Jump to content



another which DSLR thread


Recommended Posts

Hello guys.

Είπα κι εγώ να μπω στην φάση αγοράς μηχανής dslr, έχω έτοιμα βιβλία PDF κι είμαι έτοιμος να ξεκινήσω :)

έχω διαβάσει μερικά thread εδώ, οποτε πανω κατω μια ιδέα την έχω.

Γύρω στα 600 αλλά αμα αξίζει να φτάσω και τα 700.

Κοιτάω κυρίως για την D5000

Τι διαφορά έχει ο VR φακός στα 2 παρακάτω πακέτα:

NIKON D5000 +18-55 VR +ΤΣΑΝΤΑ + EΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1945 Μεγάλη ποικιλία σε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ, ΦΑΚΟΥΣ, ΤΡΙΠΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΛΠ. Εξειδικευμένο e-shop στα φωτογραφικά είδη με έδρα την Αθήνα. ΑΝΤΑ

και NIKON D5000 +18-55 +ΤΣΑΝΤΑ EΓΓΥΗΣΗ ΑΝTIΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1945 Μεγάλη ποικιλία σε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ, ΦΑΚΟΥΣ, ΤΡΙΠΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΛΠ. Εξειδικευμένο e-shop στα φωτογραφικά είδη με έδρα την Αθήνα. ΑΝΤΑΛΑΓΕΣ

αυτό το πακέτο αξίζει καλύτερα με εναν φακό επιπλέον και τρίποδο ;;; : NIKON D5000 +18-55 VR +55-200 VR +ΤΣΑΝΤΑ +ΤΡΙΠΟΔΟ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1945 Μεγάλη ποικιλία σε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ, ΦΑΚΟΥΣ, ΤΡΙΠΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΛΠ. Εξειδικευμένο e-shop στα φωτογραφικά είδη με έδρα την Αθήνα. ΑΝΤΑΛΑΓΕΣ

και τέλος αυτό το πακέτο , αξίζει η τόση διαφορά για τον 18-105 ;;; θα τον αξιοποιήσω ;; : NIKON D5000 + 18-105 +ΤΣΑΝΤΑ NIKON EΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1945 Μεγάλη ποικιλία σε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ, ΦΑΚΟΥΣ, ΤΡΙΠΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΛΠ. Εξειδικευμένο e-shop στα φωτογραφικά είδη με έδρα την Αθήνα. Α

Ψάχνω μια οσο πιο overall λύση.

Σαν κατάστημα είναι εντάξει; Λογικά θα στέλνει επαρχία...

Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα,

Με αυτά τα λεφτά κοίτα και σε 5100 / Δ90

Ο 1ος είναι μe VR (Vibration Reduction), ο 2ος έιναι ο παλιός χωρίς.

Οπτικά ΔΕΝ έχουν διαφορά.

Ο 18-105 ΠΟΛΥ χοντρικά (θα με κράξει ο NTG) σου δίνει περίπου διπλάδιο ζουμ απο τον 55αρη, και εγώ νομίζω πως έιναι πιο ολοκληρομένη αγορά γενικά ναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να δεις και τις Olympus , έχουν την καλύτερη υποστήριξη στην Ελλάδα .

Δεν θα σου προτείνω μοντέλο , για να σου δώσω αφορμή για να τις δεις όλες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε ξέρω. οτι μου πείτε θα πάρω ταβάνι εκει γυρω στα 700 :) να πάρω canon ;

θα πάρω εγώ μαζί με μια φίλη μου παρέα ίδιες μηχανές και θα μπούμε στα βαθιά :D

μέχρι τώρα ήμουν με ψηφιακή μηχανούλα olympus...

Link to comment
Share on other sites

Σε dslr το 90% του κόσμου πάει σε Nikon / Canon Και οχι τυχαία.

Δες και τις 5100 / 550δ, και άσε την παλιά και ήδη αλλαγμένη 5000.

Πιάστες, δες πια σου κάθεται καλά, κοίτα και τα λεφτά, και να χάσεις δεν πρόκειτε με κανένα θεό.

Εγώ κλείνω προς την 5100 απο τις 2 γενικά, αλλά δεν είναι πως η 550 "είναι κακιά", όπως έχω πει σε κάθε παλικάρι εδώ που ψωνίζει τον 1ο έρωτα του, ΟΤΙ και να πάρει ΔΕΝ θα δει διαφορά απο την ενναλακτική του αφενός, δεν θα απογοητευτεί αφετέρου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως κοιτάω εδώ, εδώ, εδώ, ΚΑΙ εδώ,

Παίζουν πολύ κοντά οι μηχανές.

Το πικ μου θα ήταν η 5100 με 18-105, αλλά όχι πως ο 18-55 ειναι κακός φακός για αν ξεκινήσεις φυσικά.

Θα έσκαγα τα άλλα 80 για 5100 με 18-55 1000% νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εισαι ετοιμος να τσιμπησεις το 700αρη....

Παρε ειτε d5100 +18-55VR ..ειτε canon 550D +18-55 IS.

Aν μαλιστα η αγορα γινει εις διπλουν θεωρω οτι θα σας αφησουν τις d5100 μαζι με τους 18-105VR στο 700αρη που δινεις στα γνωστα μαγαζια...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, επειδή τους ξέρω στον Καλαβρέτζο, (την προηγούμενη βδομάδα πήρα μια D7000 για τον ξάδερφο μου), σίγουρα θα σου κάνουν καλύτερη τιμή, και αν θέλεις πάμε και μαζί.

Δουλεύω 20 μέτρα απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Μένω Δράμα, δεν μπήκα καν στην διαδικασία να ρωτήσω τιμές εδώ γιατι ακόμα και τις κάρτες μνήμης τις βαράνε.... θα κανω ομως μια έρευνα αγοράς.

Αλλιώς Αθήνα, το παραπάνω μαγαζί είναι καλό; κάποιο άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

@γιωτα...

μου αρεσει που γραφουμε τα ιδια πλεον...Μπορω να αποσυρθω ησυχος πια :p

υ.γ

Το 100αρη -οσο ειναι- μπορεις να το αποφυγεις απο την 600d ....αλλα μην το λυπηθεις στο ελαχιστο για να πας σε 5100 ή 550δ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.