Jump to content



---->Ευρεση αξιοπιστου U P S<-----


greekfragma

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδες.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα U P S DAKER made in italy.....εχω μεινει υπερευχαριστημενος και με εχει σωσει 2-3 φορες το χειμωνα που μας περασε......ο σκοπος που ανοιγω αυτο το θεμα ειναι ενημερωτικος......να ποσταρουμε ολοι μας που εχουμε ενα ups ποιο εχουμε ποσο το πηραμε και εαν τελικα εχει βγει καλο.

2 παρατηρησεις θα ηθελα να κανω.

Εχω ακουσει οτι πολλα ups ερχονται μαζι με software(κυριως τα πολυ ακριβα).Το λογισμικο ομως αυτο εχω ακουσει επισης οτι τρωει αρκετους πορους απο το συστημα...το δικο μου ειναι αρκετα απλο και δεν εχει τετοια κολπα.

Να προσθεσω οτι αρκετα ups εχουνε απο 10λεπτα διαρκεια παροχης ενεργειας στην μπαταρια τους εως και αρκετες ωρες(επαγγελματικα).εμας λογικα μας ενδιαφερουν αυτα του 10λεπτου αντε 30λεπτου για οικιακη χρηση.ποιο θεωρειται καλυτερο στην κατηγορια αυτη?

Τελος να ρωτησω καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη η μπαταρια ενος ups και που πρεπει να απεθυνομαστε για αλλαγη της(εαν δεν ειναι καποια μεγαλη μαρκα με σερβις κλπ κλπ) ετσι ωστε να μην ρυπαινουμε και το περιβαλλον....

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Ωραιο θεμα γιωργο...

Και καλη ιδεα θα ηταν να το εξειδικευσουμε και λιγο για μας τους o/c...

Εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιδεα να μην εξαρταμε απο τις κωλοτασεις της ΔΕΗ αλλα να μην πληρωσω πολλα για ενα τετοιο μηχανημα μιας και δεν με ενδιαφερει να κραταει 20 λεπτα ανοιχτο το pc(δεν εχω να κανω backup καμια βση δεδομενων) αλλα να δινει την λυση οταν υπαρχει μια υποταση ή υπερταση στο δικτυο ωστε το pc να μην περνει χαμπαρι και να γλυρωνω τυχον ρεσταρτ....

Link to comment
Share on other sites

έχω το MGE ellipse premium 500 (line interactive),το πήρα το Σεπτέμβριο από το πλαίσιο 150euro λόγω οτι τότε έβαλα την DSL γραμμή - (πολύ) περισσότερες ώρες ανοικτό το pc. Δύσκολα θα βρεις UPS (λογικών διαστάσεων και κόστους) που να μπορεί να κρατήσει το pc ανοικτό για 30λεπτα. Απο οτι έχω διαβάσει η διάρκεια ζωής των μπαταριών UPS είναι περίπου 5 χρόνια. Ιδιαίτερη βαρύτητα πρέπει να δοθεί στον τύπο του UPS, δηλαδή αν είναι line interactive ή standby

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν "πάει" έτσι...πάει ανάλογα της κατανάλωσης των συσκευών που είναι συνδεδεμένα στο UPS. Στο UPS μου έχω συνδεδεμένο το μηχάνημα της υπογραφής + 19αρα NEC + την Hydor L20. Για επιλογή UPS >> http://www.mgeups.com/selector/ups/index.php?lang=

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 τύποι UPS

- Standby

Δεν διαθέτουν AVR (Automatic Voltage Regulation) με αποτέλεσμα να μην παρακολουθούν την τάση της ΔΕΗ.

- Line Interactive

Διαθέτουν AVR. Σε περίπτωση απόκλισης από τα όρια που έχει θέσει ο χρήστης πχ. 198 240 παρέχεται ρεύμα από μπαταρία.

- Online

Διαθέτουν AVR. Ο υπολογιστής καθώς και τα περιφερειακά που είναι συνδεδεμένα τροφοδοτούνται συνέχεια από την μπαταρία. Αποτέλεσμα να έχουμε πάντα σταθερή τάση.

Υπολογισμός χωρητικότητας.

Όλα τα UPS αναγράφουν την χωρητικότητα τους σε VA. Δυστυχώς πρέπει να γίνει ένας υπολογισμός για να μετατραπεί σε Watt. Προσθέσετε τα Watt που καταναλώνουν όλες οι συσκευές που πρόκειται να συνδέσετε στο UPS και πολλαπλασιάστε με 1.41. Αυτό θα σας δώσει το σύνολο των Watt που χρειάζεστε. Φυσικά όσο περισσότερων VA είναι το UPS τόσο το καλύτερο. Επίσης καλό θα ήταν να επιλέξτε UPS που να παρέχει προστασία τηλεφωνικής γραμμής. Προσοχή στους εκτυπωτές laser, απο οτι έχω ακούσει υπάρχουν κάποιες "ασυμβατότητες" στην χρήση αυτών με UPS

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω

Έχω ακούσει ότι ορισμένα UPS (όχι ιδιαίτερα ακριβά) δίνουν τη δυνατότητα στο χρηστή να προσθέσει εξωτερικά όσες μπαταρίες του χρειάζονται τι γνώμη έχετε για κάτι τέτοιο??

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Και έστω ότι εμείς έχουμε μια ανεξάντλητη (σχετικά) πυγή που θα τροφοδοτεί το ups θα αντέξει? ή μετά από λίγες ώρες θα παραδώσει το πνεύμα του?

Ξεκαθαρίζω

Εκτός των άλλων νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση με τα VA συγκεκριμένα είναι μονάδα ισχύος και όχι χωρητικότητας

Δηλαδή τα VA που μπορεί να παρέχει ένα UPS καθορίζουν την ισχύ που μπορεί να έχει η συσκευή που θα το επιβαρύνει το πια είναι η χωρητικότητα των συσσωρευτών των ups δεν αναφέρεται ξεκάθαρα αλλά μπορεί κανείς να το συμπεράνει από το χρόνο υποστήριξης σε περίπτωση διακοπής ρεύματος

ΠΧ ένα UPS 600VA που έχει αυτονομία 10 λεπτά σημαίνει ότι μπορεί να παρέχει 600VA*10λεπτα

Όσο για τη σχέση VA watt αυτή είναι: 1VA=0.7W (δε διαφέρει από αυτό που λέει ο XTCgr)

Δηλαδή ένα UPS 600VA μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές συνολικής ισχύος 420W.

Μην αγχώνεστε τα ups έχουν ελαστικότητα στα Watt απλά μειώνεται ο χρόνος αυτονομίας Εκτός αυτού το ότι το τροφοδοτικό μας αναγράφει «μέγιστη ισχύς 550W» δε σημαίνει ότι καίει τόσα... ούτε ότι τα χρειαζόμαστε ουσιαστικά απλά ένα ισχυρό τροφοδοτικό προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα (στο o/c) από ένα 300αρι που είναι στα όρια του τώρα πια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr

οχι δεν "πάει" έτσι...πάει ανάλογα της κατανάλωσης των συσκευών που είναι συνδεδεμένα στο UPS. Στο UPS μου έχω συνδεδεμένο το μηχάνημα της υπογραφής + 19αρα NEC + την Hydor L20. Για επιλογή UPS >> http://www.mgeups.com/selector/ups/index.php?lang=

Με το συγκεκριμενο UPS και το μηχανημα της υπογραφης σου ποση ωρα αντεχει χωρις ρευμα?

Εχω ενα παρομοιο μηχανημα αλλα με 400watt power supply αλλα πολυ φορτωμενο

intel 2.4@3.2 1.6v

3 δισκους sata,

3 cd/dvd,

1 zip,

sblive,

tv tuner

geforce fx5900

kai 5 fan 8cm

ναπαρω και εγω 500-600 η 800-1000

θελω να εχω τουλαχιστον 10 λεπτα ωστε να κανω κανονικα shutdown να κλεισω τις εφαρμογες κτλ

Link to comment
Share on other sites

πολύ λίγο αντέχει - το UPS κανει shut down το PC όταν η μπαταρία του φτάσει το 30%. Στο λογισμικό της MGE η διάρκεια εμφανιζόταν στα 7 λεπτά Στην πράξη δεν νομίζω να ξεπερνούσε τα 2 λεπτά με τίποτα!. Δώσε χρήμα και πήγαινε σε 1000αρι ή σε όσο το δυνατόν "μεγαλύτερο" μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση: Τα VA ειναι η φαινομενη ισχυς S, τα Watt ειναι η ενεργος ισχυς W.Ισχυει W=Sσυνφ , οπουσυνφ ο συντελεστης ισχυος τον οποιο για οικιακες καταναλωσεις μπορειται να τον παρετε ισο με 0.85.Δηλαδη ενα UPS 600VA , μπορει να δοσει 600*0.85)=500Watt περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Τα UPS (απ'όσο έχω ακούσει) δεν κρατάνε πολύ, γιατί η οθόνη που συνδέοιυμε σε αυτά καταναλώνει αρκετό ποσό ισχύος. Οπότε είναι λογικό ένα UPS που λέει οτι κρατάει 7 λεπτά να κρατάει 2 στην ουσία.

Για τα UPS PCStar, τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578 [Σήμερα, στις 01:53]

Μια διευκρινηση: Τα VA ειναι η φαινομενη ισχυς S, τα Watt ειναι η ενεργος ισχυς W.Ισχυει W=Sσυνφ , οπουσυνφ ο συντελεστης ισχυος τον οποιο για οικιακες καταναλωσεις μπορειται να τον παρετε ισο με 0.85.Δηλαδη ενα UPS 600VA , μπορει να δοσει 600*0.85)=500Watt περιπου.

Το δικό μου είναι 700VA και 480Watt, άρα κάτι παίζει με την εξίσωσή σου! (ή με το UPS μου!) :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Το δικό μου είναι 700VA και 480Watt, άρα κάτι παίζει με την εξίσωσή σου! (ή με το UPS μου!) :D

Αυτά που λεει ο kostas578 δε τα έβγαλε από το μυαλό του

Απλά διαφωνώ για το συνφ το οποίο νομίζω ότι είναι 0,7

Αλλά δε παίζει λάθος ο τύπος αυτός είναι απλά το συνφ δεν είναι μια σταθερή τιμή πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι πως για τις βιομηχανιες ειναι τουλαχιστον 0.85, αλλιως τρωνε προστιμο απο ΔΕΗ.Για τα σπιτια παιζει αναλογα με τις καταναλωσεις που εχεις,δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι για εναν υπολογιστη, αν εχει καποιος συνιμητομετρο αν το μετρησει και ας πει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.