Jump to content



---->Ευρεση αξιοπιστου U P S<-----


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Και εγω το ιδιο κολλημα εφαγα με ενα APC Line-r σταθ/τη που εχω (Μολις με εσωσε απο μια πτωση). Αλλα οταν το ειχα βαλει να δινει 230, μου εδειχνε συνεχεια πτωση τασης. Λογικο αν σκεφτεις οτι προσπαθουσε τα 220 της πριζας να τα κανει 230 που του ειχα θεσει εγω...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολα τα line-interactive εχουν AVR δηλ σταθεροποιητη τασης ενσωματωμενο.

Ομως πραγματικα σταθερη ταση δινουν μονο τα online,ουτε οι αλλοι τυποι UPS ουτε οι σταθεροποιητες τασης (πχ APC Line-R) δινουν απολυτως σταθερη ταση.Απλα οταν το ρευμα ξεπερασει καποιες τιμες αναλαμβανουν να το αυξησουν/μειωσουν ωστε να ειναι πιο κοντα στα 220-240 Volt. Αυτο μπορει ευκολα να επιβεβαιωθει με ενα πολυμετρο.Οι κανονικες τιμες της τασης ειναι μεταξυ 220 και 240 Volt.Οποιαδηποτε τιμη σε αυτο το διαστημα ειναι απολυτως ικανοποιητικη για οποιαδηποτε συσκευη σπιτιου/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Χθες, στις 13:29]

Παιδες μερικες ερωτησεις!

1.Το on-line θα ηταν περιττο για μενα?

2.Βασει του συστηματος της υπογραφης μου...ποιο χρειαζομαι για κανενα μισαωρο?

3.Με τα line-interactive, βασιζομαι στα γραφομενα του XTCgr...δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ωστε να εχουμε συνεχεια, σταθερα, την ιδια ταση?

4.Ποια ειναι η καλυτερη εταιρια?

5.Το βασικοτερο...που μπορω να βρω τιμες?

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

1.Για κοινους θνητους ειναι περιττα τα on-line (και ακριβα)

2.Εγω θα προτεινα 1200 VA τουλαχιστον για να σηκωνει μισαωρο αν και εξαρταται απο το μοντέλο του UPS.

3.Απολυτως(Σχεδον) Σταθερη ταση--->On-line UPS μονο

4.Απο τις πολυ γνωστες και αξιοπιστες εταιριες για home users ειναι η MerlinGerin(MGE) και η American Power Conversion (APC)

5. Για APC στην APC Hellas 2108099787 και (νομιζω) στην ALTEC. Για MGE στην Infoquest

(Ειναι και η αντιπροσωπεια της MGE στην Μεταμορφωση αλλα δεν ξερω αν δινουν λιανικη

και δεν θυμαμαι τηλ. sorry!)

Ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Χθες, στις 00:57]

Δεν νομιζω να υπαρχει αποκλιση παραπανω απο 5-10V. Αλλιως ποιος ο λογος να εχει το διακοπτακι που ρυθμιζεται 220-230-240V?

Αυτα τα διακοπτακια ειναι για τις ... πολιτισμενες χωρες. Εγω εχω μετρησει

(με πολυμετρο ακριβειας) τασεις απο 185 Volt εως 255 Volt .Παντως αν εχετε συσκευες που εχουν τετοια διακοπτακια καλυτερα να τα ρυθμιζετε στα 220 V αφου ως επι το πλειστον η ταση παιζει μεταξυ 190-225 V.(Συνηθως χαμηλοτερη απο 220)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα! Να το κάνουμε σημείο αναφοράς για UPS ώστε όποιος θέλει να βρήσκει τις πληροφορίες εδώ.

Εχω ένα APC 1000V smart-UPS (line Interactive) με συνδεδεμένα τα 2 ΠΣ (480+200w) με τις οθόνες TFT τους. Printer, hub, modem και μου δίνει αυτονομία 37'. Αν έχω μόνο το ΠΣ1 με τα λοιπά (χωρίς το ΠΣ2 με την οθόνη του) δίνει αυτονομία 54'!!!

Τα input V μου λέει οτι είναι γύρω στα 230 πάντοτε, οπότε και η ρύθμιση μένει στα 230. Αν κάποιος θέλει να το κατεβάσει, πιστεύω οτι είναι καλύτερο να μετρήσει πρώτα.

Τα Line Interactive έχουν ενσωματωμένο σταθεροποιητή, ο οποίος προσπαθεί να κάνει διορθωση της τάσης. Τώρα πότε τα καταφέρνει και πότε όχι... αμφίβολο.

Παραθέτω μερικές φωτο από το πρόγραμμα διαχέιρησης του APC

post-1005-1416071016,0961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και η ΑΨΟΓΗ παροχή ρεύματος από τη ΔΕΗ! Το άσχημο είναι οτι το ΄κύκλωμα σταθεροποίησης δε βλέπω να επεμβαίνει! 227 η είσοδος (από ΔΕΗ) 227 δίνει έξοδο :(

Το On line, για όποιον μπορεί να το αντέξει οικονομικά είναι η καλύτερη και ασφλέστερη λύση. Σε κάποιες περιοχές, όμως που δεν έχουν τόσο πρόβλημα ίσως είναι και υπερβολή. Εγώ πάντος θα το προτιμούσα! Οπωσδήποτε όμως όχι λιγότερο από line inetractive!

post-1005-1416071016,2015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Morph προφανώς και δεν επεμβαίνει αφού η τιμές που του έχεις δώσει να επεμβαίνει είναι 252 και 198 όπως φαίνεται στο διάγραμμα (High & low transfer).

Αν δεν ξεπεραστούν αυτά τα άνω και κάτω όρια το ups δεν κάνει τίποτα και απλώς δίνει στις συσκευές σου το ρεύμα της ΔΕΗ.

Αν σε πειράζουν μπορείς να κάνεις πιο στενό το εύρος του ρεύματος που είναι αποδεκτό από τη ΔΕΗ, αλλά έτσι φθείρεις πιο πολύ την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Morph προφανώς και δεν επεμβαίνει αφού η τιμές που του έχεις δώσει να επεμβαίνει είναι 252 και 198 όπως φαίνεται στο διάγραμμα (High & low transfer).

Βεβαίως, αλλά το εύρος που μου δίνει είναι 208-253 τα πιό στενά όρια. Αφησα το 196 γιατί έτσι μου πρότεινε ο τεχνικός της APC.

Παρεπιπτόντως η APC έχει γρήγορη και καλή υποστήριξη. Το πρώτο που πήρα είχε πρόβλημα και δεν επικοινωνούσε. Πήρα τηλ. μου έδωσε κάποιες οδηγίες και μετά μου έστειλε άλλο με courier παρακαλώ από Nederlands ήρθε σε 6 μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στα 208-253. Πάντως αν το βάλεις και πιο χαμηλά δε θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να έχεις ένα καλό τροφοδοτικό, που δε δουλεύει τσίτα.

Παρεμπιπτόντως το πρόγραμμα της apc που τρέχεις μπορώ να το βάλω για το BackUps-RS 1000 μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχήν, καλησπέρα και καλώς σας βρήκα (πρώτο μήνυμα, γαρ)

’σχετος τελείως από ups (και γενικά από κομπιούτερ, εδώ που τα λέμε), πανικοβλήθηκα από ένα φίλο με την πρόσφατη διακοπή («τώρα με τους ολυμπιακούς θα έχεις πολλά προβλήματα») και μπήκα στην πρίζα να ψάξω λίγο τι γίνεται και να πάρω ένα.

Στο e-shop είδα αυτό http://www.e-shop.gr/Index1024.html σε εξαιρετική τιμή. Δεν έχω όμως καταλάβει αν με καλύπτει το 600άρι. Δεν έχω καμία απαίτηση για αυτονομία (απλά να μην κάνει reset θέλω, να μου επιτρέπει να κάνω save σε κείμενα word και βέβαια να μου προφυλάσσει τα μηχανήματα) και θέλω να βάλω πάνω του το pc μου, την οθόνη (για την ώρα, crt 15άρα, αλλά ελπίζω σχετικά γρήγορα tft 17άρα) το net mode και το jetspeed, άντε κι ένα ασύρματο τηλέφωνο (δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό).

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... δεν μου δουλεύει το λινκ που έβαλα (με πάει στην κεντρική σελίδα του eshop)

Αυτό εννοούσα πάντως

MUSTEK UPS 600 SERIAL RETAIL

Το νέο Mustek UPS 600 σε λειτουργία Line Interactive αποτελεί μια προηγμένη λύση για την προστασία του υπολογιστή από ανωμαλίες του ηλεκτρικού δικτύου και έρχεται σε τιμή προσφοράς με εγγύηση άμεσης αντικατάστασης.

Μέγιστη Ισχύς: 600 VA / 360W.

Τρόπος λειτουργίας: Line Interactive με Automatic Voltage Regulator (AVR).

Έξοδοι: 2 έξοδοι DIN με υποστήριξη backup. Επιπλέον είσοδος - έξοδος για προστασία τηλεφωνικής γραμμής.

Επικοινωνία με τον υπολογιστή: Σειριακή έξοδος επικοινωνίας με κατάλληλο software και καλώδιο σύνδεσης.

Εγγύηση: 1 χρόνο.

Διαστάσεις: 100x330x140 (LxWxH) mm.

Βάρος: 6 κιλά

Τιμή: 55.08 + 9.91 18% ΦΠΑ = 65 (22149 δρχ)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν την κεντρική σελίδα του e-shop πόσταρες; LOL

Τα 600VA είναι 360W περίπου. Κάνε τη σούμα με την κατανάλωση των συσκευών σου και δες αν σε καλύπτει. Επίσης σε σελίδες των apc και mg μπορείς να βρεις οδηγούς που βάζεις τις συσκευές που έχεις και σου λένε τι ups χρειάζεσαι. Έχε υπόψη σου ότι πολλά ups βγάζουν το αμερικάνικο βύσμα (αυτό των τροφοδοτικών), οπότε ίσως χρειαστεί να κάνεις μία ιδιοκατασκευή για να βγάλεις σούκο ρεύματος για το netmod, jetspeed και το ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μετα τον προσφατο θανατο ενος μελους της οικογενειας των Baracudas μου

(πιθανοτατα εξαιτιας της προιστορικης ηλεκτρικης εγκαταστασης του σπιτιου...)

αποφασισα να προστατευσω τους υπολοιπους και τα δεδομενα που περιεχουν....

διαβαζοντας το υπολοιπο thread αυτο

κατεληξα πανω-κατω οτι χρειαζομαι ενα UPS line interactive μεταξυ 800-1200VA

( και αποσο εψαξα στους διαφορους οδηγους των κατασκευαστριων εταιρειων)

για το συστημα της υπογραφης + την 19αρα crt...

-η αυτονομια της μπαταριας δεν με ενδιαφερει

-με ενδιαφερει η αξιοπιστια

-η τιμη

-η συνδεσιμοτητα (κατα προτιμηση usb μιας και δεν εχει serial port η μητρικη)

-εαν υπαρχει συνοδευτικο software διασυνδεσης με τον Η/Υ θα προτιμουσα κατι οσο το

δυνατον πιο απλο και λιγοτερο απαιτητικο....

- και φυσικα η δυνατοτητα αντικαταστασης της μπαταριας οταν παρελθει ο προβλεπoμενος

χρονος ζωης της

με μια προχειρη ματια εχω καταληξει σε αυτα εδω:

Mustek στα 108

link1 mu1000.jpg

ΜGE στα 124 (με serial port δυστυχως)

link2

760757.gif

ACCUPOWER στα 99

link3

734055.gif

εαν εχει κανενας εμπειρια με καποιο απο τα παραπανω μοντελα,

ή εχει να προτεινει καποιο αλλο αντιστοιχων δυνατοτητων

παρακαλω διαφωτιστε με....:nerd:

Link to comment
Share on other sites

τα ΜΥΣΤΕΚ και τα MGE ειναι δοκιμασμενες λυσεις απο μενα και τα βρηκα εξισου καλα.

επειδη δεν σε ενδιαφερει η αυτονομια της μπαταριας θα σου προτεινα να ψαξεις για το καλυτερο 800αρη στην κατηγορια του.....δηλαδη με μικρη σχετικα μπαταρια αλλα ποιοτικοτερο για καλυτερη προστασια.

εγω θα σου προτεινω αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

το τοποθετησα σε γνωστο μου εδω και 5μηνες και δεν εχει κανενα παραπονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 18:40]

merlin= κορυφη

ΚΟΡΥΦΗ συμφωνω αλλα για γερες τσεπες.......τεσπα γιωργη αν ειναι να τα χωσεις σε ενα μερλιν σου προτεινω το παρακατω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701028

εχω το 1200αρη και αντεξε την ΕΙΖΟ17αρα που ειχα με το συστημα μου 40λεπτα χωρις να βαρεσει η μπαταρια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.