Jump to content



---->Ευρεση αξιοπιστου U P S<-----


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Καλά , δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Απλά όλα τα UPS ίδιας "ισχύς" δίνουν πάνω κάτω τον ίδιο χρόνο.

Διαφορά από μάρκα σε μάρκα έχει το κύκλωμα προστασίας από "spikes".

Για αυτό προτείνω μόνο APC & MGE.

Και προτιμάται line-interactive UPS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχές του χρόνου πήρα ένα APC BackUPS-RS 1000VA Line InterActive. Εξαιρετικά ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του. Είναι το μόνο ups που υποστηρίζεται με drivers από τα winxp και το λογισμικό του είναι υπέροχο. Ρυθμίζεις τις τάσεις του AVR, σου δείχνει πόσο καταναλώνεις (στην περίπτωσή μου 150W χωρίς οθόνη και 220W με οθόνη), ρυθμίζει αν θα κλείνει σε κάποιο χρόνο από τη στιγμή που έπεσε το ρεύμα ή σε κάποιο χρόνο πριν τελειώσει η μπαταρία, self test, spike protection για τηλέφωνο και δίκτυο, 6 μπρίζες ups και 2 surge και διάφορα άλλα καλούδια. Για την περίπτωσή μου ο χρόνος σε μπαταρία φτάνει στα 16'.

Μελανά του σημεία:

  • Έχει πρόβλημα με το hibernate-shutdown των xp αν υπάρχει άλλο πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά, όπως το nero(όταν τελειώσει το cd)
  • Βγάζει τις μπρίζες των τροφοδοτικών μόνο και όχι σούκο (κάτι που διορθώνεται εύκολα, έχω φτιάξει 3 καλώδια που να βγάζουν σε σούκο)
  • Δεν παίρνει άλλη μπαταρία. Σκέφτομαι κάποια στιγμή που λήξει η 2ετής εγγύηση να του βάλω μία μπαταρία αυτοκινήτου, όπως θα βάλω στο ups του wireless router στην ταράτσα.

Σκυλί. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Τιμή 240 πρέπει να έχει τώρα. Τα APC έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή σε όλη την Ελλάδα (εκτός αν πέσεις σε κλέφτη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω ενα Mustek PowerMust 800VA Pro. Το είχα παρει 120 Ε πριν απο ενα χρονο μετα απο πολυ ψαξιμο στη Στουρναρη.Κρατάει το PC μου περιπου 20 min.(350 W P/S, 17`` CRT , Modem ext,1800+, 3 x CD-DVD, 1x HDD,audigy,TV card,GPU GeForce 4200,6x 8cm,SCSI Controller , Scanner)

Ειναι line-interactive και εχει 3 εξοδους, προστασια τηλ. γραμμης, προγραμμα ελεγχου με τις περισσοτερες λειτουργιες απο αυτες που αναφερει ο trendy και αλλες οπως προγραμματισμος shutdown απο το UPS. Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ικανοποιημενος , ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι κοστιζει τα μισα απο το αντιστοιχο APC/MGE.:cool::)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82 [Σήμερα, στις 01:39]

Δωστε και οι υπολοιποι χαρακτιριστικα παιδια να φτιαξουμε ενα Database με τα UPS μας...

ΝΑ αγορασουμε και εμεις που δουλευουμε χωρις προφυλαξεις.....

πρεπει οσοι δεν εχουν να επισπευσουν τις διαδικασιες γιατι χθες με την πολυ ζεστη ειχα την 1η διακοπη της ΔΕΗ και ευτυχως με εσωσε το ups.ακουσα οτι διακοπη εγινε και στο περιστερι η οποια διηρκησε και περισσοτερο........:bye:

Link to comment
Share on other sites

Nα μην έχετεται την εντύπωση ότι τα ups προστατεύουν από υπερτάσεις(υποτάσεις).Αυτ'ο το κάνουν μόνο τα online.Oπότε για όσες περιοχές έχον πρόβλημα με το δίκτυο ΔΕΗ συστείνεται

η χρήση σταθεροποιητή τάσεως.

Link to comment
Share on other sites

απο υπερτάσεις/υποτάσεις προστατεύουν και τα line interactive στα οποία ορίζεις το επιθυμητό εύρος διακύμανσης της τάσης. Όταν η τάση είναι εκτός αυτών των ορίων τότε την τροφοδοσία την αναλαμβάνει το UPS διορθώνοντας ή παρέχοντας ρεύμα απο την μπαταρία του

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προχτες απο μαμακια της δεη(επιστροφη τασης) εχασα το ταγκαν μου και κατι λαμπες σκασανε! Ευτυχως μονο αυτα ηταν στο ρευμα και το ψυγειο που ως δια μαγειας σωθηκε! ΔΕΗ σου λεει μετα.... Μονο ενα συγνωμη ειχαν να πουν... Αλλα δεν θα περασει ετσι....

Αληθεια απο τα 500V περιπου που εφαγα θα εσωζε το ταγκαν καποιο ups???? :tw:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

πρεπει οσοι δεν εχουν να επισπευσουν τις διαδικασιες γιατι χθες με την πολυ ζεστη ειχα την 1η διακοπη της ΔΕΗ και ευτυχως με εσωσε το ups.ακουσα οτι διακοπη εγινε και στο περιστερι η οποια διηρκησε και περισσοτερο........:bye:

Πανω απο μιση ωρα... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μερικες ερωτησεις!

1.Το on-line θα ηταν περιττο για μενα?

2.Βασει του συστηματος της υπογραφης μου...ποιο χρειαζομαι για κανενα μισαωρο?

3.Με τα line-interactive, βασιζομαι στα γραφομενα του XTCgr...δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ωστε να εχουμε συνεχεια, σταθερα, την ιδια ταση?

4.Ποια ειναι η καλυτερη εταιρια?

5.Το βασικοτερο...που μπορω να βρω τιμες?

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.