Τελικα μας αφησε το UPS!Δεν εχω παραπονο,νιωθω οτι θυσιαστηκε για το pc!

Οποτε τωρα μαλλον παω για καποιο καινουργιο,οπως το MGE 1100ή το MUSTEK POWERMUST 1000VA USB,τι λετε?

:cry: παει το ντακερακι?:cry:

τουλαχιστον εκανε την δουλεια του μεχρι τελευταια στιγμη......:bye:

μαλλον ο ανεμιστηρας την εκανε την ζημια ε?εμενα ενας παλιος εδω στο χωριο που τον ξεθαψα απο το παταρι μου καψε και την ασφαλεια στο σπιτι.καμια φορα χρειαζεται και ενα ξεσκονισμα σε αυτα τα μαραφετια πριν τα βαλουμε στην πριζα:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.